Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Previziuni pesimiste la Canon pentru piata foto

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@ursamajor:
Nu ti-am raspuns tie in mod direct :) te citam daca iti raspundeam in mod direct. Am lasat doar un articol care are legatura cu tema (starea fotografiei ca indeletnicire are impact asupra vanzarilor de echipamente). Dar daca chiar vrei... iti fac pe plac:

Quote

Probabil că viitorul (nu foarte îndepărtat) va fi al holografiei, ca substituent al fotografiei și al realității virtuale, ca substituent al clipului video.
Tin minte cand ma uitam la emisiunile lui Alexandru Mironov dinainte de episoadele de Star Trek in anii 90 si vorbeau de holografie si realitate virtuala si cum in curand vor deveni comune. Au trecut 25 de ani de atunci si ultima perioada de fervoare legata de VR s-a cam stins in 2017. Nu mi-as pune sperantele in holografie si realitate virtuala in urmatorii 50 de ani.

Quote

Și mie îmi place fotografia, dar generațiile actuale și probabil și cele ce vor veni, nu vor mai găsi mare lucru de făcut din ea, fiindcă... se plictisesc repede.
Eu zic altceva. Ca pentru cei ce vor veni, fotografia este o parte atat de integrala a vietii lor incat nici nu o constientizeaza. Doar o alta unealta in comunicare, precum sms-ul  si emoji-ul :).
Si da, asta inseamna ca regulile fotografiei se vor schimba. Si da, companiile japoneze vor falimenta probabil daca vor continua sa trateze imaginea ca pe ceva distinct de ritmul vietii de zi cu zi.

Quote

Nu mai vorbim de plebe, că preferă selfie-urile din start.
Care e diferenta dintre a-ti face un autoportret cu un SLR si cu un mobil?

P.S:
Eu unul de-abia astept falimentul producatorilor de echipamente foto. Asa cum unii isi cumpara masinile la care visau in tinerete deoarece acum si le pot permite, sper sa fie o piata de obiective faine la preturi mici in viitor :D.

#20
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postkatran, on 28 ianuarie 2019 - 18:08, said:

Folosesc senzori mici acum dar asta se poate schimba. Orice se poate schimba.
Nu vor putea folosi niciodata senzori mari si zoom optic calumea deoarece asta implica optica mare si grea(exact ca cea de pe un mirrorless).
Asa ca din acest considerent IQ-ul(mai ales in conditii de lumina dificila) si DOF-ul vor fi mult sub ce poate un DSLR/Mirrorless.
Asa ca oricat de muli bani se baga in cercetare telefonul nu va inlocui "never" segmentul PRO/semipro/entuziast.
Va fi chestia ca amatorii nu o sa-i mai vezi pe strada cu sapuniere si mirrorless/dslr entry level cu obiectivul de kit ci cu telefoane performante, in timp ce profesionistii doar cu mirrorless/dslr de top si ditai trusa de obiective si accesorii.

Edited by geo123, 28 January 2019 - 21:51.


#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Au mai fost tentative de aparate foto cu telefoane incluse in ele si au dat chix. Si au incercat si Nokia si Samsung si altii. Dar ideea nu este asta.

Eu ii inteleg pe cei care fac poze, apasa pe butonul declansator doar ca sa faca o pozica dintr-un moment anume si apoi dupa ce le mai arata catorva rude le lasa balta, chiar le sterg.
Dar una este sa vezi o fotografie pe un display competent de mari dimensiuni si alta e cu... telefonul.
Sa mai vorbesc de print?

Din nefericire, asa cum s-a mai spus in postari anterioare, prea multi neaveniti s-au trezit cu dslr-ul la gat. Inainte nici nu prea existau dslr entry... dupa aia, au aparut serii sub Rebel de exemplu.

Piata o sa scada, cu siguranta. Si o sa scada pentru simplul fapt ca este aproape saturata de atata si atata aparatura foto. Cu toate astea, cred ca nu-i rau sa ai un aparat bunut in casa, fie si de nu esti mare pasionat si pleci de-acasa cu scopul de-a face fotografii.

Inca mai este loc pe planeta asta pentru toata lumea.

#22
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
DSLRul sau MLul nu vor disparea, deoarece au nevoie de ele producatorii de telefoane  ...

1. ca sa faca fotografii cu DSLRul/MLul si sa le prezinte apoi in reclame ca fiind facute cu telefonul lor
2. ca sa se laude ca telefonul lor face poze mai bune decat DSLRul/MLul (pai daca dispare DSLRul si MLul cu ce mai compara telefonul?)

Edited by edri, 28 January 2019 - 22:53.


#23
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Posteiffel, on 28 ianuarie 2019 - 14:59, said:

Eu vreau sa-mi iau un compact mai pretentios - cu zoom mai mare - 20-30x dar care sa filmeze si 4k. N-am gasit pe piata. Un telefon stie 4k deja. Dar sta prost la zoom.

Nu mai ai mult de asteptat si se rezolva si lipsa zoom-ului optic https://www.dpreview...y-corephotonics

#24
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Aha. Si ce senzor mare are!

#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
De la 1/3" cat au telefoanele pana la FF e cale lunga.
Cred si eu ca pentru 1/3" se mai gasesc artificii sa ingramadesti niste lentile pe orizontala cu schimbarea directiei fascicolului de lumina cu oglinzi.
La un senzor FF montat pe telefon unde mai inghesuiesti optica care trebuie sa aibe minim 6cm in diametru la o focala mica.De lungimea grupului optic nici nu mai incape vorba.
Nu o sa fie niciodata senzori mari impreuna cu zoom optic decent si OIS pe smartphone.
Legile opticii impreuna cu dimensiunea telefonului nu te lasa.


#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Telefoane cu senzor de 1" s-au facut. Dar nu este nevoie de 1", ar fi de ajuns senzori de 1/1.6"...1/1.7".
Huawei P20 Pro de exemplu are senzor de 1/1.7" ,

Nu este nevoie nici de zoom, este de ajuns sa puna pe telefon 2-3 camere cu focale diferite asa cum fac deja pentru senzorii mai mici acum.
Daca obiectivele mai sunt si luminoase : F/1.4....F/2.0, atunci aia e.

Sa nu ne grabim sa lansam axiome !
Cand au aparut primele aparate digitale, aia de pe analog ziceau ca digitalul nu are nicio sansa.

Edited by katran, 29 January 2019 - 09:41.


#27
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ca sa ne lamurim cat de nashpa sunt telefoanele, Canon 5ds vs Huawei P20 Pro:

https://petapixel.co...s-r-im-stunned/

Edited by katran, 29 January 2019 - 09:46.


#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postgeo123, on 29 ianuarie 2019 - 08:30, said:

Nu o sa fie niciodata senzori mari impreuna cu zoom optic decent si OIS pe smartphone.
Legile opticii impreuna cu dimensiunea telefonului nu te lasa.
Exista elemente refractive acum, care fac treaba buna, scad dimensiunea si greutatea, si eludeaza astfel legile opticii. Deci never say never, ca maine parca vad o combinatie de retea difractie + AI care rezolva treaba cu focalele sau zoomul...

#29
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View Postkatran, on 29 ianuarie 2019 - 09:18, said:

Cand au aparut primele aparate digitale, aia de pe analog ziceau ca digitalul nu are nicio sansa.
Stai că mai avem și aici puriști care se laudă că fac evenimente doar pe film.

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si te-ai prins, doar pe film se poate face fotografie.   Restul e kitsch.

Edited by katran, 29 January 2019 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate