Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Nefrecventare oră de religie

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Discutiile astea de aici imi aduc aminte de poetul Traian Dorz care a facut 17 ani de inchisoare politica. Securistul care il ancheta ii spune sa renunte total la credinta. Poetul ii zice: "Daca nu veti vrea sa aveti crestini adevarati, veti avea betivi, talhari, teroristi". Scuristul: "nu se poate, asta la noi n-o sa se intample niciodata pentru ca avem inchisori si legi si militie". Si Traian Dorz ii raspunde: "Cu inchisorile si cu legile si cu militia il  puteti doar pedepsi pe cel care face rau, dar nu veti putea  sa il faceti bun"! Mare adevar graia...

#56
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postinstabilu, on 29 ianuarie 2019 - 20:47, said:

Da-i o şansă copilului tau sa fie mai bun decat tine; lasă-l sa faca ora de Religie, nu are nimic de pierdut, ci doar de castigat!
Pe de alta parte, nici nu se va simti bine sa fie exclus din mijloc colegilor sai.
Daca era asa cum spui tu, isi retrageau majoritatea parintilor copiii de la ora de Religie. PROBLEMA E LA TINE, RECUNOASTE, nu la faptul ca profesoara ii indoctrineaza, ori le da teme, ori ii invata lucruri inutile. Daca pentru tine sa-ti iubesti aproapele ori sa fii mai bun e inutil, esti ratacit rau.
Indoctrinarea e indoctrinare. Indiferent sub ce masca vine. Iar credinta o sa si-o descopere cind/daca va fi cazul copilul de unul singur. Faptul ca-ti baga cineva in cap niste notiuni, nu te poate face sa crezi.
Iar credinta n-are absolut nimic de-a face cu religia. Cele citeva norme morale de baza ar trebui sa faca parte din educatia primita de la parinti, nu dintr-o materie care bate apa in piua pe marginea unei carti scrise si editate de oameni. Ultima oara cind am verificat, Iisus n-a lasat nicaieri desenate planuri pentru biserici, norme dogmatice, si alte chestii de genul asta. De toate astea s-au ocupat niste baieti destepti, la niste multi ani dupa ce el nu mai era in zona.

#57
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Postionut27, on 30 ianuarie 2019 - 10:13, said:

Discutiile astea de aici imi aduc aminte de poetul Traian Dorz care a facut 17 ani de inchisoare politica. Securistul care il ancheta ii spune sa renunte total la credinta. Poetul ii zice: "Daca nu veti vrea sa aveti crestini adevarati, veti avea betivi, talhari, teroristi".
Uite aici o harta a crestinilor ortodocsi pe judete
[ https://rodiagnusdei.files.wordpress.com/2013/10/ortodoxii-2011-rodiagnusdei.png?w=535&h=338 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A procentului de asistati sociali
[ https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2017-04-27-21737169-41-venitul-minim-garantat-judetele-romaniei-procent-din-populatie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Precum si o harta a saraciei, si a tinerilor care comit infractiuni cu violenta...

Se cam suprapun... Deci e clar ca educatia buna si gasirea unui loc de munca bine platit sunt cele importante, nu pregatirea unui procent mare de credinciosi...
Manierele, precum si credinta adevarata, se invata de acasa, de la familie, si din comunitate.

Attached Files


Edited by Wotan, 30 January 2019 - 11:50.


#58
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
In care se demonstreaza ca religia face oamenii mai buni:
https://forum.softpe...sa-pun-blestem/

#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Postinstabilu, on 29 ianuarie 2019 - 20:47, said:

Da-i o şansă copilului tau sa fie mai bun decat tine; lasă-l sa faca ora de Religie, nu are nimic de pierdut, ci doar de castigat!
Are numai de pierdut. Sa le dam libertatea de a nu se indoctrina.

Edited by andreic, 30 January 2019 - 20:12.


#60
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View PostLegi, on 30 ianuarie 2019 - 09:47, said:



Tot din experienta.
Daca vi s a adesat intrebarea de ce nu doriti sa participe copilul la ora de religie v ati simtit ofensat? A fost rezistenta? A fost o sugestie sa va mutati copilul?
V ati gandit ca intrebarea v a fost adresata cu  alt scop?

Nu mi s-a spus asta. Am primit telefon de la directorul scolii si mi s-a sugerat sa nu mai fac valuri si daca nu imi convine ceva, mai sunt si alte scoli in judet.

Ceilalti profesori mi-au reprosat ca il las pe colegul lor de religie fara paine.

Dupa aceea, la sedintele cu parintii, ceilalti parinti ma evitau...

Asta e Romania cea moderna, seculara...

#61
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Copilul meu a facut pana in clasa 4-a religie. In clasa 5-a am depus cerere, a preluat-o secretara, nu mi-a zis nimeni nimic niciodata. E ultima ora, pleaca acasa pur si simplu. Mai sunt vreo 3 sau 4 copii.  N-a fost vreun motiv religios, mi se par prea multe ore.
Pentru parintii care se plang atat de sicane, nu inteleg de ce stati atat la discutie pe tema asta. Lasati cererea si la revedere. In clasele 0-4 era un singur copil care nu facea si nu comenta nimeni in niciun fel. Ce treaba au ceilalti parinti? Se plictisesc?

#62
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostLukRo, on 30 ianuarie 2019 - 15:46, said:

Nu mi s-a spus asta. Am primit telefon de la directorul scolii si mi s-a sugerat sa nu mai fac valuri si daca nu imi convine ceva, mai sunt si alte scoli in judet.
Ceilalti profesori mi-au reprosat ca il las pe colegul lor de religie fara paine.
Dupa aceea, la sedintele cu parintii, ceilalti parinti ma evitau...
Poti sa contracarezi. Mergi si faci o cerere oficiala ca profesorul sa fie de religia care iti place tie. Daca nu se intampla, intri in cancelarie si incepi sa urli ca pruncul tau e persecutat religios de schismatici, si ai sa chemi presa, pentru ca asa ceva nu e acceptabil in Europa seccolului XXI. Apoi il pandesti pe popa "profesor" cand e in public, si incepi sa il intrebi insistent cum se asigura ca ora lui de religie atinge in mod egal toate cultele crestine. Daca nu ofera un raspuns super profesional, incepi sa urli ca iti invata copilul "porcarii schismatice" ca n-ai chef de "gunoaie eretice", si ca ai sa participi la ore ca sa te asiguri in viitor ca nu deviaza cu predatul de la "singura si adevarata credinta".
Cu siguranta, directorul scolii te va suna la prima ora sa te anunte ca au gasit solutii pentru fiul tau. O sala de clasa separata, profesoara caree sa-l mediteze la materia dorita in timpul orei de religie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate