Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

De unde cumparam produse sa putem vinde online?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma intereseaza de unde se pot cumpara produse pentru vandut online?
Sau mai exact
De unde cumparati voi produse pentru vandut online?

#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
ai de mama mea cum ai pus problema...:)) ne intrebi cum facem bani , ca vrei si tu?!

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Depinde ce vrei sa vinzi
Daca vrei haine dragonu rosu din bucuresti...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Argent, on 10 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Ma intereseaza de unde se pot cumpara produse pentru vandut online?
Adica vrei sa faci bisnita? ;)
De ce ar cumpara de la tine si nu de la sursa?

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,542
  • Înscris: 30.08.2017
Multi cumpara de pe Aliexpress si Alibaba.

#6
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 dorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 18:55, said:

Adica vrei sa faci bisnita? Posted Image
De ce ar cumpara de la tine si nu de la sursa?
Da.
Pentru ca ete eu ca prietenul I2O de mai sus nu pot apela la Dragonul Rosu, m-ar costa transportul cateva sute de lei.
Asa ca mai bine comand de la el.

 I2O, on 10 ianuarie 2019 - 18:54, said:

Depinde ce vrei sa vinzi
Daca vrei haine dragonu rosu din bucuresti...
Produse gen sub 1-2 kg, cam orice, asta ma intereseaza ce s-ar vinde.

 mannyx92, on 10 ianuarie 2019 - 18:52, said:

ai de mama mea cum ai pus problema...Posted Image) ne intrebi cum facem bani , ca vrei si tu?!
Faci tu bani din vanzari online?

Ca ete eu am cumparat un telefon de B.F., am comandat 2 huse din China, stii cate huse au ajuns in Romania? 0.
Asa ca mai bine cumpar de la tine sa zicem o husa in loc sa o comand din China si sa se scufunde pe balta.

Edited by Argent, 10 January 2019 - 18:58.


#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 dorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 18:55, said:

Adica vrei sa faci bisnita? Posted Image
De ce ar cumpara de la tine si nu de la sursa?
Pai si ce are,face omu un ban cinstit

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Repet intrebarea:

Quote

De ce ar cumpara de la tine si nu de la sursa?
Cat  ai pune in plus fata de pretul platit de tine?
Vrei legal sau la "negru"?

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai are a face. e ca si cum ai zice ca e mai bine sa cumperi la suprapret de la x, fara garantie si fara vreo posibilitate legala de retur, in loc sa cumperi de la sursa y, ca nu vrei sa faci vanzare alora. cand de fapt indirect asta faci, pierzi si orice acoperire legala si platesti si mai mult.

pana la urma, intr-o tara unde totul se cumpara la "oferta", unde toti cauta cel mai mic pret, nu inteleg de ce ai cauta bisnitarii cu suprapret. care e logica? placerea masochista de a lua teapa si apoi sa te plangi de asta?

Edited by Dany_Darke, 10 January 2019 - 19:10.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
De la sursa: producator / importator / distribuitor.
Logic, nu ?!

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in cazul lui, care e persoana fizica, sursa e magazinul de la care cumpara oricine. cum e emag si marketplace. el asta vrea sa faca.

sa fie un fel de emag de la care sa se cumpere la suprapret, cand orice om cu ceva cap pe umeri merge direct la sursa si-si cumpara fara acel adaos pus pt a beneficiul propriu al vanzatorului

nu de mult am cumparat ceva care in marketplace era cu 150 de lei mai scump decat la sursa. evident ca am luat de la sursa. orice intermediar isi cere partea, dar de ce sa arunc cu banii?

colegu nu poate face un rulaj asa de mare incat sa-si permita contracte cu importatori si distribuitori autorizati. nu ca persoana fizica. mai mult ca sigur sursa lui de inspiratie e topicul legat de promovarea pe olx. insa nu tot ce zboara se mananca

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Argent, on 10 ianuarie 2019 - 18:48, said:

De unde cumparati voi produse pentru vandut online?

De la chineji, de unde altundeva ? Luam cu vaporul si vindem cu tzaraita...

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Daca vrei bani am io cateva combinari...am o firma de transport persoane, ce zici te bagi? n-ai nevoie de nimica, nici macar de carnet de conducere...e mai speciala asa firma asta, unica....transporti persoane pe jos, adica, te suna omul, tu raspunzi si mergi cu el ...primele zile te invit sa vezi cum fac, perioada de proba...dar vezi ca, eu sunt patronul, seful, adica, eu nu car bagaje sau alte chestii pe care le are clientul, nici nu vreau sa aud de punga de rafie, parca ma ia asa, ma furnica, mi se ridica parul pe spate, odata credeam ca trebuie sa merg la urgente cand am vazut asa ceva, dar am baut o bere si mi-a trecut...bun, deci la carat trebuie sa te bagi, n-am ce-ti face...ca na, acum, om fi noi prieteni, dar eu sunt seful...ai vazut tu sef care sa faca ce face angajatul? Eu n-am vazut....eu am alte preocupari....Ca na acum, doar n-oi vrea sa ne intalnim la mare in Romania nu? eu ma duc in Hawai...ai vazut tu sef sa se intalneascu cu angajatul in vacanta? nici io n-am vazut...

Daca te intereseaza, dami un pm

PS, trebuie sa-mi spui rege....adica, eu asa fac cand angajez pe cineva...trebuie sa-mi spuna rege....e ca o gluma intre prieteni...(daca nu-mi spui rege, iti tai 20% din salariu, scrie in contract)

 Dany_Darke, on 10 ianuarie 2019 - 19:17, said:



Esti destept...asa e....vrea sa faca bani pe urma fraierilor...asa e...BRAVO...

Edited by jimi91, 10 January 2019 - 19:28.


#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Bre mosule...te-ai interesat si de alibaba ?
AStia cum transporta tot prin vama romana de stai dupa ei 3 luni?
Ca daca ar ajunge transporturile mai rapid,cred ca ar fi o idee sa cumperi de acolo engros

#15
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 I2O, on 10 ianuarie 2019 - 19:00, said:

Pai si ce are,face omu un ban cinstit
Corect.

 Dany_Darke, on 10 ianuarie 2019 - 19:17, said:


Ai dreptate, dasta vreau sa vand in tara, adica am primit N produse din China, parerea mea ca daca gaseam produsele respective la pret uman comandam din tara.
Idem cele 2 huse pentru telefon, daca gaseam huse la 35 de lei(zic ce am cumparat) cumparam fara probleme pe olx, asa cele mai ieftine bumpere erau 25 de lei online + 19 lei transport. Nici nu mai zic cat erau husele tip carte care ma interesau pe mine.
Cumpar si eu la randul meu de pe olx, asta cat timp nu se apuca careva sa ceara 90 de lei pe un bumper de telefon sau mai stiu ce adaos amuzant.

 jimi91, on 10 ianuarie 2019 - 19:32, said:


Esti destept...asa e....vrea sa faca bani pe urma fraierilor...asa e...BRAVO...
Cu gandirea asta o sa ramai toata viata un angajat sau poate tie ti-a zambit careva cand erai mic, dar restul? Lasa sa ramana la patronache sa nu incerce altceva ca oricine face patron este nenorocit.

Daca gasesti acum o sapca(am dat si eu ex la nimerala) in china cu 15 lei, cureaua respectiva iti vine in 2 luni de zile, stai la coada la posta sau la vama, eu cumpar sapca aia cu 15 lei si o vand cu 5 lei, merita timpul tau 5 lei? Gen sa nu astepti sa vezi daca este teapa, sa stai la coada pe la vreun ghiseu.
Asa si cu cei care aleg ridicare transport de la magazin, ma uitam de sarbatori cum stateau la coada, ma gandeam cat valoreaza timpul lor? Cand puteau sa cumpere cu livrare acasa fara stres de coada si drumuri.

 I2O, on 10 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Bre mosule...te-ai interesat si de alibaba ?
AStia cum transporta tot prin vama romana de stai dupa ei 3 luni?
Ca daca ar ajunge transporturile mai rapid,cred ca ar fi o idee sa cumperi de acolo engros
O sa ma interesez, din cate stiu is fratele mai mare al lui alie.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Argent, on 10 ianuarie 2019 - 19:47, said:




Ai dreptate, dasta vreau sa vand in tara, adica am primit N produse din China, parerea mea ca daca gaseam produsele respective la pret uman comandam din tara.
Idem cele 2 huse pentru telefon, daca gaseam huse la 35 de lei(zic ce am cumparat) cumparam fara probleme pe olx, asa cele mai ieftine bumpere erau 25 de lei online + 19 lei transport. Nici nu mai zic cat erau husele tip carte care ma interesau pe mine.
Cumpar si eu la randul meu de pe olx, asta cat timp nu se apuca careva sa ceara 90 de lei pe un bumper de telefon sau mai stiu ce adaos amuzant.

Cu gandirea asta o sa ramai toata viata un angajat sau poate tie ti-a zambit careva cand erai mic, dar restul? Lasa sa ramana la patronache sa nu incerce altceva ca oricine face patron este nenorocit.

Daca gasesti acum o sapca(am dat si eu ex la nimerala) in china cu 15 lei, cureaua respectiva iti vine in 2 luni de zile, stai la coada la posta sau la vama, eu cumpar sapca aia cu 15 lei si o vand cu 5 lei, merita timpul tau 5 lei? Gen sa nu astepti sa vezi daca este teapa, sa stai la coada pe la vreun ghiseu.
Asa si cu cei care aleg ridicare transport de la magazin, ma uitam de sarbatori cum stateau la coada, ma gandeam cat valoreaza timpul lor? Cand puteau sa cumpere cu livrare acasa fara stres de coada si drumuri.




Pai ce afaceri faci tu? o cumperi cu 15 lei si o dai cu 5 lei? de ce?:o

#17
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

 Argent, on 10 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Ma intereseaza de unde se pot cumpara produse pentru vandut online?
Sau mai exact
De unde cumparati voi produse pentru vandut online?
De la cei ce le vand.

#18
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Argent, on 10 ianuarie 2019 - 19:47, said:

Corect.


Ai dreptate, dasta vreau sa vand in tara, adica am primit N produse din China, parerea mea ca daca gaseam produsele respective la pret uman comandam din tara.
Idem cele 2 huse pentru telefon, daca gaseam huse la 35 de lei(zic ce am cumparat) cumparam fara probleme pe olx, asa cele mai ieftine bumpere erau 25 de lei online + 19 lei transport. Nici nu mai zic cat erau husele tip carte care ma interesau pe mine.
Cumpar si eu la randul meu de pe olx, asta cat timp nu se apuca careva sa ceara 90 de lei pe un bumper de telefon sau mai stiu ce adaos amuzant.

Cu gandirea asta o sa ramai toata viata un angajat sau poate tie ti-a zambit careva cand erai mic, dar restul? Lasa sa ramana la patronache sa nu incerce altceva ca oricine face patron este nenorocit.

Daca gasesti acum o sapca(am dat si eu ex la nimerala) in china cu 15 lei, cureaua respectiva iti vine in 2 luni de zile, stai la coada la posta sau la vama, eu cumpar sapca aia cu 15 lei si o vand cu 5 lei, merita timpul tau 5 lei? Gen sa nu astepti sa vezi daca este teapa, sa stai la coada pe la vreun ghiseu.
Asa si cu cei care aleg ridicare transport de la magazin, ma uitam de sarbatori cum stateau la coada, ma gandeam cat valoreaza timpul lor? Cand puteau sa cumpere cu livrare acasa fara stres de coada si drumuri.


O sa ma interesez, din cate stiu is fratele mai mare al lui alie.

Vezi preturile respective pe OLX s.a. deoarece ca sa cumperi de pe ALI nu e chiar asa simplu si comod:
1. cozi infernale la posta + multe multe drumuri deoarece sistemul lor de sortare colete este de rahat; cautarea lor in depozit se face manual pachet cu pachet
2. drumurile efective pana la punctul de intalnire pentru a vinde produsul respectiv; nu recomand transport prin posta pt ca iti dublezi drumurile la ei si nervii
3. banii inchisi in produsele respective pe care nu stii cand si daca le vei vinde...
si nu in ultimul rand, profitul tau...

pune toate astea cap la cap si o sa vezi ca deaia se ajunge la preturile respective.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate