Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Chirurg ce isi face cruce, inainte de operatie

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Sunt destui chirurgi si somitati medicale, care cred in divinitate.

Oricat ar parea de ciudat si chiar neverosimil...

#20
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
http://www.cuvantul-...-moment-critic/

Interviu cu PARINTELE… NEUROCHIRURG STEFAN MINDEA in ziarul Lumina: “MULTI NU AU VOCE FIINDCA LE ESTE TEAMA SA NU FIE VAZUTI DREPT HABOTNICI”/ “Consider ca România este intr-un moment critic”

De acest caz ce mai spuneti ?

Am fost la dansul la consult, pare un om mai mult decat competent dar...inteleg ca , creierul are misterele sale...pentru moment nedescoperite dar sa le compensezi cu Dumnezeu...neurochirurg de talia sa mi se pare exagerat. Probabil ca oamenii sunt la limita clacarii si au gasit o liniste in conceptul de Dumnezeu ca altfel nu imi explic...

Edited by ct03nut, 15 January 2019 - 08:48.


#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Isi face curaj!

Bine ca nu baga si un shot de tarie inainte!

Edited by Courage, 15 January 2019 - 08:50.


#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aldulescule și io personal îmi fac cruce când văd ce topice faci.

#23
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postrosix, on 15 ianuarie 2019 - 08:46, said:

Toti isi fac cruce, ca fara ajutorul lu Dumnezeu, medicina e zero, in vindecarea omului, acesta find o fiinta divina, nu o masina la care schimbi placutele si filtrele.

Orice chirurg cand deschide un om, sa opereze, stie ca, daca va gasi acolo un cancer cat China, nu va putea face nimic si va trebui sa-i spuna acelui om, ca nu mai are multe zile de trait.
Eu zic sa desfiintam spitalele daca medicina e 0 fara un prieten imaginar pervers in cer.....

#24
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostCourage, on 15 ianuarie 2019 - 08:50, said:

Isi face curaj!

Bine ca nu baga si un shot de tarie inainte!


Posted Image

Poate nu-i de crezut, insa pe vremuri, mi se pare inainte de 89, exista un chirurg, la un spital militar din provincie, care inainte de operatie, obisnuia sa traga o cinzeaca, sa nu-i tremure mana...

Era un chirurg foarte bun, renumit si cu rezultate bune, oricat ar parea de ciudat. Intr-adevar, de ceva vreme devenise alcoolic si dupa ce bea paharelul, mana inceta sa-i tremure.
Dar, sa ne intelegem... inainte de operatie bea doar un paharel, cat sa iasa din sevraj, nu mai multe si nu toata sticla ! Posted Image

Stiu chestia asta, intrucat tata il cunostea foarte bine, lucrand in acelasi spital cu el.

( tata nu era chirurg... Posted Image )

Edited by sylvius, 15 January 2019 - 09:00.


#25
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
poate isi cere iertare ca salveaza toti nebunii/basistii...sau ca incearca un nou experiment. :)

oricum, in secolul 21 sa nu fii ateu...Posted Image

#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
[email protected] dreptate ai nene in postu ala

#27
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostdiZy, on 15 ianuarie 2019 - 08:56, said:

Eu zic sa desfiintam spitalele daca medicina e 0 fara un prieten imaginar pervers in cer.....
Eu zic sa nu ajungi vreodata in situatia de a fi intins pe masa aia cu ceva serios, ca iti garantez ca n-o sa-ti mai pese nici daca recita din biblie, coran si torah in acelasi timp.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Chirurgii isi fac cruce de ce boli gasesc in omul modern, care s-a indepartat de Dumnezeu, in numele Fiarei, de asta se practica.

Edited by rosix, 15 January 2019 - 09:06.


#29
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
si totusi, ai prefera sa nu recite din nimic..

#30
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
io cred ca medicii din tarile arabe recita Coranul.

#31
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
idei pt initiator...dar daca recita o manea? sau are chei de bmw la el? daca are aifon?

Edited by 41ex, 15 January 2019 - 09:10.


#32
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Neatentie cu final fericit: https://www.cbsnews....n-for-patients/

#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Cei care lucreaza asa de aproape cu vietile oamenilor, nu au aceiasi psihologie a omului obisnuit. Proabil ca sunt niste mecanisme de protectie.
Am vazut neurologi care vorbesc singuri. Stiu o psihiatra care se imbraca in perdea. Ei insisi au niste chestii la bibilica. Dar pare-se ca sunt niste mecanisme de protectie care ii ajuta sa-si faca jobul mai bine. Poate ca vrea sa intre in postura de pacient, dracu stie.
Medicii buni sunt oameni ciudati, atat cat am cunoscut eu tagma asta a lor.

Un reparator de televizoare nu-si va face cruce inainte de a desface capacul televizorului. N-are de ce, n-are miza. De-aia, eu nu mi-as duce televizorul la reparat unuia care-si face cruce.

Si apoi, medicina desi lucreaza cu metode stiintifice, ea insasi nu e o stiinta dupa rigorile necesare. Daca chirurgul crede ca Dumnezeu il ajuta cand manuieste bisturiul, lasa-l sa creada, important e sa se simta el confortabil sa nu faca vreo greseala. E greu sa nu gresesti mai ales cand ai miza mare.

Edited by maccip, 15 January 2019 - 09:15.


#34
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Ca-si face cruce doctorul, iti mai da o speranta ca ai sa te trezesti in salonul de ingrijiri postoperatorii si nu pe lumea aialalta. Posted Image
Bine ca nu asculta manele in timpul operatiei ! Posted Image

#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAldulescu, on 15 ianuarie 2019 - 08:14, said:

Cam cata incredere prezinta pentru voi un doctor ce isi face cruce inainte de a opera, ati avea incredere intr-un astfel de chirurg, v-ati duce la el pentru o operatie?
Doamne ajuta sa avem cat mai multi!
Un OM!

View Post41ex, on 15 ianuarie 2019 - 09:10, said:

idei pt initiator...dar daca recita o manea? sau are chei de bmw la el? daca are aifon?
atunci..fugi cat mai poti! PE bune!

#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmaccip, on 15 ianuarie 2019 - 09:14, said:

Cei care lucreaza asa de aproape cu vietile oamenilor, nu au aceiasi psihologie a omului obisnuit. Proabil ca sunt niste mecanisme de protectie.
Am vazut neurologi care vorbesc singuri. Stiu o psihiatra care se imbraca in perdea. Ei insisi au niste chestii la bibilica. Dar pare-se ca sunt niste mecanisme de protectie care ii ajuta sa-si faca jobul mai bine. Poate ca vrea sa intre in postura de pacient, dracu stie.
Medicii buni sunt oameni ciudati, atat cat am cunoscut eu tagma asta a lor.

Un reparator de televizoare nu-si va face cruce inainte de a desface capacul televizorului. N-are de ce, n-are miza. De-aia, eu nu mi-as duce televizorul la reparat unuia care-si face cruce.

Si apoi, medicina desi lucreaza cu metode stiintifice, ea insasi nu e o stiinta dupa rigorile necesare. Daca chirurgul crede ca Dumnezeu il ajuta cand manuieste bisturiul, lasa-l sa creada, important e sa se simta el confortabil sa nu faca vreo greseala. E greu sa nu gresesti mai ales cand ai miza mare.

Exact. E o formă de autosugestie, ca și religia în general, pentru cel care crede în zeu. Și dacă asta îl ajută să-și facă treaba mai bine eu nu am nimic împotriva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate