Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

EUROINS - programare constatare daune peste... 40 zile!

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

 kolfleading, on 09 ianuarie 2019 - 21:40, said:

Pe viitor, poate ajuta pe cineva: exista asiguratori RCA la care poti adauga clauza de decontare directa.
Adica in caz ca te pagubeste unul cu asigurare la Euroins, poti sa-ti decontezi reparatia la firma la care ti-ai facut tu RCA-ul, iar ei urmeaza sa-si recupereze paguba de la asiguratorul vinovatului.

Eu am asa ceva la Generali.
Chiar si la Eurois merge...decontare directa.

#20
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Decontarea directă e inutilă în cazul de față. La fel ca la amiabilă, decontarea directă e valabilă la incident cu maxim 2 mașini, ambele cu asigurare valabilă emisă în România (deci nu merge dacă te lovește un "bulgar", de exemplu, sau cineva fără asigurare).

Edited by alexcrist, 09 January 2019 - 23:51.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 kolfleading, on 09 ianuarie 2019 - 21:40, said:

Pe viitor, poate ajuta pe cineva: exista asiguratori RCA la care poti adauga clauza de decontare directa.

Daca esti dispus sa dai aproape dublu suma .... sau casco !

#22
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 alexcrist, on 09 ianuarie 2019 - 23:49, said:

decontarea directă e valabilă la incident cu maxim 2 mașini
Te rog mai multe detalii ... unde scrie asta ... la "conditiile de asigurare" ?

 Baxon, on 09 ianuarie 2019 - 23:59, said:

Daca esti dispus sa dai aproape dublu suma ....
Pe asta de unde ai scos-o ... tot din experienta ?

Edited by adrian_r5, 10 January 2019 - 00:43.


#23
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Întreabă-ți brokerul, verde în față. Că dacă nu ți-a spus lucrurile astea de la bun început, înseamnă că scopul lui era doar să-ți ia banii, nu să te și sfătuiască.

Nu prea am ce detalia. Aia e tot: maxim 2 mașini, ambele cu asigurare valabilă la data incidentului, ambele înmatriculate în România. Cel puțin la Groupama așa e, dar mi-e greu să cred că nu e la fel la toți. Altfel spus, dacă deja ai CASCO cu regres, a plăti și opțiunea de decontare directă înseamnă doar bani aruncați pe ceva cu o tonă de excepții și restricții.

#24
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 alexcrist, on 10 ianuarie 2019 - 00:48, said:

Aia e
dacă deja ai CASCO
aia e ... deja am ...

PS - apreciez efortu' de a scrie un raspuns asa elaborat ... da' acelasi rezultat il puteai obtine si cu un raspuns evaziv Posted Image

#25
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
nu inteleg cum iti poti cumpara cu 1300 lei urmatoarele piese:
- bara fata;
- bara spate;
- far;
- radiator;
- cu siguranta sunt bulite si alte piese;
- vopsirea.

#26
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Chevrolet Spark M300 an 2010

Bara fata - 240 lei (am gasit si la 187 lei)
https://www.pieseaut...1229919403.html

Grila radiator - 215 lei
https://www.pieseaut...1248834219.html

Far dreapta - 403 lei
https://www.pieseaut...-874648908.html

Bara spate - 273 lei
https://www.pieseaut...1442949395.html

Suport numar fata - 37 lei (este o chestie groasa de plastic)

TOTAL GENERAL PIESE: 1168 lei

Nu am inclus:
- transport piese cu firma curierat
- vopsire
- manopera mecanic + vopsitor

#27
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
si radiatorul? 400 lei?
ai facut o constatare la un mecanic inaintea de cea a asiguratorului? ar fi bine sa te duci cu lectia invatata! exista si daune ascunse care nu vor fi "observate"" de asigurator...

la vopsea metalizata costa 400-500 lei/element vopsit.

#28
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Sambata ma duc la un mecanic. Doar bara spate este praf, bara fata are o crapatura si a iesit din urechile de care se prinde de aripile laterale, grila este sparta in doua locuri iar radiatorul nu are nimic (in schimb radiatorul berbecului este distrus, s-a scurs tot lichidul de racire).

Dupa ce am studiat cu minutiozitate toate alea de sub capota, in astea doua zile am fortat destul de tare masinuta pentru a vedea comportamentul pe drum. Nu am observat nicio modificare, merge ca si inainte. Deci am doar plasticaraie de schimbat.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 09 ianuarie 2019 - 20:18, said:


Nu se poate asa ceva.
Talonul se elibereaza doar cu RCA valabil.
Doar daca nu au schimbat astia recent regulile.
fostul propietar rca pe un an
noul propietar rca pe 1luna
dupa luna aia noul propietar arata rca-ul vechi...

 Baxon, on 09 ianuarie 2019 - 23:59, said:


Daca esti dispus sa dai aproape dublu suma .... sau casco !
voebesti prosti e 50-100lei/an

#30
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Am eu cu decontare directa la Tiriac. Diferenta de 80 de lei. Merita pentru linistea pe care ti-o ofera.

#31
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu cred ca trebuie vorbit de "liniste" abia dupa ce folosesti sistemul, si vezi de la cap la coada cum decurg lucrurile.

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 10 ianuarie 2019 - 09:07, said:

fostul propietar rca pe un an



voebesti prostii e 50-100lei/an
Cu doi de " i " mai argule , doi !!

 mariovrs, on 10 ianuarie 2019 - 10:43, said:

Am eu cu decontare directa la Tiriac. Diferenta de 80 de lei. Merita pentru linistea pe care ti-o ofera.
Liniste pe dracu , daca cel care te buseste nu are asigurare , cum faci ? Ia explica !

#33
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am facut o petitie online la ASF (daca nu ati mai facut, trebuie sa va inregistrati in portalul de petitii, asteptati cateva ore... la mine a durat cam 9 ore inregistrarea si pe urma va chinuiti sa intelegeti ce-o fi vrut sa faca programatorul portalului acolo; este greu de atasat documente - apare mai mereu cuvantul "Asteptati...", rubrica de detalii este limitata la habar nu am cate caractere etc, este mult de povestit; rabdare sa aveti).

Am trimis mailuri la:
EUROINS: [email protected] si [email protected]
ASF: [email protected]

Acum, Dumnezeu cu mila!
M-am intrebat de ce m-au chemat peste 40 de zile si mi-am raspuns singur: autorizatia de reparatii (ca si amiabila) are valabilitate de 30 zile. De aici, inteleaga fiecare ce doreste.Posted Image

#34
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
S-a terminat!

M-am dus la reprezentanta locala a Euroins din Targoviste si le-am povestit ce s-a intamplat. Bineinteles ca nu m-au ajutat, mi-au spus ca le pare rau pentru ce s-a intamplat, ca trebuie sa respect termenul stabilit de Bucuresti: 40 zile pana la constatarea daunelor.

Chiar in timp ce ma indreptam spre usa le-am spus ca am trimis mailuri si la Euroins si la ASF si ca am facut o petitie pentru rezolvarea cazului, asa ca vor fi contactati de ASF. Le-am spus ca sunt obligati prin ordinul 20 al ASF pentru constatarea daunelor in 5 zile lucratoare.

De aici s-a schimbat totul! Nu m-au lasat sa plec, m-au rugat sa le dau actele, le-au inregistrat in calculator, mi le-au scanat apoi mi-au spus ca voi primi un telefon a doua zi.

Seara m-au sunat sa ma intrebe daca pot sa-mi retrag "nenorocirea aia de petitie". Le-am spus ca voi incerca.

Si uite asa, petitia a facut minuni, in doua zile (ieri si azi) am rezolvat problema. Acum astept sa-mi intre banii in cont (am ales repararea in regie proprie) si sa comand piesele (deja le-am gasit dupa codurile producatorului).

Concluziile mele:
1. Nu faceti amiabila. Faceti proces verbal la politie. Am observat ca procesul verbal are o alta putere in ochii agentului constatator al firmei de asigurari decat amiabila.
2. Faceti cat mai multe fotografii, eventual filmati cu telefonul. La politie le-am spus ca am fotografii, ca am filmat cu camera auto lovitura masinii din fata, ca am fotografiat cu Google Maps locul accidentului, de s-au crucit politistii, nu alta. L-au chemat pe un alt coleg: "Baaaaa, vino aici sa vezi probe!"Posted Image
3. Daca simtiti ca sunteti nedreptatiti, va faceti cont in portalul ASF pentru petitii si deschideti o petitie.

#35
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Practic, ai fost accidentat de unul FĂRĂ RCA!
De ce ți-ar repara mașina pe RCA-ul altei persoane (vechiul proprietar)?!?

Edited by DieselCRDI, 01 February 2019 - 11:41.


#36
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 DieselCRDI, on 01 februarie 2019 - 11:41, said:

Practic, ai fost accidentat de unul FĂRĂ RCA!
De ce ți-ar repara mașina pe RCA-ul altei persoane (vechiul proprietar)?!?
Uite o discutie pe aceasta tema:
https://forum.softpe...arului-masinii/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate