Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nefrecventare oră de religie

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Am sunat-o pe invatatoarea copilului si maine la ora 8 se rezolva.Cei drept, nu a primit prea bine vestea ;) Va multumesc de ajutor.

#38
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
on topic - faci cerere la scoala si ai rezolvat pb
off topic - de ce nu vrei sa il lasi? ti lene sa ii dai explicatii copilului in functie de ce aude/intelege el din ce se discuta?

#39
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Pentru ca e copilul lui si nu vrea. E suficient. Nu trebuie sa dea explicatii.

P.S. La catolici exista scoala de duminica, unde preotul parohiei tine cursuri cu copiii credinciosilor din parohie. Cei care vor. La ortodocsi de ce nu se poate face la fel?
De ce se incearca indoctrinarea fortata?

Edited by Wotan, 29 January 2019 - 18:44.


#40
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postzile_san, on 29 ianuarie 2019 - 18:28, said:

on topic - faci cerere la scoala si ai rezolvat pb
off topic - de ce nu vrei sa il lasi? ti lene sa ii dai explicatii copilului in functie de ce aude/intelege el din ce se discuta?
Pai in primul rand este alegerea mea daca il las sa nu , iar in al doilea rand , nu il las deoarece profesoara nu face decat sa il "incarce" cu lucruri absolut inutile.

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,107
  • Înscris: 05.06.2002
Nu-l declari in nici un fel. Nu trebuie sa le dai explicatii.

#42
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014

View PostLukRo, on 29 ianuarie 2019 - 16:50, said:


Sa te asteptii la rezistenta din partea profesorilor, o sa primesti "sugestii" binevoitoare, inclusiv sa iti muti copilul.

Da, rezistenta cu sabii si topoare.
Urasc victimizarea asta!

La inscrierea in clasa pregatitoare parintii sunt intrebati daca sunt de acord ca odraslele lor sa frecventeze orele de religie. Oricare ar fi optiunea, ea se poate modifica in orice moment printr o simpla cerere.

#43
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostzNick, on 29 ianuarie 2019 - 18:43, said:

Pai in primul rand este alegerea mea daca il las sa nu , iar in al doilea rand , nu il las deoarece profesoara nu face decat sa il "incarce" cu lucruri absolut inutile.
Baiatul meu nu a facut ora de religie,incepand din clasa a-I-a.Acum e in a VIII-a. La prima sedinta cu parintii,in fiecare an,noi,parintii,semnam un tabel,cu optiunea pentru religie.Eu am semnat mereu "Nu",dar,completam si o cerere in acest sens,pe care o lua invatatoarea/diriginta siasta era tot.
Era o mica problema. Ce face elevul in timpul orei de religie?...La inceput,mergea la biblioteca scolii in acea ora.La un moment dat,bibliotecara nu mai avea program la acea ora.A mers o perioada la clasa paralela,iar in ultima vreme,a ramas in clasa,ocupandu-se cu altceva,fara sa participe la ora (citea,desena,etc.),dar...involuntar asculta discutiile despre religie...Nu l-au convins.Nici noi,parintii nu l-am influentat in vreun fel,l-am lasat sa aleaga el in ce vrea sa creada...A fost botezat la biserica,fiind ortodox,ca...asa era obiceiul.Si eu sunt ortodox (in acte).

#44
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdanpet, on 29 ianuarie 2019 - 19:34, said:

Baiatul meu nu a facut ora de religie,incepand din clasa a-I-a.Acum e in a VIII-a. La prima sedinta cu parintii,in fiecare an,noi,parintii,semnam un tabel,cu optiunea pentru religie.Eu am semnat mereu "Nu",dar,completam si o cerere in acest sens,pe care o lua invatatoarea/diriginta siasta era tot.
Era o mica problema. Ce face elevul in timpul orei de religie?...La inceput,mergea la biblioteca scolii in acea ora.La un moment dat,bibliotecara nu mai avea program la acea ora.A mers o perioada la clasa paralela,iar in ultima vreme,a ramas in clasa,ocupandu-se cu altceva,fara sa participe la ora (citea,desena,etc.),dar...involuntar asculta discutiile despre religie...Nu l-au convins.Nici noi,parintii nu l-am influentat in vreun fel,l-am lasat sa aleaga el in ce vrea sa creada...A fost botezat la biserica,fiind ortodox,ca...asa era obiceiul.Si eu sunt ortodox (in acte).
Eh,la liceu gaseste el ceva de facut in ora aia,eventual daca e prin a 12-a,mai repeta cate ceva pt BAC,se duce la ora de sport a altei clase,sala de lectura etc. Sau,se duce sa manance ceva sau chiar vine acasa,daca sta aproape de unitatea de invatamant.Sau te trezesti ca se duce pe la pariuri sportive sau pacanele,e si asta o posibilitate.

Edited by Vlad_22, 29 January 2019 - 19:54.


#45
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
.

Edited by greenlife, 29 January 2019 - 20:20.


#46
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Da-i o şansă copilului tau sa fie mai bun decat tine; lasă-l sa faca ora de Religie, nu are nimic de pierdut, ci doar de castigat!
Pe de alta parte, nici nu se va simti bine sa fie exclus din mijloc colegilor sai.
Daca era asa cum spui tu, isi retrageau majoritatea parintilor copiii de la ora de Religie. PROBLEMA E LA TINE, RECUNOASTE, nu la faptul ca profesoara ii indoctrineaza, ori le da teme, ori ii invata lucruri inutile. Daca pentru tine sa-ti iubesti aproapele ori sa fii mai bun e inutil, esti ratacit rau.

Edited by instabilu, 29 January 2019 - 20:49.


#47
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postinstabilu, on 29 ianuarie 2019 - 20:47, said:

Da-i o şansă copilului tau sa fie mai bun decat tine; lasă-l sa faca ora de Religie, nu are nimic de pierdut, ci doar de castigat!
Pe de alta parte, nici nu se va simti bine sa fie exclus din mijloc colegilor sai.
Daca era asa cum spui tu, isi retrageau majoritatea parintilor copiii de la ora de Religie. PROBLEMA E LA TINE, RECUNOASTE, nu la faptul ca profesoara ii indoctrineaza, ori le da teme, ori ii invata lucruri inutile. Daca pentru tine sa-ti iubesti aproapele ori sa fii mai bun e inutil, esti ratacit rau.
Cu ce il ajuta pe viitor,concret?Mai degraba s-ar baga o ora de sport in plus sau educatie civica/rutiera,facuta calumea.Da,va avea 10 la Religie,ca majoritatea.

Edited by Vlad_22, 29 January 2019 - 21:04.


#48
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View PostVlad_22, on 29 ianuarie 2019 - 21:03, said:


Cu ce il ajuta pe viitor,concret?Mai degraba s-ar baga o ora de sport in plus sau educatie civica/rutiera,facuta calumea.Da,va avea 10 la Religie,ca majoritatea.
Corect, o ora de sport ar ajuta mai mult, precum și o ora de rutiera, nu cred ca religia ii salvează viata în trafic sau îl ajuta în dezvoltare.

#49
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostzNick, on 29 ianuarie 2019 - 21:25, said:

Corect, o ora de sport ar ajuta mai mult, precum și o ora de rutiera, nu cred ca religia ii salvează viata în trafic sau îl ajuta în dezvoltare.
Da bine acolo o medie de 10,desi mediile,in cea mai mare parte,nu reflecta capacitatea intelectuala a unui elev,sa fim seriosi.Multi elevi participa doar fizic la unele ore,chiar crede cineva ca e acolo de placere,sa fim seriosi,daca nu-i place.Sta pe tel sau asculta muzica si aia e.Noroc ca la religie,si in general,la celelalte materii am avut profesori cu care aveai ce discuta,in liceu si generala,dezbateai diverse teme,aduceai argumente si contrargumente daca nu-ti convenea ceva.

Edited by Vlad_22, 29 January 2019 - 21:58.


#50
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View PostVlad_22, on 29 ianuarie 2019 - 21:54, said:


Da bine acolo o medie de 10,desi mediile,in cea mai mare parte,nu reflecta capacitatea intelectuala a unui elev,sa fim seriosi.Multi elevi participa doar fizic la unele ore,chiar crede cineva ca e acolo de placere,sa fim seriosi,daca nu-i place.Sta pe tel sau asculta muzica si aia e.Noroc ca la religie,si in general,la celelalte materii am avut profesori cu care aveai ce discuta,in liceu si generala,dezbateai diverse teme,aduceai argumente si contrargumente daca nu-ti convenea ceva.
Copilul e clasa a doua, nu au vreo treaba mediile acum, dacă nu ii place și sta pe telefon e foarte sigur ca profesoara sa ii ia telefonul, asa ca mai bine sa nu facă o materie care nu ii place, atâta timp cât am posibilitatea sa îl scutesc de la ea.

#51
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View PostLegi, on 29 ianuarie 2019 - 19:19, said:

Da, rezistenta cu sabii si topoare.
Urasc victimizarea asta!

Eu am trecut prin asta si vorbesc din experienta. Tu?

#52
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View PostzNick, on 29 ianuarie 2019 - 22:01, said:

Copilul e clasa a doua, nu au vreo treaba mediile acum, dacă nu ii place și sta pe telefon e foarte sigur ca profesoara sa ii ia telefonul,
Pai ii lasati in clasa 2-a cu telefonul la ei?

View PostzNick, on 29 ianuarie 2019 - 21:25, said:

nu cred ca religia ii salvează viata în trafic sau îl ajuta în dezvoltare.
Depinde ce intelegi prin dezvoltare. Ca daca profesorul de religie ii povatuieste sa fie milos, sa nu considere ca haina il face pe om, sa-si ceara scuze cand greseste etc,  s-ar putea sa-i puna o caramida in dezvoltare.
Bineinteles aceasta sensibilizare ar putea fi considerata ca ceva negativ si de neinteles de societatea actuala care calca pe cadavre fara pareri de rau.

#53
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View PostzNick, on 29 ianuarie 2019 - 16:38, said:

Buna , se poate sa il scot pe copilul meu ( clasa a 2-a) de la ora de religie?Adica cand incepe clasa a 3-a sa fac o cerere sa nu faca religie chiar daca nu este de alta religie.Se poate acest lucru?
Da. Se poate. Am scos și eu. Mergi la școală la secretariat  și intreabă care e procedura. . Sau  intreaba invatatoarea.
Nu au fost nici un fel de probleme.

Edited by PoeOvidiu, 30 January 2019 - 06:53.


#54
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014

View PostLukRo, on 30 ianuarie 2019 - 00:03, said:



Eu am trecut prin asta si vorbesc din experienta. Tu?

Tot din experienta.
Daca vi s a adesat intrebarea de ce nu doriti sa participe copilul la ora de religie v ati simtit ofensat? A fost rezistenta? A fost o sugestie sa va mutati copilul?
V ati gandit ca intrebarea v a fost adresata cu  alt scop?

Edited by Legi, 30 January 2019 - 09:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate