Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Facultate de informatica UBB - sectia germana

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
FlaM01

FlaM01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2018
Ce parere aveti despe Facultatea de Informatica-sectia germana de la Cuj, UBB? Sunt in clasa XI, la profil stiinte ale naturii, adica nu am avut foarte mult contact cu informatica. La germana sunt undeva la nivel B1, iar cu matematica ma descurc. As putea face fata acestei facultati, daca ma pun bine cu burta pe carte? :)
Si inainte de toate, sa intru la facultate, desigur. Am inteles ca sunt 40 locuri la buget si 35 la taxa, iar nr canditatilor a fost intre 50 si 70 (2015-2018).
In timp ce la informatica - sectia romana, sunt 200 locuri iar nr candidatilor 1200. Deci, cred ca ai intuit ce s-a intamplat. Dupa ce am vazut cifrele, m-am gandit sa optez pentru germana, si sa profit astfel de faptul ca stiu germana si imi place foarte mult, dar si de concurenta mult mai mica.
Ce urmaresc eu dupa terminarea facultatii ar fi sa lucrez pentru o firma din strainatate sau din tara, cu posibilitatea de a folosi limba germana cat mai mult, si totodata sa pot lucra de acasa sau de oriunde din lume. Posted Image
Trebuie sa precizez ca pana acum ma incanta si ideea sa merg la Sibiu, ULBS, la calculatoare, unde admiterea este mult mai usoara, si ar fi mai putin de muncit pentru a intra. Sa ma descurc foarte bine la facultate, sa ies in evidenta cu germana, si sa-mi indeplinesc dorintele amintite mai sus.
Avand in vedere toate acestea, ce imi recomandati sa fac?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să pui burta pe carte.

Tu nu prea știi nici germana bine nici informatică dar le ai cu orientarea. VIitorul nu prea e roz.

De ce informatică ?

Edited by waterman, 27 January 2019 - 15:04.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 FlaM01, on 27 ianuarie 2019 - 14:57, said:

As putea face fata acestei facultati, daca ma pun bine cu burta pe carte?
Usor de zis, mai greu de indeplinit. Asa ca in teorie ar merge.

#4
FlaM01

FlaM01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2018

 waterman, on 27 ianuarie 2019 - 15:02, said:

Să pui burta pe carte.

Tu nu prea știi nici germana bine nici informatică dar le ai cu orientarea. VIitorul nu prea e roz.

De ce informatică ?
Pai cam asta e viitorul..

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cam putin B1 pentru a studia ceva in acea limba, parerea mea.

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Multe domenii sunt "viitorul".

Acum ești în liceu, mai ai până la bacalaureat, așa că experimentează din cât mai multe materii/domenii ca să vezi de care te simți atras.

#7
FlaM01

FlaM01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2018

 jegmihai, on 27 ianuarie 2019 - 15:35, said:

Multe domenii sunt "viitorul".


Acum ești în liceu, mai ai până la bacalaureat, așa că experimentează din cât mai multe materii/domenii ca să vezi de care te simți atras.

Imi poti da exemple te rog de alte domenii? O sa incerc sa-mi concentrez atentia si pe altele atunci

 dani.user, on 27 ianuarie 2019 - 15:34, said:

Cam putin B1 pentru a studia ceva in acea limba, parerea mea.
Pai la fel pot zice si de matematica si informatica, cam putin.. De aceea am mentionat "daca ma pun cu burta pe carte".. bine de tot :))

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 FlaM01, on 27 ianuarie 2019 - 15:43, said:

Imi poti da exemple te rog de alte domenii? O sa incerc sa-mi concentrez atentia si pe altele atunci
Electronica, medicina, tot felul de inginerii, drept, economie etc. Omenirea are nevoie de multe profesii, piata poate fi mai mica ori mai mare pentru ele dar conteaza mult si cat de meserias devii tu.

#9
FlaM01

FlaM01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2018

 neagu_laurentiu, on 27 ianuarie 2019 - 16:04, said:

Electronica, medicina, tot felul de inginerii, drept, economie etc. Omenirea are nevoie de multe profesii, piata poate fi mai mica ori mai mare pentru ele dar conteaza mult si cat de meserias devii tu.
am inteles, multumesc

#10
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 neagu_laurentiu, on 27 ianuarie 2019 - 16:04, said:

Electronica, medicina, tot felul de inginerii, drept, economie etc. Omenirea are nevoie de multe profesii, piata poate fi mai mica ori mai mare pentru ele dar conteaza mult si cat de meserias devii tu.
Drept?In Romania?
Economie?In Romania?
Glumesti?

#11
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 carturarulobosit, on 27 ianuarie 2019 - 16:47, said:

Drept?In Romania?
Economie?In Romania?
Glumesti?
Pai si ti se pare ca majoritatea e atrasa de IT sau ceva?Poate sunt pasionati de medicina,arta,geografie,istorie,biologie,chimie,agronomie etc.Hai sa ne punem toti palma in c*r si sa plecam in strainatate,ca sigur lucrurile vor deveni mai "roz".Problema e si mentalitatea oamenilor,dar si a celor de la conducere care sunt oglinda societatii,ca ne place sau nu.Dar na,o data la cativa ani,nu gasim timp 5-10 min sa ne ducem la sectia de votare si sa ne exercitam votul,dar stam si ne plangem de mila de 30 ani,incoace.

Edited by Vlad_22, 27 January 2019 - 17:03.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Germana nu te va ajuta cu absolut nimic in informatica. Engleza e baza. Asa ca pune-te pe engleza mai ales daca zici ca vrei sa lucrezi de acasa.
Nici matematica nu are prea multa influenta.
Nici daca nu stii informatica (termen foarte ambiguu) n-are vreo relevanta. Oricum o sa te ia de la zero.
Nici diploma aia nu o sa te ajute prea mult. Mai ales cand lucrezi de acasa.

Edited by Friskey, 27 January 2019 - 17:19.


#13
FlaM01

FlaM01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2018

 Friskey, on 27 ianuarie 2019 - 17:09, said:

Nici diploma aia nu o sa te ajute prea mult. Mai ales cand lucrezi de acasa.

Atunci in ce alte domenii ai avea posibilitatea sa lucrezi de la distanta?
Parerea mea e ca diploma e necesara atat daca lucrezi la birou, intr-o firma, cat si daca lucrezi de la distanta pt o firma.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 carturarulobosit, on 27 ianuarie 2019 - 16:47, said:

Glumesti?
Daca-si gaseste pasiunea, nu. Am rude care profeseaza in acele domenii si compar cu mine (IT). Crezi ca eu sunt sunt pe un piedestal iar ei muritori de foame? Deloc.

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2019 - 17:54.


#15
FlaM01

FlaM01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2018
Daca esti pasionat de o activitate si foarte bun in domeniul respectiv, desi nu este unul foarte laudat, nu ai cum sa ramai neobservat.  Parerea mea, a unei persoane de 17 ani :)

#16
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

 FlaM01, on 27 ianuarie 2019 - 15:43, said:


Imi poti da exemple te rog de alte domenii? O sa incerc sa-mi concentrez atentia si pe altele atunci



eu daca as mai putea face o scoala as face teologie: "furi" de rupi si nu te trage nimeni la raspundere (poate Cel de Sus).

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In ziua de azi diplomele nu prea mai conteaza din foarte multe motive, mai ales in "informatica" unde exista domenii pentru care nici nu exista scoli. Ex. retelistica, programare masini cnc, etc.
Diplomele conteaza in domeniile in care tine de viata oamenilor: medicina, constructii, drept.
Te pot ajuta, dar se poate foarte bine si fara. Daca vrei sa faci o facultate, fa-o, si nu te teme ca nu o termini ca toti boii termina o facultate in ziua de azi.

#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 neagu_laurentiu, on 27 ianuarie 2019 - 17:45, said:

Daca-si gaseste pasiunea, nu. Am rude care profeseaza in acele domenii si compar cu mine (IT). Crezi ca eu sunt sunt pe un piedestal iar ei muritori de foame? Deloc.
Daca esti pasionat, da.
Dar avand in vedere ca intreaba pe forum, nu si-a descoperit inca pasiunea.

Dupa ce termini dreptul, ai nevoie de relatii pentru a reusi in barou.Daca nu, ajungi un simplu notar.
La fel si cum economia, daca nu ai ceva relatii e greu sa reusesti.

Edited by carturarulobosit, 27 January 2019 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate