Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

progresul tehnologic si somajul

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poate ar  fi  o idee sa applicam "bonusul de  cumintenie".....adica cine dintre somerii respectivi a fost cuminte toata  luna  primeste un bonus de la stat....astfel vor fi si motivati sa  stea cuminti

View Postpacopaco1967, on 19 ianuarie 2019 - 10:26, said:

Din acest motiv va fi lansat al treilea razboi mondial. i se spune "al treilea vai" in biblie.  Un presedinte de stat a afirmat ca planeta poate sustine cu usurinta 70 miliarde de suflete omenesti cu conditia sa fie ordine. Si se pare ca unii bogati s-au lansat in a implementa Noua Ordine Mondiala. Insa omenirea ar trebui sa invete sa se controleze. E cam greu sa starpesti jigodiile, retarzii, gunoaiele societatii. Progresul tehnologic nu face decat sa acutizeze nevoia implementarii unei noi ordini mondiale si a unei mentalitati superioare.
Sa vedem ce va iesi.
In ce priveste somajul , se sperie doar retarzii de acest aspect.
absolut deloc nu e greu...exista in ziua de astazi tehnici de stimulare a creierului sa devina mai inteligent....si psihiatrii pot face adevarate minuni cu aia care sunt incorigibili....cat despre retarzi...creierul alora nu e in stare nici sa le dea motricitatea unui om normal daramite sa munceasca ....asa ca ce pericol sa reprezinte?

#38
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postlil debul, on 19 ianuarie 2019 - 07:49, said:

De aia au aparut saracii , din cauza progresului tehnologic ?
Sintem inca in epoca de piatra cu tehnologia, slabe sanse sa ajungem saraci ca ne fura robotul munca, probabil ca o sa raminem fara resurse inainte sa se intimple asta, ne inmultim ca sobolanii.

Ne trebuie un razboi de purificare, o cura de dezintoxicare a Planetei.
Interesant e ca te-ai regasi si tu printre ei...La ce prostii va duce capul.

Noi,romanii,suntem vai de capul nostru si vorbim despre evolutia tehnologica.Mai intai ar trebui rezolvate probleme cu economia tarii,job-uri,aducerea Diasporei acasa,spitale,infrastructura,invatamant,sport,poluare etc.,si dupaia ne dam aiurea cu parerea.

Edited by Vlad_22, 19 January 2019 - 10:42.


#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017

View PostVlad_22, on 19 ianuarie 2019 - 10:40, said:

Interesant e ca te-ai regasi si tu printre ei...La ce prostii va duce capul.

Noi,romanii,suntem vai de capul nostru si vorbim despre evolutia tehnologica.Mai intai ar trebui rezolvate probleme cu economia tarii,job-uri,aducerea Diasporei acasa,spitale,infrastructura,invatamant,sport,poluare etc.,si dupaia ne dam aiurea cu parerea.

Stai linistit, progresul tehnologic nu va fi la stat (unde Posta Romana tocmai a adoptat POS-ul :)))))), ci in mediul privat, care la nivel de corporatie e in pas cu vremurile. Unde lucrez eu deja au inceput sa implementeze roboti software (RPA), chiar am lucrat la unul, am inlocuit o persoana care doua ore pe zi facea niste interogari in baza CRC si transmitea rezultatul catre solicitantii din sucursale. Toata treaba a fost al naibii de simpla si deloc costisitoare, am lucrat cu UiPath.

#40
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostVlad_22, on 19 ianuarie 2019 - 10:40, said:

Interesant e ca te-ai regasi si tu printre ei...La ce prostii va duce capul.

Noi,romanii,suntem vai de capul nostru si vorbim despre evolutia tehnologica.Mai intai ar trebui rezolvate probleme cu economia tarii,job-uri,aducerea Diasporei acasa,spitale,infrastructura,invatamant,sport,poluare etc.,si dupaia ne dam aiurea cu parerea.
Mai, tu ai baut din aceasi fantana cu Geoana?  Lasi dom'le societatea sa progreseze de la sine. Ce treaba ai tu cu diaspora ? Aceia sunt colacul de salvare in caz de colaps economic.

#41
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

E simplu, scapi de saraci
Propui o lege si o votezi, ca saracii care nu fac copii sa primeasca de la stat 2000 lei pe luna.
In 50 de ani ai curatat tara

Cine sa propuna ce lege sa propuna? Cu ce drept ii interzici tu unui sarac ca sa nu faca copii? Poate ala nu vrea sa fie sclavul baniilor' si vrea sa faca 10 copii. Mai bine iau in calcul teoria mea cu Mudflood, cand oamenii se desteapta si isi da seama' pac, de asta trebuie luat in calcul orice posibilitate. Nu poate nimeni sa elimine pe nimeni, oamenii vor lupta chiar si cei saraci. Chiar si daca vorbim despre saracie extrema, tot eliminare indirecta este, iar daca se intampla asta oamenii se vor revolta. Nimeni nu poate sa se puna stapan pe resurse, nimeni nu poata sa se puna stapan pe pamanturi, absolut nimeni, daca nu exista un consens ca toti oamenii sa fie de acord cu asta.

Quote

Daca vorbim de lumea civilizata, adica de popoarele Europei + N. America, mai demult, se traia mult mai prost si-un mult mai mare procent din populatie, era intr-o saracie lucie, mult mai mare, decat azi.

Cine a spus ca se traia mai prost? Eu m-am documentat, si se pare ca se traia mult mai bine, energia era chiar gratis, si am gasit dovezi. Nu mai citi aberatiile alea de carti de Istorie manipulate de catre altii, ca sa fie totul cum vor ei. Deci in concluzie, nu se traia mai prost, si se traia mult mai bine, cu tehnologie avansata. Iar 3 la mana, nu stiu ce vezi tu sau altii, dar mie nu mi se pare deloc ca suntem 7 miliarde de oameni, si asta-i tot o aberatie. Pana si clipul ala de pe Youtube cu PSY si Gagnam Style este facatura, 3 miliarde de vizualizari, si 15 milioane de Like-uri, ha ha ha, si clipul cu Despacito tot o facatura este, 6 mld de vizualizari? ba esti nebun? si 31 de mil de Like-uri. Adica sa uitat toti saracii, 80% din populatie sa uitat la clipul Despacito si doar 3 milioane de comentarii, adica 6 miliarde de oameni si doar 3 milioane de comentarii. Clipurile astea cu miliarde de vizualizari au fost create sa ne bage astia in cap ca suntem cati suntem.... dar se pare ca au cam esuat. Unde sunt aia 6 miliarde care sa uitat la despacito? De ce majoritatea clipurilor au 10-20 de milioane de vizualizari? Toti sunt inapoiati, nu-i intereseaza nimic altceva, decat Despacito, nu prea suna plauzibil. Bai deci sa uitat 6 miliarde de Oaneni, si Luis Fonti ala, abia a strans 23 de milioane de abonati, bai ce sa zic, pana si eu strangeam mai multi abonati... daca bineinteles, chiar existau vizualizarile alea, dar a strans 23 de milioane de abonati, pentru ca nu exista vizualizarile alea. Si punem si abonatii care-i avea inainte (caci inainte sa faca clipul ala cu Despacito mai avea si alte clipuri. Deci omul abia daca a strans 1-2 milioane de abonati din 6 miliarde de vizualizari. (Cineva care a fost fan inainte, poate spune sigur cati abonati avea inainte sa faca clipul Despacito, si cati abonati a strans dupa clip, nu pot sa ma pronunt pentru ca nu stiu).

Inainte clipul ala cu PSY avea 3 miliarde si ceva de vizualizari, facuse maximum. Cum drak sa ridicat Despacito, la 6 miliarde? Asa de mult am crescut in 6-7 ani? Nu vedeti ca este o intreaga escrocherie la nivel mondial... nu ai cum sa nu iti dai seama ca este o escrocherie. Peste vreo 5-6 ani se mai creeaza un clip, dar cu 10 miliarde de vizualizari Posted Image

Edited by hwplanet, 19 January 2019 - 11:40.


#42
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostVlad_22, on 19 ianuarie 2019 - 10:40, said:


Interesant e ca te-ai regasi si tu printre ei...La ce prostii va duce capul.


Mda, argumentul suprem si numai la tine, "o sa mori si tu bai boule". Pai am zis eu undeva ca ma autoexclud ? Nu, este posibil sa-mi cada si mie capul sub nemilosul satir al Curateniei Mondiale dar fiind o constiinta superioara imi si asum chestia asta. Da, sansele sint 50-50 sa crap dar pt mine, ca si optimist sint 50-50 sa scap.

*da' cum v-a venit voua ideea ca prima victima sint eu, am ciunga'n par sau care e treaba ?

Edited by lil debul, 19 January 2019 - 11:21.


#43
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postlil debul, on 19 ianuarie 2019 - 07:49, said:


Ne trebuie un razboi de purificare, o cura de dezintoxicare a Planetei.
Dar sa nu fii tu ala de merge in linia intai.....

#44
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postgeostorm, on 19 ianuarie 2019 - 08:37, said:

Nu neaparat sa scada consumul, ci poate sa ramana constant.
Fara crestere economica, fara,crestere de salarii si pensii, fara crestere de consum, fara cresteri de preturi... Asta ar insemna stabilitate

Intre timp Italia introduce venitul de cetatenie

http://m.hotnews.ro/stire/22921644
Lasa propaganda.
M5S e un fel de PSD din Italia.
Iti dai seama ca nu o sa bage venitul de cetatenie.
Ganditi inainte sa scrieti ceva.

#45
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View Postlil debul, on 19 ianuarie 2019 - 07:49, said:

De aia au aparut saracii , din cauza progresului tehnologic ?
Sintem inca in epoca de piatra cu tehnologia, slabe sanse sa ajungem saraci ca ne fura robotul munca, probabil ca o sa raminem fara resurse inainte sa se intimple asta, ne inmultim ca sobolanii.

Ne trebuie un razboi de purificare, o cura de dezintoxicare a Planetei.
Saracia apare din cauza polarizarii bogatiilor.

#46
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postpacopaco1967, on 19 ianuarie 2019 - 10:54, said:

Mai, tu ai baut din aceasi fantana cu Geoana?  Lasi dom'le societatea sa progreseze de la sine. Ce treaba ai tu cu diaspora ? Aceia sunt colacul de salvare in caz de colaps economic.

View Postlil debul, on 19 ianuarie 2019 - 11:20, said:

Mda, argumentul suprem si numai la tine, "o sa mori si tu bai boule". Pai am zis eu undeva ca ma autoexclud ? Nu, este posibil sa-mi cada si mie capul sub nemilosul satir al Curateniei Mondiale dar fiind o constiinta superioara imi si asum chestia asta. Da, sansele sint 50-50 sa crap dar pt mine, ca si optimist sint 50-50 sa scap.

*da' cum v-a venit voua ideea ca prima victima sint eu, am ciunga'n par sau care e treaba ?
Mai usor cu teoria conspiratiei,zic.Poate vreo molima ne va decima,in rest sunt si eu constient de faptul ca suntem prea multi si Terra nu ne va mai putea sustine peste nu foarte mult timp,dar nici nu pun botul la toate teoriile astea conspirationiste.Problema e in tari precum India si Bangladesh dar si in Africa Subsahariana.Europa urmeaza un trend de depopulare si imbatranire a populatiei,incet dar sigur.

Edited by Vlad_22, 19 January 2019 - 12:45.


#47
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostTestosteron, on 19 ianuarie 2019 - 11:52, said:


Dar sa nu fii tu ala de merge in linia intai.....
Da, nu am scris deja asta ?
Si bineinteles va asteptam si pe dvs. sa va aduceti aportul pina la cifra de 7 miliarde.

View Postr3dstar, on 19 ianuarie 2019 - 12:29, said:


Saracia apare din cauza polarizarii bogatiilor.
Mda, exact asta este cauza, sa stii.
Bogatia de ce apare ?

View PostVlad_22, on 19 ianuarie 2019 - 12:43, said:



Mai usor cu teoria conspiratiei,zic.Poate vreo molima ne va decima,in rest sunt si eu constient de faptul ca suntem prea multi si Terra nu ne va mai putea sustine peste nu foarte mult timp,dar nici nu pun botul la toate teoriile astea conspirationiste.Problema e in tari precum India si Bangladesh dar si in Africa Subsahariana.Europa urmeaza un trend de depopulare si imbatranire a populatiei,incet dar sigur.
Vorbram despre populatia GLOBALA.
PLANETARA.

#48
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai bine sarac decat sclav.
Explicati-mi si mie de ce tarile avansate tehnologic au nivelul de trai cel mai ridicat si somajul cel mai mic, ba sunt nevoiti sa aduca forta de munca de prin alte parti pentru ca nu fac fata, iar tarile primitive au cel mai mare grad de somaj (unele chiar 100%) iar muritul de foame la propriu e ceva foarte obisnuit pe acolo incat nu mai impresioneaza pe nimeni.
Da, ba! Solutia e sa va imbracati cu niste frunze, sa va duceti intr-o pestera si sa va hraniti cu gandaci si lilieci.

#49
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ hwplanet : nu ştiu cum se face contorizarea la YouTube: pe I.P./persoană care are cont (adică o persoană care are a intrat o dată şi gata, după aia nu mai sunt contorizate vizualizările sale) sau de exemplu dacă o persoană care are cont se uită de 10 ori vor fi contorizate 10 vizualizări.

Digitizarea cred că a dus mai multe pierderi de locuri de muncă decât automatizările. Întrebarea e dacă va reuşi să creeeze noi locuri de muncă încât să absoarbă o parte din şomeri, ţinând cont de faptul că nu toţi se pricep la I.T.

#50
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postpacopaco1967, on 19 ianuarie 2019 - 10:26, said:

,Si se pare ca unii bogati s-au lansat in a implementa Noua Ordine Mondiala.,

Ce tu nu stii,ca aia unii bogati de li se mai zice masoni au hotarat sa reduca si populatia planetei la cateva sute de milioane de suflete.Si cu noua ordine mondiala va veni si cipul implantat in creier cu telecomanda din america.Si ca legile vor fi respectate, daca nu benevol atunci telecomandat din cip.Si la mai multe nesupuneri se apasa butonul rosu(eliminarea) ca esti galceava pentru societate.

#51
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostKean, on 19 ianuarie 2019 - 14:24, said:

Ce tu nu stii,ca aia unii bogati de li se mai zice masoni au hotarat sa reduca si populatia planetei la cateva sute de milioane de suflete.Si cu noua ordine mondiala va veni si cipul implantat in creier cu telecomanda din america.Si ca legile vor fi respectate, daca nu benevol atunci telecomandat din cip.Si la mai multe nesupuneri se apasa butonul rosu(eliminarea) ca esti galceava pentru societate.
Pai tu crezi ca toti vor accepta cip-ul ala sau cum?Ei sunt cativa vs miliarde de oameni.Ce sanse pot avea?Ce o sa faca,o sa te salte jandarmeria din casa ca sa te duca la implantat cip-ul in creier lol...

Edited by Vlad_22, 19 January 2019 - 14:49.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBursul, on 19 ianuarie 2019 - 07:58, said:

Societatea se va echilibra de la sine.Cine va cumpara produsele facute de roboti daca oamenii nu vor avea bani? Se vor duce in cap si  fabricile.

OIn sfarsit cineva cu cap a pus punctul pe i :)
Exact, subscriu. In cazul in care oamenii vor ramane fara locuri de munca rezulta ca nu vor mai avea bani. In cazul asta cine va cumpara toate produsele fabricate de catre roboti daca nu vom avea bani?! Sistemul va intra in colaps. Deci e o prostie sa spunem ca robotii ne vor lua locurile de munca.

#53
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ce-mi plac astia care pun botul la chestia cu cip-urile implantate in creier.

#54
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMembruAnonim, on 19 ianuarie 2019 - 14:48, said:

OIn sfarsit cineva cu cap a pus punctul pe i Posted Image
Exact, subscriu. In cazul in care oamenii vor ramane fara locuri de munca rezulta ca nu vor mai avea bani. In cazul asta cine va cumpara toate produsele fabricate de catre roboti daca nu vom avea bani?! Sistemul va intra in colaps. Deci e o prostie sa spunem ca robotii ne vor lua locurile de munca.
Aia care lucreaza in fabricile de fabricat roboti. Sau voi aveti impresia ca robotii aia apar din neant?
O femeie de serviciu de la fabrica de cuie va lucra ca femeie de serviciu la fabrica de fabricat roboti care fabrica cuie. La fel si contabilii, si strangatorii de suruburi, si restul.
Zilierii care stiu sa isi castige painea doar dand cu sapa se pot angaja stergatori de praf in fabricile de roboti.
Voi ati ramas la nivel de indienii care cand au vazut prima data trenul au sarit pe el cu sageti si sulite crezand ca e balaur. Pana si aia si-au dat seama de multa vreme ca trenurile e bune, nu balauri.

Edited by Friskey, 19 January 2019 - 15:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate