Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Realizare instalatie electrica cu cablu pozat direct

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmihnearau1, on 12 ianuarie 2019 - 22:09, said:

cum le inlocuiesti?

In primul rand de ce sa le inlocuiesti?
In al doilea rand ai impresia ca conductoarele introduse in tuburi PVC sau flexibile sunt usor de scos/inlocuit?Te inseli.
Si revin,de ce trebuie sa inlocuiesti instalatia?Eventual dintr-o greseala grava de dimensionare,ca de executie este cvasiexclus.
O instalatie electrica corect executata tine mai mult decat durata de viata a imobilului.Exemple sunt cu duiumul.

ps.
Eu insumi stau intr-un apartament construit acum 38 de ani,caruia nu i-am schimbat decat aparatajul si tabloul de sigurante.In rest,este cu instalatia electrica originala.Functioneaza absolut totul si n-am avut niciodata nici cea mai mica problema.

View Postpasilla, on 12 ianuarie 2019 - 22:19, said:

Si oamenii inca il injura pe Ceausescu pentru intec-ul de aluminiu !

Exista si acum cablu intenc.Doar ca nu mai este din Al.

http://www.celon.ro/...gid-450704.html

#20
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postmihnearau1, on 12 ianuarie 2019 - 22:09, said:

cum le inlocuiesti?
DE ce sa la inlocuiesti?
daca e facut cum trebuie nu e necesara inlocuirea, nu?
edit: nu vazusem raspunsul lui @adisz

Edited by adicontakt, 12 January 2019 - 22:26.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadicontakt, on 12 ianuarie 2019 - 22:25, said:

DE ce sa la inlocuiesti?
daca e facut cum trebuie nu e necesara inlocuirea, nu?
Si daca nu este utilizat cum trebuie ? Sau daca noii proprietari doresc schimbarea scopului acelui cablu ?

Edited by pasilla, 12 January 2019 - 22:28.


#22
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postpasilla, on 12 ianuarie 2019 - 22:27, said:

Si daca nu este utilizat cum trebuie ? Sau daca noii proprietari doresc schimbarea scopului acelui cablu ?
sa sparga peretii , e treaba lor
am vazut cabluri trase prin copex care nu se misca deloc , crezi ca le poti inlocui?

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadicontakt, on 12 ianuarie 2019 - 22:29, said:

am vazut cabluri trase prin copex care nu se misca deloc , crezi ca le poti inlocui?
Era vorba de:

View Postadicontakt, on 12 ianuarie 2019 - 22:25, said:

daca e facut cum trebuie....


#24
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Povestea lui Creanga inca mai este de actualitate? Instalatia electrica se proiecteaza si se executa conform celor stabilite cu beneficiarul. Orice tampenie se poate intampla si la cea clasica dar si la cea pozata in tencuiala cu cablu. Oare ne plictisim atat de rau incat trebuie sa inlocuim conductoarele din instalatii in fiecare an?

Bine mentionat, Adisz, instalatiile executate pe intenc sunt inca in viata. Nu este de fapt acelasi lucru doar ca in vechile normative avea sub-capitol dedicat doar lui? Si nu este si Intencul tot o pozare tip C?

#25
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postpasilla, on 12 ianuarie 2019 - 22:31, said:

Era vorba de:
atunci si utlizat cum trebuie

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcurentarul, on 12 ianuarie 2019 - 22:32, said:

Instalatia electrica se proiecteaza si se executa conform celor stabilite cu beneficiarul.
Corect ! Orice altceva e discutie inutila.
Altfel, pe toata planeta ar exista acelasi tip de instalatii electrice.

Eu am dat o posibila explicatie la  #18.

Edited by pasilla, 12 January 2019 - 22:36.


#27
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Si atunci trebuie inteleasa reticenta verificatorilor de proiect ca si o amintire nu atat de placuta la adresa Intencului? Personal, m-am gandit si la industria producatoare de tuburi si copex, la implicatiile pe care le-ar putea avea ca urmare a nefolosirii lor dar nu stiu daca are si suport in realitate. Oricum, astept si alte pareri. Multumesc!

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lucrurile sunt mai complicate, dar "traditia" conteaza cel mai mult, dar si tot sistemul de constructie.
De ce la noi prizele sunt fara respectarea "polaritatii", iar la americani, australieni, L e L si N e N ?
Cate familii folosesc in Romania garbage disposer la bucatarie, in comparatie cu alte tari ?

#29
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View Postpasilla, on 12 ianuarie 2019 - 22:27, said:

Si daca nu este utilizat cum trebuie ? Sau daca noii proprietari doresc schimbarea scopului acelui cablu ?
adica, sa-si puna o centrala trifazica in dormitor, de exemplu

#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
O instalatie electrica nu trebuie sa reziste 40 de ani.
  Trebuie sa serveasca scopul pentru care a fost proiectata, sa poata fi reparata cu usurinta si modificata/extinsa cu usurinta.
   In plus traseul instalatiei electrice trebuie sa fie usor de identificat. Altfel ori de cate ori pui un tablou in perete sau un corp nou in bucatarie, bagi dibluri in instalatia electrica si nu este recomandat.

Edited by anaki, 13 January 2019 - 12:00.


#31
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Total de acord cu tine.  Dar incep sa cred ca in primul rand ne luptam cu mentalitatile blocate in anumite tipare mai degraba decat cu eventuale probleme tehnice. Instalatia electrica a devenit ceva ce trebuie lasat mostenire: "a facut-o tata si o pastrezi si tu".

Timpurile evolueaza si cred ca ar trebui sa ne miscam si noi cu ele. Imi aduc aminte cu cata reticenta au fost privite clemele wago, wirenuts, morsetti, knx-ul, etc. La vremea respectiva nu li s-au dat multe sanse si acum se folosesc si la noi. Si nu in putine locuri.

#32
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
desi nu sunt electrician, imi imaginez ca toate aceste noi descoperiri tehnologice in domeniul
executiei unei instalatii electrice, ca dealtfel in orice domeniu, nu fac altceva decat sa coboare pretul de cost al manoperei,
si odata cu asta salarii, mai multi someri in domeniu, etc
aduceti-va aminte de aparitia pe piata a vopselelor lavabile. cam cate zeci de mii de zugravi , s-au reprofilat profesional

Edited by anaki, 13 January 2019 - 12:00.


#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postlaffin, on 12 ianuarie 2019 - 21:01, said:

eu am folosit pentru o portiune mica INTENC, sa nu mai stau sa sparg pentru copex.

am vazut si metode mai exotice ca asta:

https://www.romstal....5-p9656624.html

View Postmihnearau1, on 12 ianuarie 2019 - 21:06, said:

are conductoarele izolate?
ca nu prea par

uită-te cât costă și apoi întreabă dacă sunt sau nu izolate Posted Image
e vorba de un sistem întreg, cu conectori speciali, folii asemenea și cred că și scule de montaj speciale.

#34
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Tubul e sfant.
Hai sa va dau un exemplu, ai gaurit un tub cu conductori care vin de la tabloul electric si alimenteaza masina de spalat  sau boiler, ai circuit direct fata doze.
E usor sa spargi doar zona respectiva, pui manson, tragi conductori noi si gata ai facut un lucru bun.
Daca ai cablu ingropat sau banda cu conductori  cum a spus cineva mai sus ce faci, spargi in locul respectiv si inadesti conductorii in doua pucte, bineteles te alegi si cu o doza in locul respectiv, o trebaa care in timp poate crea probleme.

#35
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Mai sus de punctul in care ai gaurit acel cablu creezi o doza de derivatie si gata. Eu astept argumente tehnice si mai ales de ce daca este permis de normativ, nu se aplica?

#36
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
@Cunosc 2-3 dezvoltatori ,si nici macar pe ei nu i-am auzit sa ceara asta desi erau informati,iar ieftin- ieftin e lege la unii dintre ei.
@Un singur client mi-a pomenit de asa ceva,i-am spus ca e simplu,proiectul trebuie schimbat pt ca instalatia este prin tubulatura deci sa-mi
solicite in scris un proiect cu o solutie in care inst electrica sa fie realizata prin cablu direct ingropat.Nu a mai vrut.Posted Image
@De ce nu se aplica?
Pt ca beneficiarul are un proiect in care este prevazuta tragerea inst electrice prin tubulatura,iar daca nu are trebuie sa discuti cu el si sa-i explici modul de realizare cu conductor ,cablu, prin tubulatura sau direct pe perete pozate cablurile,si in functie de alegerea lui realizezi proiectul si faci executia.Iti inchipui ce aleg toti...
Am mai povestit ,cu ani in urma la niste institutii am schimbat inst electrica ,tablouri electrice,era imbatranita tablourile trebuiau modernizate,etc.Nu mai existau planurile originale dar modul de executie din anii 77-78 a celor 2 companii trustul Carpati si IMSAT-ul ne-au permis identificarea relativ usoara a traseelor si inlocuirea prin tubulatura lor a instalatiei electrice.
Ca si observatie in acele cladiri nu se putea taia canale si sparge oricum si oriunde ,asa ca a fost o mare usurare si multumire cand am constatat modul de realizare .

Edited by anaki, 13 January 2019 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate