Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

goluri geamuri (la rosu) - placare polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Salutare!

Sunt cu casa la rosu (netencuit) si urmatorul pas ar fi montarea geamurilor sa ma pot inchide.

As vrea sa plachez complet golul geamurilor cu polistiren extrudat de 50 mm (sus-jos-laterale) si ulterior sa fie montata tamplaria.

Cum lucrarea e foarte mica pentru multi mesteri (cea de placare cu polisitiren doar a geamurilor), m-am gandit sa o fac eu in sistem DIY. Imi cer scuze daca mai jos scriu prostii, o fac doar in necunostinta de cauza.

Asadar:

1. Extrudat de 50 mm - pus pe toata latimea golului (blocuri ceramice de 30 cm)
2. Lipit cu spuma polistiren in linie (fara puncte)  - adica pe conturul placii de polisitiren + o linie pe mijloc.
3. Aplicat direct pe caramida (si buiandrugi beton unde e cazul); fara ciuperci si alte sisteme de prindere
4. Eventual la imbinarile polistirenului aplicare spuma intre.
4. Instalat tamplaria si ulterior tencuit, facut glafuri, izolare suplimentara etc.?


Imi scapa ceva? Ar trebui sa adaug si plasa peste extrudat si putina tencuiala inainte de montare sau merge direct?

Multumiri celor care stiu mai mult decat mine si ma pot ajuta!

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
întreabă-i pe cei care montează ulterior geamurile dacă să faci acum ,deodată cu montajul sau ulterior montării geamurilor.cum este mai simplu pentru ei

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Cum ulterior?
Omul vrea să pună polistirenul SUB tâmplărie!

On:
Iniţator, cam ăia-s paşii, ideea e să ai grijă la nivel, foloseşte un boloboc.

Edited by Peter Blood, 12 February 2019 - 09:10.


#4
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Nu oricum se baga spuma in golurile lasate intre tamplarie si perete?  Poti pune polistiren pe glafuri dupa ce montezi geamurile sa aduci la nivel cu tamplaria.

#5
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 novitius, on 12 februarie 2019 - 08:38, said:


Imi cer scuze daca mai jos scriu prostii, o fac doar in necunostinta de cauza.


Ar trebui sa-i pui pe cei de la care ai auzit/citit ca e bine asa sa-si ceara scuze. Tu macar mai ceri si alte pareri si poate unele le vei lua in considerare.

Eu nu am vazut normativ care sa spuna ca asa trebuie pregatit golul de geam inainte de montaj. Daca cineva mai informat si avizat decat mine a vazut, atunci il rog sa puna si sursa.

Din punctul meu de vedere placarea golului cu polistiren este folclor transmis din gura-n gura intre constructorii care au senzatia ca stiu ce este aia tamplarie termoizolanta.

Edited by Dorel-Mesterel, 12 February 2019 - 13:09.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
In principiu cam asa au facut mai toti cei care au ales metoda asta, cu mici variatiuni.
Mie de exemplu mi se pare cam gros xps de 5 cm, altii au lipit cu adeziv polistirenul etc.
La partea de jos a ferestrei, daca ai profil inaltator, sa ai in vedere faptul ca va trebui sa te mai inalti cu un strat de "ceva" dupa ce montezi glaful, pana sub acesta.

 novitius, on 12 februarie 2019 - 08:38, said:

Salutare!
Imi scapa ceva?


#7
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Eu am înțeles - și pe buna dreptate zici, din folclor am auzit - ca prin placarea completa anterior montării tâmplăriei se evita posibile punți termice ce pot apărea ulterior când tâmplăria se montează direct pe cărămida.

Am mai citit și recomandari oficiale în acesr, dar explicațiile "de ce" nu erau foarte detaliate.

#8
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Explicatia este simpla. Trebuie sa izolezi cat mai bine de exterior componentele cele mai bune conductoare de caldura, adica betonul din boiandrugii si stalpii de pe laturile ferestrelor/usilor. Intr-o mai mica masura aici intra si caramida.
Deci, cu cat acestea sunt mai departe de exterior (polistirenul mai gros) cu atat puntea termica este mai mica sau devine inexistenta.

Edited by mmmgigi, 12 February 2019 - 15:23.


#9
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018

 sergiuop, on 12 februarie 2019 - 10:14, said:

Nu oricum se baga spuma in golurile lasate intre tamplarie si perete?  Poti pune polistiren pe glafuri dupa ce montezi geamurile sa aduci la nivel cu tamplaria.

An văzut multe cazuri în care spuma aia pusa se erodează încet, o cunoștință după doi ani de zile aproape nu mai are deloc. E drept ca a lăsat și casa la roșu, doar cu ferestre, nu a avansat. Poste și spuma era de proasta calitate și meșteri s-au zgârcit cantitativ.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
și polistirenul dacă-l lași afară neprotejat ajunge precum spuma văzută de tine

#11
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 novitius, on 12 februarie 2019 - 15:25, said:

An văzut multe cazuri în care spuma aia pusa se erodează încet, o cunoștință după doi ani de zile aproape nu mai are deloc. E drept ca a lăsat și casa la roșu, doar cu ferestre, nu a avansat. Poste și spuma era de proasta calitate și meșteri s-au zgârcit cantitativ.
Si cu spuma si cu polistirenul se intampla acelasi lucru daca sunt expuse la UV

#12
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 novitius, on 12 februarie 2019 - 15:25, said:



An văzut multe cazuri în care spuma aia pusa se erodează încet, o cunoștință după doi ani de zile aproape nu mai are deloc. E drept ca a lăsat și casa la roșu, doar cu ferestre, nu a avansat. Poste și spuma era de proasta calitate și meșteri s-au zgârcit cantitativ.

Eu zic sa cauti o firma care poate face un montaj corect al tamplariei si o o firma care sa-ti termoizoleze bine casa.

Sau poti sa duci basmul la nivel de realitate si aia e.

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Pai despre asta vorbim si am vrea sa aflam: cum se face un montaj corect al tamplariei.
Daca ne puteti spune ce ar trebui sa urmarim am sti ce sa cerem firmei in cauza. Si nu am duce basmul nicaieri.
Nu ne ajuta indemnul dvs., atata vreme cat orice firma am alege ne va spune ca montajul pe care il asigura este cel mai bun.
Intreb, cu respect: aveti habar despre cum se face sau doar vreti sa va credem ca aveti?

#14
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Haideti ca m-ati facut curios
Am rasfoit acum directivele de montaj pentru BE92(dar sigur se aplica si la celelalte sisteme).Se pare ca ambele variane sunt ok
Se poate face montaj clasic cu spuma direct pe suport( beton,caramida,lemn) cat si pe suportul pregatit perimetral cu polistiren.
Spre rusinea mea nu stiu sa extrag paginile relevante din tot fisierul.Dar voi trimite acest fisier unui coleg mai istet ca mine cu rugamintea sa posteze aici pentru edificare
Stima

#15
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bogumilandia, on 12 februarie 2019 - 21:30, said:

Haideti ca m-ati facut curios
Am rasfoit acum directivele de montaj pentru BE92(dar sigur se aplica si la celelalte sisteme).Se pare ca ambele variane sunt ok
Se poate face montaj clasic cu spuma direct pe suport( beton,caramida,lemn) cat si pe suportul pregatit perimetral cu polistiren.
Spre rusinea mea nu stiu sa extrag paginile relevante din tot fisierul.Dar voi trimite acest fisier unui coleg mai istet ca mine cu rugamintea sa posteze aici pentru edificare
Stima

Sigur ca se poate face, insa rostul polistirenului ar fi sa micsoreze sau sa elimine puntile termice, ceea ce sigur se poate realiza printr-un montaj corect si o izolare ulterioara potrivita.

Ce mi-ar place sa te vad montand bluevo 92 cu solbanc la unu care si-a placat spaletul cu 50mm polistiren.

#16
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Eu unul nu am avut noroc de placare cu 50 mm.Si acum depinde de care solbanc folosesti

#17
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 crocko.dilul, on 12 februarie 2019 - 21:05, said:

Pai despre asta vorbim si am vrea sa aflam: cum se face un montaj corect al tamplariei.
Daca ne puteti spune ce ar trebui sa urmarim am sti ce sa cerem firmei in cauza. Si nu am duce basmul nicaieri.
Nu ne ajuta indemnul dvs., atata vreme cat orice firma am alege ne va spune ca montajul pe care il asigura este cel mai bun.
Intreb, cu respect: aveti habar despre cum se face sau doar vreti sa va credem ca aveti?

Nu e greu, informatii gasesti aici si pe google, numai eu am scris de vreo cateva ori aici, unde se pozitioneaza tamplaria in zidarie, cum se aplica spuma si la ce distante se realizeaza fixarea mecanica.

Daca gasesti cum se aplica spuma, aia cu udarea spaletului sa stii ca nu este in avantajul tau, este pentru a se folosi mai putina spuma.

 bogumilandia, on 12 februarie 2019 - 23:13, said:

Eu unul nu am avut noroc de placare cu 50 mm.Si acum depinde de care solbanc folosesti

Nici eu, dar imi inchipui ca si fara solbanc e interesat de pozitionat tocurile si apoi fixarea mecanica trebuie sa fie foarte precisa si rezistenta la cativa cm buni intre fereastra si zidarie. O tamplarie de cateva zeci de kg (nu zicem ca pot fi si peste 100 raritati) sta neclintita pe un pat de polistiren si la cativa centimetri de zidarie.

#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Google, cu siguranta...
Nu era vorba aici despre pozitionarea tamplariei, despre spuma sau despre distantele la care se realizeaza fixarea mecanica.
Pe alea (noi) le-am aflat deja, posibil tot de la tine sau poate de la altii.
Dar inteleg foarte clar din ceea spui faptul ca montatorului de tamplarie ii este mai usor daca fereastra nu e bordata cu xps, urmand ca beneficiarul sa fie foaaaarte atent ulterior (asa cum trebuie sa fie un beneficiar), asupra realizarii termosistemului.

 bogumilandia, on 12 februarie 2019 - 21:30, said:

Am rasfoit acum directivele de montaj pentru BE92(dar sigur se aplica si la celelalte sisteme).Se pare ca ambele variane sunt ok

Multumesc, asta da raspuns la obiect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate