Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Nefrecventare oră de religie

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Situatia legala:

Quote

Curtea Constituțională a decis, în 12 noiembrie 2014, că articolul 18, alineatul 2, teza I din Legea Educației Naționale este neconstituțional. Articolul prevedea că sunt obligați să facă cerere elevii care nu vor să participe la ora de Religie. Prin decizia CCR a devenit obligatorie cererea celor care vor să studieze disciplina.
Deci faci cerere daca vrei sa participi, altfel din oficiu NU participi.

In practica se abuzeaza sunt inscrisi toti din oficiu. Odata cu modificarea din 2018 au facut mai simplu abuzul, probabil ti-au bagat rapid sub nas acordul la inscrierea copilului la scoala si l-ai semnat.

Acum iti retragi acel acord, directiunea scolii stie sigur cum se procedeaza si nu te la sa intimidat(a) nici de ei si nici de alti "binevoitori".

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,236
  • Înscris: 05.06.2002
parca nu mai functiona acordul implicit. adica nu trebuie sa depui o cerere ca sa nu faca, ci ei trebuie sa obtina acordul tau ca sa faca religie. in fine, probabil ca ti-ai dat acordul in trecut din moment ce copilul tau era inscris la ora de religie. acu o sa trebuiasca sa depui o notificare la scoala la care invata. este vorba de un act unilateral si nu-ti trebuie acordul lor ca sa nu mai faca religia, asa ca nu ai de ce depune o cerere ci asa cum am scris mai sus ci o notificare. nu trebuie sa motivezi. simpla ta dorinta e suficienta.

Edited by Fane, 29 January 2019 - 17:03.


#21
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Chestia e ca nu am fost intrebat daca vreau sa participe la aceasta ora, iar acum am hotarat ca este destul de inutila , plus ca profesoara il incarca pe copil cu informatii absolut inutile , le da chiar si teme.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostzNick, on 29 ianuarie 2019 - 16:45, said:

Din ce am citit pe net am vazut ca nu este obligatorie.Chiar nu vreau sa faca o ora pe care o consider inutila.
Nu e obligatorie in lege dar ti-o baga pe gat ca spune ca nu are cu cine sa stea, nu au alternative.

#23
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
aia le mai lipsea, teme la religie, la cata materie de umplutura e in programa...

View Postandreic, on 29 ianuarie 2019 - 17:04, said:

Nu e obligatorie in lege dar ti-o baga pe gat ca spune ca nu are cu cine sa stea, nu au alternative.
chiar si asa sunt variante. ori "gasesc" aia cu cine sa stea, ori s-o mute la sfarsit de program si p-aci ti-e drumu'.

Edited by dygey, 29 January 2019 - 17:07.


#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Au si manuale si teme si tot, merge bine indoctrinarea

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdygey, on 29 ianuarie 2019 - 17:05, said:

chiar si asa sunt variante. ori "gasesc" aia cu cine sa stea, ori s-o mute la sfarsit de program si p-aci ti-e drumu'.
Nu schimba orarul pentru ei stai linistit, sta tot acolo cel mult si nu se face situatie cu note.

#26
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
In clasa la fiu-meu exista un turc musulman care frecventeaza ora de religie. Atat profesorul de religie cat si parintii copilului respecta reciproc credinta celuilalt. Oameni deschisi la minte, fara indoctrinari si alea alea...

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
profita de faptul ca saptamana asta se termina semestrul I si depune chiar maine cererea de retragere/notificarea, la secretariatul scolii.
copilul ce va face ? daca ora de religie este la inceput/final de orar al zilei respective, este ok, fie il aduci mai tarziu la scoala, fie pleaca mai devreme cu o ora.
dar daca ora de religie e a 2-a sau a 3-a, ce va face copilul, va sta in clasa alaturi de colegi, dar nu va participa si nu va primi calificativ ? ca nu poate fi lasat nici pe holul scolii, iar daca scoala nu are bibiloteca, unde ar putea sa stea, sa fie si in siguranta, si supravegheat ?

#28
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postcorinadaniela, on 29 ianuarie 2019 - 17:12, said:

profita de faptul ca saptamana asta se termina semestrul I si depune chiar maine cererea de retragere/notificarea, la secretariatul scolii.
copilul ce va face ? daca ora de religie este la inceput/final de orar al zilei respective, este ok, fie il aduci mai tarziu la scoala, fie pleaca mai devreme cu o ora.
dar daca ora de religie e a 2-a sau a 3-a, ce va face copilul, va sta in clasa alaturi de colegi, dar nu va participa si nu va primi calificativ ? ca nu poate fi lasat nici pe holul scolii, iar daca scoala nu are bibiloteca, unde ar putea sa stea, sa fie si in siguranta, si supravegheat ?
Ora de religie o fac in alta clasa, are unde sa stea , plus ca mai are un coleg care nu face religie (e de alta religie) , ora e a doua in orar.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Solicitarea se face ca dorești sa participe la ora de religie.
La admitere în cl 9 e o bifă ce se pune pe fisa de înscriere chiar.
Nu sa faci cerere ca nu vrei sa participe. Asa e legal.
Ca acolo nu se respecta... e altceva.

#30
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Scuzati-mi impertinenta, dar revin, nu s-ar putea sa aibe OBLIGATORIU legislatia rutiera si scoala de soferi inclusa in programa scolara?

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,236
  • Înscris: 05.06.2002
in cel mai rau caz sta in clasa cu ceilalti elevi dar nu-l mai freaca profesoara cu note si teme acasa.

eu am scos copilul de la ora de religie dupa ce pe profesoara a apucat-o o criza de personalitate la sfarsitul anului si a scos la ascultat si a pus o serie de 3 catorva elevi, printre care si al meu. dupa cateva zile si-a revenit si a transormat toti acei 3 in 9. dar eu n-am chef de un stres in plus si am notificat scoala ca doresc sa nu mai faca religie in vecii vecilor, amin. de atunci doar sta in clasa si culmea, a devenit si bun prieten cu profesoara....

zilele urmatoare scrii de acasa notificarea in doua exemplare, te duci la registratura scolii si depui un exemplar, pe celalalt pui pe secretara sa-ti scrie "am primit un exemplar", numele in clar si functia apoi semnatura si numarul de inregistrare. in felul asta nu le lasi spatiu de manevra.

Edited by Fane, 29 January 2019 - 17:22.


#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Postarab, on 29 ianuarie 2019 - 16:47, said:

Trebuie sa aduci dovezi.
Dovezi ca nu mananci carne de porc...sau ce fel de dovezi ?

Eu l-as pune pe preot (sau cine preda religia)  fata in fata cu profesoara de biologie si i-as pune sa demonstreze ca omul e creat de D-zeu sau ca a evoluat. Ce m-as distra...
Sunt ortodox, respect lucrurile astea dar credinta in ceva anume vine din interior si nu trebuie ca cineva sa te convinga de ceva anume doar pentru ca scrie intr-o carte....

Edited by tehnics, 29 January 2019 - 17:33.


#33
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostzNick, on 29 ianuarie 2019 - 17:04, said:

Chestia e ca nu am fost intrebat daca vreau sa participe la aceasta ora, iar acum am hotarat ca este destul de inutila , plus ca profesoara il incarca pe copil cu informatii absolut inutile , le da chiar si teme.
Intreaba sotia, sa nu fi semnat ea cererea (sau tu), in cadrul sedintelor cu parintii (adica ai semnat ca primarul). Daca insa e adevarat ce spui, inseamna ca s-a facut o cerere falsa. Profesorul de religie nu are voie sa predea si sa noteze copiii ai caror parinti nu si-au exprimat acordul in scris. Ar mai fi posibilitatea ca acea cerere sa o fi semnat voi la inscrierea in clasa pregatitoare.
Ti s-a mai sugerat, mergi pina vineri si fa cerere de retragaere iar din sem 2 nu mai este notat si nu va mai avea teme. In situatia in care in scoala exista biblioteca, cei retrasi de la materia de indoctrinare isi vor petrece acolo timpul. In caz contrar, va sta in clasa si nu va participa la activitati. Poate sa deseneze, sa scrie la alte materii, orice altceva insa in liniste.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcostea_nelu, on 29 ianuarie 2019 - 17:18, said:

Scuzati-mi impertinenta, dar revin, nu s-ar putea sa aibe OBLIGATORIU legislatia rutiera si scoala de soferi inclusa in programa scolara?
În fiecare oraș am  văzut mașini cu însemnele "școală" pe care scrie :Colegiul Tehnic x x.
Deci au clase de profil ce dobândesc și permisul auto.
Desigur nu profil croitorese sau ospătari.
Profil mecanic auto sigur fac și legislație rutiera.

#35
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu am scos copilul  de la inceput , chiar i-am citat in instanta , nu m-au putut obliga sa asist la indoctrinare

#36
profil-extrudat

profil-extrudat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.01.2019
Il declari agnostic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate