Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

produse made in China si vama "made in Romania"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
arcashu

arcashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.08.2007
salutari tuturor..

am gasit nu de mult un site chinezesc(nu dau nume acum sa nu se creada ca fac reclama dar daca cineva vrea , p.m.) cu o multitudine de produse
destul de avanjajoase , exemplu  UNO R3 Atmega 328P=2,72 euro, am facut o testare sa vad cum merge si totul bine, produsele aduse la oficiul postal, produsul testat , eu fericit ca se poate,. Asta a fost anul trecut....

recent, prinzand gustul cumparaturilor de la baietii cu ochi oblici am inceput sa ma plimb prin magazinul lor online si sa pun in cart, cam cum se intampla cand faci cumparaturile pe flamand...pui in caruta cam tot ce-ti miroase bine indiferent daca le consumi intr-o zi sau peste doua luni si indiferent de nr de  E-uri (E52341 ori Euro/lei)
fiind pachetul destul de consistent am ales o optiune de shipment mai sigura (am zis eu) ceva gen EU express line , cu un pic de plata mai mult in loc de transport gratuit in idea ca va ajunge la destinatie mai repede.
Totul bine, verificat adresa, hit paypall checkout .bunnn

Chinezul, pentru ca asa ai place lui sa faca pachetele mici, mici, mici de tot , nu a pus toate produsele intr-un singur colet ca sacul lui mos Craciun ci le-a impartit in 12...pachetele mici.
Bine , zic treaca de la mine , am sa fac 12 drumiri la oficiul postal.... un pic de miscare nu strica,  nu doar in fata calculatorului la cumparaturi.
Avionul zboara, ajunge in Europa si evident in Romania (ca doar sintem tara UE). AIci incepe sa dea pachetelele mici lui nea Gica de la DHL si nea Nelu de la Vama .
Nea Gica zice :" poti sa te ocupi tu (cumparator) de plata taxelor sau imi dai mie comisionul de 84ron +tva+taxe vamale de la o valoare peste 25 ron a coletului si ma ocup eu, daca imi trimiti : factura, screen shot de pe site, chitanta paypall, ceva care sa dovedeasca cati dolarei ai dat pe ele.
daca te ocupi tu, ai grija ca orice zi de magazinare la mine  peste a 3-a zi te costa 25 lei(nesemnificativ daca e tona, metru cub sau o "cutie de cribituri!!

Daca totul s-a platit la angro, chitanta de la pay pall nu este pe articol. Este doar factura emisa de chinez.
Nea Nelu zice: stai asa, factura asta poate fi fake, tu vrei sa ma furi (din batrani se zice ca hotul de hot se teme), nu-mi place, arata-mi altceva, incerc sa "esplic" ca nu mai am decat screen shot( si trimis) care conform cerintelor lor ar trebui sa fie in regula.

Se asterne linistea... Nea Gica freaca palmele si cacluleaza cat are de incasat pe comision si depozitare, Nea Nelu  fumeaza afara , in vama nu mai are voie.
Iar eu stau si fac calcule: daca un pachetel mic m-a costat la chinezi 30 lei, dau lui Gica 99 lei(84 +tva)  plus n x zile de depozitare.... uffffffff, why me!!!!
Noroc ca nu platesc si tva sub 10 euro, altfel sint falit.

Dar mai exista o solutie : ping-pong. Stiu ca chinezii se pricep la el. Ei trimit pachetelele , ele fiind mici ricoseaza de peretele vamal si cladirea DHL care il am in fata Romaniei si se intorc la jucator (China). Dupa 12 lovituri ar trebui sa devin expert. Si ar trebui sa mai recuperez din paguba...cred.


Deci aviz  amatorilor de chinezarii (foarte bune si ieftine unele de altfel) : s-ar putea sa trebuiasca sa invatati ping-pong.

P.S. Numele Gica si Nelu sint fictive, scuzele de rigoare celor care le poarta, au fost primele pe care le-am gasit in aceste "clipe dificile"

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si tu abia acum ai aflat care e procedura vamala la DHL ?

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si de unde ai vrea sa stie ca urmeaza sa fie jupuit?
eu din greseala am dat peste cineva patit cu dhl, ca altfel ma prindeau si pe mine in plasa.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cu EU Express ar fi trebuit sa vina direct acasa pe CARGUS daca nu gresesc.

#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Si care e site-ul ala asa de secret?
Alliexpress DX si altele au topice, asa ca nu vad rostu sa fie tinut secret.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Defapt sunt multe magarii...

Expedited shipping service - DHL
Eu Express - DPD
EU Priority Line - CARGUS teoretic
Blegium post - la posta
European Direct Mail - GLS (mi-a venit)


Oricum e ciudata treaba, poate nu e 100% asa cum am zis eu.


Si mai sunt cateva asemanatoare...

Edited by TruculMagic, 21 January 2019 - 15:26.


#7
arcashu

arcashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.08.2007

 pasilla, on 21 ianuarie 2019 - 15:16, said:

Si tu abia acum ai aflat care e procedura vamala la DHL ?

sincer habar nu aveam nici de ce este la DHL nici ca va ajunge in Ro prin ei. anul trecut au venit partial la of postal, partial la vama postala din oras, a fost totul ok, 19%tva ce e peste 10 euro.
se pare ca lucrurile o iau razna cu vama

 paznicmare, on 21 ianuarie 2019 - 15:23, said:

Si care e site-ul ala asa de secret?
Alliexpress DX si altele au topice, asa ca nu vad rostu sa fie tinut secret.
ne e secret deloc, www.banggood.com, doar sa nu para reclama, nu am nimic de castigat

 TruculMagic, on 21 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Cu EU Express ar fi trebuit sa vina direct acasa pe CARGUS daca nu gresesc.
cargus/dhl din cate stiu e fuzionat, doua Marii intr-o palarie

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 arcashu, on 21 ianuarie 2019 - 15:29, said:

cargus/dhl din cate stiu e fuzionat, doua Marii intr-o palarie

Pai cu DHL pana in europa si apoi pe cargus pana acasa. De pe ce site ai luat ? Alixpress, banggood, gearbest sau geekbuying ?

#9
arcashu

arcashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.08.2007

 TruculMagic, on 21 ianuarie 2019 - 15:33, said:


Pai cu DHL pana in europa si apoi pe cargus pana acasa. De pe ce site ai luat ? Alixpress, banggood, gearbest sau geekbuying ?
banggood, mentionat mai sus

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai si ce metoda de transport ai ales ? Ce scrie in comanda ? Ca ai zis ceva nesigur.
De pe la sfarsitul lui 2018 au schimbat metodele de transport, vad ca nu mai au belgium post si altele... , au alte denumiri acuma. Eu cumpar periodic produse de la ei (de la 35-40$ pana la vreo 200$).

#11
arcashu

arcashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.08.2007
am facut o comanda de vreo 300 euro si am ales  expedited shipping pentru tot  crezand ca vine doar un colet.
ei au impartit in pachetele si vad ca toate sint trecute cu expedited shipping desi nu au mentionat taxa de shipping  decat pe un singur lot
Din ce am citit recent la ei, daca e cu expedited shipping sansele sant mari sa se opreasca la vama aeroport.
Daca nu , ajunge la posta vamala. Naiba a stiut...
Data viitoare poate sa trimita si cu calul la posta vamala daca tot trebuie vamuit, doar sa nu mai intre pe la vama aeroport/dhl

#12
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Cere banii inapoi de la paypal si explici ce a facut chinezul, daca nu rezolvi cu DHL. Coletele or sa se intoarca la chinez(asa cred).

Edited by A-d-r-i-a-n, 21 January 2019 - 16:28.


#13
arcashu

arcashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.08.2007
e rau cand afli tarziu despre cum merg companiile de transport..
sambata ora 10 apelez nr de tel DHL bucuresti si doamna robot ma anunta ca biroul este inchis, programul fiind luni-vineri orele 9-1700 si sambata 09-1130.
a trebuit sa ma uit in calendar sa fiu sigur ca nu am dormit 2 zile...

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
nu e vina chinezului, asa fac toti comerciantii, impart pachetele astfel incat sa le trimita cat mai repede, inclusiv emag, amazon, ebay sau cine mai vreti voi.

in al doilea rand, singura vina o are dhl Romania, pentru ca taxele astea exista doar la noi. ai iesi mult mai ieftin daca ai avea pe cineva in germania caruia sa-i trimiti coletele, apoi sa ti le trimita prin posta inapoi in Romania... pentru ca in germania de ex (sau in orice alta tara din europa), dhl-ul nu are niciun comision de-asta de formalitati vamale (ca pana la urma cu asta se ocupa, si pretul acestor servicii intra in costul total de transport).

in al treilea rand, nu e chiar asa complicat sa te ocupi singur de plata vamei. cel mai greu e prima data, dupa ce inveti hartiile o sa ti se para chiar usor. ai procedura detaliata aici.

Edited by born2lose, 21 January 2019 - 16:40.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cei mai naspa sunt DHL. Sunt inca vreo cateva topice pe forum numai despre asta.
Decat DHL mai bine lipsa.

Anul trecut am dat o comanda la Amazon US ptr 2 Blu-Ray-uri care nu se gaseau in Europa.
Unul a plecat cu DHL-ul, al doilea a intarziat un pic ca nu aparuse - era precomanda si a plecat cu UPS-ul.

Ala de la DHL a ajuns la noi, mi-au cerut si pe masa si pe tasu hartii de completat, le-am trimis si dupa 2 saptamani de telefoane au bienvoit sa-mi aduca pachetul.
Asta in conditiile in care un Film pe Blu-Ray nu are taxe vamale - doar TVA. Aici am scapat de comisionul lor ptr ca Amazon preia el taxele de la mine si le achita apoi la DHL - e ca si cum ar fi transport gratuit.
Cel venit mai tarziu pe UPS, nu m-a sunat nimeni. Dupa 3 zile m-am trezit cu coletul la usa. Cu toate actele de vamuire completate de ei in numele meu, fara sa ma mai deranjeze.

#16
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
bangood e ok, le explici frumos situatia si iti vor da banii inapoi.
daca era gearbest eram mai greu, pe aia trebuie sa ii ameniti ca dechizi caz la paypal la sume de peste 10$ :)

#17
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 arcashu, on 21 ianuarie 2019 - 14:59, said:



Chinezul, pentru ca asa ai place lui sa faca pachetele mici, mici, mici de tot , nu a pus toate produsele intr-un singur colet ca sacul lui mos Craciun ci le-a impartit in 12...pachetele mici.
Bine , zic treaca de la mine , am sa fac 12 drumiri la oficiul postal.... un pic de miscare nu strica,  nu doar in fata calculatorului la cumparaturi.

Sunt vanzatori/magazine diferite. De aceea nu ai primit un singur colet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate