Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

De unde, cum, si la ce calitate ascultam muzica...

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
1443 replies to this topic

#73
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,677
  • Înscris: 24.10.2015
Fisiere hi-res sau cd din qobuz redate de telefon zenfon 4 (care  suporta fisiere hi-res 24/192 si se lauda ca produce un sunet hi fi) plus flac sau mp3 la 320 kbps redate din laptop asus n56 v. Acesta tot se lauda ca scoate un sunet foarte bun dar la telefon parca e mai bine. Nu am incercat niciun fel de placa de sunet dedicata, sa fie diferente? Amplifucatorul e technics su 800, boxele triangle zerius 902 si un sub activ.

#74
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013
Păi dacă ție îți place cum sună, care e problema ?
Audiofilia e scumpă și complicat de obținut, dar cu ce ai tu acolo, poți asculta foarte bine muzică,
dacă se întâmplă să nu-ți placă felul în care se aude o piesă, stai liniștit că asta li se întâmplă și celor ce au băgat bani grei în pasiunea asta...

#75
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Cel mai bun sistem e cel pe care ti-l poti permite.

#76
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postrkn_alex, on 11 februarie 2019 - 11:36, said:

Stie cineva daca trebuie sa cumpăr ceva suplimentar pentru o calitate audio buna?
Am un laptop MSI GS63vr 7rf și arată pe el că are HI-res incorporat, la mufa de audio scrie HI-FI, recent am dat comanda de niste boxe Edifier R2730DB și am văzut că mulți zic că se simte calitatea audio dacă folosești anumite placi de sunet...

Am văzut că pot face conversie din MP3 în FLAC pe net, eu acum nu știu cum vine treaba asta la laptop-ul meu, dacă deja are HI-res și descarc muzica MP3 le face el singur conversia prin placa lui de sunet sau trebuie sa le convertesc eu in FLAC?

Orice informație m-ar ajuta!
Mulțumesc mult!
Pare unul dintre putinele laptopuri optimizate decent pt muzica. :)

#77
rkn_alex

rkn_alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2016
Ma bucur sa știu asta, dar și prețul laptop-ului a fost de 11.500 lei, chiar acum m-a sunat curierul că îmi vin boxele, o sa revin cu review după ce le pun în funcțiune... Chiar sunt curios cum se aud boxele.

#78
rkn_alex

rkn_alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2016
Sunt OK, dar parcă lipsește ceva, nu știu ce anume...mă mai gândesc dacă sa le returnez sau nu🤣🤣🤣

#79
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004
Totusi topicul se pare ca a deviat iar - "De unde ,cum si la ce calitate ascultam muzica" nu are treaba cu LA ce ascultam...

#80
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrkn_alex, on 11 februarie 2019 - 16:23, said:

Sunt OK, dar parcă lipsește ceva, nu știu ce anume...mă mai gândesc dacă sa le returnez sau nu������
Daca cumva iei ca referinta sunetul unui sistem din ala de pc cu boxutze multe si subwoofer ,sa stii ca e gresit. Abia acele Edifier au un sunet cat de cat corect.
Si la un sunet bun se incepe cu boxele ,ala e elementul cel mai important. Faptul ca ai dat o caruta de bani pe laptop nu-ti asigura automat o calitate audio. Calitatea audio incepe de la un sistem HI-FI cu amplificator si boxe.

Edited by edigee, 11 February 2019 - 16:45.


#81
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Are cineva abonament pe Google Play Music?
Cum sună comparativ cu Spotify ori Dezeer?

#82
rkn_alex

rkn_alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2016
https://www.aoy.ro/b...psch-r-15m.html

Ce părere aveți?

La boxele de raft trebuie sa cumpăr separat amplificator sau au incluse in ele?

#83
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postedigee, on 11 februarie 2019 - 16:43, said:

Daca cumva iei ca referinta sunetul unui sistem din ala de pc cu boxutze multe si subwoofer ,sa stii ca e gresit. Abia acele Edifier au un sunet cat de cat corect.
Si la un sunet bun se incepe cu boxele ,ala e elementul cel mai important. Faptul ca ai dat o caruta de bani pe laptop nu-ti asigura automat o calitate audio. Calitatea audio incepe de la un sistem HI-FI cu amplificator si boxe.
Al dracu' de adevarat.
Eu am boxe bune (nu extra, ultra, hm) {ceva de 15W cehesti, de lemn grosutz, pe doua cai, apartinand de un picup vechi gen NAD sau NZC cu doza magnetica de prin '85} si le atac cu un amarat de PAM8610 (amplif clasa D) si cu mp3-uri (de la 192 in sus) "facute bine" si suna impecabil. Ma rog, nu mai sunt tanar, am 51 de ani si urechile corespunzatoare, dar totusi....
Boxele sunt esentiale intr-un lant audio.

#84
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postrkn_alex, on 11 februarie 2019 - 21:50, said:

https://www.aoy.ro/b...psch-r-15m.html

Ce părere aveți?

La boxele de raft trebuie sa cumpăr separat amplificator sau au incluse in ele?
Nu pe topicul asta trebuie sa intrebi despre ce scule vrei sa cumperi.Deschide un topic nou si poti inreba acolo tot ce vrei. Posted Image

Edited by emilian67, 11 February 2019 - 22:13.


#85
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004
O idee ar fi ca daca ascultati muzica la calitate slaba, gen MP3, nu aveti nevoie de scule deosebite. Dimpotriva.
Pe scule scumpe MP3-urile si orice inregistrare /masterizare proasta vor suna mai prost decat pe scule mai slabe.

#86
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,677
  • Înscris: 24.10.2015
Am observat si eu asta. Pe boxele panasonic de la o combina ascult si mp3 la 128 kbps dar pe triangle nu prea ca iese in evidenta toata fleoșcăiala.

La fel si cu YouTube, de cand mi-am luat triangle nu-l prea folosesc pentru muzica, am simtit nevoia de abonament pe qobuz.

#87
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu am o colectie maricica de flac-uri dar si ceva DSD-uri, dar de o luna sunt cu Tidal HiFi si cred ca o sa-l tin, gasesti orice si suna foarte bine, dar am in plan sa cumpar si un cd player sa fac o colectie frumoasa de cd-uri originale(cumparate), la fel si cu vinyl-urile

#88
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
@vinciun
Technics-ul ala e SU-VX800 ,SU -800 sau SU-VA800? Intreb ,pt ca dintre toate trei doar unul e bun.

#89
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,677
  • Înscris: 24.10.2015
Su-800 consum 430w, o spun fiindca mai este si varianta pentru Anglia ce consuma 340w.

Probabil e rau, cine stie... Eu de proba am fost intr-un magazin specializat acum nu demult sa ascult diverse. Ce mi-a placut acolo e ca aveau o tableta de unde puteam singur selecta boxele, amplificarea si muzica fara sa mai deranjez vanzatorii. Sincer nu prea am vazut mari diferente intre amplificatoare cu conditiile: ca le tineam la volum mediu si potentiometrele pentru reglaj de ton pe neutru. Am ascultat yamaha, denon, marantz si onkyo. In conditiile descrise nu am observat sa fie yamaha metalic, marantz dark etc.. In schimb, sunetul se schimba radical cand schimbam boxele. Mentionez ca nu era prea liniste acolo. Probabil a contribuit si asta.

Diferente apareau cand umblam la reglaje. Unul amplifica bassul mai profund, altul accent pe mid bass etc.

Probabil ca la vx800 te-ai referit cand ai spus ca doar unul e bun.

#90
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Existau inainte amplificatoare cu egalizator integrat, 6-7 benzi sau chiar mai multe. Sau amplifuri care permiteau legarea un egalizator extern intre pre si amplificator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate