Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Minciunile din CV...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posteugeniusro, on 13 februarie 2019 - 22:06, said:

Scuze dar joburi de genul  "bai eu te vreau acum.." sunt pe bani puțini, astea sunt îmbârligături pentru fraieri.

Marea parte a locurilor de muncă sunt pentru muncă de jos și de mijloc, posturile de conducere sunt puține, în orice firmă. Iar alea nu prea se ocupă la interviu. Iar trăiți în lumi de-astea paralele, în care câștigați toți 2000+ euro pe lună și sunteți toți CEO? Reveniți-vă, băieți, că nu-i ca-n filme.

#74
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View Posteugeniusro, on 13 februarie 2019 - 22:06, said:

Scuze dar joburi de genul  "bai eu te vreau acum.." sunt pe bani puțini, astea sunt îmbârligături pentru fraieri.

In unele proiecte se mai intampla sa trebuiasca sa inlocuiesti pe cineva mai repede decat permite preavizul cuiva pe care il apreciezi, asa ca am mai auzit sa aiba un mic avantaj cine e disponibil.

#75
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostSmurfK, on 13 februarie 2019 - 22:29, said:


Marea parte a locurilor de muncă sunt pentru muncă de jos și de mijloc, posturile de conducere sunt puține, în orice firmă. Iar alea nu prea se ocupă la interviu. Iar trăiți în lumi de-astea paralele, în care câștigați toți 2000+ euro pe lună și sunteți toți CEO? Reveniți-vă, băieți, că nu-i ca-n filme.

Păi chiar 2000 € câștig dar ca electrician nu CEO, și da într-o lume paralelă nu în România în Germania, povestea cu "bai eu te vreau acum.." e reală, se practică în construcții la firme mici care își iau unii altora lucrătorii. Știu cum se pun CEO în România pe la multinaționale, aceștia vin cu "recomandare" pe linie politică sau de la secu' iar la firmele de cartier CEO evident e chiar patronul care este singurul angajat pe firmă fiindcă de obicei ceilalți sunt "la negru".

#76
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMooF2010, on 13 februarie 2019 - 22:00, said:

Eu tot timpul fac asta.... de multe ori nici nu stau sa citesc tot CV-ul... mai ales ca mai gasesc prin CV-uri la capitolul experienta relevanta(in domeniul tehnic) de-al de 3 luni barman, 5 luni curier...

Sa stii ca eu prefer sa angajezi oameni liberi de contract. Adica, bai eu te vreau acum... sa fii sub contract inseamna vreo 30 de zile pana te eliberezi + vreo 30 de zile pana te angajez....

Ai impresia ca daca imi zici ca esti absolvent de doctorat la Harvard si cand te pun sa masori curentul la priza te zici chinui sa o faci.... vrei sa te mai si angajez ca inginer electric? Mi se rupe mie de diplomele tale si ce mai scrie prin CV... Fix atitudinea asta o am la interviuri.

30 de zile este foarte putin, in Germania perioada de preaviz este de 3 luni la un angajat simplu care  a depasit perioada de proba, la cei cu functii de conducere este mai mare. Faptul ca doresti sa angajezi ACUM  poate sa fie si un dezavantaj, si anume sa refuzi persoane cu experienta sub contract pentru a avea pe cineva acum .
A oferi cuiva 3 luni preaviz inseamna in primul rand profesionalism, pentru ca omul ala are timp sa isi duca la final proiectele in care e implicat, ori sa isi rezolve probleme esentiale pt noul job: mutat in alta locuinta, rezolvat probleme cu actele, etc.

Din punct de vedere al firmei care cauta sa recruteze mi se pare chiar ok sa ii dai omului macar 2-3 saptamani pentru a-si putea organiza mutarea la noua firma, sa inchei socotelile vineri cu firma X iar de luni sa incepi la firma Y mi se pare un hei-rup cam inutil.
Si, ca si angajat , vazand ca exista o situatie asa de disperata in firma unde as urma sa lucrez m-ar pune pe ganduri:
- in primul rand as cere un salariu mai mare decat am planificat pentru ca din indiciile ce le primesc s-ar parea ca la firma e haos si probabil mult mai mult de munca decat mi se prezinta (de-aia e recrutorul atat de disperat) , ori sa sara brusc peste perioada de adaptare care-i absolut necesara in orice firma.
- daca nu as primi mai multi bani m-as mai gandi daca accept oferta din aceleasi motive expuse mai sus.

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgiuliani, on 15 februarie 2019 - 17:00, said:


30 de zile este foarte putin, in Germania perioada de preaviz este de 3 luni la un angajat simplu care  a depasit perioada de proba, la cei cu functii de conducere este mai mare. Faptul ca doresti sa angajezi ACUM  poate sa fie si un dezavantaj, si anume sa refuzi persoane cu experienta sub contract pentru a avea pe cineva acum .
A oferi cuiva 3 luni preaviz inseamna in primul rand profesionalism, pentru ca omul ala are timp sa isi duca la final proiectele in care e implicat, ori sa isi rezolve probleme esentiale pt noul job: mutat in alta locuinta, rezolvat probleme cu actele, etc.

Din punct de vedere al firmei care cauta sa recruteze mi se pare chiar ok sa ii dai omului macar 2-3 saptamani pentru a-si putea organiza mutarea la noua firma, sa inchei socotelile vineri cu firma X iar de luni sa incepi la firma Y mi se pare un hei-rup cam inutil.
Si, ca si angajat , vazand ca exista o situatie asa de disperata in firma unde as urma sa lucrez m-ar pune pe ganduri:
- in primul rand as cere un salariu mai mare decat am planificat pentru ca din indiciile ce le primesc s-ar parea ca la firma e haos si probabil mult mai mult de munca decat mi se prezinta (de-aia e recrutorul atat de disperat) , ori sa sara brusc peste perioada de adaptare care-i absolut necesara in orice firma.
- daca nu as primi mai multi bani m-as mai gandi daca accept oferta din aceleasi motive expuse mai sus.

De acord,
Eu insa trebuie sa ma asigur de ce exista o situatie disperata in firma. Nu cred ca as cere bani mai multi si sa ma folosesc de slabiciunea asta

Apropo de perioada pe care o poti avea inainte de a incepe noua slujba.
Nevasta-mea a fost la interviu pe 29 Sep si a cerut sa inceapa pe 2 noiembrie
Au intrebat care e motivul si au inghitit-o si acceptat-o
Daca nu, aveam un plan de siguranta, dar au fost okay

La valoarea Carlei eu zic ca si 6 luni nu e o perioada mare fara slujba

#78
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postgiuliani, on 15 februarie 2019 - 17:00, said:

30 de zile este foarte putin, in Germania perioada de preaviz este de 3 luni la un angajat simplu care  a depasit perioada de proba, la cei cu functii de conducere este mai mare.


Eu știu puțin diferit dar știu și că sunt reguli și legi diferite pe landuri diferite în Germania, deci în Hessen în perioada de probă nu există preaviz și până la doi ani vechime preavizul este de o lună, peste 2 ani urcă la 3 luni, e vorba de preavizul pe care ești obligat să îl acorzi tu firmei când găsești alt job ca să îți găsească înlocuitor, știu sigur că așa e aici fiindcă mă afectează și pe mine fiindcă am peste 2 ani vechime la jobul actual. Iar preavizul care ți-l acordă firma ție dacă reduce personalul sau dacă vrea să scape de tine este foarte discutabil, dacă nu ești înscris la un sindicat și i-ai spus patronului că e assloch ai preaviz de maxim 5 minute Posted Image

P.S. la mine perioada de probă a fost de o zi, practic în ziua aia puteam să spun că mâine nu mai vin și la fel și ei mie, după aia a doua zi am semnat contractul de angajare și apropo de problema cu vârsta, când ma întrebat patroana ce vârstă am în loc să îi spun că am 51 am spus că am 21 și a apreciat gluma, numai că eu vorbeam cam prost nemțește și în loc să spun einundfünfzig am spus einundzwanzig, am realizat imediat greșeala dar na mai contat Posted Image

Edited by eugeniusro, 15 February 2019 - 19:12.


#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Posteugeniusro, on 15 februarie 2019 - 19:02, said:

Eu știu puțin diferit dar știu și că sunt reguli și legi diferite pe landuri diferite în Germania, deci în Hessen în perioada de probă nu există preaviz și până la doi ani vechime preavizul este de o lună, peste 2 ani urcă la 3 luni, e vorba de preavizul pe care ești obligat să îl acorzi tu firmei când găsești alt job ca să îți găsească înlocuitor, știu sigur că așa e aici fiindcă mă afectează și pe mine fiindcă am peste 2 ani vechime la jobul actual. Iar preavizul care ți-l acordă firma ție dacă reduce personalul sau dacă vrea să scape de tine este foarte discutabil, dacă nu ești înscris la un sindicat și i-ai spus patronului că e assloch ai preaviz de maxim 5 minute Posted Image

In toate "schimbarile" mele de slujbe nu m-am axat NICIODATA pe legile in vigoare.
Ce m-a interesat a fost ca relatia dintre mine si firma sa ramana de prietenie si de incredere.
Lucrurile astea iti aduc numai beneficii.

Si cred ca am schimbat slujba de cel putin 10 ori

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate