Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Veganismul si distrugerea sanatatii

* * * - - 17 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#667
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Răspunsuri la întrebările tale se găsesc pe Softpedia și pe site-ul indicat în semnătura mea.
Lectură plăcută!

#668
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Propaganda veganista.

#669
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,696
  • Înscris: 24.10.2015

 EXIT, on 01 iunie 2019 - 13:41, said:

Ai dentiția și aparatul digestiv potrivite pentru a digera carne de om. De ce tot bați câmpii?

Dacă ai tot ce-ți trebuie pentru a consuma animale - hrana naturală a omului - de ce nu poți sfâșia animale cu ghearele și dinții, de ce nu le mănânci crude cu tot cu măruntaie? De ce ți se face silă? De ce ți-e milă de animale? De ce uciderea unui animal este printre ultimele lucruri pe care le-ar face un om obișnuit?


Nu-s deacord, daca te referi la oamenii de la oras poate.. Eu pe la 16 ani taiam capra fara probleme. In fiecare gospodarie se taie aproape zilnic rate, gaini. Nimeni nu le plange de mila. Stim ca pentru asta le cretem. Asa e natura. Si pe noi ne mananca microbii si virusii.

Am vazut ca tot repeti despre b12 ca oricum animalele doar o stocheaza. Ce argument e acesta? La fel despre aminoacizii esentiali ca sunt produsi doar de plante si animalele sunt niste intermediari. Ce relevanta are asta? Zero. Nu ma intereseaza cine stocheaza, cine de la cine imprumuta, conteaza doar faptul ca acolo gasesc ceva bunisor si dincolo de la caz la caz...

Edited by vinciun, 02 June 2019 - 19:01.


#670
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Nu te cred că la 16 ani tăiai gâtul unei capre.

#671
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,696
  • Înscris: 24.10.2015
Am mai repetat, faptul ca crezi ca salvezi planeta te priveste. Nu am nimic de comentat. Insa nu are rost sa spui ca e mai sanatos fiindca e contra oricarei ratiuni.

Ba da. Faptul ca nu crezi nu schimba nimic. Nu toti baietii sunt fetite cu c**ie. Cam pe atunci multe instincte masculine se dezvoltau vazand cu ochii, inclusiv si cel de pradator. Tot pe la varsta aia ma gandeam ca nu exista animal pe care sa nu-l pot manca. Intre timp m-am mai calmat.

Daca ai crescut la oras cu mancare de la supermarket te inteleg. Pana si un caine care e crescut doar cu mancare la sac, din magazin, moare de foame daca il lasi de capul lui, nu stie ca animalele pot fi vanate si mancate. Nu toti desigur, dar am vazut multe exemplare de acest tip.

#672
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 EXIT, on 02 iunie 2019 - 19:05, said:

Nu te cred că la 16 ani tăiai gâtul unei capre.
dar sa dai cu pesticide, ca sa omori insectele, ti se pare normal? sau crezi ca insectele, pasarile si animalele mici nu au nici un rol in natura?
daca vrei sa salvezi planeta, trebuie in primul rand sa renunti la agricultura.

#673
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Zău?

#674
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
zau, asta daca nu cumva vrei sa-ti imparti recolta si cu animalele salbatice. acuma, daca le-ai ocupat teritoriul, trebuie sa le dai si lor ceva.
graul ar trebui sa il recoltezi spic cu spic, ca sa nu omori iepurii de camp, harciogii, popandaii, nevastuicile, soarecii, soparlele, etc. astea, sunt la randul lor mancate de pradoare mai mari: vulpi, pasari de prada, lupi, etc.
ai vazut cum iti mananca melcii salata? asta este, fiecare are dreptul sa traiasca.

#675
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Ah, deci tu de-aia nu ești vegan. Pentru că nu poți salva/cruța toate vietățile, ai decis să nu salvezi niciuna. Perfect irațional.
Ai citit definiția veganismului?

#676
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu sunt vegan din cauza ca omul nu e vegan. incepusem si eu sa mananc mai multe vegetale, dar am ajuns la reactii adverse. digestie proasta, balonari, crampe, stare de rau, etc.
dar pentru cine se potriveste dieta asta, sa mearga pe ea.  dar sa nu aiba impresia ca salveaza planeta, nu salveaza nimic, din contra.

#677
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Deci eu nu sunt om.
Deci contrazici concluziile oricărei organizații pentru protecția mediului.
Deci îți place atât de mult friptura încât ești gata să renunți la rațiune.

#678
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
da-le dracului de concluzii, capul tau nu poate sa judece? agricultura este activitatea economica cu cel mai puternic impact asupra mediului.  
nu te mai lua dupa toti idiotii, judeca cu capul tau, ca de aia il ai: cultura plantelor distruge mediul. distruge solul, apa freatica, flora, fauna, etc.

#679
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum naiba sa nu mai faci agricultura?
Cu ce naiba hranesti miliardele de umblatori de pe planeta asta?
Pe de alta parte, lipsca carnii, proteinelor necesare pentru creier, afevteaza clar capusorul unora.
Si stiu despre ce vorbesc..
Am prietenii astia care au descoperit mancarea sanatoasa de cativa ani.
Pana sa se trezeasca intr-o dimineata si sa realizeze ca iarba este buna, si nu aia din Amsterdam, erau la fel ca mine:mai un gratar, mai o ciorba, mai niste sarmale, etc, etc.
Acuma, parca sunt alti oameni, sincer.
Si cum gandesc, si cum se exprima, si irascibilitatea care nu exista inainte.
Cateodata nu isi gasesc ideile, se enerveaza instant ca nu pot exprima ceea ce vor.
Sa nu imi spuna cineva ca e impresia mea si e doar o coincidenta.
4 persoane pe care le cunosc de peste 20 ani, sa se schimbe in ultimii 5 ani, avand aceleasi simtome.
Din pacate, nu am observat doar eu acest lucru si la fel, din pacate lor nu li se pare nimic ciudat.


#680
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Scopul este să trăim și noi, să ne hrănim, nu să readucem planeta la stadiul dinainte să ne fi înmulțit. Nu putem să intervenim pentru reducerea numărului de oameni, nici nu vrem. Alții au încercat și au eșuat. Nici nu trebuie.
Necesarul de suprafețele destinate agriculturii s-ar reduce drastic dacă am cultiva numai plante pentru consumul uman.
Nu vrei deloc să citești...


 Groh, on 03 iunie 2019 - 13:02, said:

...
4 persoane pe care le cunosc de peste 20 ani, sa se schimbe in ultimii 5 ani, avand aceleasi simtome.
Din pacate, nu am observat doar eu acest lucru si la fel, din pacate lor nu li se pare nimic ciudat.
Poate problema e la tine. ;)
Eu am observat că ai o personalitate "dificilă", jignești grupuri de oameni fără nicio jenă, faci generalizări puerile. Ca orice meathead! :D

Edited by EXIT, 03 June 2019 - 13:07.


#681
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
EXIT, am avut o discuție cu un vegan care mi-e chiar ruda, mai îndepărtată. E vegan de 20 de ani, acum are 47 de ani. Spune ca nu a luat niciodată vitamina B12 ca și supliment, ci ca a luat totul din alimentația vegana și analizele ii ies bune, se simte bine, e chiar foarte calm. Nu își explica decalajul care e la mine, dereglarile, spunea ceva de "stare emoțională", eu având în trecut niște întâmplări groaznice, de aici a venit și depresia, anxietatea.. Sa fie aibe oare legătură cu starile mele și cu analizele proaste? E o posibilitate?
Si nu, nu e o gluma, vorbesc foarte serios.

Edited by MembruAnonim, 03 June 2019 - 14:13.


#682
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Sunt si multi vegani care triseaza. Dar e posibil sa fie adaptat la veganism, nu este exclus.

#683
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sincer am rămas mut.

#684
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Păi își testează și B12? Ți-a arătat?
Poate consumă zilnic produse cu B12.

Tu trebuie să-ți faci un set complet de analize, nu doar ce mi-ai arătat. Apoi vezi ce e de făcut. Dacă fizic ești sănătos, poți merge și la consiliere psihologică.

rich1974, câți vegani "trișează"? De unde știi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate