Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

goluri geamuri (la rosu) - placare polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Azi ma întâlnesc cu unul din ofertanții de tâmplărie și discut și acest subiect.

Normal ca voi face termoizolarea casei cu o firma, dar pana acolo trebuie sa ma decid dacă pun polistiren anterior montării tâmplăriei. Doar pentru golul geamurilor nu am găsit pe nimeni sa o facă de-asta m-am gândit sa o fac eu.

Sunt multe opinii contradictorii mai sus, ce vreau sa aflu dacă beneficiile sunt mai mari decât riscurile.

De fapt, care e riscul major? Ca doar nu sta geamul ancorat doar în spuma și polistiren.

#20
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 crocko.dilul, on 13 februarie 2019 - 04:44, said:

Google, cu siguranta...
Nu era vorba aici despre pozitionarea tamplariei,

Ba da fix despre asta este vorba, placarea cu polistiren se face in scopul micsorarii sau eliminarii puntilor termice.

Gandeste-te ca daca pozitionezi tamplaria la fata exterioara a zidului si vii cu polistirenul pana peste geam (5/10 chiar 20mm se poate la profilele mai late)elimini doua punti termice. Daca pozitionezi mai in interior pe un gol placat,sau la mijloc, ramane o punte termica si aceasta trebuie eliminata/micsorata. Nu ca nu se poate, dar de ce sa faci asta?

Si despre aplicarea corecta a spumei este vorba. Gandeste-te cum izoleaza spuma daca este aplicata in doua cordoane (unul din interior si unul din exterior) si cum izoleaza/fixeaza spuma aplicata intr-un singur cordon.

Sigur pana aici este vorba despre montajul standard/clasic, montajul poate fi imbunatatit prin diverse metode (pe bani), metode pe care cred ca deja le stii.



#21
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 novitius, on 13 februarie 2019 - 06:52, said:

De fapt, care e riscul major? Ca doar nu sta geamul ancorat doar în spuma și polistiren.

Daca pui 5 cm polistiren in gol plus spuma cam asta se intampla, in ele se “ancoreaza” geamul si atat.

Riscurile depind de dimensiunile geamurilor, greutatea acestora si tipul de zidarie.

Cand te intalnesti cu ofertantii ii testezi, lansezi nelamuriri pe care ei sa le clarifice, faci pe prostul. Este in interesul tau, daca te lamureste cu “maruntisurile” inseamna ca este atent si la alte lucruri despre care tu nu stii sau nu te intereseaza la fel de mult.

Nu spune ca ai intrat pe net si ca ai citit ca asa si pe dincolo, unii ofertanti isi dau ochii prste cap si aproape fac apoplexie.

#22
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Am discutat cu un ofertant de tamplarie - firma cunoscuta la nivel national.

Recomandarea a fost montarea tamplariei la fata exterioara a zidului si ulterior placare cu polistiren a spatiului ramas.

Mi-au spus ca nu ii incurca si daca tot golul e placat cu polistiren anterior montarii tamplariei, daca eu aleg varianta asta. Am ales geamuri care au nevoie si de fixare mecanica, cu exceptia celor de la baie care sunt mai mici, deci nu vor sta doar in spuma. I-am cerut totusi sa-mi confirme in oferta modificata care vor avea fixare mecanica si care nu, sa fiu sigur,

#23
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Ca sa mai schimbam registrul as zice: Toata lumea fericita si cu lacrimi pe obraz. Iar corolarul este, asa cum am mai spus

 Dorel-Mesterel, on 13 februarie 2019 - 07:35, said:

montajul poate fi imbunatatit prin diverse metode (pe bani), metode pe care cred ca deja le stii.

Uite un exemplu de montaj, singura critica pe care un carcotas ar putea sa o exprime cred ca ar fi asupra pretului manoperei:
https://forum.softpe...8#entry19002388

LE

 novitius, on 13 februarie 2019 - 19:46, said:

Recomandarea a fost montarea tamplariei la fata exterioara a zidului si ulterior placare cu polistiren a spatiului ramas.
Asa as face si eu acum, daca as face din nou :)

#24
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
La postul prezentat ca sa fie un montaj ''bestial'' ar fi trebuit sa foloseasca si banda pecomprimata.Sunt destul de carcotas?Posted Image
Daca mai fac vreodata o casa pun tamplaria in zona de izolatie

#25
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Asadar:

- montare geamuri la marginea exterioara a zidului  - Posted Image
- montare polistiren dupa tamplarie in golurile ramase sau anterior tamplariei?  Posted Image

#26
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Da in exteriorul golului.dar sincer nu stiu ce costuri implica.Am vazut asa ceva doar pe la targuri si prin clipuri de prezentare.Habar nu am de costuri
Montare sistem termoizolatie in jurul ferestrei

#27
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 crocko.dilul, on 13 februarie 2019 - 20:08, said:


Uite un exemplu de montaj, singura critica pe care un carcotas ar putea sa o exprime cred ca ar fi asupra pretului manoperei


Nu sunt eu acel cârcotaș care sa comenteze prețuri.

Da știu montajul, am scris și eu pe jurnalul lui Dana, e ok .


 bogumilandia, on 13 februarie 2019 - 20:29, said:

La postul prezentat ca sa fie un montaj ''bestial'' ar fi trebuit sa foloseasca si banda pecomprimata.Sunt destul de carcotas?Posted Image
Daca mai fac vreodata o casa pun tamplaria in zona de izolatie

Tu poți sa fii cârcotaș, din ce știu eu însă acest tip de montaj este certificat RAL, exact așa cum îl vezi, benzi de interior și de exterior plus spuma flexibila, toate de la Soudal. Fără banda precomprimata și fără polistiren, ca ăla nu tine neaparat de montajul in sine ci de golul de tâmplărie care poate fi placat și cu aur.

#28
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Semnat contractul cu unul dintre ofertantii de tamplarie.

Am ramas la 3 cm, in loc de 5 dupa mai multe discutii. Asa au si calculat golurile, tinand cont de viitoare placare.

1. Ce recomandati pentru montare - extrudat cu cant faltuit sau drept?

2. Blocurile ceramice au 29 cm (latimea zidului), marea partea a extrudatului are 0.6 m latime - deci fiecare placa as imparti-o in 2; ar depasi putin latimea zidurilor, credeti ca ar fi o problema?

PS: Am gasit si polistiren care are exact 0.58 latime, acolo cad fix pe latimea zidurilor. :)

#29
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
In cazul asta ar folosi extrudatul care se incadreaza perfect.Dar mai bine intrebi pe nea meseriasul care se va ocupa de izolatie si de tencuit/gletuit

Si ca sa nu murim curiosi...ce tamplarie ai ales?

#30
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Extrudat aleg oricum, eu ma refeream la lățime si la tipul de cant al polistirenului.

Pot menționa brand ul de tâmplăriei fără sa se considere ca fac reclama?

Am ales VEKA prin Qfort. Rămâne de vazut daca e cea mai buna alegere.

#31
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Si eu tot la latime ma refeream.l-a lua pe cel care se incadreaza mai fix.

#32
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Astia aici spun de bine sau bat campii?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NP8IUq55llM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
A mai fost discutia asta pe undeva pe aici.Parerile au fost impartite.Unde am fost toti de acord a fost ca “lumina zenitala “ e cool.In rest o gramada de marketing ca sa vanda si Nenea cu termopanul ala ceva.Din punctul meu de vedere sunt produse cu caracteristici mai bune deca ce are asta acolo.Cea ce mi se pare imoral e sa vrei sa faci o casa cu costuri zero,deci un fel de econdar sa tai juma de padure ca sa iti faci tu casa

#34
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Un update cu imagini.

Mai am cateva, e mai lent procesul decat am crezut - insa relativ simplu dupa ce ordonezi toate etapele.

Problema majora a fost ca nu am gasit polistiren de 30 mm fara cant faltuit, deci a durat mai mult procesul de taiere.

Attached Files



#35
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Arata bine.Spor la treaba.Daca pui si o poza cu tamplaria boier esti Posted Image

#36
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 novitius, on 25 martie 2019 - 18:40, said:

Un update cu imagini.
Dar de ce nu dupa tencuiala? sau tencuiesti pana in polistiren?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate