Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Lipsa DTS pentru televizoarele din 2019

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#91
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostGabone99, on 06 aprilie 2019 - 18:22, said:

Pai explica-ne cum funcționează matricea asta ca pe aici nu toți suntem electronisti.
Pai prietene  mi-a trebuit ani buni sa-nvat electronica  si tu bati din calcai, port o discutie pt socializare  nu sa-ti dau lectii

View Postrazor01, on 06 aprilie 2019 - 18:27, said:

Adica acel alb murdar despre care se vrbeste la Qled-uri apare doar la diagonale mai mici?

Nu te obliga nimeni sa te uiti la posturi TV, exista destul material 4k daca achizitionezi discuri UHD sau te abonezi la Netflix desi discul fizic ofera o calitate mult mai buna.
Probabil ca densitatea matricei este aceasi  dar complexitatea scade cu micsorarea  diagonalei
Cit despre al doilea aspect  , prietene e parerea mea  stiu ca va inflamati , eu am in casa tv-uri  adevarate  din gama premium  atit 4k si full hd  insa apreciez foarte mult unul de la Samsung , se numeste UE75 ES9000 , cine l-a avut stie despre ce vorbesc  chiar si diagonale mai mici 46-55 etc

#92
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
@Unbrutus Și de unde concluzia ca nu avem nici măcar materiale fullhd când avem acces la materiale 4k pe mai toate drumurile ?

Edited by Gabone99, 06 April 2019 - 18:41.


#93
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006

View Postrazor01, on 06 aprilie 2019 - 18:27, said:

Adica acel alb murdar despre care se vrbeste la Qled-uri apare doar la diagonale mai mici?



Nu te obliga nimeni sa te uiti la posturi TV, exista destul material 4k daca achizitionezi discuri UHD sau te abonezi la Netflix desi discul fizic ofera o calitate mult mai buna.

4k la filme  defapt e 2 k...



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3KJKWzvhPXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by akayy, 06 April 2019 - 18:51.


#94
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostGabone99, on 06 aprilie 2019 - 18:40, said:

@Unbrutus Și de unde concluzia ca nu avem nici măcar materiale fullhd când avem acces la materiale 4k pe mai toate drumurile ?
Unde bree  ????
La tv te uiti la doua cadre 1920×540 in cel mai bun caz  iar pe canalul minune digi 4k de multe ori ai o emulare  iar pe youtube  cind prinzi teava

#95
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 18:38, said:


Pai prietene  mi-a trebuit ani buni sa-nvat electronica  si tu bati din calcai, port o discutie pt socializare  nu sa-ti dau lectii
Nu ți-am cerut sa faci o lucrare de doctorat. Eu cred ca tu confunzi mecanismul de local dimming care are rolul de a stinge complet anumite zone de leduri cu matricea activa lcd.

#96
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postakayy, on 06 aprilie 2019 - 18:46, said:

4k la filme  defapt e 2 k...

Este vorba despre efectele speciale masterizate in 2k. Filmul in sine este tras fie pe camere de inalta rezolutie fie pe camere cu film. Oricum ar fi se poate extrage o rezolutie nativa 4k din scenele unde nu apar efecte speciale.

Edited by razor01, 06 April 2019 - 19:04.


#97
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostGabone99, on 06 aprilie 2019 - 18:50, said:

Nu ți-am cerut sa faci o lucrare de doctorat. Eu cred ca tu confunzi mecanismul de local dimming care are rolul de a stinge complet anumite zone de leduri cu matricea activa lcd.
Nu confund nimic  matricea led e valabila numai pt tehnologia Qled  , local diming a fost folosit cu succes pe scara larga o data cu introducerea ledurilor la retroiluminare , se mai foloseste si acum in seriile mai scumpe
Daca sti ce-nseamna matrice lcd  , principiu de functionare este asemanator si la matricea led  de la qled  cu singura diferenta ca nu ai rgb si bineinteles  densitatea e mult mult mai mica

#98
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006

View Postrazor01, on 06 aprilie 2019 - 18:56, said:

Este vorba despre efectele speciale masterizate in 2k. Filmul in sine este tras fie pe camere de inalta rezolutie fie pe camere cu film. Oricum ar fi se poate extrage o rezolutie nativa 4k din scenele unde nu apar efecte speciale.

si cum blockbusterele sunt pline de efecte speciale rezulta tot  2 k-ul ala  ! sa vezi casablanca  in alb si negru in 4k e fix....

#99
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 19:03, said:


Nu confund nimic  matricea led e valabila numai pt tehnologia Qled  , local diming a fost folosit cu succes pe scara larga o data cu introducerea ledurilor la retroiluminare , se mai foloseste si acum in seriile mai scumpe
Daca sti ce-nseamna matrice lcd  , principiu de functionare este asemanator si la matricea led  de la qled  cu singura diferenta ca nu ai rgb si bineinteles  densitatea e mult mult mai mica
Eu știu ca toate Qledurile sunt cu retroiluminare și nu emisive de aceea și discutam despre local dimming.

#100
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostGabone99, on 06 aprilie 2019 - 19:20, said:

Eu știu ca toate Qledurile sunt cu retroiluminare și nu emisive de aceea și discutam despre local dimming.
Da , corect retroiluminare , adica un local diming avansat  pe  led  , microzona sau cum vrei sa-i spui chiar nu ma omor cu termenii

#101
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Și întrebarea mea era de unde 2000-3000 de zone de dimming dacă backlit-ul este format din 480 de leduri în cel mai bun caz adică 32 coloane și 15 randuri?


View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 18:48, said:


Unde bree  ????
La tv te uiti la doua cadre 1920Ă—540 in cel mai bun caz  iar pe canalul minune digi 4k de multe ori ai o emulare  iar pe youtube  cind prinzi teava
Sincer zici ca suntem călători în timp și ne-am intersectat undeva la mijloc unde în lumea mea nu ai nevoie decât de 25Mb/s pentru a vedea 4k prin streaming (cu compresie dar fără sa se piardă rezoluția ci bitii) ceea ce ți-e ți se pare ceva Sf.

#102
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009
Fereasca d.zeu de romanu care le stie pe toate :))), in loc sa ne bucuram de ce avem, ne luam la tranta cu tehnologia

#103
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Bre , documenteaza-te  mai citeste o data , cauta sa intelegi exprimarea   sparge un Qled , numara-le pe degete .
Am displayuri de  55 inch profesionale https://www.samsung....LH55UDDPLBB/NG/  de acum 10 ani care au pe ele 1000 led-uri tu cite crezi ca sunt intr-un qled de 85 inch ,ca despre ele e vorba

#104
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Nu ne luam la trântă cu nimeni și nimic discutam despre tehnologie ca să o înțelegem mai bine lucru absolut necesar dacă ai un minim de pretenții de la un televizor spre exemplu.

#105
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009
In primul rand am deviat extreme de mult 2 pagini la rand, in al 2 lea rand la cum s.a exprimat colegul cu o ignoranta de iti trebuie 5kg de lamaie zici ca avem niste tv.uri mai proaste decat tuburile de pe vremea lui nicu, zici ca mi
A cumparat el mie tv, si uite cat de suparat e de decizia mea, chiar asa sa fie seria NU cea mai proasta de pw piata, nu cred, plus ca atata timp cat pupilele mele nu sunt deranjate sa fi.ti sanatosi.

#106
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 19:59, said:

Bre , documenteaza-te  mai citeste o data , cauta sa intelegi exprimarea   sparge un Qled , numara-le pe degete .
Am displayuri de  55 inch profesionale https://www.samsung....LH55UDDPLBB/NG/  de acum 10 ani care au pe ele 1000 led-uri tu cite crezi ca sunt intr-un qled de 85 inch ,ca despre ele e vorba
Aici nu pot sa te contrazic decât sa te cred pe cuvânt. Credeam ca vorbim de televizoare din zona consumer și nu de monitoare profesionale. De aceea am dat exemplu Q9fn de care se spune ca este cel mai bun TV făcut de Samsung.

#107
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostGabone99, on 06 aprilie 2019 - 20:20, said:

Aici nu pot sa te contrazic decât sa te cred pe cuvânt. Credeam ca vorbim de televizoare din zona consumer și nu de monitoare profesionale. De aceea am dat exemplu Q9fn de care se spune ca este cel mai bun TV făcut de Samsung.
De ce vorbesti tu este un qled  diagonala de 55 nu stiu exact cite leduri are n-am avut in mana dar sare de 1000.
Driverul de leduri este asta comanda matritei se face prin cele cinci benzi ( au cca 50 pini) din partea de jos .
Eu am mai repetat o data acest lucru  dar tu nu citesti  esti decit gica contra[ https://i.ebayimg.com/thumbs/images/g/JuQAAOSwGMFcfqQJ/s-l225.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#108
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Nu știu de unde ai tras concluzia ca e 55 inch și nici unde ai găsit acea placa driver însă uite asa functioneaza local dimming ul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4V3TEYw7log?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar 55q9fn are 320 de leduri 65 și 75q9fn au cate 480 și cu asta ma opresc ca nu ajungem nicăieri.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate