Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Intamplare nefericita la achizitia unui telefon

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postandreic, on 02 februarie 2019 - 10:50, said:

Nu cred ca au cum, sigilllile se strica si nu mai pot fi refolosite. Se poate ancheta si verifica provenienta materialului inlocuitor insa sunt convins ca e facut de pe linie de la fabricant (probabil China). Dupa ce ia ok-ul si trece de AOI si intra la impachetare, se pot manari daca se inteleg mai multi intre ei pe acolo.

pe vremea cadnd HTC One era fruntea, am primit, cumparat de la emag, garantie Quickmobile, cutie sigilata, telefon zgariat. So, can be done.

Raman la parerea mea: Altex este magazin bun. Ei nu produc telefoane.

#20
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postsuper8, on 02 februarie 2019 - 10:52, said:


"Dna., nu stim ! asa a venit cutia de la producator, nu avem ce face."
Vrajeala,mai ales ca l-a deschis ala.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,775
  • Înscris: 07.02.2003

View PostArgent, on 02 februarie 2019 - 10:53, said:

Am citat stirea, eu sunt cumparator si ma gandesc ca imi pare ciudat sa imi seteze angajatul telefonul? Chiar am cumparat telefoane sigilate si de la emag si nu le-am desigilat niciodata in magazin.
Ma si gandeam acum ca o sa incep sa desigilez produse la emag sau altex, ca de la astea 2 magazine cumpar, o sa desfac produsele asta sa vad ca nu sunt lovite.
In general se practica pentru ca oamenii de multe ori habar nu au sa-l puna in functie si se cere proba. De ex la emag aproape intotdeauna cine cumpara produse scumpe le desface la ridicare si le verifica sau la curier cu verificare.

View PostYOUR_GOD, on 02 februarie 2019 - 10:54, said:

pe vremea cadnd HTC One era fruntea, am primit, cumparat de la emag, garantie Quickmobile, cutie sigilata, telefon zgariat. So, can be done.
Un sigiliu original nu se face decat la fabrica. Resigilarile nu pot reface sigiliu original. Originalul este holografic, multistrat, se rupe la desfacere si nu se poate asambla la loc. La fel foloseste si Microsoft si Google etc...
Deci daca si numai daca... a avut sigiliul original (ei stiu care s-au ocupat) atunci e clar ca furtul s-a facut la impachetare la fabrica. Daca a fost un alt sigiliu pus de dealer atunci e alta treaba... dar asta nu au spus.

Edited by andreic, 02 February 2019 - 10:59.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu as crede ca s-ar preta Altex/Media Galaxy la asa ceva. Insa pentru furnizorii alesi de ei (care probabil ca nu sunt cei oficiali, ci ceva firme obscure, de pe piata gri sau neagra, care le furnizeaza aparatura la jumatate de pret), raman semne de intrebare.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
eu tind sa cred ca un prost sau proasta din ro a facut tarasenia
acum va plati,printr-un frumos dosar penal

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postandreic, on 02 februarie 2019 - 10:56, said:

In general se practica pentru ca oamenii de multe ori habar nu au sa-l puna in functie si se cere proba. De ex la emag aproape intotdeauna cine cumpara produse scumpe le desface la ridicare si le verifica sau la curier cu verificare.


Un sigiliu original nu se face decat la fabrica. Resigilarile nu pot reface sigiliu original. Originalul este holografic, multistrat, se rupe la desfacere si nu se poate asambla la loc. La fel foloseste si Microsoft si Google etc...
Deci daca si numai daca... a avut sigiliul original (ei stiu care s-au ocupat) atunci e clar ca furtul s-a facut la impachetare la fabrica.

Sigiliul era original, destructibil. Material plastic sau celofan, cu decuparile acelea. Nu se putea da jos cu abur. Dar nici nu conteaza, simpla aplicare a acestuia pe un produs vandut ca nou, reprezinta incalcarea legii. Mi-am luat banii inapoi.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostArgent, on 02 februarie 2019 - 10:53, said:

Am citat stirea, eu sunt cumparator si ma gandesc ca imi pare ciudat sa imi seteze angajatul telefonul? Chiar am cumparat telefoane sigilate si de la emag si nu le-am desigilat niciodata in magazin.
Ma si gandeam acum ca o sa incep sa desigilez produse [in magazin] la emag sau altex, ca de la astea 2 magazine cumpar, o sa desfac produsele asta sa vad ca nu sunt lovite.
Eu asa procedez mereu cand ridic de la magazin.
De fapt asa ar trebui sa faca orice om pt.a evita eventuale neplaceri, ca subiectul din acest sbiect.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMembruAnonim, on 02 februarie 2019 - 10:56, said:

Nu as crede ca s-ar preta Altex/Media Galaxy la asa ceva. Insa pentru furnizorii alesi de ei (care probabil ca nu sunt cei oficiali, ci ceva firme obscure, de pe piata gri sau neagra, care le furnizeaza aparatura la jumatate de pret), raman semne de intrebare.

Mie Altex nu mi-a dat decat garantii oficiale. Nu poti acorda asa ceva pentur produse luate de pe piata neagra. Sau gri.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,775
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYOUR_GOD, on 02 februarie 2019 - 11:00, said:

Sigiliul era original, destructibil. Material plastic sau celofan, cu decuparile acelea. Nu se putea da jos cu abur. Dar nici nu conteaza, simpla aplicare a acestuia pe un produs vandut ca nou, reprezinta incalcarea legii. Mi-am luat banii inapoi.
Adevarat, trebuie urmarit produsul pana la sursa (cand a ajuns cu ce lot, cand a fost impachetat si unde) samd...

Edited by andreic, 02 February 2019 - 11:02.


#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am gasit sigilii. Nu are importanta unde, dar am gasit si le puteam comanda pe serii. Daca eu, Neica Nimeni, am gasit asa ceva, cautand alte chestii, cineva care stie ce vrea face din asta o joaca.

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postandreic, on 02 februarie 2019 - 10:56, said:

Un sigiliu original nu se face decat la fabrica. Resigilarile nu pot reface sigiliu original. Originalul este holografic, multistrat, se rupe la desfacere si nu se poate asambla la loc. La fel foloseste si Microsoft si Google etc...
Deci daca si numai daca... a avut sigiliul original (ei stiu care s-au ocupat) atunci e clar ca furtul s-a facut la impachetare la fabrica. Daca a fost un alt sigiliu pus de dealer atunci e alta treaba... dar asta nu au spus.
Se pot cumpara sigili apple originale, am vazut eu anunturi cu vanzari sigilii pt. telefoane apple.
Chiar ma intrebam de ce ar cumpara persoane fizice asa ceva ?
Apoi am inteles motivul dupa ce s-au plans pe Forum useri care au cumparat iPhone de pe olx in cutii sigilate, dar inauntru era ceapa ori cartof.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,775
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsuper8, on 02 februarie 2019 - 11:08, said:

Se pot cumpara sigili apple originale, am vazut eu anunturi cu vanzari sigilii pt. telefoane apple.
Chiar ma intrebam de ce ar cumpara persoane fizice asa ceva ?
E ciudat ca un fabricant sa dea sigilii asa... de regula controleaza strict unde ajunge fiecare. Or fi contrafacute.

Edited by andreic, 02 February 2019 - 11:09.


#31
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Sigiliile alea nu sunt puse de fabricant pe piata, ci sunt furate fie direct din fabrica fie de la furnizori.

#32
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
acusica vine vlentin si sunt la cautare cutiile goale de x si xs,acu vor vrea si folie sigilata,la cat le duce mintea pe tute

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmarcusdefeis, on 02 februarie 2019 - 10:50, said:

cum plm sa dai 6800 pe un telefon?
Nu era telefon era o cutie cu plastilina! N-ai citit?Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 02 February 2019 - 11:34.


#34
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce chestie tare cu modificarea titlului in "Intamplare nefericita la achizitia unui telefon".
GO publicitatea online, GO, sa nu zicem ceva de vreun brand, sa cenzuram realitatea.

Pacat de tara asta.

#35
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008

View Postmarcusdefeis, on 02 februarie 2019 - 10:50, said:

cum plm sa dai 6800 pe un telefon?
cand ai si vrei,dai
cand nai iti pui intrebari de genu
titlu nu era ok
in descriere se putea spune de unde a fost cumparat

Edited by ceanu1980, 02 February 2019 - 11:38.


#36
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu stiu cum poate sa fie intamplare o inselatorie, o teapa.
Daca tipa ajungea acasa cu telefonul era GO GO GO Capitan Planet.
Daca eu sau oricare dintre cei care scriem aici ajungeam acasa cu telefonul era teapa, escrocherie.

Deci o intamplare nefericita, asta este, ai fost inselat, ai luat teapa, este o intamplare, pe bune nu a vrut careva intentionat sa te tapeasca si in loc de dosar penal o sa te alegi tu cu o teapa.
Bafta cu plastilina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate