Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Web developer - incepator

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Salut,
De o luna de zile am inceput sa studiez Html,Css si Java script si putin Python.In principiu stiu sa fac un site de la zero,dar am cateva intrebari pentru cei care lucreaza in domeniu
1.La munca,cand sarcina este sa faci un site,magazin online etc,acestea se fac scriind codul de la zero?ori cu ajutorul unui cms, gen wordpress,opencart,magento pentru magazine?
2.Sunt anumite functii etc care au un cod destul de lung si sunt greu de retinut,ori sa creezi un tabel in css,chiar trebuie sa stiu tot codul ori pot sa ma folosesc de un site care genereaza instant codul css pentru un tabel cum imi doresc?Vreau sa lucrez smart,not hard.
3.Salariile ca junior in acest domeniu,de la cat pleaca?

Multumesc.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
3. minimul pe economie sau mai jos

#3
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.11.2017
1.De obicei se foloseste CMS sau Framework
2.Exista stackoverflow
3.Depinde cate stii, am prieteni care au inceput cu 1500, am care au inceput cu 3500.

#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
1. In prinipiu se lucreaza cu framorks dar se scriu si functii sau clase proprii. Dar trebuie sa stii mai mult decat sa faci un site, trebuie sa stii programare orientata pe obiecte, sa intelegi ce este o clasa, un obiect, sa intelegi accesul la functi, variabile ininteriorul claselor, putin si din baze de date - chestii elementare, interogari simple.

2. Alogritmul il gandesti si codul il scrii in functie de algoritm, nu se retine nimic pe de rost, trebuie sa intelegi logica, nu trebuie sa stii nimic pe de rost. Sintaxa la functiile de baza si cateva clase dar nu functii intregi.

3. Daca intelegi programarea si ai un portofoliu cat de mic - ceva programe facute de tine - poti incepe de la 500 Euro. Dar cu ce ai descris tu acolo, mai ai nevoie sa inveti si sa faci proiecte, nu este suficient sa stii sa faci un site in HTML/CSS mai trebuie si Javascript/PHP sau Python daca asta il inveti si nu te-ai apucat de PHP.

Edited by PlatonX, 29 January 2019 - 10:32.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMuf, on 29 ianuarie 2019 - 10:25, said:

2.Exista stackoverflow
Posted Image

Si o caruta de programatori ("developeri"?!) platiti prost - pentru ca fix atata merita. D'alde OP, care habar nu are ca exista clase CSS.

Edited by dexterash, 29 January 2019 - 10:38.


#6
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.11.2017
Eh...detalii

Nu pot fi toti de nota 10.

Edited by Muf, 29 January 2019 - 10:40.


#7
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 28.04.2006
2. Pentru css exista Bootstrap care vine cu template-uri, ai rezolvat cu html/css.

Pentru php Laravel de exemplu. Insa e destul de greu de invatat daca nu stii mai nimic.

#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
se pot face siteuri cu logare si baze date atasate cu cms ?

#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru python exista Django. Daca intri pe irc http://webchat.freen...django&prompt=1 este o comunitate foarte puternica de python/django si acolo poti sa pui intrebari nonstop. Ma rog trebuie sa-ti faci si un cont pe irc. (canalele irc: #python si #django)

Edited by republicall, 29 January 2019 - 11:05.


#10
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am invatat de pe youtube,w3schools -html,css,javascript iar acum fac exercitii pe freecodecamp.org,o sa ma axez si pe node js.In prezent vreau sa mai invat cum sa umblu cu wordpress,mi-am instalat XAMPP,mi-am facut server local si am instalat wordpress si am sa mai lucrez cu unele magazinegen opencart,magento etc,sa vad ce si cum
La css stiu sa folosesc clasele,sa ma orientez pe obiect etc,dar fiind incepator,este mult de retinut.Inca nu mi-am format o parere la ce vreau sa fac in viitor,de aceea am zis invat bazele la mai multe,sa vad care imi place.

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Incearca sa faci proiect practice, nu doar exemple didactice. Proiecte care fac ceva practic, care folosesc la ceva chiar daca sunt mai simple, vei intelege mai bine.

#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrepublicall, on 29 ianuarie 2019 - 10:52, said:

Pentru python exista Django
Pentru python exista vreun cms ?

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostFantasy89, on 29 ianuarie 2019 - 10:02, said:

pentru un tabel cum imi doresc?Vreau sa lucrez smart,not hard.
din experienta mea, ca programator trebuie sa ai anumite aptitudini si calitati, gen atentie detalii

Vazand cum legi semnul de intrebare de cuvantul de dupa, si virgula, as zice ca aceste calitati native iti lipsesc (doar o opinie subiectiva, desigur)

#14
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 26.08.2005
Initiator: incearca si site-urile de freelancing. Sunt destule si chiar daca e greu la inceput si nu se plateste foarte bine, strangi experienta si proiecte la portofoliu. Daca esti bun poti sa activezi doar ca freelancer si sa nu te mai intereseze ofertele corporatiilor si firmelor de pe la noi, cunosc cazuri care au renuntat la job-ul "de zi" si presteaza exclusiv remote.

#15
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
1. As vrea sa adaug cateva informatii care te-ar putea ajuta. In functie de ce vrei sa faci in viitor ai mai multe posibilitati. Exista agentii care folosesc doar CMS-uri (Wordpress, Prestashop, Opencart, etc).
Daca nu ai nevoie de lucruri foarte complicate, acestea sunt fix ce ai nevoie. Poti face cu ele site-uri de prezentare sau un magazin de mici dimensiuni si fara prea multe lucruri custom.
De asemenea, sunt firme care folosesc framework-uri(Symfony, Laravel, etc.) pentru backend si alte framework-uri(Vue, React, etc.) pentru frontend. Diferenta este ca pentru a folosi un framework ai nevoie de mai multe cunostinte de baza. In schimb, un CMS iti da pe tava foarte multe feature-uri.
Problema apare cand vrei lucruri mai complexe de la aplicatia ta. De exemplu, sa sincronizezi stocurile intre mai multe magazine fizice si online.
Desi se poate face acest lucru si in Wordpress, de exemplu, consumul de resurse va fi mult mai mare si nu vei avea acelasi randament ca o aplicatie scrisa in functie de aceasta cerinta.

2. Nu trebuie sa retii toate tag-urile si functiile pentru inceput, ar fi si culmea sa tii minte numele unor functii pe care le folosesti o data la un proiect. In schimb, ar fi bine sa stii exact unde gasesti documentatia pentru fiecare limbaj de programare pe care il folosesti.
Si la fel cum a zis cineva mai sus, pentru HTML/CSS si ceva JS poti invata Bootstrap, care te va ajuta enorm. Iar daca ai deja bazele HTML/CSS, in cateva ore ar trebui sa intelegi cum functioneaza acesta.
Probabil exista si ceva generatoare de HTML/CSS, insa nu te vor ajuta. In domeniul asta trebuie sa fii atent la detalii si sa intelegi cat de important este un pixel mai la stanga/dreapta.

3. Asta depinde doar de tine. Daca nu ai portofoliu si stii doar teorie si teste de pe w3schools si freecodecamp, minimul. Daca ai cateva exemple de site-uri pe care le-ai facut si isi faceau treaba, poti negocia in functie de nevoile firmei la care te vei angaja.

In momentul de fata, cele mai multe agentii din Romania folosesc Wordpress ca CMS pentru site-uri de prezentare sau chiar magazine online, ceea ce d.p.m.d.v. este o porcarie. Insa este o solutie care functioneaza pentru ei. Am vazut ca ai zis ca ti-ai instalat XAMPP si Wordpress, dar tu inveti Python. Wordpress este scris in PHP, deci nu te va ajuta foarte mult Python-ul aici. Dupa ai zis ca vrei sa te axezi pe node, care din nou, este altceva.

Pentru inceput, ti-as recomanda sa iei lucrurile pe rand. Daca vrei sa profesezi in domeniul asta Web, la un moment dat, inevitabil vei lucra cam cu toate framework-urile si tehnologiile disponibile. Dar daca chiar vrei sa inveti ceva, nu iti face creierul praf incercand sa inveti multe tehnologii in acelasi timp, pentru ca nu iti va iesi nimic.
De exemplu, daca esti mai atras de frontend, poti invata bine HTML/CSS/JS, apoi un framework cum este Bootstrap sau Vue. Chiar daca asta inseamna sa faci doar template-uri fara functionalitate pentru o perioada.

Daca ti-a placut si vrei sa mergi mai departe, sau nu iti place si vrei sa incerci backend, iti alegi o tehnologie (PHP, Phyton, Node, etc) si o inveti. Poti face aplicatii simple fara a fi nevoie sa aiba neaparat un frontend frumos.

Abia dupa ce ai trecut prin procesul asta ai o idee despre ce vrei tu mai exact sa faci in viitor.
Nu recomand sa te apuci sa faci site-uri cu Wordpress si sa inveti din mers, pentru ca nu vei retine nimic.


Spor!

Edited by whiteboy, 29 January 2019 - 16:51.


#16
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Multumesc pentru mesaje baieti.
Html,Css si JS,imi par ok pentru inceput,important pentru mine este sa inteleg cum functioneaza un cod,indiferent de limbajul de programare.Orice inceput este greu,am invatat putin despre Python deoarece am inteles ca este cel mai usor dintre toate,nu este nevoie sa scriu mult cod sa imi afiseze ceva.

Intentionez dupa ce invat bine acestea 3,html,css,js si urmeaza Bootstrap.Am zis de XAMPP deoarece as vrea sa lucrez ca freelancer pentru inceput,chiar sa fac gratis cateva site-uri pentru portofoliu.
Momentan lucrez in it,de ceva ani,dar nu ca programator,lucrez intr-un program unde introduc si validez  date.Legat de portofliu,ce imi recomandati?Sa imi fac un site,unde sa imi prezint portofliul unde am lucrat?Ori exista alte alernative cum este pentru cod github,unde sa le postez acolo?Ma refer la faptul ca nu prea as vrea sa imi cumpar un domeniu,gazduire si certificat ssl.

#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostFantasy89, on 29 ianuarie 2019 - 17:28, said:

Legat de portofliu,ce imi recomandati?Sa imi fac un site,unde sa imi prezint portofliul unde am lucrat?
Daca vrei sa mergi pe programare web incearca sa faci un site care face ceva practic: de exemplu rezolva probleme de geometrie (mergi pe deductii din teoreme si axiome), traduce cateva fraze din engleza (aici poti face interogarea cu baza de date) sau un site cu Javascript, CSS si PHP sau Python prin care editezi o imagine - colorezi pixeli, decupezi, redimensionezi, convertesti dintr-un format in altul.

Site-ul nu trebuie sa fie online, il poti prezenta direct pe laptop daca vor sa il vada la interviu.

Edited by PlatonX, 29 January 2019 - 17:43.


#18
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Multumesc pentru raspuns.
Initial am zis sa ma axez pe ce se cauta cel mai des:magazine online,site-uri de prezentare servicii,prezentare firma etc.
Eu lucrez pentru o firma de it de 5 ani,dar nu pe partea de programare,ci introducere si validare date,iar colegii mei programatori sunt cam praf,ma rog de ei cu saptamanile sa imi modifice ceva la programul unde lucrez,iar cand modifica,o fac prost,de aceea am zis sa invat programare,ei castiga multi bani si sunt praf :))

Nu exclud posibilitatea sa invat si alte limbaje pe parcurs,dupa ce termin cu acestea,am in plan doua aplicatii pentru android,una de care sunt sigur ca o sa fie un succes mare.In trecut imi placea sa modific sistemul de operare symbian,introduceam functii noi,schimbam tot softul cum arata,,imi faceam un firmware al meu sa zic asa :)

Avantajul este ca retin si inteleg destul de repede,dar dezavantajul este ca sunt puturos si caut metode rapide de solutionare,cum am spus,decat sa stau sa scriu cateva linii de cod,pot sa caut un generator repede pe net si sa il fac acolo in cateva secunde si doar sa inserez codul,la fel si la css sa fac o animatie stupida,unde nu am vazut nicaieri,gen un cerc care se msca sus jos si sa ii setez timpul infinit,la fel,caut codul si il introduc.Acestea nu imi plac si nu prea le vad rostul,sa fie implementate in site-uri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate