Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nelămurire credit pentru locuință

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Smiley - Eu am auzit că banca vinde cu 70.000 ce este astăzi 130.000 de euro, deci face prostii și diferența de 60.000 de euro o pune în cârca celui care a luat creditul de 130.000 de euro și nu a apucat să plătească multe rate.

Asta nu înțeleg - cum pot fi atât de nenorociți și să nenorocească un om care ajunge într-o situație proastă cu veniturile și să-l scoată tot pe ăla dator la ei cu vreo 60.000 de euro după ce rămâne și fără casa care valorează 130.000 de euro.

Dacă nu ar exista cazuri din astea, nu aș avea nici o problemă să iau credit dar observ că de fapt băncile sunt niște nenorociți care abia așteaptă să ai probleme și în loc să te ajute, mai mult te îngroapă în datorii.

O să mai stau o perioadă cu chirie și o să văd cum este mai bine dar cred că până nu dispare hoția și corupția din România în special ciuma PSD noi, tinerii din provincie, nu avem nici o șansă la o viață civilizată în București.

Numai de hoți te lovești dacă vrei să iei o casă în București și toți ăștia sunt protejați de lege.

Edited by cenzuratul, 27 January 2019 - 17:31.


#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca vrei o banca cinstita trebuie sa apelezi la o banca ISLAMICA. Aia se face partasa atat la castigurii cat si la riscuri. Dar hei ! Nu se poate, capitalismul occidental a avut grija ca aia sa nu-i poata face concurenta.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcenzuratul, on 27 ianuarie 2019 - 17:07, said:

Smiley - Eu am auzit că banca vinde cu 70.000 ce este astăzi 130.000 de euro, deci face prostii și diferența de 60.000 de euro o pune în cârca celui care a luat creditul de 130.000 de euro și nu a apucat să plătească multe rate.

Asta nu înțeleg - cum pot fi atât de nenorociți și să nenorocească un om care ajunge într-o situație proastă cu veniturile și să-l scoată tot pe ăla dator la ei cu vreo 60.000 de euro după ce rămâne și fără casa care valorează 130.000 de euro.

nu stiu exact ce ai auzit tu, dar in mod sigur n-ai inteles prea bine ce ti -a spus :)

banca (de fapt se ocupa un executor judecatoresc, dar ma rog...) vinde bunul la pretul pietei. n-are nici un interes sa-l vand mai ieftin, scopul fiind recuperarea unei sume cat mai mari.

problema e ca multi din cei ce povestesc astfel de cazuri si-au cumparat imobile in timpul bulei imobiliare, dupa care s-au trezit ca bula s-a spart si imobilele s-au devalorizat. d'asta banca a vandut cu 70k imobilul cumparat cu 130k, pentru ca atat era pretul pietei.

nu-i o fericire sa ai credite, dar daca respecti cateva reguli simple n-ar trebui sa ai probleme:
-nu te supra-indatora; tine minte ca trebuie sa mai si traiesti (pe langa plata ratei)
-cumpara ce-ti trebuie si cand iti trebuie; daca banca iti poate imprumuta 100k euro asta nu inseamna ca trebuie sa cumperi ceva de 100k euro, cand tu n-ai nevoie decat de o gasoniera de 25-30k
-avans cat mai mare; dupa mine daca nu ai macar 25% avans atunci nu-ti permiti acel imobil/credit
-pastreaza intotdeauna o rezerva (echivalentul a 6-12 rate)
-incearca sa rambursezi anticipat din credit

#22
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Ai dreptate, cred că am înțeles eu greșit fiincă nu cred nici eu să fie atât de hoațe băncile sau ăia de care zici tu, executori sau cum se numesc, este mai greu pentru unii cu creditele și până nu se conving că nu este așa rău, nu se hotărăsc să ia unul.

Cu mare părere de rău vreau să spun că lumea este tare naivă și credulă dar nu este vina lor. Din vreo 500 de inși care au citit până acum ce s-a scris aici, nici unul nu a confirmat o hoție care se face de ani de zile.

Edited by cenzuratul, 27 January 2019 - 19:04.


#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Banca te imprumuta nu cu valoarea imobilului ci cu dobanzi, asigurari, comisioane.
Nu trebuie sa platesti doar cat ai platit imobilul, ci toate astea,Au fost probleme si cu rambursarea anticipata, inainte nu puteai plati anticipat, daca faceai rost de bani trebuia sa platesti suma + dobanda integrala pe 30 ani.
Sunt termeni si conditii care le poti accepta sau nu, nu inseamna hotie.Asa functioneaza sistemul bancar, nu este ceva local.

#24
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Post_Smiley_, on 27 ianuarie 2019 - 18:18, said:

-avans cat mai mare; dupa mine daca nu ai macar 25% avans atunci nu-ti permiti acel imobil/credit

o locuinta decenta costa cel putin 80000 euro
cum poate strange un tanar 20000 de euro? din salariul mediu de 700 de euro, poate daca pune (optimist) 100 de euro pe luna, ii trebuie aproape 17 ani sa stranga suma

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
La salariul ala ia credit pe 70 de ani daca vrea locuinta de 80000 de euro. Asa ca o sa ia o locuinta mai ieftina, poate o garsoniera, daca e tanar.

#26
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016
Despre vanzarea unuei locuinte luate prin credit si inca neplatite, experienta personala:
In 2004 am cumparat un apartament cu 17 000 euro.
Eu am avut avans 4000 euro,  Volksbank mi-a dat 13000 euro, pe vreo 15 ani, rata de 100 euro/luna.
In 2008 am vandut acel apartament cu 54 000 euro.
Cumparatorul l-a cumparat tot cu credit imobiliar. Eu platisem 4 ani de rate, si am cerut hartie de la banca mea cu cat mai am de platit.
Acea suma a constituit practic avansul dat de comparator, eu am achitat banca mea, am dus dovada inchiderii creditului la notarul care a facut vanzarea dintre mine si noul client.
Notarul a trimis dovada respectiv la cartea funciara, si apoi a perfectat actele de vanzare cumparare finale, si eu am primit diferenta de bani...
Deci se poate sa vinzi locuinta, chiar daca nu ai platit inca creditul la ea...totul e sa gasesti comparator care sa-ti dea suma dorita.

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostFlat, on 28 ianuarie 2019 - 09:31, said:


o locuinta decenta costa cel putin 80000 euro
cum poate strange un tanar 20000 de euro? din salariul mediu de 700 de euro, poate daca pune (optimist) 100 de euro pe luna, ii trebuie aproape 17 ani sa stranga suma


cum poate plati cineva un credit de 80.000 euro dintr-un salariu de 700 euro?
fara avans si cu o dobanda buna (4%) tot o sa aiba pe 30 ani rata de ~380 euro, mai bine de jumatate din cat castiga. si e greu de crezut ca se va descurca.

deci, asa cum spuneam: tanarul de care vorbesti tu nu-si permite acea locuinta.

#28
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

Quote

Aproximativ 46% dintre angajaţii din România sunt plătiţi cu salariul minim pe economie, iar cei care câştigă peste 700 de euro reprezintă doar 16% din total, se arată într-un studiu privind dinamica pieţei muncii la nivelul principalelor industrii angajatoare, realizat de Patronatul Investitorilor Autohtoni (PIAROM) cu sprijinul Inspecţiei Muncii, informează Agerpres.ro.

conform acestei statistici, doar 16% dintre romani castiga peste 700 de euro
deci 84% nu isi permit o locuinta decenta!?

si totusi suntem o tara de proprietari, cum se explica?
locuinte mult sub standardul de viata, chicinete de calitate indoielnica in porumb.. ca la 50-60.000 de euro asa iei in xxx residence cu toti neavenitii

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
unde ai vazut tu ca o locuinta trebuie sa coste musai 80.000 euro ca sa fie decenta?

#30
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Ideea topicului era cum procedează în anumite situații executorii și cum rămân unii și fără case și cu datorii mari după ce sunt vândute la executări locuințele luate cu credit la prețuri aranjate, adică prețuri mult mai mici decât valoarea de piață. Toate astea permise de creditori care în cazurile astea sunt băncile, pot fi și cămătarii care dau împrumuturi cu ipotecă, nu este nici o diferență între ei.
Același principiu pe care îl aplică cămătarii este aplicat și de bănci când trebuie să recupereze o datorie, fără nici o diferență între ei.

Edited by cenzuratul, 28 January 2019 - 22:17.


#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcenzuratul, on 28 ianuarie 2019 - 21:58, said:

.... băncile, ....și cămătarii care dau împrumuturi cu ipotecă, nu este nici o diferență între ei.
Același principiu pe care îl aplică cămătarii este aplicat și de bănci fără nici o diferență între ei.

lasa ca te faci tu mare si poate afli cum sta treaba cu camatarii (desi nu-ti doresc asta :) )

ca si idee simpla: la banca pierzi imobilul daca nu-ti mai poti plati ratele; la camatari il pierzi oricum.

#32
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Am fost de multe ori pe acolo și sunt destul de mare. Ca fapt divers - am făcut revendicări ultracentrale în București pe legea 10/2001 cu mulți ani în urmă prin tribunale.

Edited by cenzuratul, 28 January 2019 - 22:37.


#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcenzuratul, on 28 ianuarie 2019 - 22:18, said:

Am fost de multe ori pe acolo și sunt destul de mare. Ca fapt divers - am făcut revendicări ultracentrale în București pe legea 10 cu mulți ani în urmă prin tribunale.
na belea, ca inocentul care vroia sa stie si el cum e treaba cu legile de fapt a facut revendicari importante prin tribunale

View Postcenzuratul, on 27 ianuarie 2019 - 13:50, said:

....nu cunosc legile....
troll detected :)

#34
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Nici o supărare. Dacă vrea moderatoarea să mă baneze nu este nici o problemă dar au fost importante și părerile celorlalți.

Edited by cenzuratul, 28 January 2019 - 22:34.


#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Post_Smiley_, on 28 ianuarie 2019 - 21:47, said:

unde ai vazut tu ca o locuinta trebuie sa coste musai 80.000 euro ca sa fie decenta?

pe imobiliare.ro
tu cat consideri ca este pragul?

apartament nou, langa metrou, sau macar zona semicentrala, 65-70mp. cred ca sare de 100k daca chiar vrei ceva ca lumea

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Pana la urma nu-i bai asa de mare sa stai si in apartament indecent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate