Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Domeniul IT 'incepator'

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
madincoiu

madincoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.11.2009
Buna ziua,

Doresc a incepe topicul prin a va ruga frumos sa veniti cu sfaturi/sugestii/exemple serioase si pertinente in cea ce priveste domeniul IT la un nivel incepator.

Doresc a continua cu o scurta introducere despre mine, am terminat liceul dar fara o diploma de BAC din motive personale (necesitatea angajarii chiar din ultimul an de liceu ca si part time, full time imediat dupa incheierea ultimelor ore). "Pregatirea" mea in domeniul acesta este din pura pasiune si curiozitate despre diversele detalii pe care le-am cules de pe internet, sau le-am experimentat pe cont propriu.
Dupa o activitate de aproximativ 2 ani ca si muncitor calificat in domeniul controlului de calitate intr-o firma/fabrica mica din oras, s-a eliberat un post de administrator de sistem si-am fost intrebat daca doresc a-l ocupa. La momentul actual, am aproape 2 ani numai pe postul acesta, post ce inseamna sa ma ocup cu totul de la stergerea prafului de pe o tastatura si pana la acordarea drepturilor de acces/modificare etc a utilizatorilor din sistem. Fac singur aproximativ tot ce tine de echipamentele hardware, aproximativ tot ce tine de latura software (lucruri ce le pot face ca si administrator) si tot ce tine pe partea birocratica a postului.

Doresc sa imi mut domiciliul si automat locul de munca dupa prima jumatate a anului curent si doresc sa aflu orice as putea afla despre ce ar fi nevoie/indicat sa invat sau sa fac, pentru a-mi putea continua activitatea in cadrul  oricarei ramuri din domeniului IT.

Raspund la orice intrebare legata de aceste detalii mentionate mai sus si putem continua inclusiv discutia intr-un mediu privat.

Astept orice exemplu, sugestie sau sfat pe care-l aveti pentru mine.

Va multumesc.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
I-ati o certificare Microsoft sau CCNA sau orice crezi ca ai nevoie. Musai.

Cele Microsoft se pot lua unele invatand acasa. Alea CCNA fara curs sunt mai greu de luat. N-ai bani de curs? I-ati un credit personal sau imprumuti si vei constata ca ai facut o afacere profitabila.

Edited by Bursul, 28 January 2019 - 16:22.


#3
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
ai tradus asta cu google translate?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmadincoiu, on 28 ianuarie 2019 - 16:12, said:

doresc sa aflu orice as putea afla despre ce ar fi nevoie/indicat sa invat sau sa fac, pentru a-mi putea continua activitatea in cadrul  oricarei ramuri din domeniului IT.
Invata in continuare cat mai mult din sfera dorita. Cand stii sa faci ceva si altu' nu stie, lipsa studiilor trece pe locul II.

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2019 - 16:23.


#5
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Ma,dinCoiu (iarta-ma, nu m-am putut abtine): pari baiat cu capul pe umeri. Mergi si da BAC-ul ala odata, ca te va urmari toata viata. Studiile pe locul 2 e vrajeala ieftina de cartier, si sunt sigur ca sti asta.
Mergi si ia amaratul ala de 5...

Pe urma faci ce vrei tu...

#6
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
daca stergi tastatura de praf nu inseamna ca lucrezi in IT

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
domeniul IT e flexibil atata timp cat esti bun in domeniu in care vrei sa lucrezi. Eu am doar un bac profesional , facut prin franta. Domeniu : economia in constructii. De 5 ani fac asset-uri pentru jocurile video pentru diferiti clienti. Nu stiu cat de "IT" e grafica din jocurile video (3D si VR), dar e pe acolo Posted Image
In schimb, scriind cu un font greu de citit, ma face sa cred ca esti incepator decat pretinzi .

PS : eu am invatat totul acasa, fiind hobby la inceput (2008) . Nu m-am gandit ca o sa iasa ceva bani din asta

Quote

Doresc sa imi mut domiciliul si automat locul de munca dupa prima jumatate a anului curent si doresc sa aflu orice as putea afla despre ce ar fi nevoie/indicat sa invat sau sa fac, pentru a-mi putea continua activitatea in cadrul  oricarei ramuri din domeniului IT.

Fa ceea ce iti place, sau ti-ar placea sa faci. Alt sfat mai bun nu cred ca exista.

Edited by Andreysc7, 28 January 2019 - 16:32.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
aia fara studii iti zic ca nu iti trebuie, aia care le au zic ca trebuie. in realitate nu intereseaza mai pe nimeni (poate doar in corporatii) ce ai facut tu la scoala, ci ce stii sa faci, cat poti sa produci, cat se poate scoate dupa urma ta. trebuie sa-ti produci salariul tau * 3 sa fii cat de cat pe linia de plutire.

Edited by laffin, 28 January 2019 - 16:32.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJustARandomGuy, on 28 ianuarie 2019 - 16:25, said:

Studiile pe locul 2 e vrajeala ieftina de cartier, si sunt sigur ca sti asta.
Uite ca el e un exemplu ce-ti contrazice teoria, ocupa o astfel de functie.

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2019 - 16:32.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBursul, on 28 ianuarie 2019 - 16:21, said:

Alea CCNA fara curs sunt mai greu de luat.
Bullshit. CCNA R&S e destul de uusor mai ales pentru pasionati si pentru cei care isa dau interesul.  Ma refer la a trece examenul fara a perde peste un an urmand cursurile unei academii. Sa fim seriosi ca nu e vorba de CCIE sau mai stiu eu de ce alt examen.

SysAdmin / NetAdmin = ce stii sa faci si mai putin hartii la mana. Geaba ai nspe certificari si XP 0 ca nu prea te baga nimeni in seama. Unii angajatori vor zice ca nu pot da salariul cerut ca nu ai facultate sau mai stiu eu ce  dar asta doar ca sa prosteasca angajatul. Cand umbla dupa oameni cu limba scoasa dau si bani si uita si de hartii ca vor oameni care sa stie sa isi faca treaba nu sa ii ia de la zero.

PS: @initiator Cisco + Linux + M$ + ceva InfoSec si acoperi cam tot ce trebuie si poti sa mergi fie Adminisrare sisteme, fie Administrator de retea / telecom, fie analist securitate. Mai departe dupa ce ajungi pe o pozitite si vezi cum te descurci si cat iti place.

#11
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postlaffin, on 28 ianuarie 2019 - 16:31, said:

aia fara studii iti zic ca nu iti trebuie,
Depinde cum te duce capu', degeaba ai 2 facultati daca sunt facute de pomana, nu te mai angajeaza nici dracu'.

#12
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View PostMembruAnonim, on 28 ianuarie 2019 - 16:44, said:

Bullshit. CCNA R&S e destul de uusor mai ales pentru pasionati si pentru cei care isa dau interesul.  Ma refer la a trece examenul fara a perde peste un an urmand cursurile unei academii. Sa fim seriosi ca nu e vorba de CCIE sau mai stiu eu de ce alt examen.

SysAdmin / NetAdmin = ce stii sa faci si mai putin hartii la mana. Geaba ai nspe certificari si XP 0 ca nu prea te baga nimeni in seama. Unii angajatori vor zice ca nu pot da salariul cerut ca nu ai facultate sau mai stiu eu ce  dar asta doar ca sa prosteasca angajatul. Cand umbla dupa oameni cu limba scoasa dau si bani si uita si de hartii ca vor oameni care sa stie sa isi faca treaba nu sa ii ia de la zero.

PS: @initiator Cisco + Linux + M$ + ceva InfoSec si acoperi cam tot ce trebuie si poti sa mergi fie Adminisrare sisteme, fie Administrator de retea / telecom, fie analist securitate. Mai departe dupa ce ajungi pe o pozitite si vezi cum te descurci si cat iti place.
telecom fara bac?

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmadincoiu, on 28 ianuarie 2019 - 16:12, said:

Doresc sa imi mut domiciliul si automat locul de munca dupa prima jumatate a anului curent

Raspund la orice intrebare legata de aceste detalii

De ce vrei sa-ti schimbi domiciliul?

#14
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
@neagu_laurentiu:
buna asta...cf initiator, postul ocupat e de, hai sa fim nebuni, "administrator retea". Omul bun la toate. Ceea ce e foarte ok, si respect asta. Dar, fara BAC...ia zi-mi cine ofera un post mai bun. Sau chiar freelancer, cand cineva iti cere istoricul si eviti sa vorbesti despre studii pana in momentul in care te intreaba : ok, dar ce facultate ai? si tu raspunzi cu "nu am nici macar BAC-ul"... orice firma/entitate serioasa incheie politicos convorbirea.

de fapt, nici nu stiu ce ma mira mai mult: ca un nene lucreaza in domeniul asta fara BAC, sau ca altii sustin ca nu are nevoie de studii pt asta...
Succes, initiator! Vorbim cand dai piept cu realitatea si angajatorii care iti cer BAC-ul ;)

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postlaffin, on 28 ianuarie 2019 - 16:31, said:

aia fara studii iti zic ca nu iti trebuie, aia care le au zic ca trebuie. in realitate nu intereseaza mai pe nimeni (poate doar in corporatii) ce ai facut tu la scoala, ci ce stii sa faci, cat poti sa produci, cat se poate scoate dupa urma ta. trebuie sa-ti produci salariul tau * 3 sa fii cat de cat pe linia de plutire.

realitatea e una simpla...nu or fi ei cei mai profesionisti oameni, ma refer aici la cei cu studii superioare, dar nimeni nu angajeaza un dorel pe post de inginer, fara acea diploma

OP...nu conteaza cat de pasionat,bun,prost esti...ai nevoie de acea hartie pentru a lucra in domeniul respectiv.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJustARandomGuy, on 28 ianuarie 2019 - 17:11, said:

@neagu_laurentiu:
buna asta...cf initiator, postul ocupat e de, hai sa fim nebuni, "administrator retea". Omul bun la toate. Ceea ce e foarte ok, si respect asta. Dar, fara BAC...ia zi-mi cine ofera un post mai bun. Sau chiar freelancer, cand cineva iti cere istoricul si eviti sa vorbesti despre studii pana in momentul in care te intreaba : ok, dar ce facultate ai? si tu raspunzi cu "nu am nici macar BAC-ul"... orice firma/entitate serioasa incheie politicos convorbirea.

de fapt, nici nu stiu ce ma mira mai mult: ca un nene lucreaza in domeniul asta fara BAC, sau ca altii sustin ca nu are nevoie de studii pt asta...
Succes, initiator! Vorbim cand dai piept cu realitatea si angajatorii care iti cer BAC-ul Posted Image

Ce aia de la Spiru au BAC-u?
Ca nu se observa

#17
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Trebuie sa mentionez ca am terminat facultatea. Parerea mea legat de acest aspect:

1. Intr-adevar, nevoia de a avea facultatea in acest domeniu nu exista. Totusi, BAC-ul este un must... ca "stie scrie"...
2. Facultatea este un semi-must daca vrei sa ai o privire de ansamblu a ceea ce faci. Adica daca vrei sa treci de stadiul monkey coder. Hai sa nu exagerez, nu facultatea (in sine/hartia) ci studiul alocat pe parcursul a cel putin 3-4 ani. Studiu care, poate, la fel de bine sa fie facut acasa. Studiu variat, din diversii domenii conexe. Ca exemplu, nu stau 4 ani pe tehnologia .NET, ca tot monkey coder ramai.

Nu facultatea/hartia te face "om"/"meserias". Ci mai degraba varietatea pe care, vrei nu vrei, trebuie sa o urmezi in acest "cadru restrans".

Aa, da. Poti sa devii angajabil, sa urmezi mecanic niste sabloane pe care le-ai invatat (fie individual, fie te-a invatat firma), si sa castigi 1-2 mii de euro pe luna. Pe angajator nu-l intereseaza ce intelegi, daca intelegi, sau "daca ai habar in ce context" lucrezi. Asta o poate face si un licean dintr-a 11-a.

Daca vrei sa treci de acest pas - multa munca - individuala sau intr-un "cadru organizat" -, dar obligatoriu variata. Fara mentalitati de genul Ce ma intereseaza sa stiu Linux, daca eu lucrez doar pe partea de end-user/front-end.  Pierzi contextul.

Edited by Rhesus, 28 January 2019 - 18:14.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJustARandomGuy, on 28 ianuarie 2019 - 17:11, said:

cine ofera un post mai bun
Se mai poate gasi. Nu spune nimeni ca nu te lovesti si de necesitatea studiilor dar un meserias bun poate suplini birocratia. Lucrez in programare, am fost de-a lungul timpului in grupul celor care am dat verdicte tehnice privind angajarea altora, fiecare caz s-a analizat sub toate aspectele, nu dupa sabloane, si au fost angajari cand studiile n-au corespuns dar omul era foarte bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate