Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Web developer - incepator

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
bootstrap,jquery..dupa trebuie sa stii sa codezi un site cand ti se da un fisier psd -photoshop, css-ul e foarte important

#20
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Poate te ajuta,pinegrow.

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFantasy89, on 29 ianuarie 2019 - 10:02, said:

Salut,
De o luna de zile am inceput sa studiez Html,Css si Java script si putin Python.In principiu stiu sa fac un site de la zero,dar am cateva intrebari pentru cei care lucreaza in domeniu
1.La munca,cand sarcina este sa faci un site,magazin online etc,acestea se fac scriind codul de la zero?ori cu ajutorul unui cms, gen wordpress,opencart,magento pentru magazine?
2.Sunt anumite functii etc care au un cod destul de lung si sunt greu de retinut,ori sa creezi un tabel in css,chiar trebuie sa stiu tot codul ori pot sa ma folosesc de un site care genereaza instant codul css pentru un tabel cum imi doresc?Vreau sa lucrez smart,not hard.
3.Salariile ca junior in acest domeniu,de la cat pleaca?

Multumesc.
1. Depinde ce vrea clientul. Daca vrea o solutie serioasa cu care poate sa faca banu' greu, de la zero, daca nu, cu un CMS. Clientii care vor cu CMS nu isi pot permite sa ma plateasca, deci le zic nu din start daca nu e de la zero

2. Daca inveti codurile, trebuie sa le retii, in toate combinatiile; daca inveti terminologia si intelegi modul de functionare, nu trebuie sa inveti nimic altceva; asta e modul de gandire analitic: nu stii raspunsul la nicio intrebare pe de rost, insa stii cum sa iti reconstruiesti cunoasterea de la zero, de fiecare data cand te intrebi ceva

3. De la zero in sus.

#22
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007

View PostFantasy89, on 29 ianuarie 2019 - 18:03, said:

Eu lucrez pentru o firma de it de 5 ani,dar nu pe partea de programare,ci introducere si validare date,iar colegii mei programatori sunt cam praf,ma rog de ei cu saptamanile sa imi modifice ceva la programul unde lucrez,iar cand modifica,o fac prost,de aceea am zis sa invat programare,ei castiga multi bani si sunt praf Posted Image)
Posibil sa fie cum zici tu, dar putin probabil. Am lucrat cu firme care aveau aplicatii dedicate pentru domeniul de activitate si am contribuit la acestea. De cele mai multe ori aplicatiile sunt incepute de o echipa de programatori care nu mai sunt angajati acolo, peste care au venit altii si au facut modificari, iar apoi ajungi tu. Pe ordinea de zi erau o gramada de bug-uri de rezolvat + introducerea unor noi functionalitati. La ultima experienta de genul asta, aplicatia era inceputa de  o echipa de 5 programatori si cand am ajuns acolo mai era doar 1.
Pateam fix acelasi lucru la care te referi tu, veneau colegi sa fac modificari si efectiv nu aveam timp sa le fac. Asta a fost unul din motivele pentru care am renuntat la job-ul respectiv. "Patronul" incerca sa faca economii angajand doar 2 programatori pentru ca, citez: "Aplicatia e completa, trebuie doar mici modificari si actualizari.".

#23
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Sunt la capitolul js pe freecodecamp,deoarece imi place sa fac acele excerictii.Inainte am studiat js de pe w3school si am inteles cu ce se mananca.
Astazi am zis sa caut pe youtube diferenta intre jquery si js,doar asa sa stiu la ce sa ma astept dupa ce termin cu js si am ramas wow,cat de simplu este cu jquery,o linie de cod,scrisa foarte simplu,pe intelesul tuturor,inlocuieste mai multe linii complicate de js.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S8ZuLY-Flm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Inlocuia acum 10 ani, intretimp s-a redus simtitor diferenta.

#25
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
iti pierzi timpul cu jquery.
daca zici ca vrei sa faci bani din asta, invata vuejs.
si nici php-ul nu are un viitor prea stralucit, mai bine te orientezi spre nodejs

#26
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Multumesc,apreciez fiecare mesaj.
Voi ce imi recomandati sa invat dupa ce o sa stapanesc bine js?Observ pe site-uril cu anunturi ca se cauta mai multe:vuejs,angular etc.

#27
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postalx42, on 30 ianuarie 2019 - 23:59, said:

php-ul nu are un viitor prea stralucit, mai bine te orientezi spre nodejs
PHP si Javascript se folosesc pentru scopuri diferite, ai nevoie in continuare de site-uri care sa ruleze pe server, cum sa nu aiba viitor PHP ? Ce faci, incarci memoria clientului cu Javascript in loc sa rulezi pe server si sa intorci numai rezultatul la client ?

#28
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
problema la php este arhitectura depasita.
pana acum siturile erau relativ simple... ai cerut o pagina, ai vazut-o si gata.
dar in prezent pretentiile au crescut. multe situri se pot numi aplicatii. si acolo incepi sa te lovesti de limitarile php-ului.
concret, php-ul nu poate administra mai multe cereri simultan, decat cu ajutor extern (apache de exemplu). si asta inseamna multe batai de cap pentru a gestiona starea intre acele cereri (inca o dependenta externa).

pe masura ce nevoia de interactivitate tot creste, oamenii vor renunta la php pt alte solutii mai eficiente.
joburi pt php probabil ca o sa gasesti multi ani de acum in colo, dar nu cred ca vor fi din alea bine platite.
eu daca as avea nevoie de un site serios, as trimite la plimbare toti candidatii care stiu doar php

#29
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

Quote

pe masura ce nevoia de interactivitate tot creste, oamenii vor renunta la php pt alte solutii mai eficiente.
joburi pt php probabil ca o sa gasesti multi ani de acum in colo, dar nu cred ca vor fi din alea bine platite.
Sunt multe corporatii care isi au infrastructura pe php si care au alte aplicatii scrise in alte limbaje care se bazeaza pe ce livreaza php , mai ales pe php_self.
Costa mult mai mult sa refaci totul de la zero decat sa dezvolti pe ce ai.
Asadar pt partea de support/mentenanta in programarea php intotdeauna vor fi joburi si bine platite doarece ala e core-ul sistemului

Quote

eu daca as avea nevoie de un site serios, as trimite la plimbare toti candidatii care stiu doar php
In ziua de azi de obicei cei care stiu php pot invata si alte limbaje de programare si stive de tehnologii cu usurinta.

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPlatonX, on 31 ianuarie 2019 - 08:58, said:

PHP si Javascript se folosesc pentru scopuri diferite, ai nevoie in continuare de site-uri care sa ruleze pe server, cum sa nu aiba viitor PHP ? Ce faci, incarci memoria clientului cu Javascript in loc sa rulezi pe server si sa intorci numai rezultatul la client ?

nodejs = javascript pe server.

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Crezi că e mai rapid, mai matur, mai stabil & Co decât PHP?


#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
E altfel:
  • e o aplicatie ce raspunde la cereri, nu un pachet de scripturi mai mult sau mai putin independente
  • e optimizat pentru a gestiona multe cereri simultane cand astea asteapta la randul lor dupa altele (ex. baze de date in retea)

Mai rapid depinde de prea multi factori: de la arhitectura aleasa la priceperea dezvoltatorilorl, trebuie discutat pe cazuri concrete (exemplu de abordare total diferita pentru performanta sporita fata de forumuri clasice (adesea scrise in PHP))

Legat de maturitate & stabilitate, fiind solutii cu vechime si popularitate, nu ma astept sa raportez prea des buguri la dezvoltatorii platformelor. Ramane sansa de a te lovi de cod existent de calitate slaba.

#33
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postalx42, on 31 ianuarie 2019 - 13:18, said:

problema la php este arhitectura depasita.
pana acum siturile erau relativ simple... ai cerut o pagina, ai vazut-o si gata.
dar in prezent pretentiile au crescut. multe situri se pot numi aplicatii. si acolo incepi sa te lovesti de limitarile php-ului.
concret, php-ul nu poate administra mai multe cereri simultan, decat cu ajutor extern (apache de exemplu). si asta inseamna multe batai de cap pentru a gestiona starea intre acele cereri (inca o dependenta externa).
Vin-o cu un exemplu concret din experienta ta...

#34
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
orice implica actualizarea continutului in timp real.
vanzari online, licitatii, chaturi, jocuri..... chiar si un forum ca asta. nu crezi ca ar fi mai frumos sa fi informat cand apare ceva nou, fara sa fie nevoie sa apesi F5 ?

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
meta http refresh
si nu mai trenuie sa apesi F5

#36
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Bun ce implica implica actualizarea continutului in timp real din punct de vedere al unui browser pe o arhitectura client-client ?Nu sunt si dezavantaje?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate