Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Izolare fonica apartament- sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Cand am citit acest topic ... am crezut ca eu am postat, fara sa stiu Posted Image !
Of, viata la bloc .... Folosesc de mult timp dopuri pt urechi ; sunt singura solutie ! Nici  vorba buna, nici amenintarile, nici batutul in teava nu mai au efect... au mers o data, de doua ori si apoi "Ce, bai frate, fac ce vreau in casa mea !"
Asa ca sunt interesat de varianta :

View PostRhesus, on 10 februarie 2019 - 16:33, said:

Am ajuns la concluciza ca 7000-8000 Hz, pusi la 120-130db terorizeaza. Intr-adevar ma afecteaza si pe mine, dar ma unge pe suflet cand aud ca ,,pufaie" si el(ei).

Tactica cu tzaranii este: fă în așa fel încât să îi fie scârbă că ajunge acasă. Simți că ai 2 vecini care efectiv te ,,îndeamnă” să te muți? No problem. De ce tu? De ce nu ei?

7000 Hz la 120db 3 minute, urcam la 8000 Hz, mergem si la 15000Hz. Coboram la 4000 Hz.


#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbananea, on 10 februarie 2019 - 15:09, said:

Am o problema cu izolare fonica intr-un apartament din beton din 1970 in Iasi, placile de beton dintre etaje fiind subtiri .
Am coloana de aerisire prin sufragerie care pare de tabla groasa  (am inteles ca e pentru aerisisrea subsolului si urca de la parter pana la 4 si daca cel de la parter tipa in jurul ei, il pot intelege ce zice). Cu ce structura de materiale as putea sa o izolez fonic?
Deasemenea as vrea sa adaug un strat sub parchetul existent pentru a atenua zgomotele aeriene provocate de vecinul de dedesubt care vorbeste extrem de mult si gros (in linistea serii pot si intelege ce spune). Parchetul existent are 1.8 cm dar nu are overlay si nimic dedesubt. Zgomotul pare ca depinde de miscarea vecinului in camera dar mai ales pe la marginile si colturile incaperii dar si pe un perete catre care vorbeste cand se uita la tv.
Deasemnea de deasupra se mai aude prin 2 colturi ale camerei care au 2 pete de la inundatii anterioare.
Am atasat si 2 poze .
Cam ce buget credeti ca are fi necesar pentru o imbunatatire de 30-50 de decibeli  in care macar sa se auda mai difuz?
(Sufrageria + holuri aproximativ 30m patrati)
e bloc nou?

#21
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am observat ca mai mult deranjeaza sfidarea, gen am stat prin chirie si daca era muzica de la vreun vecin sau batatauri eram indiferent.
Asa cu un vecin cu care esti cunoscut si o face intentionat parca asta te deranjeaza.

Si da, din nefericire pe legea actuala s-a mers "cel destept" cedeaza si prostul a ramas in bloc.
Ba mie imi este frica cu dopurile de urechi ca ia dracu foc casa, ceva de gen si tu esti in lumea viselor si mori ca sobolanul.

Faci ceva si inveti sa suporti, am prieteni care stau la bloc si sunt deranjati de tampiti de deasupra, gen el are program in tura si vecinul de deasupra nu, gen incepe program pe la 08:00 si fiind mai liber mai invita prieteni, chef. Cum nu se putea mai grozav.
Asta este viata si din nefericire asa s-a mers moda.

Imi aduc aminte prin 90 ca aveam casa plina de mobila si linoleum si parchet pe jos... si apoi a venit moda fara covoare si al mei ieftin parchet care amplifica sunetele de ma pomenisem si eu cu vecinul la cutite ca care dintre noi face zgomot mai tare.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostArgent, on 10 februarie 2019 - 17:19, said:

Am observat ca mai mult deranjeaza sfidarea, gen am stat prin chirie si daca era muzica de la vreun vecin sau batatauri eram indiferent.
Asa cu un vecin cu care esti cunoscut si o face intentionat parca asta te deranjeaza.

Asta cam asa este.

#23
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nesimtirea are multe forme si uneori deanjezi vecini care nu trebuie.
Ex. O vecina corpolenta, ba? Pot sa zic ca era grasa? In fine... o grasa, cobora de la etaj 4 pana la parter pe tocuri de otel, are rost sa zic ca eu stateam la parter? Ba si dormeam in camera cu perete la scara, si auzeam prietene toate "TOCURILE" de la etajul 4 pana la parter. Si ma gandeam cum dracu nu se rup tocurile alea sub greutatea ei.
Am tacut din gura si nu am zis nimic ca era ceva macar PUTIN ciudat, cum sa zici cuiva ca tropaie prea tare pe scara.

Si asta avea niste oare ciudate de venit din oras, gen 23:00-00:00 sau de plecat in oras, si asteptam si auzeam cum coboara asta pe toate etajele.
Si ce vroiam sa zic... asta facea intentionat cu mersul asta ca era certata cu alti vecini si tropaia de a dracului.
Da tropait tare cat sa te deranjeze nu genul ala de urca o femeie normala pe scari.

La etaj aveam 2 vecini care se certau in muzica, un batranel asculta muzica cred ca la radio, muzica populara si vecinul de langa cred ca vroia sa faca educatie cu el ca baga numai muzica daia cu injuraturi, invatasem versurile la melodii paraziti, mafia.
La etaj aveam care spalau balconul de cacat si pisat de pisic si caine si totul se scurgea in bradina din spatele blocului, deci cu toate ca era ferit si puteai pune o bancuta sau cultiva ceva... nu puteai ca se aruncau chistioace.
Si vis-a-vis in cartierul de case erau rromi care ascultau muzica asa de tare ca se auzea de la mine.

Si va zic ca mi-a placut sa locuisc acolo, locatia era faina, parter, era placut daca alegeai sa nu pui la suflet lucruri tampite.

Si nu v-am zis de baba de deasupra cu Antena 3 si tropait prin casa, aveam o baba care cum ma auzea ca am venit sau ca dau eu tv-ul mai tare... alerga prin casa pe tocuri, tropaia. Seara inainte de culcare asculta antena3.
Si pe baba am inteles, 1 vecinul de sub ea facea bani din chirie, 2 cine stie ce dracu de mutanti au stat acolo inainte in chirie.

Ca in chirie... pai unde am locuit eu un prieten/si/vecin a bagat in chirie apartamentul ba si aia subinchiriau, inghesuiau in apartamentul ala, faceau aia niste chefuri monstru de a venit politia, s-au dus vecini la prietenul asta la usa, gen boss, ai bagat in locul tau niste mutanti in chirie, 0 rezultate, nu l-a interesat, cica sa sune la politie daca sunt deranjati.

#24
bananea

bananea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2019
Tin sa fac cateva precizari:
1) Problema cu discutii repetate aprinse dupa ora 11-12 a fost partial rezolvata dupa o vizita la politie .
2) Seara dupa munca e cel mai deranjant pentru ca aproape nu imi vine sa imi folosesc o camera. Nu e galagie constant, dar macar 2 zile pe saptamana are musafiri  si "hahaiala" .
3) Dopurile de urechi purtate seara de seara timp de vreo luna cred ca mi-au hipersensibilizat urechea.
4) Cred ca o e diferenta de educatie si de varsta (35 vs 20), tanarul fiind un nepot (probabil de la tara) al propietarei. Se pare ca singurul mod in care inceteaza "panarama" e daca dau si eu drumul la muzica tare (10min), dar la care ma apostrofeaza ceilalti vecini.
5) Deasupra mea apartamentul nu a fost locuit pentru o perioada lunga de timp.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPhobos, on 10 februarie 2019 - 17:09, said:


Cu un program pe PC.

Spune-mi exact cum, ca nu ma pricep... Deci ma intereseaza ca sunetul sa fie intrerupt de niste pauze aleatorii...

#26
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Tineretul ba, am mai scris si eu pe forum de experientele mele si prefer un vecin tacut, linistit, poate disperat de galagie in locul unui cuplu tanar cu copil si chefuri.
Sa vezi ce fain este la petrecerea copiilor cand alearga toti prin casa.

Ba pe vremea noastra te ducea la ziua de nastere a cuiva si mergeati in oras sau va asezati frumos la masa si la MAXIM 21:00 erati acasa ca trebuie sa va spalati si sa fiti in pat.
Acum ma plimb pe centru ie la 00:00 noaptea observ parinti cu boraci mici la plimbare, ma gandesc cum dracu sa nu iasa astia tampiti.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFratello, on 10 februarie 2019 - 17:10, said:

Faci ceva si inveti sa suporti, am prieteni care stau la bloc si sunt deranjati de tampiti de deasupra, gen el are program in tura si vecinul de deasupra nu, gen incepe program pe la 08:00 si fiind mai liber

Ei da.. vezi de treaba... Se duce drak tot confortul propriei locuinte.. daca "faci ceva si inveti sa suporti".. Crezi ca asa merge treaba cu ghelbani pe tarla?
Aia nu-si schimba programul de nesimtiti.. ca poti sa inviti pe cineva la tine in intervalul 18-23.. ai tot timpul sa bei 10 beri sa te distrezi, sa pui si o muzica.. ca nu e lumea nebuna, mai intelege.

Dar tzaranul are programul lui ... vine pe la ora 23 nu stiu de unde drku (in timpul saptamanii) si incepe distractia .. hip-hop de anti-sociali... fumat.. povestit viata pe Skype si hahait cu intermitenta.  Abia pe la 3-4 daca se indura sa bage cornul in perna...

Viata asta e prea scurta ca sa o petreci dormind, se pare...

Edited by rosix, 10 February 2019 - 17:44.


#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 17:39, said:


Ei da.. vezi de treaba... Se duce drak tot confortul propriei locuinte.. daca "faci ceva si inveti sa suporti".. Crezi ca asa merge treaba cu ghelbani pe tarla?
Alternativa fiind sa se mute sau sa-l bata. Gen bataia se lasa cu dosar penal.
Eu am inceput sa ma bucur pentru fiecare clipa de liniste, prietene am stat si ca proprietar si ca chiriasi la bloc si K.O., te mai stresezi cu un asta, cu 2, pana la urma iti dai seama ca mai bine mergi pe drumul tau.

Acum este joaca de a politia, atat.

Eu daca o mai luam de la capat ma mutam la tara si faceam naveta.

Adica nu stiu daca pot sa iti povestesc cum a fost cand m-am mutat la casa, cu toate ca vezi ca sunt obisnuit cat de cat si cu treburile altfel si vecini tampiti, ba nene deci cand m-am mutat nu imi venea sa cred ca pot sa dorm ziua.
Ascultam muzica si peste tot unde am stat daca bagai muzica trebuia sa tropaie careva sau sa bage si el muzica.

Ete este 5:43, daca vreau pot sa ma pun sa ma culc sa dorm 1-2-3 ore, sa ma odihnesc, nu imi bate vreun tampit in cap, ba pun si sunete dalea de ploaie, gen nu ma sperie gandul ca poate s-a spart vreo teava si inund pe careva.

Asa ca daca tot vrei sa zici ceva da un sfat legal.

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 17:39, said:


Dar tzaranul are programul lui ... vine pe la ora 23 nu stiu de unde drku (in timpul saptamanii) si incepe distractia .. hip-hop de anti-sociali... fumat.. povestit viata pe Skype si hahait cu intermitenta.  Abia pe la 3-4 daca se indura sa bage cornul in perna...

Viata asta e prea scurta ca sa o petreci dormind, se pare...
Imi aduci aminte de un prieten avea un vecin cu borac mic, arunca ala cu jucarele pe parchet, zicea prietenul asta ca o sa creasca, eu ma gandeam ca o sa creasca si sa vezi ce muzica o sa iti bage.
Si a crescut copilul si a dat la gradinita, ba si veneau pe la el odrasle de la scoala si era gradinita la el pe tavan.
Asta pe sistemul ca o creste copilul.
Crescu copilul si cumpara microfon sa faca karaoke prin statie, se mari gasca si se facuta tupaniturile mai dese.


Cred ca daia fug toti de bloc, eu iti spun ca faceam naveta zilnic doar sa nu stau cu grija vreunui handicapat deasupra mea sau sincer sa fiu ma mutam la etaj 4 sau etaj 8 si puneam geamuri de lemn.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 10 februarie 2019 - 17:44, said:

Asa ca daca tot vrei sa zici ceva da un sfat legal.

Ce sfat legal... Daca ii chemi pe aia de la Politia locala.. nu stiu daca au decibelmetru cu ei dar au pretentia sa auda 70db constant zgomot perceput in camera reclamantului...
Deci, dupa legea actuala.. tu esti in izmene la ora 2.. tre sa vina Politia sa intre cu un kkt de aparat in dormitor unde e facut patul sa dormi si sa constate contraventia... ca sa poata da amenda.

Ori lumea nu e chiar atat de tampita.. Muzica tare noaptea nu prea se mai pune.. in schimb se sta la hahaiala si boschetareala pe internet iar asta inseamna zgomot intermitent care te toaca marunt la creieri.  Nu e sanctionabil de politie.. ca poate foarte bine, cand vine politia la usa sa nu se auda fix nimic din camera de dedesubt.

Acesti idioti care o ard pe chat.. stau in bucatarie dar bucataria inseamna gresie si faianta intr-un bloc de prefabricate.. se aude stereo orice exces, orice nechezat... din camera aflata in diagonala.  Se aude noaptea, cand vrei sa dormi.. ca la ora 21 cand ai treaba prin casa.. chiar daca auzi nu mai bagi in seama...

Edited by rosix, 10 February 2019 - 17:51.


#30
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Asa si asa, daca odrasla ii la scoala se mai poarta chefurile, daca nu chefurile ascultat youtube prin statie ca si eu tastez acum pe forum si ascult muzica dar nu se aude la nimenea.
Cand m-am mutat am trimis la tara sistemul audio cu sooboofer dala puternic, am zis la ce rost? Nu dau chefuri acasa, daca fac revelionul cu prieteni acasa ascultam muzica la televizor ca oameni de varsta noastra.

Politia locala nu prea se baga, politia nationala nu intra in casa, am stat in chirie si nimeream in zone in care te rugau vecini daca sa te pui martor, si ziceai ca Da, daca este muzica poate sa intre politia sa se uite ca se aude. Asteptau sa plece politia si bagau muzica.
Sau cum zici tu... aveam un vecin care chema politia si apoi incepeau aia sa hahaie, sa bagameasi.

Vorbeam cu o vecina din blocul in care am stat ultima data, imi zicea vecina aia ca si ea este deranjata de vecini de sub ea ca dau muzica tare, de ai deasupra ei ca aleraga copilul prin casa dar ii este rusine sa le zica. Si eu ma gandeam... ok, lasa ca trece 1 an, 2 ani, iti pica tie ceva la corp din cauza lipsei de odihna.

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 17:35, said:


Spune-mi exact cum, ca nu ma pricep... Deci ma intereseaza ca sunetul sa fie intrerupt de niste pauze aleatorii...
1x
https://www.emag.ro/...7/pd/DWJ727BBM/
1-2x
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
1x
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

E bine sa nu fii acasa cand il bagi in priza

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBaxon, on 10 februarie 2019 - 17:56, said:


N-ai inteles proiectul.   Se ia un fisier de sunet ton de 7000-10000 Hz de pe Youtube... Imi trebuie un program care sa sparga acest ton continuu si sa introduca pauze aleatorii de 1 sec - 7 sec in interiorul tonului apoi sa salveze proiectul cu tot cu pauze.  Apoi pus si redat in bucla intr-un sistem audio oarecare.. cat de cat potent sa se auda la tzarani.

E cat se poate de simplu de facut dar nu ma pricep eu la editare audio.

Ideea e ca un ton continuu mai e cum mai e pentru ureche, dar un ton discontinuu, cu pauze aleatorii, te termina nervos.

Edited by rosix, 10 February 2019 - 19:09.


#33
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Daca vrei, fac un program. Nu mi-am batut capul.

Puneam alternativ frecv. mica, frecv. mare (bineinteles din spectrul 20-20000Hz). Aparatul cu ultrasunete e non-sens (peste 20kHz). Nu-l auzi (dar il simti, ce-i drept). Totusi, tzaranul merita sa si auda, ca daca simte ca-l doare putin capul baga 200 de Jack. Si nu asta e solutia.

Cand fac ceva "alternativ", va spun Posted Image)

Alte tips-uri:
1. Plecati 2 saptamani in vacanta (de acasa)
2. Lipiti boxele de perete, si, inconjurati-le de rigips
3. Folosit o placa de sunet dedicata.... dar sursa e un PC. (exista placi USB de sunet)

Edited by Rhesus, 10 February 2019 - 19:28.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRhesus, on 10 februarie 2019 - 19:25, said:

Daca vrei, fac un program. Nu mi-am batut capul.


Daca ai timp si te pricepi ia un ton din ala > 7Khz si intercaleaza-i pauze de durata aleatorie.  Sa iasa in final un fisier de macar 5-10 min.  Urca-l undeva si trimite-mi si mie un link de descarcare.

#35
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 15:51, said:

Recomand dopuri de urechi care mai atenueaza cat de cat.
Am si eu problema asta cu vecinii si am incercat solutia cu dopurile. Atenueaza partial spre deloc, in functie de tipul de zgomot. Problema este ca dupa 4-5 nopti de dormit cu dopurile, nu le mai suport, simt ca imi provoaca iritatii. Culmea este ca astea pe care le am acum mi se par cele mai faine ca si material comparativ cu ce am mai avut pana acum, dar tot nu le pot folosi a la long. Voi ce fel de dopuri folositi?

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzumo, on 10 februarie 2019 - 19:46, said:

Am si eu problema asta cu vecinii si am incercat solutia cu dopurile. Atenueaza partial spre deloc, in functie de tipul de zgomot. Problema este ca dupa 4-5 nopti de dormit cu dopurile, nu le mai suport, simt ca imi provoaca iritatii. Culmea este ca astea pe care le am acum mi se par cele mai faine ca si material comparativ cu ce am mai avut pana acum, dar tot nu le pot folosi a la long. Voi ce fel de dopuri folositi?

Eu folosesc niste dopuri industriale normale din spuma...Uneori ma irita dar decat sa fac noapte alba sa ma uit pe pereti ascultand tzarani care n-au pic de bun simt.. prefer dopurile totusi.

Ce fel de dopuri folosesti?  Exista si niste dopuri din ceara pe la farmacie (nu le-am incercat) care cica pot prelua forma canalului auditiv si sunt mai putin iritante.

Ar mai fi o solutie de pus o muzica in surdina (sau brown noise) in camera in care dormim, toata noaptea.. care sa acopere cat de cat zgomotele ambientale. Uneori functioneaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate