Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Web developer - incepator

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
la ce arhitectura client-client te referi?

ia ca exemplu un magazin, sa zicem emag, unde ai o lista cu produse, preturi si informatii despre stoc.
ti s-ar parea ceva inutil sa vezi actualizate stocurile si preturile in timp real? ca la om nu-i place sa reincarce pagina in fiecare secunda ca sa vada daca produsul mai e in stoc

 MarianG, on 31 ianuarie 2019 - 22:14, said:

meta http refresh
si nu mai trenuie sa apesi F5
da, e o varianta daca vrei sa ramai fara trafic :)

#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alx42, on 31 ianuarie 2019 - 22:00, said:

orice implica actualizarea continutului in timp real.
Si cam ce iti ofera JS server-side si nu-ti ofera PHP la faza asta?

In plus, am vaca impresie ca substratul e acelasi - protocolul HTTP(s).

 alx42, on 31 ianuarie 2019 - 22:36, said:

ia ca exemplu un magazin, sa zicem emag, unde ai o lista cu produse, preturi si informatii despre stoc.
ti s-ar parea ceva inutil sa vezi actualizate stocurile si preturile in timp real? ca la om nu-i place sa reincarce pagina in fiecare secunda ca sa vada daca produsul mai e in stoc
Fuck, cred ca exista niste probleme majore de logica pe undeva. Nu de alta, dar cu ce ma ajuta ca stiu ca acuma (care "acuma" este foarte relativ) sunt in stoc si pana dau eu click (in 10 secunde), iese din stoc - mai ales la volumul de trafic si comenzi al eMAG?

Edited by dexterash, 31 January 2019 - 22:51.


#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
cu sau fara trafic tehnologia exista, sa nu mai dai F5,
pe de alta parte poate ar trebui sa cereti actualizare a unui formular,
la om nu ii place sa vada ca nu exista produs, sau ca pretul nu a scazut.

reincarcarea inutila ne deranjeaza pe noi, cei tehnici, care vrem actualizare cand apare o schimbare.

Edited by MarianG, 31 January 2019 - 23:11.


#40
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 dexterash, on 31 ianuarie 2019 - 22:46, said:

Si cam ce iti ofera JS server-side si nu-ti ofera PHP la faza asta?

In plus, am vaca impresie ca substratul e acelasi - protocolul HTTP(s).


Fuck, cred ca exista niste probleme majore de logica pe undeva. Nu de alta, dar cu ce ma ajuta ca stiu ca acuma (care "acuma" este foarte relativ) sunt in stoc si pana dau eu click (in 10 secunde), iese din stoc - mai ales la volumul de trafic si comenzi al eMAG?

stii ce e ala timp real? imediat, nu peste o secunda, 5 sau 10.
protocolul e websockets, si e mult mai simplu de lucrat cu el in nodejs decat in php.
ai avantaje fata de php si la http, i/o, sau oricand trebuie sa faci uz intensiv de resurse.
in php devine foarte complicat sa executi diverse operatii in mod asincron. limbajul nu iti ofera nici o facilitate pt asta pt ca nu a fost gandit pentru asa ceva

#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alx42, on 31 ianuarie 2019 - 23:21, said:

stii ce e ala timp real? imediat, nu peste o secunda, 5 sau 10.
Tocmai ca ti-am explicat ca nu poti in timp real. Chiar vrei si un desen ca sa pricepi cum e cu stocurile???

 alx42, on 31 ianuarie 2019 - 23:21, said:

protocolul e websockets,
Continutul il generezi si livrezi via websockets? Si conexiunea (initiala) tot via websockets o faci?

Vrei sa ajungem si la caching? Sau....

 alx42, on 31 ianuarie 2019 - 23:21, said:

si e mult mai simplu de lucrat cu el in nodejs decat in php.
ai avantaje fata de php si la http, i/o, sau oricand trebuie sa faci uz intensiv de resurse.
in php devine foarte complicat sa executi diverse operatii in mod asincron. limbajul nu iti ofera nici o facilitate pt asta pt ca nu a fost gandit pentru asa ceva
In primul rand ai spus ca PHP e vechi/depasit, daca nu ma insel. Apoi ai zis ca "stocuri in timp real" (te-am intrebat de aplicatia reala - vad ca nu ai priceput unde bat).
Acum ma iei cu "de fapt, e mai usor" <- aha, poate de aici ai vrut a pleca.

Pe de alta parte:
-nu cred ca mai mult de 1% din web are nevoie de websockets (si sunt generos)
-nu am de ce sa am 20 de pagini deschise in browser si toate sa faca push->pull (wtf? ce e cu risipa asta de resurse? pentru ce?)
-miscarea cu JS e si comerciala, pentru ca muti loadul de pe servere pe clienti (ok, de inteles)
-aplicatiile JS in browser - pe langa ca sunt cum sunt - mai au un dezavantaj major: lasa "deschisa" sursa si le fac vulnerabile

P.S. Oare de ce eMAG, de exemplu, nu are implementate stocuri in timp real? Pentru ca nu-si permite programatori, n'asa? Sau Amazon. Sau altii...

Edited by dexterash, 31 January 2019 - 23:56.


#42
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
asa cum nu mai mult de 1% aveau nevoie de ajax in 2000, si acum toti folosesc ?
ca nu-i vezi tu utilitatea sau potentialul, nu inseamna ca si altii vor face la fel.

referitor la stocuri, tu confunzi `nu poti` cu `nu vrei`. produsul se poate rezerva imediat ce e adaugat in cos de careva, nu neaparat dupa plata

#43
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alx42, on 01 februarie 2019 - 00:09, said:

asa cum nu mai mult de 1% aveau nevoie de ajax in 2000, si acum toti folosesc ?
Ha? Esti tu sigur-sigur de asta? Ca folosesc toti?

 alx42, on 01 februarie 2019 - 00:09, said:

ca nu-i vezi tu utilitatea sau potentialul, nu inseamna ca si altii vor face la fel.
"vor face"? Pai discutam de ceva vechi de ~10 ani... Cand "vor face"?

 alx42, on 01 februarie 2019 - 00:09, said:

referitor la stocuri, tu confunzi `nu poti` cu `nu vrei`. produsul se poate rezerva imediat ce e adaugat in cos de careva, nu neaparat dupa plata
Asa'i, confund eu. Si eMAG. Si Amazon. Si multi altii. N'ai vazut ce confuzi sunt toti?

Imi dai un exemplu de website care are implementate stocuri de produse in timp real via websockets? Unul cu trafic semnificativ, desigur.

#44
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008

 alx42, on 31 ianuarie 2019 - 22:36, said:

la ce arhitectura client-client te referi?

 dexterash, on 31 ianuarie 2019 - 23:38, said:

-miscarea cu JS e si comerciala, pentru ca muti loadul de pe servere pe clienti (ok, de inteles)

Tema este interesanta poate ar trebui mutat pe un topic nou legat de "client usor" sau "client greu" sau "mixt"...Posted Image

Edited by iulian_1976, 01 February 2019 - 00:54.


#45
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 dexterash, on 01 februarie 2019 - 00:15, said:

Ha? Esti tu sigur-sigur de asta? Ca folosesc toti?


"vor face"? Pai discutam de ceva vechi de ~10 ani... Cand "vor face"?


Asa'i, confund eu. Si eMAG. Si Amazon. Si multi altii. N'ai vazut ce confuzi sunt toti?

Imi dai un exemplu de website care are implementate stocuri de produse in timp real via websockets? Unul cu trafic semnificativ, desigur.
probabil ca exista, nu ar fi ceva iesit din comun. doar nu crezi ca ma pun sa caut pt tine site care are implementat asa ceva  Posted Image
si ajax a iesit la suprafata abia dupa 10 ani, dupa ce aparut gmail.

oricum nu e vorba doar de ws. nodejs depaseste php-ul la orice.
daca vrei sa citesti 10 fisiere simultan in php ce faci? le citesti secvential, adica de 10 ori mai incet, sau implementezi tot carnatul de cod necesar, cand in node poti face asta nativ si in cateva linii?

#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alx42, on 01 februarie 2019 - 00:57, said:

probabil ca exista, nu ar fi ceva iesit din comun. doar nu crezi ca ma pun sa caut pt tine site care are implementat asa ceva  Posted Image
si ajax a iesit la suprafata abia dupa 10 ani, dupa ce aparut gmail.
Bre, ziceai ca PHPul e mort si ca NodeJs rupe. Amu incepi cu "probabil ca exista"? Ce naiba? Put your money where your mouth is or shut the fuck up.

 alx42, on 01 februarie 2019 - 00:57, said:

oricum nu e vorba doar de ws. nodejs depaseste php-ul la orice.
daca vrei sa citesti 10 fisiere simultan in php ce faci? le citesti secvential, adica de 10 ori mai incet, sau implementezi tot carnatul de cod necesar, cand in node poti face asta nativ si in cateva linii?

Iti reamintesc asta:

Quote

I recently had an interviewer ask me about multithreading in NodeJS. I claimed to be proficient in NodeJS but the interviewer, as well as myself, quickly recognized there were a few fundamentals concepts I had not taken the time to research. After the interview I decided to read up on the NodeJS event loop and multithreading.

A Node.js application runs on a single thread. In this thread an event loop listens for events and then triggers the events associated callback function upon detection. By this simple illustration we can already see that Node.js does not support multithreading because each application is run on a single thread. Once again if an interviewer asks if Node.js supports multithreading you can confidently say no.
https://hackernoon.c...op-5b2929bd450b

Vrei sa divagam si sa continuam sau...

P.S. Il intreb de viata si'i trosnesc un fork. Si'l "forkuiesc" pana il ia naiba. Le ai cu managementul de procese child/paralele si semnalizarea intre ele?

 iulian_1976, on 01 februarie 2019 - 00:51, said:

Tema este interesanta poate ar trebui mutat pe un topic nou legat de "client usor" sau "client greu" sau "mixt"...Posted Image
Aaaa... Mi s-a parut o chestie evidenta. Oi fi eu prea "moș" si nu'nteleg niste chestiuni.

Edited by dexterash, 01 February 2019 - 01:18.


#47
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
o nu, iarasi poezia cu event loopul single thread Posted Image
vezi ca pe aceeasi pagina iti zice si cum faci cate threaduri vrei, ceva relativ simplu in node, si aproape imposibil in php fara sa te lovesti de limitari.
si tot acolo citeste primul comentariu: toate functiile asincrone din node ruleaza pe fire de executie diferite.
si sunt o gramada. sunt chiar rare situatiile in care ai nevoie sa iti faci tu thread separat pentru una-alta

#48
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Vad ca eviti ideea principala: CINE SI UNDE FOLOSESTE STOCURI DE PRODUSE IN TIMP REAL(0.1ms) VIA WEBSOCKETS A.I. PHPul E MORT? (pe restul le disec in alte conditii)

Cum am spus: put your money where your mouth is. Sau ai nevoie de traducere?

Edited by dexterash, 01 February 2019 - 01:34.


#49
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai sunt ideile tale, ca eu n-am zis asa ceva, ca php-ul e mort sau ca situl x sau y foloseste websockets pt stocuri.
am zis ca php-ul nu are un viitor stralucit, nu ca e mort. ca va muri in cativa ani, asta e clar.
am dat ca exemplu o posibila utilizare websockets la un magazin online, n-am zis niciunde ca emag sau amazon au implementat functia asta. si nu stiu de ce tot insisti cu stocurile. sunt multe alte exemple poate mai relevante, mai ales pe partea de administrare

#50
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
unde scrie ca php va muri?

exemplul pe care il mentionezi tu cu magazinul onile este fundamental gresit,
nu are nici un rost sa actualizezi la 0.1 sec cand omul oricum da click la fiecare 3 secunde

#51
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
bun, atunci situri de pariuri, clasamente cu evenimente sportive, licitatii, tranzactii cu actiuni, crypto etc. sau si acolo ii punem pe oameni sa dea clickuri si F5-uri la fiecare 3 secunde?

#52
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alx42, on 01 februarie 2019 - 02:00, said:

pai sunt ideile tale, ca eu n-am zis asa ceva, ca php-ul e mort sau ca situl x sau y foloseste websockets pt stocuri.
am zis ca php-ul nu are un viitor stralucit, nu ca e mort. ca va muri in cativa ani, asta e clar.
am dat ca exemplu o posibila utilizare websockets la un magazin online, n-am zis niciunde ca emag sau amazon au implementat functia asta. si nu stiu de ce tot insisti cu stocurile. sunt multe alte exemple poate mai relevante, mai ales pe partea de administrare
No bun, exemple de implementare WebSockets via NodeJS in productie, in siteuri comerciale, care fac/au profit. Ai?

Si pe ceva scara larga, pentru ca "php-ul nu are un viitor prea stralucit, mai bine te orientezi spre nodejs". Eu tot iti zic de comercial (adica de $$$), tu tot imi spui de concepte si idei si blabla.

 alx42, on 01 februarie 2019 - 02:10, said:

bun, atunci situri de pariuri, clasamente cu evenimente sportive, licitatii, tranzactii cu actiuni, crypto etc. sau si acolo ii punem pe oameni sa dea clickuri si F5-uri la fiecare 3 secunde?
Websockets sau AJAX? Sau pe acolo? Si web content tot via websockets/AJAX?

P.S. Ceva mai "low" decat pariuri n-ai gasit? Pana mea, chiar toti sunteti guvizi creduli si cadeti in plasa matrapazlacurilor? S'apoi explicati ca tot webul e pe baza de websockets & co?
Tot ce ai insirat tu acolo tine fix de "cum sa iti bati ceva de prosti". Sa'nteleg ca webu' e dedicat prostilor sau cum? (Apropos, cam cati actionari reali crezi tu ca stau in websockets?!)

Parca ziceai de stocuri online, magazine & co, toti din online, blabla, nu de case de pariuri si alte "metode de imbogatire rapida". Ti-ai re-evaluat ideile? Sau toti din online sunt pe baza de pariuri, licitatii pe chestii dubioase si crypto?

Hello, MrProgramalau de NodeJS. Rupe webu'n pariuri, nu'i asa?

Edited by dexterash, 01 February 2019 - 02:21.


#53
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
am zis eu undeva ca ws se foloseste pe scara larga?
acum 10 ani se folosea ajax pe toate siturile? si atunci erai pe aici forum si faceai pe gica contra cu altul care ii vedea potentialul?
nu inteleg de ce tot incerci sa combati idei pe care eu nu le-am exprimat.

se face polling cu ajax la greu. ceea ce e total ineficient si nici nu produce rezultate in timp real. doar nu crezi ca toti vor ramane asa pana in vecii vecilor? mai devreme sau mai tarziu vor trece la websockets

#54
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
pana la urma ce problema incerci sa rezolvi ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate