Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

permis cat. C, CE

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
Buna ziua tuturor

Ca rezultat al crizei politice pe plan momdial , nivelul de trai a scazut drastic , mai ales prin lipsa
locurilor de munca . Eu locuiesc in Italia de 15 ani dar stabilitatea si siguranta zilei de maine este din ce in ce o problema grava de aceea am decis sa optez pentru sofer profesionist deci C , CE  si atestat . Aici costa totul cam 4000euro cu o durata de app. 8-9 luni dar orele de condus se platesc aparte ,50 euro jumatate de ora . si pentru cat E am nevoie de practica . Deci intrebarea mea este …. merita sa vin in tara sa iau totul acolo ? A MAI FOST CINEVA IN SITUATIA ASTA ?
Am permis italian dar am si buletin ro [ Bucuresti ] . Va rog cateva sfaturi .
Va multumesc

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cum anume poate hotărâ cineva strain in locul tau??..

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poţi obţine atestatul în România, dar interesează-te dacă este valabil în Italia (sau întreaga UE) şi, mai ales, dacă-l poţi reînnoi în Italia.
Eu zic că, dacă tot dai nişte bani în folosul tău, să nu te rezumi numai la C şi CE, ia şi D-ul.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Google: scoala soferi bucuresti categoria C , CE
Primul rezultat: http://www.autogener...ategoria-c.html
CATEGORIA C, CE = 2.800 lei - aproximativ 610 euro

Pentru atestat te-ai prins cum se face, da ?!
Oferta, de la alt site:
Oferta pentru conducatorii auto posesori de permis de conducere cat. C obtinut dupa 09.09.2009 ( CPI)
Conditii:
    buletin sau carte de identitate
    permis de conducere cat. C
Pret: 490 lei ( + 250 lei – proba practica) = aproximativ 155 euro

Mai adaugi transportul Italia-Romania si retur, cheltuielile pentru trai in Romania cel putin 8-12 saptamini, vezi unde iesi

#5
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Daca te ajuta cu ceva, pretul pt. C+CE (doar permis, fara atestate) este intre 1.700-2.000 de lei (cel putin in Tg. Mures). Eu am platit 1.800 de lei pt. C+CE. Partea care nu ti-o spune nimeni e ca orele de practica incluse sunt foarte putine (ma refer la alea reale, nu la ce scrie pe hartie). Acum imi pare rau ca nu am mers la alta scoala, unde plateai standard scoala si separat orele de conducere (iesea la 2000+ de lei dar puteai sa iei cate ore vroiai).

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Scoala de soferi profesionisti costa asa:
  • aproximativ 1.500-2.000 C (camion/transport marfa, categoria plina)
  • aproximativ 2.000-2.500 D (transport persoane, DAR e spre 2.000 cu categoria C luata si poate depasi 2.500 daca le faci impreuna)
E ar mai fi aproximativ 500 lei in plus fata de categorie. Orele sunt incluse in tarif, iar examenul nu stiu exact, pentru amatori B, parca se platea o taxa de 68 de lei (primele 3 gratuite, apoi cate 68 pentru fiecare examen) plus nu mai stiu cat pentru carnet (suportul fizic, nu spaga).


Atestarea mai cerceteaza in scoala. Ei stiu mai bine.

LE: preturile sunt in lei

Edited by Pololica, 06 February 2019 - 14:11.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
+ proba practica din Romania, care poate consta din multe, multe, multe incercari.

#8
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postoviddio, on 06 februarie 2019 - 13:55, said:

Buna ziua tuturor

Ca rezultat al crizei politice pe plan momdial , nivelul de trai a scazut drastic , mai ales prin lipsa
locurilor de munca . Eu locuiesc in Italia de 15 ani dar stabilitatea si siguranta zilei de maine este din ce in ce o problema grava de aceea am decis sa optez pentru sofer profesionist deci C , CE  si atestat . Aici costa totul cam 4000euro cu o durata de app. 8-9 luni dar orele de condus se platesc aparte ,50 euro jumatate de ora . si pentru cat E am nevoie de practica . Deci intrebarea mea este …. merita sa vin in tara sa iau totul acolo ? A MAI FOST CINEVA IN SITUATIA ASTA ?
Am permis italian dar am si buletin ro [ Bucuresti ] . Va rog cateva sfaturi .
Va multumesc

Nu pot spune ca pot emite o părere avizată, dar am un amic care a venit din Belgia pentru asa (de fapt cursuri pentru atestat ADR).

#9
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Eu zic sa faci scoala in Italia daca vrei sa iesi sofer. Daca vrei doar sa inveti sa mergi drept pe drum fa scoala in Romania.

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
2550 in Brăila. C +E.

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Daca dai examenul in Romania prima data trebuie sa iti preschimbi permisul in cel romanesc. Dureaza cam 30 de zile, dar tu poti incepe scoala intre timp. Ai nevoie de adeverinta de la medicul de familie, analize medicale si taxa 68 lei la Trezorerie. Analizele costa cam 200 lei dar le poti folosi si in examenul de permis.. dar sa specifici acest lucru la clinica. Atentie: pana primesti permisul romanesc, vei primi o adeverinta cu care nu poti sa conduci in afara tarii.

#12
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri ,pareri si sfaturi .
Ca sa detaliez , aici  pentru cat C -Scoala costa cam 800euro fara ore de condus ,[ condusul costa 50euro 1/2 ora ] . examen cu 40 intrebari
   E - Alt dosar +taxa de 450euro [ condus camion cu recorca  50euro  1/2 ora ] examen practic
   CQC ( Atestatul transport marfa ) .Alt dosar +curs de 130ore  si 30 de condus  cost-2000euro . examen cu 2 probe  oral 60 intrebari  si chestionare 60 intrebari
Asta ca sa intelegeti de ce iau ca posibilitate oportuna ,dobandirea categoriilor in tara [ Bucuresti]

Edited by oviddio, 06 February 2019 - 14:58.


#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 01.12.2018
Categoriile superioare inseamna minim 6 luni.
Timpul acesta se calculeaza din momentul in care ai platit "c"-ul, ai fisa medicala completata si scoala de soferi si-a facut datoria si a transmis datele cursantului autoritatii rutiere.
Daca vrei si categoria e, cele 6 luni devin 8
Daca vrei si d-ul, cele 8 se fac 10.
Atestatele cele mai uzuale ( persone, marfa,colete), mimimminimorum 30 zile.
Vrei atestate specifice? radioactive, periculose, cisterne, etc.?  inca 40 zile.
Cartela tahograf? inca 30 zile
Ai fost astazi programat la examenul teoretic (sala ) pentru c?
Ai dat-o in bara??? Totul se prelungeste cu minim 40 de ile.
Ai ratat traseul, la indiferent care categorie?????????
Mai adaugi minim 40.
Ai facut in mod repetat ghidusiii de acest tip???
A expirat valabilitate analizelor medicale.
Mare atentie la starea de sanatate
Fisa medicala pentru obtinerea categoriilor respective este intr-un fel.
Cea pentru a putea profesa este altceva, este mult mai drastica.
Am intrebat de ce se intampla asta. Raspunsul primit m-a lasat masca.
Oricine poate avea (dpdv medical), dreptul de a conduce pe drumurile publice, NU oricine poate profesa.
Trebuie sa platesti toate categoriile intr-o singura transa, la inceput atunci cand depui dosarul.
Orice incercare de plata "in transe" inseamna timp pierdut.
In registrul acela unic, al autoritatii de transporturi NU te baga in baza de date nimeni, daca plata nu este facuta.

Edited by tioopedi, 06 February 2019 - 15:13.


#14
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Costurile pentru permis sunt in mod sigur mai mici in Romania. Dar trebuie sa iti calculezi costul global.. cu drumuri, timp si tot ce implica acest proces...

#15
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
tocmai de aceea incerc sa inteleg si sa valutez ceea ce este mai bine

#16
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 01.12.2018
Am uitat sa spun ca obtinerea primul atestat ,implica in afara probei "sala" in fata calculatorului si o proba practica.
Asta inseamna inchirierea unui camion pentru cat.c, a unui camion cu remorca pentru categoria E, si a unui autobuz opentru D.
Toate acestea, omologate "scoala", pedale suplimentare, asigurari si omologari speciale
Prin urmare si asa deci:
astazi esti in Romania, te misti cu talent.
rezolvi fisa medicala, platesti tot ce ai de plata.
Maine pleci in italia.
Tii legatura la telefon cu instructorul repartizat si cu scoala de soferi.
In aproximativ 50 zile, te intorci in Romania, pentru efectuarea orelor de conducere  minim necesare ~ 2 saptamani.
Pleci in italia.
Astepti acolo ziua pentru SALA. Te intorci acasa cu minim o zi inainte. Dai sala.
Pleci in italia.
Te intorci acasa pentru examenul de traseu.
Gata....... ai prima categorie.
Repeti pentru e
repeti pentru d
Pentru atestate trebuie sa stai in Romania 20 zile.

View PostKaffir2018, on 06 februarie 2019 - 14:22, said:


Nu pot spune ca pot emite o părere avizată, dar am un amic care a venit din Belgia pentru asa (de fapt cursuri pentru atestat ADR).
Are o motivatie foarte reala.
Bariera lingvistica.
Oricat ai vorbi limba tarii adoptive, cand ai intrebari cu 4 raspunsuri exacte, si diferenta intre corect si incorect este o chestie de gramatica, atunci preferi sa dai examenul in limba materna.
In plus, obtinerea atestatului se poate face chiar si in 2 saptamani, daca stii exatct cum si unde dsa apesi

Edited by tioopedi, 06 February 2019 - 15:43.


#17
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
foarte pertinente sfaturile tuturor ,va multumesc mult

#18
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Posttioopedi, on 06 februarie 2019 - 15:51, said:

Am uitat sa spun ca obtinerea primul atestat ,implica in afara probei "sala" in fata calculatorului si o proba practica.
Asta inseamna inchirierea unui camion pentru cat.c, a unui camion cu remorca pentru categoria E, si a unui autobuz opentru D.

Cum vine asta? Pentru atestatul CPI marfa dai un examen teoretic si unul practic. Examenul practic il poti da pe camion categoria c si atestatul o sa fie valabil si pentru camion cu remorca. Ca sa nu pierzi mult timp poti sa te apuci de atestat dupa ce ai luat categoria C, doar ca nu scoti cardurile pana nu ai si categoria CE.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate