Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lipsa DTS pentru televizoarele din 2019

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este adevarat ca se va scoate DTS pentru televizoarele 2019 ?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De unde ai informatia ?

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pt DTS sunt niste taxe de platit. ca sa se scoata de mai toate televizoarele ar trebui sa se fi pus de acord marii producatori. ai ideie de asa ceva?

#4
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Pentru ca Samsung nu a avut DTS la televizoarele din 2018 :D

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
chiar daca s-ar intampla asta, ar fi problema doar o oarecare perioada pana cand va deveni un standard sa reencodeze torrentele in AC3 din cauza ca sunt multi care nu pot vedea sonorul filmului... Posted Image

Edited by Fane, 01 February 2019 - 17:52.


#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
probabil se refera la samsung, care a eliminat DTS la TOATE modelele 2018 (seriile NU)

aceasta a dus la cresterea preturilor la seria 2017, MU, care acum se vand si pe emag si pe olx la preturi mult mai mari decat seriile noi NU

cateva din comentariile de pe emag sint edificatoare:

"Dacă ar fi să-l compar cu MU7002, modelul din 2017, este net inferior din multe puncte de vedere, însă dacă te uiți că este la jumătate de preț, lucrurile se cam schimbă. Pe scurt, față de modelul precedent, este ușor inferior la capitolul imagine (contrast, luminozitate și puțin la culoare), nu are bluetooth, sunetul este inferior, iar lipsa decodorului DTS poate deranja pe unii. Eu l-am luat pentru birou, pentru prezentări și pentru asta e mai mult decât am nevoie."

- modelele 2018 nu mai suporta DTS. https://www.emag.ro/...h/pd/DVLT4FBBM/
Pe langa asta, fata de modelele 2017, care aveau panou VA cu iluminare Direct LED, modelele 2018 au doar iluminare Edge LED.
Ceea ce nu inteleg: daca au facut atatea compromisuri la dotari, de ce nu au preturi comparabile cu, sa zicem, Philips sau Sharp? Sau se asteapta (ca si Sony) sa platim 30-40% doar pentru Brand???
- Salut, sunt de acord cu tine. Nici un TV Samsung 2018 nu mai are DTS (informatie oficiala Samsung Romania)!!! Doresc sa mai precizez inca o problema legata de sunet-ul DTS. Nu poti sa folosesti soundbar indiferent de marca pe HDMI ARC cu TV Samsung. Am soundbar Samsung HW-N450 model 2018 si pe PCM (asa recomanda Samsung Romania) se aude mai prost decat boxele TV-ului. Probabil cineva va spune sa il folosesc pe cablu optic. Corect, dar nu mai poti controla soundbar-ul cu telecomanda TV-ului!!! Devine inutil portul HDMI ARC.
E logica situatia sa mai scoata din standarde ca sa nu mai platesca licente. In alta ordine de idei toate capacele TV-urilor Samsung nu mai au suruburi se prind in clipsuri. Si eu sunt f dezamagit. Doar PROFITUL conteaza
- "Ps: un singur plus este slim fata de mu6202 pt un low cost"
Acesta nu este un plus, ci un downgrade fata de modelele 2017, care aveau iluminare Direct LED; acesta are doar Edge Led:
www.displayspecifications.com/en/model/b13d1341
Sa pui la un TV 4k model 2018 doar Edge LED o consider jenant; am fost un fan Samsung pana acum, dar gata. Am avut 3 Samsunguri pana acum, dar voi renunta la acest brand.
La modelele 4k, chiar firme cu mai putine pretentii (LG, Philips, Sharp) pun display IPS sau MVA si iluminare Direct LED.
Plus ca brusc au renuntat sa mai plateasca licenta pentru DTS, in conditiile in care 90% din materialele de pe net folosesc acest format in containerul MKV.
Rusinica, Samsung.

Edited by unbrutus, 01 February 2019 - 18:03.


#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Probabil vor scoate de pe linia entry level, calitatea e deja atat de buna la panou ca pentru omul de rand este absolut zero ca are seria 6 sau seria 9. E o metoda de a forta sa urci in gama.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
La edge led vs direct led conteaza enorm de mult implementarea, edge led poate fi mult mai bun per ansamblu.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
la ce foloseste DTS pe un asemenea televizor? pt vazut filme luate de pe torrente?

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La ce foloseste sunetul in general la un tv ? Se aude ca dracu. Vrei sunet calumea, iesi pe un amplificator extern si boxe serioase, nu cacatisurile din tv.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Fane, on 01 februarie 2019 - 18:32, said:

la ce foloseste DTS pe un asemenea televizor? pt vazut filme luate de pe torrente?
in general DA

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Ion_de_la_Raion, on 01 februarie 2019 - 18:47, said:

La ce foloseste sunetul in general la un tv ? Se aude ca dracu. Vrei sunet calumea, iesi pe un amplificator extern si boxe serioase, nu cacatisurile din tv.
eu ma intreb de ce nu se fac televizoare cu mufa pt woofer si sa existe woofere pt ele ca principala lor problema e lipsa basului din cauza difuzoarelor cu membrana de mici dimensiuni.

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 unbrutus, on 01 februarie 2019 - 18:02, said:

Acesta nu este un plus, ci un downgrade fata de modelele 2017, care aveau iluminare Direct LED; acesta are doar Edge Led:
Edge LED au avut și alea din 2017. Direct LED e la cele mai scumpe.
Și ce dacă e Edge LED? Eu am un KU din 2016 Edge LED și se vede perfect. Nici urmă de clouding sau dirt screen effect. Și are și DTS. :D

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Face Samsung niste gunoie  de unica folosinta , mama mama.
Cei care il lauda acum astept sa vorbesc cu ei dupa 3 ani.

DTS-ul este foarte important , majoritatea posturilor care se respecta transmit dts  iar cei care nu stiu acest lucru nici nu inteleg  importanta lui.

Samsung a renuntat la dts numai in gama consumer , la premium au in continuare DTS

#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 ciine, on 01 februarie 2019 - 19:01, said:

Face Samsung niste gunoie  de unica folosinta , mama mama.
Cei care il lauda acum astept sa vorbesc cu ei dupa 3 ani.
Habar n-ai. Ai argumente? Că de vorbărie goală...

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 ursamajor, on 01 februarie 2019 - 19:03, said:

Habar n-ai. Ai argumente? Că de vorbărie goală...
Bineinteles ca am argumente , dar crezi ca esti pregatit sa le acepti ???
Traieste in iluzia ta , de consummer si ma cauti cind  iti pica placa de baza sau ledurile , displayul , carpesti petarda

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Da, sunt pregătit. dacă ai o statistică cu câte au picat de la fiecare marcă, zi-ne-o și nouă. Posted Image
Altfel, ciocu' mic, că nu-s toți așa fraieri cum îi crezi tu.
Odată și-odată pică toate, că nu mai sunt făcute cum erau... odinioară.

Edited by ursamajor, 01 February 2019 - 19:10.


#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu cred ca esti, dar in maxim 1-2 an ai sa intelegi , seria k ai zis sunt mai indulgent cu aceasta seriePosted Image
si apropo se fac bani multi pe spinarea fraierilor 1000 e pe un tv entry level   nu e de aici de acolo

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate