Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Nelămurire credit pentru locuință

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Vreau să iau un credit de la bancă pentru o locuință și am o nelămurire ce se întâmplă cu datoria mea (creditul) dacă nu mai pot plăti ratele.

Eu am auzit următoarea variantă - dacă nu mai pot plăti ratele am auzit că banca ar vinde casa pe care eu o iau cu credit cu o sumă mult mai mică și eu aș rămâne în continuare să plătesc restul datoriei prin oprirea lunară a unei sume din salariu pe mulți ani până se achită datoria aia exact ca și cum aș fi plătit ratele la casa pe care o pierd.

Ce nu înțeleg - dacă nu mai pot plăti ratele rămân și fără casă și dator mulți ani băncii? Chiar atât de nenorociți să fie ăștia?

Nu știu dacă am deschis bine aici topicul că nu cunosc legile și cred că mai sunt și alții care vor să ia credit interesați ce se întâmplă într-o situație din asta.

Edited by cenzuratul, 27 January 2019 - 14:03.


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Bine ai venit in lumea reala.

In mod normal banca vinde la licitatie la cel mai bun pret posibil. Isi recupereaza paguba, plateste toate cheltuielile, si-ti da tie diferenta. In realitate unele banci fac tot felul de smenuri. De exemplu fac in asa fel incat sa nu liciteze nimeni si vand in cele din urma la un pret derizoriu unui amic care vinde apoi la pret de piata.
Iar tie iti ramane de platit restul.

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
poti sa o vinzi tu.
daca ai gasit client, mergi frumos cu el la banca si va zic ei ce trebuie sa faceti.
dar nu poti sa o vinzi imediat dupa ce ai luat-o, trebuie sa treaca nu stiu cati ani de rate platite..

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să-ți epxlic într-un singur cuvânt :

Rămâi dator și homeless.

În caz de neplată rate nu lua în calcul nici o variantă mai roz că are grijă banca să fie imposibilă.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 alx42, on 27 ianuarie 2019 - 14:12, said:

poti sa o vinzi tu.
daca ai gasit client, mergi frumos cu el la banca si va zic ei ce trebuie sa faceti.
dar nu poti sa o vinzi imediat dupa ce ai luat-o, trebuie sa treaca nu stiu cati ani de rate platite..
Da. Toti anii prevazuti. Adica o platesti integral plus o taxa la banca. Cel putin acolo unde am cumparat eu.

#6
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Cred ca ati uitat de darea in plata. Daca optezi pentru asta nu mai ai nici o obligatie fata de nimeni. Se aplica la orice locuinta sub 250.000 euro.

Edited by emil_sv, 27 January 2019 - 14:20.


#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 cenzuratul, on 27 ianuarie 2019 - 13:50, said:

Vreau să iau un credit de la bancă pentru o locuință și am o nelămurire ce se întâmplă cu datoria mea (creditul) dacă nu mai pot plăti ratele.

Eu am auzit următoarea variantă - dacă nu mai pot plăti ratele am auzit că banca ar vinde casa pe care eu o iau cu credit cu o sumă mult mai mică și eu aș rămâne în continuare să plătesc restul datoriei prin oprirea lunară a unei sume din salariu pe mulți ani până se achită datoria aia exact ca și cum aș fi plătit ratele la casa pe care o pierd.

Ce nu înțeleg - dacă nu mai pot plăti ratele rămân și fără casă și dator mulți ani băncii? Chiar atât de nenorociți să fie ăștia?

Nu știu dacă am deschis bine aici topicul că nu cunosc legile și cred că mai sunt și alții care vor să ia credit interesați ce se întâmplă într-o situație din asta.
da cum ti s-ar parea normal ?Posted Image sa iei credit si cand nu mai poti plati banca sa iti zica noa ba cam nasol ce ai patit, las ca ramane mortu pe noi?
tu iei credit 50.000 euro. inapoi trebuie sa dai 80.000 euro ( sa zicem ). dupa ce ai platit 5000 euro din credit, nu mai poti plati ratele si banca vinde apartamentul cu 50.000. in total tu ai dat bancii 5000+50.000 adica 55.000 euro. mai ai de plata 25.000 euro. ai inteles acum?

p.s. acum exista darea in plata. adica dai cheile locuintei la banca si te lasa in pace. depinde insa de tipul de credit prin care iti obtii finantarea. nu la toate merge

Edited by zile_san, 27 January 2019 - 14:24.


#8
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Sa stii ca nu e ca la telefoane
Iei un telefon si nu il mai platesti..

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,037
  • Înscris: 24.02.2006

 zile_san, on 27 ianuarie 2019 - 14:23, said:

tu iei credit 50.000 euro. inapoi trebuie sa dai 80.000 euro ( sa zicem ). dupa ce ai platit 5000 euro din credit, nu mai poti plati ratele si banca vinde apartamentul cu 50.000. in total tu ai dat bancii 5000+50.000 adica 55.000 euro. mai ai de plata 25.000 euro. ai inteles acum?

nu stiu daca el a inteles, dar in mod sigur tu n-ai prea inteles cum functioneaza un imprumut :)
daca ai luat 50k si ai platit deja 5k, banca iti poate cere doar diferenta (adica 45k), nu si dobanda pe care ar fi urmat sa o platesti in viitor.
dupa ce se valorifica bunul se achita costurile cu executarea silita (licitatie, executor etc), din ce mai ramane banca isi recupereaza datoria, si restul (daca mai ramane ceva) il primesti tu.
in cazul expus de tine (imprumut de 50k, platit 5k din principal, bunul vandut cu 50k) probabil ca mai primesti si tu ~2-3k. restul ajunge la banca (45k) si la executor(~2-3k)

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 emil_sv, on 27 ianuarie 2019 - 14:19, said:

Cred ca ati uitat de darea in plata. Daca optezi pentru asta nu mai ai nici o obligatie fata de nimeni. Se aplica la orice locuinta sub 250.000 euro.


Exemplu de la BCR

Quote

Să aveți calitatea de consumator, aceasta reprezentând "orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale" (Codul consumului, OG 21/1992, Legea 193/2000). Se exclude societățile comerciale, persoanele fizice autorizate, practicanții unei profesii liberale (avocați, notari, executori, etc) chiar dacă unii din aceștia nu sunt comercianți;
    Să aveți un contract încheiat cu BCR pentru achiziționarea, construirea, extinderea, modernizarea, amenajarea, sau reabilitarea unui imobil indiferent de scopul pentru care a fost contractat dar care este garantat cu cel puțin un imobil având destinația de locuință;
    Suma maximă a creditului la data semnării contractului de credit să nu depășească echivalentul în Lei a 250.000 EUR, sumă calculată la cursul de schimb publicat de către Banca Națională a României în ziua încheierii contractului de credit;
    Creditul contractat să nu fie acordat prin programul ”Prima Casă”, aprobat prin OUG nr. 60/2009;
    Bunul oferit în plată trebuie să fie un imobil ipotecat în favoarea BCR în vederea garantării contractului de credit. Dacă contractul de credit este garantat cu mai multe bunuri imobile, toate acestea vor fi oferite băncii în plată;
    Să aveți în prezent o datorie la BCR care să nu fi fost stinsă sau cesionată către terți;
    Să nu fi fost condamnat printr-o hotărâre definitivă pentru infracțiuni în legătură cu creditul pentru care se solicită darea în plată.


Deci dacă nu le iese lor la socoteală nu se aprobă. Cred că banca e mai rea decât racheții când vine vorba de țepe.

 _Smiley_, on 27 ianuarie 2019 - 14:38, said:


nu stiu daca el a inteles, dar in mod sigur tu n-ai prea inteles cum functioneaza un imprumut Posted Image
daca ai luat 50k si ai platit deja 5k, banca iti poate cere doar diferenta (adica 45k), nu si dobanda pe care ar fi urmat sa o platesti in viitor.
dupa ce se valorifica bunul se achita costurile cu executarea silita (licitatie, executor etc), din ce mai ramane banca isi recupereaza datoria, si restul (daca mai ramane ceva) il primesti tu.
in cazul expus de tine (imprumut de 50k, platit 5k din principal, bunul vandut cu 50k) probabil ca mai primesti si tu ~2-3k. restul ajunge la banca (45k) si la executor(~2-3k)
Toate astea într-o societate utopică roz și corectă.

La noi mai pui ceva sau mai plătești câțiva ani. Să fim serioși.

#11
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
zile_san - Tocmai de asta și întreb fiincă eu sunt cam prost și nu știu așa multe. Am auzit că la darea în plată ajungi și prin tribunal și că trebuie și bani pentru avocat.

Am mai auzit că apartament de 130.000 euro a fost vândut de bancă cu 70.000 euro și a rămas să plătească datoria rămasă ăla care a pierdut casa.

Eu nu cred că pot fi atât de nenorociți ăștia și tocmai poate este cineva pe aici să știe mai bine.

Edited by cenzuratul, 27 January 2019 - 14:53.


#12
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 Paz, on 27 ianuarie 2019 - 14:16, said:

Da. Toti anii prevazuti. Adica o platesti integral plus o taxa la banca. Cel putin acolo unde am cumparat eu.
pe aia ii intereseaza doar sa-si ia banii si dobanzile.
de exemplu, daca tu ai platit jumatate din credit si ai gasit client dispus sa ofere suficienti bani cat sa acopere restul, imposibil ca banca sa nu fie de acord cu vanzarea.

o varianta mai putin paguboasa ar fi sa inchirieze locuinta pe perioada in care nu poate plati ratele.

 cenzuratul, on 27 ianuarie 2019 - 14:43, said:

Am mai auzit că apartament de 130.000 euro a fost vândut de bancă cu 70.000 euro și a rămas să plătească datoria rămasă ăla care a pierdut casa.
poate ca ala nu a apucat sa plateasca nici 10% din acei 130k, si atunci normal ca nu avea multe optiuni.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 alx42, on 27 ianuarie 2019 - 14:59, said:


de exemplu, daca tu ai platit jumatate din credit si ai gasit client dispus sa ofere suficienti bani cat sa acopere restul, imposibil ca banca sa nu fie de acord cu vanzarea.

o varianta mai putin paguboasa ar fi sa inchirieze locuinta pe perioada in care nu poate plati ratele.


Eu suspectez că tu lucrezi la bancă. Prea ești optimist.

 cenzuratul, on 27 ianuarie 2019 - 14:43, said:

Eu nu cred că pot fi atât de nenorociți ăștia și tocmai poate este cineva pe aici să știe mai bine.
Uite că ei sunt și mai nenorociți decât ai putea crede.

#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
depinde de la caz la caz.
daca e un apartament intr-o zona centrala, ar fi de rasul curcilor sa il pierzi, si sa mai ai si datorii de platit dupa.
dar daca e una din casele astea ce tot rasar pe camp, ar fi intradevar mai greu de gasit solutii

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
daca a luat apartament in 2007-2008 cu 130k, sa zica mersi ca l-a vandut acum cu 70. multi s-au fript cu preturile de atunci, cand a venit criza si s-au prabusit preturile.
la darea in plata, acum mai trebuie sa demonstrezi ca nu poti plati, e o procedura mai complicata. e un proiect de lege sa se simplifice, dai cheile, pa si pusi. ia aminte ca la prima casa nu exista darea in plata. cat timp sunt belite bancile, statul nu are probleme, cand e sa se beleasca pe el, nu-i mai convine, asa ca a scos prima casa din lege.

#16
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 cenzuratul, on 27 ianuarie 2019 - 13:50, said:

Vreau să iau un credit de la bancă pentru o locuință și am o nelămurire ce se întâmplă cu datoria mea (creditul) dacă nu mai pot plăti ratele.

Eu am auzit următoarea variantă - dacă nu mai pot plăti ratele am auzit că banca ar vinde casa pe care eu o iau cu credit cu o sumă mult mai mică și eu aș rămâne în continuare să plătesc restul datoriei prin oprirea lunară a unei sume din salariu pe mulți ani până se achită datoria aia exact ca și cum aș fi plătit ratele la casa pe care o pierd.

Ce nu înțeleg - dacă nu mai pot plăti ratele rămân și fără casă și dator mulți ani băncii? Chiar atât de nenorociți să fie ăștia?

Nu știu dacă am deschis bine aici topicul că nu cunosc legile și cred că mai sunt și alții care vor să ia credit interesați ce se întâmplă într-o situație din asta.
Da, vei ramane si fara casa si vei plati in continuare rate, din pacate.
Totusi, nu este un moment bun acum sa iei un credit. Casele se vand in euro, dar tu dai lei, iar cursul nu este deloc favorabil.

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Darea in plata nu se aplica automat, trebuie proces cu banca si daca poti dovedi ca nu mai poti plati, neavand nici o sursa de venit acum si nici perspective, atunci instanta poate decide sa aplice legea.
Daca nu castigi procesul, este cum ai scris in primul post.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,037
  • Înscris: 24.02.2006

 waterman, on 27 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Toate astea într-o societate utopică roz și corectă.
La noi mai pui ceva sau mai plătești câțiva ani. Să fim serioși.
matematica nu tine seama de tipul societatii, stimabile :). in condiile prezentate mai sus, fix asta se intampla (presupunand ca si costurile cu executarea silita se incadreaza in 2-3 k euro)

 cenzuratul, on 27 ianuarie 2019 - 14:43, said:

Am mai auzit că apartament de 130.000 euro a fost vândut de bancă cu 70.000 euro și a rămas să plătească datoria rămasă ăla care a pierdut casa.

Eu nu cred că pot fi atât de nenorociți ăștia și tocmai poate este cineva pe aici să știe mai bine.
e foarte simplu: tu imprumuti bani de la banca, si trebuie sa dai inapoi tot bani. daca scade valoarea bunului cumparat e problema ta, nu a bancii; banca doar ti-a finantat achizitia, nu te-a obligat sa o faci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate