Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Lipsa DTS pentru televizoarele din 2019

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ciine, on 01 februarie 2019 - 19:01, said:

Samsung a renuntat la dts numai in gama consumer , la premium au in continuare DTS
A renuntat la absolut toate gamele. toate

 filipxxx, on 01 februarie 2019 - 18:03, said:

Probabil vor scoate de pe linia entry level, calitatea e deja atat de buna la panou ca pentru omul de rand este absolut zero ca are seria 6 sau seria 9. E o metoda de a forta sa urci in gama.
cu tot respectul, dar nu stii despre ce vorbesti.
Poti incepe prin a citi pe aici:
https://forum.softpe...ine-tv-samsung/

#20
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 unbrutus, on 01 februarie 2019 - 19:29, said:

A renuntat la absolut toate gamele. toate

Cauta la seriile 8-9 sa vezi ca au
https://www.samsung....mart-tv-nu8000
si tehnologia e alta  , gama premium

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ciine, on 01 februarie 2019 - 19:35, said:

Cauta la seriile 8-9 sa vezi ca au
https://www.samsung....mart-tv-nu8000
cred ca e o confuzie, samsung a eliminat DTS de la TOATE tvurile 2018 si 2019:

https://developer.sa...-specifications

https://developer.sa...-specifications

#22
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 unbrutus, on 01 februarie 2019 - 19:45, said:

cred ca e o confuzie, samsung a eliminat DTS de la TOATE tvurile 2018 si 2019:

https://developer.sa...-specifications

https://developer.sa...-specifications
Nu e nici o confuzie  gaseti dts la seria 9000 si pe mine m-a intrigat acest aspect
La aceasta serie ti se livreaza un setup-box  in care se afla tot ce tine de tuner , decodare ci+ , etc la care ai o posibilitate de upgradare   care printre altele  iti ofera si licenta dts
Trebuie sa fi constient ca  in urma acestei decizii Samsung pierde in clienti , dar nu-si permite pe sectorul de lux , ar fi o greseala

Edited by ciine, 01 February 2019 - 20:04.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Raspuns oficial Samsung : "gama QLED 2018 nu suportă standardul DTS" https://www.emag.ro/...h/pd/DJLT4FBBM/

#24
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014

 ciine, on 01 februarie 2019 - 19:01, said:


DTS-ul este foarte important , majoritatea posturilor care se respecta transmit dts  iar cei care nu stiu acest lucru nici nu inteleg  importanta lui.

Samsung a renuntat la dts numai in gama consumer , la premium au in continuare DTS

Ce post tv transmite cu DTS?! Poate cu DD, Dolby Digital.

Si, nu, Samsung NU are DTS pe tv-urile din 2018. Nu va avea nici in 2019.

#25
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 ciine, on 01 februarie 2019 - 19:01, said:


Samsung a renuntat la dts numai in gama consumer , la premium au in continuare DTS

Nop, nu mai au nici la gama premium (incepand cu 2018).

#26
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006
dts -ul e obsolete  , folosit in ripuri mkv din bd-uri . personal , din 2006 de cand am cumparat primul; lcd ,apoi led -uri nu am folosit never  usb-ul tv-ului pt. media ! in 2009 aveam prima generatie de egreat si wd media player  plus un LG BD370 tot model 2009   de ce ? pt ca  eram ,sunt  constient ca playerul tv-ului e ceva auxiliar si nu cu dedicatie   iar calitatea  video e net superioara  oferita de playere externe . ok ,  acum dupa 10 ani  sunt soundbaruri cu dedicatie pt cinefili cu  dts hd  , dolby in cinspemii de variante ,atmos si alte   "emanari ,ragalii " de sunete .   concluzia : tv -ul e facut pt canale tv nu  sunt media center ...   si nici un serviciu de streaming online nu ofera audio dts .  noi gandim romaneste iar aia din koreea ...

#27
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Stai linistit ca nu numai noi gandim asa, Samsung a facut economie cu licenta de DTS la fel cum a facut si cu licentele de Dolby Vision si Dolby Atmos (la Q-LED-uri)
Daca vor urma si alti exemplu cu economia la DTS in 2019, nu stiu, vom vedea,.

Edited by MD, 01 February 2019 - 21:42.


#28
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Mesajul de la un (fost) angajat Samsung care era exact pe felia asta a fost urmatorul: ia-ti acum Q-LED generatia 2017, din 2018 au inceput cu taieri de costuri masive, noile generatii vor fi din ce in ce mai proaste. Personal mi-am luat jucaria (tot la sfatul lui) in rest...fiecare face cum crede.

#29
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

 MD, on 01 februarie 2019 - 21:40, said:

Stai linistit ca nu numai noi gandim asa, Samsung a facut economie cu licenta de DTS la fel cum a facut si cu licentele de Dolby Vision si Dolby Atmos (la Q-LED-uri)
Daca vor urma si alti exemplu cu economia la DTS in 2019, nu stiu, vom vedea,.

da boss , pai receivere-le si barurile cine le mai cumpara  ?  bd-urile  de la samsung de 100$ au full  liciente dts hd ,true ,etc ce mare scofala era  pt 10 -15 $ pt o licenta la un tv  pe langa aia 500-1000$  astia cred ca vor sa  scoata dts-ul simplu la "pensie" "out of service ".  dolby audio  digital,,plus ,etc sunt deja de ceva timp stream-uri  pe canale tv ,dts nu am auzit  sa fie vreodata sa fie .     mai e si pirateria care e in floare...un motiv .

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 RealThing, on 01 februarie 2019 - 22:07, said:

Mesajul de la un (fost) angajat Samsung care era exact pe felia asta a fost urmatorul: ia-ti acum Q-LED generatia 2017, din 2018 au inceput cu taieri de costuri masive, noile generatii vor fi din ce in ce mai proaste. Personal mi-am luat jucaria (tot la sfatul lui) in rest...fiecare face cum crede.
asa e. Acum un 50MU6102 sau 40MU6102, care are si DTS, si Bluetooth si DirectLED si telecomanda inteligenta e mai scump ca noile echivalente 50NU6xxx de ex...

Noua generatie NU nu aduce nimic in plus, insa taie multe din dotari. incredibil dar adevarat. Bravo Samsung.

Eu caut acum 50MU6102, cel mai echilibrat televizor, (cel de 55 are ecran IPS, nu VA) si o sa il iau de pe olx in final, pt ca prin magazine nu prea mai se gaseste

Probabil vor ajunge de colectie, ca masinile, se vor vinde tot mai scumpe :)

#31
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am uitat sa spun, mi-am luat un QE49Q7FAMTXXH, pana nu crapa nu-l schimb :)

#32
tsatellite

tsatellite

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2019
RealThing daca ar sti astia de la Samsung ca nu il schimbi pana crapa...l-ar crapa ei. Mi-a zis un angajat de la un raion de TV-uri ca pe cartea tehnica iti recomanda sa folosesti televizorul maxim 3 ani, da? Concluzie: astia cu cat mai bogati, cu atat mai fomisti. Nu numa Samsung, toti care se lanseaza mondial. Pe asta ar trebui sa stea politia economica toata ziua .Ne manipuleaza cu tv-urile lor si ne-ar obliga sa le schimbam lunar. pentru binele celor ce conduc compania...altfel se recesc si fac febra. In fiecare an, firma trebe sa fie pe profit. Si sa mai dai o gramada de bani pe un tv si cand pui un film pe usb, "mukles sound" .  De-am prinde ziua cand se va face dreptate pe pamantu asta obosit

#33
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

 ciine, on 01 februarie 2019 - 19:01, said:

Face Samsung niste gunoie  de unica folosinta , mama mama.
Cei care il lauda acum astept sa vorbesc cu ei dupa 3 ani.

DTS-ul este foarte important , majoritatea posturilor care se respecta transmit dts  iar cei care nu stiu acest lucru nici nu inteleg  importanta lui.

Samsung a renuntat la dts numai in gama consumer , la premium au in continuare DTS
Ce posturi tv au pista audio DTS ?

#34
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

 ciine, on 01 februarie 2019 - 19:01, said:

Face Samsung niste gunoie  de unica folosinta , mama mama.
Cei care il lauda acum astept sa vorbesc cu ei dupa 3 ani.

DTS-ul este foarte important , majoritatea posturilor care se respecta transmit dts  iar cei care nu stiu acest lucru nici nu inteleg  importanta lui.

Samsung a renuntat la dts numai in gama consumer , la premium au in continuare DTS

posturi care se respecta ? folosesc DTS ? glumesti ? la noi sunt cateva care au DD (protv , filmnow )

daca esti impatimit al sunetului de calitate , vei observa ca 99% dintre filmele din 2014 au sunet dolby true HD/ Atmos , care pot avea un bitrate de 5-6 mega/s

sincer nu imi aduc aminte decat numele unui singur film care are DTS-X , robin hood.

este adevarat ca in zona 5.1 DD este mai slab decat DTS , dar de la D Atmos , s-a schimbat treaba.

ce tre sa faci ? sa ai rabdare sa apara versiunea bluray remux , nu vei auzi atmos daca nu ai cele necesare  , dar o sa se faca passthrough , si vei auzi core-ul de 5.1 sau macar sunetul stereo .

si inca ceva , revin la faza cu impatimit dupa sunet , daca chair esti , atunci degeaba tragi tu un film DTS 5.1 daca il vezi la un tv .

iei orice TV , il legi la un mediaplayer + receiver care sa stie DTS DD etc , si gata

Edited by HelllBoy, 02 February 2019 - 10:12.


#35
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Mai toti se dau impatimiti de sunet/imagine dar isi descarca versiunile de 700mb de pe torrent, sa nu isi strice ratiile.

Ne plangem noi cat vrem, politica e facuta la plan mondial, iar in conditiile in care continutul VOD a prins avant (Netflix, Hbo Go/Now, Amazon Prime, etc ofera DD, nu si DTS), DTS-ul va fi pastrat pe Bluray playere.

Edited by iZet, 02 February 2019 - 11:18.


#36
tsatellite

tsatellite

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2019
iZet de cand am LED , numa de la HD is sus :D . Sa iti zica MD daca nu.... Daca e MD care cred eu :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate