Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Minciunile din CV...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019
Salut,

Am terminat recent un proiect si acum sunt in cautare de job. Am auzit de pe la cunostinte ca n-ar fi bine sa treci ca nu ai job in prezent, pentru ca scad sansele sa fii chemat la interviuri... Personal, nu prea ma simt ok sa mint. Daca las in CV ca inca mai lucrez, ar trebui sa imi sustin si la interviu aceasta varianta. Personal, mi se pare cam fishy sa minti, mai cinstit e sa mergi pe ce e adevarat. Eu am si niste recomandari de la fostul proiect. Ar trebui sa ajute, cred.

Alta chestie la care sunt indemnata e sa ascund varsta. Am 40 de ani. Adica daca ai 40, ce? Ai terminat-o? Ar trebui sa ramai la jobul la care esti pana la pensie?

Acum incep sa ma gandesc ca or mai fi si altele.

Voi ce parere aveti?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
1. Angajatorii stalkuiesc.
2. HR-ul se intereseaza de backroundul tau profesional. In momentul in care tu ai ajuns acolo, deja stiu tot despre tine.
3. Cum crezi ca poti ascunde varsta?

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007
Scrie ca esti freelancer acum ... mai ales ca zici ca tocmai ai terminat un proiect, nu ar fi o minciuna, nu? Cat despre varsta, nu cred ca e vreo problema daca ai cunostinte bune in domeniu, mai ales la ce criza e pe piata IT.

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pun doar o singura poza

Attached Files



#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrex, on 13 februarie 2019 - 00:31, said:

pun doar o singura poza
Depinde cum prezinti lucrurile ... daca zici ca esti o felina cu spirit innascut de vanator, nu e nici o minciuna :)

#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Vezi că la interviu trebuie să preiei inițiativa dacă vrei să ai succes.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7W_qrc-TkR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View PostLex404, on 13 februarie 2019 - 00:24, said:

1. Angajatorii stalkuiesc.
2. HR-ul se intereseaza de backroundul tau profesional. In momentul in care tu ai ajuns acolo, deja stiu tot despre tine.
3. Cum crezi ca poti ascunde varsta?

1 si 2. Si mie mi se pare normal. Si eu, daca as recruta, as cauta facebook, linkedin, you name it. Posted Image In plus, mai exista 2 riscuri:
- unul dintre intervievatori sa cunoasca pe cineva din compania/proiectul in care ai fost,
- sa se prinda si sa se fi saturat sa fie mintit.
3. Habar n-am. Banuiesc ca se pot modifica diverse in CV. De aratat, zice lumea ca arat mai tanara. Posted Image

View Postutopium, on 13 februarie 2019 - 00:24, said:

Scrie ca esti freelancer acum ... mai ales ca zici ca tocmai ai terminat un proiect, nu ar fi o minciuna, nu? Cat despre varsta, nu cred ca e vreo problema daca ai cunostinte bune in domeniu, mai ales la ce criza e pe piata IT.

Merci de ideea de freelancer.

Nu lucrez in IT... Am lucrat in zona comunicare, PR, relatii cu clientii, marketing. Pe acolo.

Edited by carlajezebel, 13 February 2019 - 01:18.


#8
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Doar aberatii. Daca n-ai cont pe Facebuci, gata nu te mai duci la interviu, ca nu mai poate sa te spioneze fata de la birou? sa vada ce ai mancat asta-vara? Haha. Posted Image Posted Image Posted Image Nu-i obligatoriu sa ai cont pe Facebuci. Sunt satul de atatea aberatii, pana la urma' tu nu ai nimic de pierdut, singurii care pierd, sunt chiar ei. Daca faci ceva bine, te doare la fwnd ca n-ai cont de Facebuci, ei sunt la mana ta, nu esti tu la mana lor. am mai spus asta si o repet de 2000 de ori. Cine cauta pe cine? Ei cauta oameni capabilli. Nu tu ii cauti pe ei.

Edited by hwplanet, 13 February 2019 - 01:22.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Nu doar pe FB te cauta (ma rog, aia e prima).
Sunt efectiv HR-iste care suna la universitate, la fostele locuri de munca/ parteneri de afaceri, te cauta in retelele profesionale, etc.

Si cu varsta... pe cine crezi ca fraieresti? Daca e sa fii angajat si tu minti in CV, te angajezi cu ID fals? Eu te-as descalifica instant daca imi vii cu 35 de ani in CV, te aleg si apoi mi te prezinti cu CI de 40... esti pe usa afara.

#10
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View Posttemptationsecret, on 13 februarie 2019 - 01:07, said:

Vedeti ca daca va depisteaza cu minciuni, se poate intampla ca HR-istii sa raspandeasca vorba pe grupurile de what's app, inclusiv adminii de pe Ejobs va pot trece ca fiind candidati cu cv-uri indezirabile.

Good point!

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostLex404, on 13 februarie 2019 - 01:25, said:

Sunt efectiv HR-iste care suna la universitate, la fostele locuri de munca/ parteneri de afaceri, te cauta in retelele profesionale, etc.

Dacă ești medic nu te verifică Posted Image

#12
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View PostLex404, on 13 februarie 2019 - 01:25, said:

Nu doar pe FB te cauta (ma rog, aia e prima).
Sunt efectiv HR-iste care suna la universitate, la fostele locuri de munca/ parteneri de afaceri, te cauta in retelele profesionale, etc.

Si cu varsta... pe cine crezi ca fraieresti? Daca e sa fii angajat si tu minti in CV, te angajezi cu ID fals? Eu te-as descalifica instant daca imi vii cu 35 de ani in CV, te aleg si apoi mi te prezinti cu CI de 40... esti pe usa afara.

Ok, sunt de acord. N-am mintit cu privire la varsta. Am scos data nasterii, la recomandarea prietenilor. Au ramas anii in care am facut studiile. Eu am inceput facultatea la 18 ani, deci nu da mai putin.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Nu are GDPR-ul treaba cu datele pe care le faci tu publice.

Intre firme sa se informeze intr-adevar, nu stiu daca mai pot. Dar unde au acces public (FB, baze de date profi, linkedin, etc) nu-i bai.

Si ba da, suna la fostele locuri de munca. Si intreaba:
Cum a fost angajatul
Care au fost atributiile
Care au fost realizarile
Care a fost motivul pentru care a plecat
Il recomandati?

Edited by Lex404, 13 February 2019 - 01:42.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
HR-istul fix numai asta face... si cum nu se fac angajari toata ziua in schimb se fac liste cu potentiali candidati, in timpul ala "liber" asta face: research.

#15
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019
Ok, multumesc pentru pareri, oricum, nu ma simteam ok sa mint ceva.

Insa, legat de motivele pentru care am fost indemnata sa mint: ati auzit de HR care nu vad cu ochi buni CV-uri ale oamenilor de 40 de ani, care nu au job la momentul respectiv?

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de situatie si cultura locala.

Daca nu ai job sunt cateva motive:
esti casnica, pa
ai fost in concediu un an? misto! ce-ai facut inainte?
Freelancer? fain, ce faci?
Proiecte? fain. de care?

Nu are foarte multa importanta varsta. Insa intr-adevar, nu poti merge la 40 de ani, ultimul job (incluzand freelancing, deci orice platit) sa fi fost la 30 si sa ai pretentia ca te mai angajeaza cineva... nu. Pentru ca se considera ca in timpul ala de 10 ani ai pierdut notiuni, nu ai actualizat notiuni, etc.

Daca tu poti demonstra ca in timpul de la ultimul job pana acum nu ai stat chelea manzului si ai facut ceva relativ in domeniu, e ok.

#17
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View Posttemptationsecret, on 13 februarie 2019 - 01:44, said:

@initiator : orice ai face  , nu minti in privinta varstei sau trecutului profesional.  

Era vorba doar de a trece pana in prezent si nu pana acum o luna. Adica un fel de CV neactualizat. Nimic altceva. Toate atributiile si experienta profesionala ar fi adevarate.

De varsta, cum ziceam, recomandarea primita era doar sa sterg data nasterii din CV. Adica se poate calcula varsta, dar sa nu sara in ochi. E argumentul primit.

#18
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View Posttemptationsecret, on 13 februarie 2019 - 01:52, said:

Din pacate, in occident sunt foarte multe care nu privesc cu ochi buni oamenii depasiti de 30 de ani fara experienta de munca care sa capteze atentia. La varsta aia mult sunt deja seniori, manageri sau patroni cu niste ani de munca in spate.  

Acum se prefera sa se angajeze doar tineri iesiti proaspat din liceu si imigranti cu drept de munca.Va trebui sa stii sa te orientezi, vorba aia, ai experienta de viata la 40 de ani. Oricum, la varsta dumitale, faptul ca te-ai preocupat de un proiect e ok si ca ai experienta.
Sunt altii la 40 de ani care sclavagesc in joburi mizerabile platite cu minimul pe economie dupa ce s-au transferat de la 10-15 locuri de munca.

La 40 de ani, normal ar fi sa fii cam pe cont propriu, gen sa fii manager sau sa-ti deschizi propria afacere sau sa ramai tot freelancer.


LOL.
CV-ul trebuie actualizat in permanenta, asta e o regula primara pe orice platforma de joburi, de la ejobs la linkedin.
Daca umbli cu CV-uri neactualizate denota lipsa de respect si dezinteres de a te angaja.

Esti considerat respins din start!

Asa ma gandeam si eu, ca trebuie actualizat permanent.  

Per total, am experienta profesionala de vreo 16 ani, iar pauza e mica, am incheiat de vreo luna. Oricum, in timpul asta, vreau macar sa fac niste cursuri pe net.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate