Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Chirurg ce isi face cruce, inainte de operatie

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 12.01.2018
l-ai surprins tu?

#56
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012
Mai putina decat  unul care nu-si face cruce. Totusi nu mi se pare total descalificant pentru el in schimb m-ar speria rau gestul fiindca as intelege ca e chiar grav. Cunosc un chirurg foarte bun si ortodox practicant in acelasi timp. Banuiala mea e ca nu i se trage neaparat de la operatiile lui cat de la faptul ca e casatorit cu un medic oncolog - in cazul ei  citostaticele fac numai jumate de treaba restul  depinde de foarte multi factori printre care sansa. Banuiesc ca ea e cea care il duce la biserica in fiecare duminica.

#57
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postionut27, on 15 ianuarie 2019 - 11:04, said:

@kolfleading, te stiu baiat destept. Este trist sa vad, din partea ta, un astfel de comentariu jignitor la adresa lui Dumnezeu dar si a celor ce cred in El.
D-zeu n-are cum sa fie jignit pentru ca nu exista. Sunt doar superstitii, la fel ca si celelalte 3000 de divinitati total diferite pe care mintea omului le-a nascocit.
Despre cei care cred in el n-am spus nimic. Posted Image

Edited by kolfleading, 15 January 2019 - 11:24.


#58
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
un om e un om....
Are frici, are emotii, are indoieli.

Dar un doctor bine pregatit ramane un doctor bine pregatit......

Din nou avem situatia in care judecam omul superficial, dupa haine,
dupa servieta diplomat, dupa tunsoare, dupa icoana de pe birou

#59
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012
Ba il judeci dupa increderea in el.Numai superficiala  nu e judecata asta. Din contra  e cea mai profunda  posibil degeaba ii stiu tot cv-ul i-am vazut si tinut in mana toate diplomele, daca el nu crede in ele., inseamna ca stie ceva ce eu nu stiu.

Singurul lucru bun la lipsa de incredere e  certitudinea ca va fi mai atent decat unul prea sigur pe el.

Edited by iulian_k, 15 January 2019 - 11:44.


#60
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,302
  • Înscris: 06.01.2007
Vio, judecata e lucrul fundamental. E musai sa judeci cu orice ai la dispozitie.
Important e rezultatul judecatii.
Dar e musai necesar sa judeci.
Dupa religie, dupa ceasul de la mana, dupa ghiulul de la deget, dupa crucea de la piept, dupa icoana de pe masa, dupa orice ai la dispozitie in lipsa a ceva mai bun.

#61
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postmaccip, on 15 ianuarie 2019 - 11:43, said:

Vio, judecata e lucrul fundamental. E musai sa judeci cu orice ai la dispozitie.
Important e rezultatul judecatii.
Dar e musai necesar sa judeci.
Dupa religie, dupa ceasul de la mana, dupa ghiulul de la deget, dupa crucea de la piept, dupa icoana de pe masa, dupa orice ai la dispozitie in lipsa a ceva mai bun.
justitia e oarba pentru ca legata la ochi boss. tocmai ca sa nu se uite la ceasu' de la mana (rolex sau feic), la crucioaca de pe piept etc.

#62
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012
Nu as baga asta la  "judecata dupa religie" fiindca indiferent daca isi face cruce cu degetelele impreunate sau cu toata mana, daca zice "Allah Ackbag",  atinge Tora,  ia ozitie lotul ca sa atraga energiile cosmice sau citeste horoscopul toate sunt semne ale unuia din cele mai profunde aspecte : lipsa de incredere, in diplomele date de altii si in experienta personala.

Edited by iulian_k, 15 January 2019 - 11:52.


#63
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
E mai mult o superstiție, un ritual, o obișnuință a omului credincios. Păi nu se zice că zeul are un plan? Deci oricum s-ar ruga sau ar cerși unul sau altul planul e dus la îndeplinire. Atunci, ce rost mai are să te rogi? Speri că zeul își schimbă planul divin pentru ca-ți faci tu o cruce amărâtă?
Crucea aia ajută la fel de mult cât trifoiul cu patru foi.

Edited by caiuscorneliu, 15 January 2019 - 11:59.


#64
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,302
  • Înscris: 06.01.2007
@motanu
Justitia nu e totuna cu judecata, ai tu o fixatie indusa de vremurile pe care le traim, de temele aruncate la teveu.
Judecata e procesul prin care evaluezi o anumita situatie-stare pentru a lua decizii.
E un lucru pe care trebuie sa-l faci si toata lumea il face, chiar si Vio.
Spre exemplu, prin judecata poti lua decizia daca te lasi sau nu operat de asta:
Attached File  Marius-Costachescu001-300x188.jpg   14.44K   6 downloads
Chiar daca n-ai altceva la dispozitie decat o simpla poza dupa care sa judeci. Si-l judeci dupa moaca, dupa ce are la gat, dupa ce scrie pe tatuajele lui, dupa ce alte alternative ai, dupa orice. Pentru ca n-ai de unde sa stii daca-i bun chirurg. Am inteles ca stie bine cu cutitul, e drept, dar sa presupunem ca n-ai de unde sa stii asta, ai doar poza asta (sau imaginea lui la priima vedere)
Toata lumea judeca, o face si trebuie s-o faca. Suntem proiectati sa judecam, judecam chiar si inainte ca omul sa invete limbajul articulat. Si o faceam in mod eficient si rapid. Dai sau fugi? Sau dai si fugi? Deciziile astea se iau printr-un proces de judecata adecvat situatiei.

Edited by maccip, 15 January 2019 - 12:01.


#65
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAldulescu, on 15 ianuarie 2019 - 08:14, said:

Cam cata incredere prezinta pentru voi un doctor ce isi face cruce inainte de a opera, ati avea incredere intr-un astfel de chirurg, v-ati duce la el pentru o operatie?
Deplina.
Medicul trateaza, Al de Sus vindeca.

View Postkolfleading, on 15 ianuarie 2019 - 09:37, said:

Chiar recent, un copilas nevinovat a ajuns in coma la un spital din Vâlcea...caz mediatizat...
Unde mortii ma-sii a fost d-zeu cand acest copil a avut nevoie de ajutor?
Scopul lui D-zeu este sa obtina suflete perfectionate, nu vieti.
Viata nu-i altceva decat un curs de perfectionare.

View PostMosotti, on 15 ianuarie 2019 - 10:08, said:

Pina cind un OM a inventat penicilina dumnezo era fix pix.
Penicilina exista in natura, maistore.
Pana cand D-zeu nu i-o cascat ochii acelui om, ala n-o descoperit-o.
Descoperire, nu inventie.

#66
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu mai are rost sa o dam încoace și încolo,e imposibil că  acolo sus sa nu existe o forță care vegheaza și care a creat totul
Treabă e următoare,nu ai nimic de pierdut daca crezi și exista,dar daca nu crezi și exista e posibil sa ai de pierdut,ori în lumea asta ori în următoare...nu avem de unde să stim

Edited by I2O, 15 January 2019 - 12:34.


#67
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postwaterman, on 15 ianuarie 2019 - 09:25, said:


Dar având în vedere că topicul este creat de unul care acum câteva luni întreba cum găsește cretă de scris pe tablă, are topice gen "unde se folosesc becurile de 12V", "de ce sunt baschetbaliștii înalți " și altele și mai nocive, cred că a venit timpul să ne luăm pastiluțele.
io cand am vazut titlul despre baschetbalisti am zis "io-te-te , a mai invatat un prost sa scrie pe forum".

In urma cu ceva ani am intalnit un profesor universitar, medic chirurg, sef de sectie urologie, care tot o tine intr-una : "isus marele medic" . Am aflat ca nu facea bascalie ci era credincios. In comparatie cu multi retarzi care se dau destepti findca sunt atei, medicul acela era un geniu. De la el a plecat totul si in cazul meu.

#68
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostHunor_66, on 15 ianuarie 2019 - 12:30, said:


Scopul lui D-zeu este sa obtina suflete perfectionate, nu vieti.
Viata nu-i altceva decat un curs de perfectionare.


Credinta mea este ca exista un numar anume de suflete, fix, care trec la moarte in urmatorul corp aflat pe linia de fabricatie....om, furnica, albina, sarpe, elefant

Caci de cresut fiecare credem in ceva , este obligatioriu sa avem o cresinta in ceva daca tot avem ratiune....dar acel ceva poate fi orice ....nu neparat un zeu

#69
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,302
  • Înscris: 06.01.2007

View PostI2O, on 15 ianuarie 2019 - 12:33, said:

Nu mai are rost sa o dam încoace și încolo,e imposibil că  acolo sus sa nu existe o forță care vegheaza și care a creat totul
De-acord.
Insa eu cred ca e imposibil ca acea forta sa-ti ceara sa faci cruci si sa pupi icoane sau sa bei agheazma.
Credinta e o optiune personala. E drept ca asta iti influenteaza viata, te face sa fii intr-un fel sau altul.
Eu am mai putina incredere in oamenii religiosi, insa pot accepta ca un anumit serviciu sa-mi fie oferit de unul religios.
Nu ma refer la o operatie chirurgicala, ma inspaimanta inasi gandul de asa ceva. Insa am incredere intr-un taximetrist cu zeci de cruci la parbriz, pana la urma asta nu-i un semn ca individul e dus cu pluta, n-are de ce sa-mi fie frica. Si invatatoarea lui fii-mea e religioasa. Nu pot sa spun ca-s mare fan al ei, dar consider ca atata timp cat isi face treaba, e OK, chiar daca.. sa zicem as fi preferat una nereligioasa. E o chestie de optiune personala, dar nu e bine sa fim radicali in privinta asta cu religia. A fi religios nu inseamna neaparat ca esti mai prost. E drept ca exista o corelatie, insa aceasta corelatie e absorbita in totalitate fara probleme de alte fluctuatii de la (hai sa zicem) normalitate.

#70
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008

View PostI2O, on 15 ianuarie 2019 - 12:33, said:

Nu mai are rost sa o dam încoace și încolo,e imposibil că  acolo sus sa nu existe o forță care vegheaza și care a creat totul
Treabă e următoare,nu ai nimic de pierdut daca crezi și exista,dar daca nu crezi și exista e posibil sa ai de pierdut,ori în lumea asta ori în următoare...nu avem de unde să stim

Iar pariul lui Pascal? Păi sunt mii de zei. Ce crezi că o să zică zeul Soare, spre exemplu, când vei fi în fața lui și vei zice că te-ai rugat o viață la bărbosul creștin? N-ai belit-o? Cât despre imposibilitatea să existe o forță care veghează, ce să zic? Nu avem nicio dovadă, ba chiar conform logicii e și improbabilă.

View Postvio69a, on 15 ianuarie 2019 - 12:51, said:



Credinta mea este ca exista un numar anume de suflete, fix, care trec la moarte in urmatorul corp aflat pe linia de fabricatie....om, furnica, albina, sarpe, elefant

Caci de cresut fiecare credem in ceva , este obligatioriu sa avem o cresinta in ceva daca tot avem ratiune....dar acel ceva poate fi orice ....nu neparat un zeu

Păi se pare că nu e prea fix numărul ăla din moment ce numărul vietaților tot crește, nu?

#71
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017

View Postmaccip, on 15 ianuarie 2019 - 11:43, said:

Vio, judecata e lucrul fundamental. E musai sa judeci cu orice ai la dispozitie.
Important e rezultatul judecatii.
Dar e musai necesar sa judeci.
Dupa religie, dupa ceasul de la mana, dupa ghiulul de la deget, dupa crucea de la piept, dupa icoana de pe masa, dupa orice ai la dispozitie in lipsa a ceva mai bun.

Si ce te face sa crezi ca masura cu care judeci tu e cea buna ? Nu mai bine te abtii ?

#72
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcaiuscorneliu, on 15 ianuarie 2019 - 11:58, said:

E mai mult o superstiție, un ritual, o obișnuință a omului credincios. Păi nu se zice că zeul are un plan? Deci oricum s-ar ruga sau ar cerși unul sau altul planul e dus la îndeplinire. Atunci, ce rost mai are să te rogi? Speri că zeul își schimbă planul divin pentru ca-ți faci tu o cruce amărâtă?
Crucea aia ajută la fel de mult cât trifoiul cu patru foi.
E placebo, findca omul acela are nevoie de sustinere morala si doreste ca lucrurile sa decurga bine . Prefer sa fiu pe mana unui astfel de om decat deloc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate