Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Puncte ects? admitere master

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018
-am terminat 3 ani de informatica manageriala
-doresc sa ma inscriu la un master care imi cere minim 5 puncte ects (pentru admitere) in anumite materii/cursuri
-in una dintre materii am doar 4 puncte ECTS (marketing), iar la alta am 0 (organisation - adica organisational behaviour, organisational analysis, HR, etc.) sau 4 puncte daca reusesc sa conving ca alta materie are tangenta

Ce pot face in acest caz? Exista cursuri care ofera puncte de acest gen pentru persoane in situatia mea? Unde/la cine pot apela sa rezolv aceasta situatie?

#2
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Spune-mi universitatea la care vrei să aplici.

#3
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

View PostA10Warthog, on 27 ianuarie 2019 - 20:40, said:

Spune-mi universitatea la care vrei să aplici.

Copenhagen Business School

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postecler12345, on 27 ianuarie 2019 - 21:42, said:

exista si niste cursuri separate de facultate care sa ofere acele puncte credit/credite?
N-as crede ca exista, vorbim pana la urma de acel sistem de credite universitar si doar in acest mediu se pot obtine. Iar formele de studiu de aici le stii.

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2019 - 21:57.


#5
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Te-am întrebat de universitatea de destinație ca să știm cu ce lucrăm.

Aplică fără grijă la masterul dorit. Recomand să aplici la mai multe, ca să ai de unde să alegi. Vei primi o scrisoare în care vei afla dacă ți s-au echivalat toate cursurile sau dacă ai de recuperat cursuri de la licență. Dacă e cazul, vei vedea în scrisoare ce cursuri nu ți s-au echivalat și codurile de curs pe care trebuie să le refaci.

Urmează să verifici în ce limbă sunt predate cursurile pe care trebuie să le recuperezi. Majoritatea programelor de master sunt în engleză, dar cursurile de recuperat pot fi în limba țării respective. Din experiență, asta nu e o problemă de care să nu treci. După ce ajungi la universitate, ai câteva opțiuni:

1. Ceri o audiență la rector și explici ce ai făcut la cursurile neechivalate. Dacă într-adevăr ai acoperit mare parte din materie, de obicei ți le echivalează. Ai grijă să știi ce se face la materiile despre care discuți pentru că s-ar putea să fie prezent și profesorul de la curs sau un asistent.

2. Te înscrii la cursul respectiv și vorbești cu profesorul titular. Îi explici situația și îl întrebi dacă poate să te ajute cu suport de curs în engleză și-l rogi să scrii examenul tot în engleză.

Am avut studenți care n-aveau cum să învețe germană la nivel academic în câteva luni, așa că i-am lăsat să susțină proiectul și să scrie examenul în engleză. În general, vei găsi înțelegere. De asemenea, nivelul învățământului superior din România e sub ceea ce se face acolo, de la materialul de curs până la exigențe. Dacă va trebui să recuperezi nu o vei face degeaba.

Mult succes!

Edited by A10Warthog, 28 January 2019 - 19:19.


#6
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

View PostA10Warthog, on 28 ianuarie 2019 - 19:16, said:

Te-am întrebat de universitatea de destinație ca să știm cu ce lucrăm.

Aplică fără grijă la masterul dorit. Recomand să aplici la mai multe, ca să ai de unde să alegi. Vei primi o scrisoare în care vei afla dacă ți s-au echivalat toate cursurile sau dacă ai de recuperat cursuri de la licență. Dacă e cazul, vei vedea în scrisoare ce cursuri nu ți s-au echivalat și codurile de curs pe care trebuie să le refaci.

Urmează să verifici în ce limbă sunt predate cursurile pe care trebuie să le recuperezi. Majoritatea programelor de master sunt în engleză, dar cursurile de recuperat pot fi în limba țării respective. Din experiență, asta nu e o problemă de care să nu treci. După ce ajungi la universitate, ai câteva opțiuni:

1. Ceri o audiență la rector și explici ce ai făcut la cursurile neechivalate. Dacă într-adevăr ai acoperit mare parte din materie, de obicei ți le echivalează. Ai grijă să știi ce se face la materiile despre care discuți pentru că s-ar putea să fie prezent și profesorul de la curs sau un asistent.

2. Te înscrii la cursul respectiv și vorbești cu profesorul titular. Îi explici situația și îl întrebi dacă poate să te ajute cu suport de curs în engleză și-l rogi să scrii examenul tot în engleză.

Am avut studenți care n-aveau cum să învețe germană la nivel academic în câteva luni, așa că i-am lăsat să susțină proiectul și să scrie examenul în engleză. În general, vei găsi înțelegere. De asemenea, nivelul învățământului superior din România e sub ceea ce se face acolo, de la materialul de curs până la exigențe. Dacă va trebui să recuperezi nu o vei face degeaba.

Mult succes!
Multam mult pentru raspuns si ajutor!

#7
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Alea de la nora pentru mama toate sunt la facultati de prestigiu.
Ies si maritate si cu facultate, 2 in 1.
Doar sa nu vrei sa nu faci Harvardul.

Depinde doar cat vrei sa te complici, tot la cules capsuni ajungi sau sa plimbi catelul patronului.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate