Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Realizare instalatie electrica cu cablu pozat direct

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
In viata reala, dupa 2011 - an in din care I7 / 2011 permite realizarea instalatiilor electrice si in acest sistem, au inceput sa apara si la noi executii cu cablul direct ingropat in zid. De regula se foloseste Cyaby, N2xh dar si Nym cu variatiile sale.

Cat de usor este sa implementati asemenea solutii? Cat de usor accepta dirigintii de santier?  Din experienta voastra, cati verificatori de proiect isi dau binecuvantarea asupra acestui mod de pozare? Daca pana acum era cositorire vs wago sau masiv vs litat de acum cred ca va fi si tub Ipey / copex vs cablu ingropat.

Timpul de executie este mai scurt, costurile sunt mai mici si lucrarea la urma urmei are aceiasi valabilitatea ca si cea clasica. Astept si parerile coastre.

Un an bun la toti colegii! Bafta!

In I7 / 2011, gasiti detalii la :

"...... 5.2.3.1. Sisteme de pozare în aer
Modurile de pozare de referintă sunt prezentate în  anexele 5.5  si 5.6.
5.2.3.1.3. În modul de pozare C, cablu este fixat pe perete sau montat în perete .
Termenul de “perete” cuprinde montarea în perete de cărămidă, beton, ghips sau similar (altele decât materiale pentru izolare termică)...."

Edited by curentarul, 12 January 2019 - 20:47.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
eu am folosit pentru o portiune mica INTENC, sa nu mai stau sa sparg pentru copex.

am vazut si metode mai exotice ca asta:

https://www.romstal....5-p9656624.html

#3
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
nici nu ma gandesc sa fac proiectele cu metoda asta de pozare
nu vreau sa fiu pomenit de clienti

 laffin, on 12 ianuarie 2019 - 21:01, said:

am vazut si metode mai exotice ca asta:

https://www.romstal....5-p9656624.html

are conductoarele izolate?
ca nu prea par

Edited by mihnearau1, 12 January 2019 - 21:06.


#4
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Pot sa te intreb de ce nu? O instalatie electrica se proiecteaza in functie de necesitatile clientului si in functie de normele tehnice existente in vigoare. Exceptand celebra "daca se da o gaura in tub cum mai scot conductorii" care ar fi motivele care te-ar determina sa nu faci asa ceva? Daca ar fi sa facem o paralela intre lumea noastra, a electricienilor si cea a instalatorilor si ei pot spune acelasi lucru, nu? Si totusi, instalatiile sanitarer si cele termice continua sa fie executate si ingropat.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca gasesti clienti amatori de asa ceva, restul e floare la ureche.

#6
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 curentarul, on 12 ianuarie 2019 - 21:08, said:

Pot sa te intreb de ce nu? O instalatie electrica se proiecteaza in functie de necesitatile clientului si in functie de normele tehnice existente in vigoare. Exceptand celebra "daca se da o gaura in tub cum mai scot conductorii" care ar fi motivele care te-ar determina sa nu faci asa ceva? Daca ar fi sa facem o paralela intre lumea noastra, a electricienilor si cea a instalatorilor si ei pot spune acelasi lucru, nu? Si totusi, instalatiile sanitarer si cele termice continua sa fie executate si ingropat.

eu cand fac proiecte ma pun si in locul executantului, al celui de la intretinere si a clientului
daca nu sunt multumit de solutii din toate cele 4 puncte de vedere nu aleg solutia aia

#7
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Clientul cere o instalatie electrica. Il intereseaza sa fie conforma cu ce isi doreste el si mai presus de toate sa nu aiba probleme. Restul, tine de noi.

#8
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 curentarul, on 12 ianuarie 2019 - 21:14, said:

Clientul cere o instalatie electrica. Il intereseaza sa fie conforma cu ce isi doreste el si mai presus de toate sa nu aiba probleme. Restul, tine de noi.

pai vezi

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 curentarul, on 12 ianuarie 2019 - 21:14, said:

Clientul cere o instalatie electrica. Il intereseaza sa fie conforma cu ce isi doreste el si mai presus de toate sa nu aiba probleme. Restul, tine de noi.
Un  client informat cere ce vrea el, nu ce i se baga pe gat.

#10
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
mihnearau1 Intreb altfel: daca este legal recunoscuta de ce exista la noi reticenta asta in a executa si asa?  Din discutiile avute cu cei din bransa noastra, fiecare asteapta sa existe precedentul pentru a putea executa si asa. Din nefericire, totul se opreste la verificatorii de proiect care nu trec mai departe.

pasila        Daca este informat stie ca din 2011, exista si aceasta posibiitate.

Amintiti-va cum a fost cu clemele wago, cu morsetti, cu cositorirea, etc.

#11
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
clientul nu se gandeste la probleme si reparatii si daca ii zici ca trebuie sa strice toata zugraveala o sa vrea sa te sugrume
mai ales nevestele

#12
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Nu inteleg ce legatura au "nevestele" cu zugraveala si cu I7!  Daca se gaureste un tub sau un copex acelasi lucru se poate intampla. Instalatie se proiecteaza in conditii de siguranta. In loc de Myf / Fy  + tup / copex se folosesc cabluri. Este exact acelasi lucru dpdv electric. Nu credeti ca tine si de noi, cei care proiectam si executam instalatii electrice?

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 curentarul, on 12 ianuarie 2019 - 21:20, said:

pasila Daca este informat stie ca din 2011, exista si aceasta posibiitate.
Nu are legatura. Daca eu doresc dublarea conductorilor, ca vreau eu o rezerva si asta e legal, proiectantul asta trebuie sa faca.

#14
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
In loc de trei conductoare pe myf sau fy ai 5 conductoare pe cablu. Problema rezolvata.

Am deschis acest subiect deoarece am intalnit reticenta in a executa si asemenea proiecte. La intrebarea "de ce?" raspunsurile nu au fost niciodata tehnice ci mai degraba non tehnice:

    - daca se da o gaura in ala cum il inlocuiesti?
    - are aceiaisi rezistenta in timp ca si cele cu tuburi?
    - daca se intampla ceva cum il repari?
    - etc, etc
Din discutiile cu alti colegi electricieni, am inteles ca sunt blocuri executate asa in complexurile rezidentiale noi din Bucuresti. Din pacate, nu stiu daca sunt executate pe baza unui proiect avizat legal sau nu. Nu doresc sa starnesc polemici cu cineva ci doar sa ma edific asupra acestui lucru. Daca un lucru este stipulat legal in "Biblia" noastra de ce nu se poate aplica legal? Stiu ca in alte state exista doar asemnea pozare dar pe mine ma intereseaza ce se intampla in tara mea. Multumesc!

Edited by curentarul, 12 January 2019 - 21:57.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 curentarul, on 12 ianuarie 2019 - 21:14, said:

Clientul cere o instalatie electrica. Il intereseaza sa fie conforma cu ce isi doreste el si mai presus de toate sa nu aiba probleme. Restul, tine de noi.

 mihnearau1, on 12 ianuarie 2019 - 21:14, said:

pai vezi

Si ce probleme ar putea sa apara prin pozarea directa?

#16
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
cum le inlocuiesti?

#17
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
In ultimii ani, am intalnit doua sau trei instalatii electrice, in apartamente, executate de oameni care lucrau ca si electricieni in Germania. Oamenii respectivi, nu stiau ca si normativul nostru prevede asa ceva. Ei stiau inca de cel din 2002 in care nu exista asemenea prevedere. Am deschis acest post pentru a intelege de ce lumea se fereste de asa ceva. In speciali verificatorii de proiect. Aici, ma refer la lucrarile executate legal, cu statul sau nu si in care se evita acest tip de pozare.

Exista doze de derivatie la fel ca si la cele clasice. Acelasi principiu. Daca ai tubul afectat, spargi, inlocuiesti conductorii si gata. Acelasi lucru si aici.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si oamenii inca il injura pe Ceausescu pentru intec-ul de aluminiu !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate