Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

M-am ingrasat 5 kg intr-o saptamana!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
495 replies to this topic

#469
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Timpul trece si eu m-am saturat de cure de slabire, cred ca am incercat tot ce era posibil si tot grasa raman

#470
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postrodica1978, on 03 iunie 2020 - 07:41, said:

Timpul trece si eu m-am saturat de cure de slabire, cred ca am incercat tot ce era posibil si tot grasa raman

n-ai incercat nimic.

Renunta o luna la paine, paste, cartofi, si orice tip de dulciuri si snacksuri si o sa vezi o mare diferenta.

#471
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Rodica, dar analizele medicale ai reușit sa le faci?

#472
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrodica1978, on 03 iunie 2020 - 07:41, said:

Timpul trece si eu m-am saturat de cure de slabire, cred ca am incercat tot ce era posibil si tot grasa raman

Pune aici meniul pe care l-ai avut intr-o zi, cu tot cu cantitati.
Sa stii ca cel ptuin pentru inceput, pana te obisnuiesti sa estimezi din ochi caloriile, este bine sa cantaresti portiile.

#473
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015

View Postcorinadaniela, on 03 iunie 2020 - 09:00, said:

Rodica, dar analizele medicale ai reușit sa le faci?

Cazul clasic. Cand nu te duce capul sa tii o dieta calumea se incepe cu analize, glanda...

View PostAlexEn, on 03 iunie 2020 - 10:01, said:



Pune aici meniul pe care l-ai avut intr-o zi, cu tot cu cantitati.
Sa stii ca cel ptuin pentru inceput, pana te obisnuiesti sa estimezi din ochi caloriile, este bine sa cantaresti portiile.

Oricine vrea sa slabeasca trebuie sa treaca prin asta. Unii pur si simplu habar nu au cat mananca si ce mananca.

Eu chiar si acum,cu vreo 8 ani experienta, mai am perioade cand imi scriu tot ce mananc si canraresc absolut orice. Ca sa-mi improspatez memoria si reflexele.

Nu de putine ori, cand incepeam sa monitorizez, imi dadeam seama ca in ultima vreme ba mancam insuficient ( si ma intrebam de ce nu progresez in forta) sau prea caloric.

#474
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

View PostAlexEn, on 03 iunie 2020 - 10:01, said:


Pune aici meniul pe care l-ai avut intr-o zi, cu tot cu cantitati.
Sa stii ca cel ptuin pentru inceput, pana te obisnuiesti sa estimezi din ochi caloriile, este bine sa cantaresti portiile.

Daca citesti pe topic mai in urma, o sa vezi ca nu are sens. O sa-ti zica ca a mancat niste paine, sau o bucata de carne cat podul palmei, sau ceva mancarica.
In plus, sa-ti dea pe o singura zi este absolut irelevant...o sa aleaga ziua in care doar a baut cafea cu "niste" zahar si trei sferturi dintr-un covrig...iar ziua urmatoare a mancat pe intuneric din frigider tot ce a prins.
Cum zice si colegul @Vinciun, unii chiar nu stiu si nu pot sa urmeze o dieta, pe care sa o transforme intr-un stil de viata.

#475
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Nu conteaza. Repetitia e mama invataturii si poate totusi ne raspunde :)

#476
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,129
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrodica1978, on 03 iunie 2020 - 07:41, said:

Timpul trece si eu m-am saturat de cure de slabire, cred ca am incercat tot ce era posibil si tot grasa raman

in 1 an de zile nu ai slabit chiar deloc-deloc? imi vine greu sa cred lucrul asta.
si daca renuntai la 2-3 felii de paine pe zi si tot slabeai 2-3 kile intr-un an.

oricum, perseverenta rezolva multe probleme in viata asa ca nu renunta. usor nu e si nici nu se intampla peste noapte.

Edited by takillya, 05 June 2020 - 17:17.


#477
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010
Keto plus intermittent fasting....6 kg in 9 zile iar acum incerc sa mai adaug niste calorii ca-s sub 1000 de cand am inceput sa le tin contu si stiu ca nu e ok dar pur si simplu nu pot manca mai mult.
Mananc la ora 1 dupa amiaza prima masa si ultima e pana in 7 sau 8 cel tarziu.

Rodica, downloadeaza un app care iti convine. Eu folosesc CarbManager ca am ales keto pentru ca is carnivora. Mananc carne fara nimic daca am uitat sa ma duc sa cumpar legume.
Nu tre sa faci keto ci doar sa te mentii sub un numar de calorii.
O sa fie greu primele zile pana te obisnuiesti cu mai putina mancare decat mananci normal dar nu e imposibil.

Daca esti in picioare la prima ora poti incepe cu micul dejun la 8 sa zicem si ultima masa sa fie la 4. Eu am ales ora 1 ca desi ma trezesc la 6 dim is ok doar cu cafea si tigari.

Pranzul meu de azi a fost : 4 felii de salam de caprioara, 7 rosii cherry, o bucatica de castravete, o felie de branza
Snack - un baton de ciocolata de la Atkins
Cina - o friptura de vita de vreo 250 gr cu o cutie de fasole verde si ciuperci.

Ieri am avut o salata facuta din 7 foi de salata, 10 rosii cherry , juma de avocado si un ou fiert.
Snack - o mana de nuci
Cina- friptura de vita cu broccoli si branza

Apa beau ca un cal. Vreo 4-5 litri pe zi

Tie iti place painea daca imi amintesc bine.
Dimineata poti avea o felie de paine cu branza topita,un ou si o rosie sau castravete
La pranz incearca o salata cu legumele tale preferate peste care adaugi ceva carnita si avocado sau ulei de masline. Salata tre sa fie micuta insa,nu ditamai castronu.
La cine carne plus legume iar ca snack poti incerca nuci ,morcovi daca esti rontaitoare sau branza

Primele doua zile pana se obisnuieste stomacul cu mai putina mancare s-ar putea sa fii ciufuta. Trece repede insa
Eu am fost ciufuta ca trebuia sa mananc iar mie nu-mi era foame dar tu esti fix opusul meu.
Inceputul e greu dar odata ce intri in ritm nu vei mai avea probleme.

#478
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostNoua_pe_site, on 06 iunie 2020 - 07:56, said:

Keto plus intermittent fasting....6 kg in 9 zile iar acum incerc sa mai adaug niste calorii ca-s sub 1000 de cand am inceput sa le tin contu si stiu ca nu e ok dar pur si simplu nu pot manca mai mult.
Mananc la ora 1 dupa amiaza prima masa si ultima e pana in 7 sau 8 cel tarziu.

Rodica, downloadeaza un app care iti convine. Eu folosesc CarbManager ca am ales keto pentru ca is carnivora. Mananc carne fara nimic daca am uitat sa ma duc sa cumpar legume.
Nu tre sa faci keto ci doar sa te mentii sub un numar de calorii.
O sa fie greu primele zile pana te obisnuiesti cu mai putina mancare decat mananci normal dar nu e imposibil.

Daca esti in picioare la prima ora poti incepe cu micul dejun la 8 sa zicem si ultima masa sa fie la 4. Eu am ales ora 1 ca desi ma trezesc la 6 dim is ok doar cu cafea si tigari.

Pranzul meu de azi a fost : 4 felii de salam de caprioara, 7 rosii cherry, o bucatica de castravete, o felie de branza
Snack - un baton de ciocolata de la Atkins
Cina - o friptura de vita de vreo 250 gr cu o cutie de fasole verde si ciuperci.

Ieri am avut o salata facuta din 7 foi de salata, 10 rosii cherry , juma de avocado si un ou fiert.
Snack - o mana de nuci
Cina- friptura de vita cu broccoli si branza


Apa beau ca un cal. Vreo 4-5 litri pe zi

Tie iti place painea daca imi amintesc bine.
Dimineata poti avea o felie de paine cu branza topita,un ou si o rosie sau castravete
La pranz incearca o salata cu legumele tale preferate peste care adaugi ceva carnita si avocado sau ulei de masline. Salata tre sa fie micuta insa,nu ditamai castronu.
La cine carne plus legume iar ca snack poti incerca nuci ,morcovi daca esti rontaitoare sau branza

Primele doua zile pana se obisnuieste stomacul cu mai putina mancare s-ar putea sa fii ciufuta. Trece repede insa
Eu am fost ciufuta ca trebuia sa mananc iar mie nu-mi era foame dar tu esti fix opusul meu.
Inceputul e greu dar odata ce intri in ritm nu vei mai avea probleme.
felicitari.
deci in primele zile se pierde foarte multa apa.
mananci destul, nu este o dieta foarte restrictiva.
nu pomenesti nimic de carbohidrati, "reducerea drastica"/eliminarea lor este baza pt keto. dar grasimile (am vazut avocado) ?
la cat ai ajuns cu carbohidratii ? ai intrat in ketogeneza ?
bafta.

Edited by avenirv, 06 June 2020 - 11:22.


#479
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postrodica1978, on 03 iunie 2020 - 07:41, said:

Timpul trece si eu m-am saturat de cure de slabire, cred ca am incercat tot ce era posibil si tot grasa raman

Totul este din alimentație și energia consumată zilnic ca să arzi calorii și să ai deficit caloric zilnic cam 1500 de calorii.

Pe 24 aprilie 84.50 kg, azi 74.20 kg, deci 10 kg slăbit în 43 de zile sau 6 săptămâni.

Dacă vrei și ai un program zilnic foarte bine ordonat cu alimentația și cu efortul fizic care trebuie să-l faci să pierzi zilnic cam 1500 de calorii slăbești și 10 kg în 6 săptămâni fără să faci foamea.

#480
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010

View Postavenirv, on 06 iunie 2020 - 11:20, said:


felicitari.
deci in primele zile se pierde foarte multa apa.
mananci destul, nu este o dieta foarte restrictiva.
nu pomenesti nimic de carbohidrati, "reducerea drastica"/eliminarea lor este baza pt keto. dar grasimile (am vazut avocado) ?
la cat ai ajuns cu carbohidratii ? ai intrat in ketogeneza ?
bafta.

Multumesc. M-am cantarit cu 3 cantare diferite in astea 9 zile asa ca exista sansa sa nu fi slabit 6 kg
Nu am intrat in ketogeneza sau cel putin nu am observat ca am intrat.
Dupa paine si paste nu ma omoram nici inainte. Painea e scoasa de vreo 20 de ani din meniul meu dar un sandwich sau un burger nu am refuzat niciodata ca nu-s genu de persoana drastica sa imi impun restrictii.
Avocado,ulei de masline, unt si mai nou MCT oil e ce folosesc pentru fat.

Nu am intrat aici sa hijack topicul Rodicai ci sa ii dau o speranta.
Eu mancam cam la fel si inainte dar mancam aiurea. Stomacul meu era destul de expandat si credeam ca daca nu am mancat nimic toata ziua pot manca linistita un castron intreg de salata.
Juma de salata,o rosie, un castravete,masline,branza rasa ,un ou suna putin dar adunate se face ditamai castronul si daca mananci tot stomacul se largeste pe masura.
Acum cu programul asta de masa nu mai pot manca peste cat am defapt nevoie sa mananc sa-mi potolesc foamea.



#481
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,116
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNoua_pe_site, on 06 iunie 2020 - 07:56, said:

Keto plus intermittent fasting....6 kg in 9 zile

De ce ti-ai pune fizicul sub un asemenea stres?

Ce rost are?

#482
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010

View Postionutzitaly, on 12 iunie 2020 - 09:51, said:



De ce ti-ai pune fizicul sub un asemenea stres?

Ce rost are?
IF-ul e normal la mine , nu e stres ca am fost pe IF de ani de zile doar ca nu stiam de IF. De cand cu trendu asta am descoperit ca-s la moda.
Keto e partea noua si programul de alimentatie. Cantitatile de mancare is cam la fel insa daca nu mai mari.
Deschisesem un topic in care ma plangeam ca nu bag in mine ca sparta si totusi nu reusesc sa slabesc.
Programul strict cred ca are efect la mine. Acum is pe calea cea buna. Am slabit un kg in 5 zile si sper sa continui asa.

#483
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,116
  • Înscris: 04.03.2014
Hn, nu estintu care ai mai batut ceva recorduri cu diete extreme si sport?

Sorry daca te-am confundat.

#484
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010

View Postionutzitaly, on 13 iunie 2020 - 10:19, said:

Hn, nu estintu care ai mai batut ceva recorduri cu diete extreme si sport?

Sorry daca te-am confundat.

Cu sport cred ca am batut recordul ca in perioada aia stateam cate 3 ore la sala si nu slabeam deloc.
Dieta era extrema din punctul meu de vedere ca ma punea instructorul sa mananc triplu fata de cat aveam eu nevoie . Am lucrat in draci toate grupele de muschi si nici macar un kg pe saptamana nu dadeam jos.
Acum slabesc juma de kg pe zi si incep sa ma ingrijorez ca nu mi se pare ok dar sunt persoane pe grupul de keto care zic ca e normal si fac asta de vreo 6 ani de zile fara probleme.
Nu m-ai confundat , eu sunt aia care ziceam ca mananc putin si ma ingras cu aer :)

#485
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcap_tepos, on 02 februarie 2019 - 22:46, said:

Si cum adevaratul remediu de slabit sigur ar fi postul negru doar cu apa pentru toata viata, eu te sfatuiesc din proprie experienta sa te mai impaci oarecum cu ideea ca esti grasa.
Și ce e rău în post? A, că suntem noi leneși, aia e altceva. Odată ce te-ai obișnuit cu postul, viața ți se schimbă radical: Mănânci fără stres și cu toate astea nu ai probleme cu greutatea și colesterolul. Ca bonus, scapi și de inflamații și de o groază de alte probleme.

#486
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 15 iunie 2020 - 23:16, said:




Acum slabesc juma de kg pe zi si incep sa ma ingrijorez ca nu mi se pare ok dar sunt persoane pe grupul de keto care zic ca e normal si fac asta de vreo 6 ani de zile fara probleme.

timp de 6 ani dau jos cate jumate de kg zilnic?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate