Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Previziuni pesimiste la Canon pentru piata foto

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Un oficial Canon face previziuni pesimiste pentru piata foto.
Spune ca in urmatorii 2 ani piata foto s-ar putea reduce la 50%.

https://photorumors....6L-H0PzQ1yr1LqI


"Oamenii fotografiaza de regula cu telefonul. Piata camerelor digitale o sa cada in urmatorii 2 ani, dar amatorii si profesionistii folosesc cam 5-6 milioane de camere. La sfarsit se va atinge pragul minim (reprezentat probabil de aceste 5-6 milioane de utilizatori)."

"People usually shoot with smartphones. The digital camera market will keep falling for about 2 years, but professional and high amateur (advanced) amateurs use about 5 to 6 million units. Finally it will hit the bottom. "

Edited by katran, 28 January 2019 - 14:46.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Daca au telefoane cu camere calumea (nu samsug Posted Image )... incepe sa le placa, astea noi scot intr-adevar niste imagini faine si suficient de noisless pentru aplicatii obisnuite neprofesionale.
Pentru cei cu pretentii ramane aparatul dedicat... eu mi-am vandut dslr-ul entry 450d si nu mai iau alt aparat dedicat, raman la telefon.

Edited by andreic, 28 January 2019 - 14:52.


#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
E ca-n proverbul ăla românesc: fost-ai lele cât ai fost! Odată și odată va ajunge desuetă și fotografia.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai oricum nu prea au aparut modele noi de aparate foto in ultimii ani - doar variatii pe aceeasi tema - un senzor schimbat, alta versiune de soft...

Eu vreau sa-mi iau un compact mai pretentios - cu zoom mai mare - 20-30x dar care sa filmeze si 4k. N-am gasit pe piata. Un telefon stie 4k deja. Dar sta prost la zoom.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Eu dslr-ul meu d7000 il folosesc din an in paste. E mare, greu si nu-l am tot timpul la mine, astfel ca telefonul a devenit, in timp, principalul generator de fotografii. In continuare, un telefon nu se apropie de un dslr mid range, dar deja pozele sunt suficient de bune in majoritatea situatiilor.

Edited by george_alexandru, 28 January 2019 - 15:10.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Din 2010 pana acum, vanzarile camerelor digitale au cazut cu 80% - pur si simplu au fost spulberate de smartphones.
Urmeaza DSLR iar oficialul Canon pare optimist. Vanzarile se vor duce in cap
Cu ce mai ramanem ?  Cu mirrorless dar, pentru cat timp ?

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Recomand o lectura:
https://petapixel.co...phy-never-died/

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostNaijax, on 28 ianuarie 2019 - 15:03, said:

Cu ce mai ramanem ?  
Cu fotografia!
Nu stiu dece o legam neaparat de dslr, ml sau telefon. Evident ca piata scade, pe de o parte multi s-au aruncat la dslr in perioada de boom ca era la moda sa ai de gat un aparat mare si negru, ulterior telefoanele au devenit bunicele spre foarte bune la multe din tipurile de fotografii si se muleaza mai bine pe cerintele pietei (facebook, instagram, watsapp).
Intr-adevar as fi ingrijorat daca as avea actiuni la canon sau as fi angajat acolo, in rest ca utilizator sunt destul de relaxat, crapa actualul dslr, iau altul, daca nu mai exista iau telefonul, daca n-are suficient zoom ii pun un obiectiv tele in fata sau instalez o AI care simuleaza zoomul suficient de bine.

Edited by crokodilu, 28 January 2019 - 15:28.


#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
telefoane cu zoom optic sau obiectiv interschimbabil ;)

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
O sa revenim la vremurile de altadata, cind avea aparat foto numai cel cu adevarat interesat de fotografie, din foame sau din pasiune.
Restul pamintenilor or sa aiba cu ce se distra, facind pozareala si nu fotografie.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 28 ianuarie 2019 - 14:51, said:

Daca au telefoane cu camere calumea (nu samsug Posted Image )...

Ce telefon recomanzi, sa faca poze/filmari ca un s8-s9 si eventual la 1/2 din pretul lor(la 1/4 e si mai fain :) )?
Si eu m-am saturat pana peste cap sa car 2-3kg de DSLR-uri si camere video prin munti....Merci.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Oricum piata foto era ceva overrated. Atatea aparate, atatea obiective, atatea cacaturi pentru o poza banala, la care nu o sa te mai uiti niciodata, pe care o poti scoate bine si cu o sapuniera . A fost promovata latura asta, acum toti hipsterii s-au facut fotografi, mari artisti fotografi profesionisti cum spunea Banciu.

Edited by laffin, 28 January 2019 - 15:55.


#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Daca ne-ai luat cu Banciu, nu pot decit sa ma inclin in fata ta. Ai dreptate. Maxima. De netagaduit. Irefutabila.
Ce ne-am face fara atoatestiutorii astia? Chiar nu stiu, nu stiu ...
Ne mai impartasesti din experienta ta? Poate transformam topicul asta intr-unul de haz. Despre Banciu, bineinteles, ca despre Canon numai de bine.

"...vedeti-va, ma, de treaba cu pozele artistice!"
Magister dixit!

Edited by Taxon, 28 January 2019 - 16:09.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Nu vad ce ar i-ar trebui unui om obisnuit nu stiu ce rezolutie, setari etc. Majoritatea fotografiilor le faci in scop utilitar (s-a lovit masina, uite ce piesa am gasit etc etc) sau de placere, cand esti pe drum (un peisaj, o poza cu un prieten ad hoc etc), deci se presupune ca nu poti avea prea multe pretentii. Daca ai de facut ceva care sa ramana familiei, o nunta etc. atunci eu se presupune ca chemi un profesionist.

Edited by aaaa4567, 28 January 2019 - 17:04.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu prefer camerele foto care au senzorul mare cat ecranul de smartphone, sau macar FF645, minim 101 MP si fotositi de ~12 X mai mari decat au cei mai mari fotositi de senzor de smartphone, deci minim 4,8 x 4,8 microni in loc de 1,4 microni.

Edited by loock, 28 January 2019 - 17:06.


#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTaxon, on 28 ianuarie 2019 - 15:30, said:

O sa revenim la vremurile de altadata, cind avea aparat foto numai cel cu adevarat interesat de fotografie, din foame sau din pasiune.

Si camerele foto vor deveni din ce in ce mai scumpe. La fel si obiectivele.
Scaderea vanzarilor va pune presiune pe costurile de productie ale producatorilor. Unii s-ar putea sa inchida pravalia lasandu-le monopol celorlalti. Si atunci preturile vor creste si mai mult .  Vom vedea mai rar lansari de produse noi iar producatorii nu vor mai avea bani de investit in tehnologii de varf.


Piata telefoanelor are profituri si resurse uriase. Producatorii isi vor permite in continuare sa implementeze cele mai noi tehnologii.
Si atunci presiunea va fi si mai mare iar lupta inegala.
Folosesc senzori mici acum dar asta se poate schimba. Orice se poate schimba.

Edited by katran, 28 January 2019 - 18:20.


#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postursamajor, on 28 ianuarie 2019 - 14:57, said:

E ca-n proverbul ăla românesc: fost-ai lele cât ai fost! Odată și odată va ajunge desuetă și fotografia.

View PostStefanSC, on 28 ianuarie 2019 - 15:11, said:

N-ai înțeles ce-am vrut să zic. Și mie îmi place fotografia, dar generațiile actuale și probabil și cele ce vor veni, nu vor mai găsi mare lucru de făcut din ea, fiindcă... se plictisesc repede. Vor ceva nou mereu. Fotografia n-a evoluat deocamdată în altceva, e neschimbată de la inventare. Doar tehnologia a evoluat.
Probabil că viitorul (nu foarte îndepărtat) va fi al holografiei, ca substituent al fotografiei și al realității virtuale, ca substituent al clipului video.
În prezent, cum spunea și un antevorbitor, dSLR-ul e depășit aproape complet ca valoare de întrebuințare de către amator, fiindcă e greu și voluminos. Mai e apreciat de foarte puțini, cei ce trăiesc din foto, dar viitorul pare incert și pentru aceștia.
Personal folosesc dSLR-ul foarte puțin de ceva vreme. O vreme l-am înlocuit cu mirrorless-ul, apoi și pe-acesta cu o compactă. Deseori, mă trezesc că folosesc și telefonul. Un telefon cu o cameră cu senzor bun, poate fi oricând pentru cineva creativ o alternativă la o cameră standalone. Nu mai vorbim de plebe, că preferă selfie-urile din start.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbumpocbum, on 28 ianuarie 2019 - 15:40, said:

Ce telefon recomanzi, sa faca poze/filmari ca un s8-s9
De ce nu mai bine ? Ca fapt divers un S9 de ex nu stie slomo adevarat decat in 720p pe cand un Sony face 1080p... ma rog, e greu sa-ti dau exact modele si nu stau de reclame dar sunt multi fabricanti care nu sunt de nivelul lui Samsung dar care doteaza mai bine telefoanele... si sigur nu costa la fel de mult. La fel la culori si aspectul general al imaginii / gamut sunt Lenovo-uri care au camere de scot mai natural decat echivalentul in categorie de la Samsung si cu mai putin zgomot de fond.
Piata e invatata de mult marketing si prea putine teste reale, nefalsificate.

Edited by andreic, 28 January 2019 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate