Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Izolare fonica apartament- sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
bananea

bananea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2019
Am o problema cu izolare fonica intr-un apartament din beton din 1970 in Iasi, placile de beton dintre etaje fiind subtiri .
Am coloana de aerisire prin sufragerie care pare de tabla groasa  (am inteles ca e pentru aerisisrea subsolului si urca de la parter pana la 4 si daca cel de la parter tipa in jurul ei, il pot intelege ce zice). Cu ce structura de materiale as putea sa o izolez fonic?
Deasemenea as vrea sa adaug un strat sub parchetul existent pentru a atenua zgomotele aeriene provocate de vecinul de dedesubt care vorbeste extrem de mult si gros (in linistea serii pot si intelege ce spune). Parchetul existent are 1.8 cm dar nu are overlay si nimic dedesubt. Zgomotul pare ca depinde de miscarea vecinului in camera dar mai ales pe la marginile si colturile incaperii dar si pe un perete catre care vorbeste cand se uita la tv.
Deasemnea de deasupra se mai aude prin 2 colturi ale camerei care au 2 pete de la inundatii anterioare.
Am atasat si 2 poze .
Cam ce buget credeti ca are fi necesar pentru o imbunatatire de 30-50 de decibeli  in care macar sa se auda mai difuz?
(Sufrageria + holuri aproximativ 30m patrati)

Attached Files


Edited by bananea, 10 February 2019 - 15:15.


#2
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
pentru o reducere cu 30-50 dB costurile or sa fie substantiale! De curiozitate zgomotul pe care-l vrei redus citi dB are?

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Deci vecinul de didijos vorbeste cam mult si cel de sus te inunda.
Cred ca mai bine te gandesti sa te muti in alta parte.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbananea, on 10 februarie 2019 - 15:09, said:

Cam ce buget credeti ca are fi necesar pentru o imbunatatire de 30-50 de decibeli  in care macar sa se auda mai difuz?
(Sufrageria + holuri aproximativ 30m patrati)

Solutii nu prea sunt (in afara de astupat niste gauri pe unde trec coloanele).. Si eu am aceeasi problema un tzaran dedesubt si unul deasupra... ambii isi marcheaza teritoriul prin zgomot cat pot si la cele mai nepotrivite ore.

Recomand dopuri de urechi care mai atenueaza cat de cat.

#5
bananea

bananea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2019

View Postiuliean50, on 10 februarie 2019 - 15:24, said:

pentru o reducere cu 30-50 dB costurile or sa fie substantiale! De curiozitate zgomotul pe care-l vrei redus citi dB are?
Cu o aplicatie de telefon zgomotul 'in liniste' aparea de 20db si urca la vorbit "barbateste" pana la 50-60 db (ma refer la zgmotul provocat de vecin) iar daca racneste am senzatia ca "inunda" cu un fel de ecou toata incaperea (2 pereti si pardoseala).

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Fiind intr-o situatie asemanatoare, si culmea, la casa, am ajuns la concluzia ca:
- efectul vorbei bune = 0. Poate provoci o criza de ras a vecinului in cauza
- efectul Politiei locale, nationale, jandarmeriei = 0.
- efectul ,,faci pe nebunul”/,,plateste cu aceiasi metoda” = de nepretuit. Mai ales, cand cauti momente cheie: atunci cand doarme, atunci cand cauta liniste.
Nu e o solutie sa faci zgomot cand si tzaranul e pe sistem turbo. Va anulati zgomotul reciproc. Poate intrati in ,,rezonanță,,.

In niciun caz.

Atunci cand doarme! Chiar daca asta inseamna ora 1 noaptea.

Edited by Rhesus, 10 February 2019 - 16:19.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbananea, on 10 februarie 2019 - 16:12, said:

Cu o aplicatie de telefon zgomotul 'in liniste' aparea de 20db si urca la vorbit "barbateste" pana la 50-60 db (ma refer la zgmotul provocat de vecin) iar daca racneste am senzatia ca "inunda" cu un fel de ecou toata incaperea (2 pereti si pardoseala).

Da ... si?  Daca chemi politia, aia vor sa auda zgomot nu gluma, manele date la maxim sau ceva... Altfel ii doare'n 14 ca nu poti tu sa dormi.
Ala poate sa vorbeasca la telefon sau pe skype la un ton mediu.. si odata sa hahaie cu gura pana la urechi ca se amuza de ceva... Si o sa ai un zgomot momentan de 60db ...care te va trezi din cel mai adanc somn... si ce?

View PostRhesus, on 10 februarie 2019 - 16:17, said:

- efectul ,,faci pe nebunul”/,,plateste cu aceiasi metoda” = de nepretuit. Mai ales, cand cauti momente cheie: atunci cand doarme, atunci cand cauta liniste.
Nu e o solutie sa faci zgomot cand si tzaranul e pe sistem turbo. Va anulati zgomotul reciproc. Poate intrati in ,,rezonanță,,.

Da, dar asta la bloc inseamna sa mai deranjezi si alti vecini care n-au nicio vina...

#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Rhesus - Facea galagie, tropaia sau muzica?

La concluzia ta am ajuns si eu, ca am locuit prin destule apartamente in chirie, cu omul tampit am ajuns la concluzia ca mai bine nu te pune, mergi pe drumul tau.
Si legat de izolatie? Ba? Tine de termopane, termopanele izoleaza sunetul exterior si din cauza asta se amplifica sunetele de prin bloc.
Am locuit cu chirie intr-un loc in care tineam geamul de termopan nitel crapat sa nu aud zgomotele de la vecin.

Mai departe este faza ca nimic nu izoleaza asa de bine ca covorul dar un sunet de farfurie, scaun tras, asta nu este acoperit de nimic.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Ghena aia s-ar putea izola cat de cat... interior si exterior. Mai ales exterior, daca e nevoie de ea pentru aerisire.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbananea, on 10 februarie 2019 - 15:09, said:

Am o problema cu izolare fonica intr-un apartament din beton din 1970 in Iasi, placile de beton dintre etaje fiind subtiri .
Am coloana de aerisire prin sufragerie care pare de tabla groasa  (am inteles ca e pentru aerisisrea subsolului si urca de la parter pana la 4 si daca cel de la parter tipa in jurul ei, il pot intelege ce zice). Cu ce structura de materiale as putea sa o izolez fonic?
Deasemenea as vrea sa adaug un strat sub parchetul existent pentru a atenua zgomotele aeriene provocate de vecinul de dedesubt care vorbeste extrem de mult si gros (in linistea serii pot si intelege ce spune). Parchetul existent are 1.8 cm dar nu are overlay si nimic dedesubt. Zgomotul pare ca depinde de miscarea vecinului in camera dar mai ales pe la marginile si colturile incaperii dar si pe un perete catre care vorbeste cand se uita la tv.
Deasemnea de deasupra se mai aude prin 2 colturi ale camerei care au 2 pete de la inundatii anterioare.
Am atasat si 2 poze .
Cam ce buget credeti ca are fi necesar pentru o imbunatatire de 30-50 de decibeli  in care macar sa se auda mai difuz?
(Sufrageria + holuri aproximativ 30m patrati)
N-ai nici o sansa fara costuri uriase ! Sfatul meu e sa te muti la casa pt ca investitia in fonoizolare te costa cat diferenta de bani dintre apartament si casa pe pamant .

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@bananea

Daca e dupa 12 noaptea (ora la care omul cu job se cam culca) poti incerca cu un batut in teava, cu vorba buna cand il intalnesti pe tzaran ("Am si eu o rugaminte la tine, nu te supara...") sau cu un bilet pus in usa ("Bai nene, mai pastreaza si tu linistea dupa 12 noaptea.. nu ne culcam odata cu gainile dar.. totusi")

Exista cam 20% sanse ca, in timpul saptamanii (luni- joi) s-o lase mai moale dupa ora 24...  Dar, dopurile de urechi sunt sfinte.

E greu de corectat un tzaran pentru ca e ca un caine adult care n-a invatat nimic cand era tanar... lui nu i se pare ca face ceva gresit.

Edited by rosix, 10 February 2019 - 16:30.


#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu vad ce coloana de aerisire sa fie acolo , prin capatul unei grinzi , si ce rost ar avea .
Sanse de izolare fonica ? bani multi , santier , rezultate aproape zero . Inca n-am auzit pe cineva sa reuuseasca , indiferent ce materiale SF a folosit .

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 16:29, said:

...  Dar, dopurile de urechi sunt sfinte.
Cea mai mare tampenie ( medical vorbind ) !

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Am ajuns la concluciza ca 7000-8000 Hz, pusi la 120-130db terorizeaza. Intr-adevar ma afecteaza si pe mine, dar ma unge pe suflet cand aud ca ,,pufaie" si el(ei).

Tactica cu tzaranii este: fă în așa fel încât să îi fie scârbă că ajunge acasă. Simți că ai 2 vecini care efectiv te ,,îndeamnă” să te muți? No problem. De ce tu? De ce nu ei?

7000 Hz la 120db 3 minute, urcam la 8000 Hz, mergem si la 15000Hz. Coboram la 4000 Hz. Daca mai si pleci vreo 2 saptamani in concediu, numai bine! De preferabil noaptea.

Nu trebuie muzica, bormasini sau alte ,,scule” ... + ca atunci va abonati reciproc la 112. Nope.

Edited by Rhesus, 10 February 2019 - 16:38.


#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Post86-APP, on 10 februarie 2019 - 16:29, said:

Sanse de izolare fonica ? bani multi , santier , rezultate aproape zero . Inca n-am auzit pe cineva sa reuuseasca , indiferent ce materiale SF a folosit .

N-a zis nimeni ca vrea sa faca asa incat sa bati cu barosul in geam si sa nu se auda nimic inauntru, dar macar sa reduca. :)

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Rhesus, ala-i sunet de-ala care nu se aude, sau cum?

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBaxon, on 10 februarie 2019 - 16:30, said:

Cea mai mare tampenie ( medical vorbind ) !

Nu ai alta varianta, prietene. Tu nu stii ce tzarani locuiesc la bloc...  Crezi ca lumea foloseste dopuri care se folosesc pe santier, de placere sau de nevoie ???

View PostPhobos, on 10 februarie 2019 - 16:51, said:

Rhesus, ala-i sunet de-ala care nu se aude, sau cum?

Sunetul ala e bun dar... daca ai avea posibilitatea sa-l modulezi intr-un fel sa fie redat cu pauze aleatorii... de la 1 la 5 secunde (aleator) astfel incat sa nu sune niciodata identic si monoton...

Nu stiu cum s-ar putea face asta din punct de vedere tehnic.. respectiv sunetul ala sa se auda cu niste intreruperi aleatorii (ex: 5 secunde ton... 2 secunde pauza.. 10 secunde ton... 1 secunda pauza)...
Daca stiti cum s-ar putea face .. luminati-ma si pe mine.. ca e metoda ideala de inebunit de cap tzarani.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 16:59, said:

Daca stiti cum s-ar putea face .. luminati-ma si pe mine.. ca e metoda ideala de inebunit de cap tzarani.

Cu un program pe PC.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate