Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

EUROINS - programare constatare daune peste... 40 zile!

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Pe scurt:
- ieri 08.01.2019 am fost lovit din spate de un berbec caruia nu i-au mai tinut franele
- masina mea a izbit masina din fata
- i-am luat asigurarea berbecului, am facut fotografii, l-am atentionat pe cel pe care l-am lovit ca am camera video si daca are nevoie de dovada sa-mi dea un telefon.
- am luat numerele auto si numere de telefon ale ambilor soferi
- berbecul s-a inteles cu cel din fata sa-i dea 150 lei pentru niste puncte inexistente pe bara spate
- eu m-am inteles cu berbecul sa ne prezentam astazi (09.01.2019) la Euroins
- daunele celui din fata mea: cateva punctulete pe bara spate a masinii
- daunele mele: bara spate praf, bara fata praf, grila plastic radiator praf, far dreapta praf
- daunele berbecului: masina nu mai poate fi reparata (un Opel Astra vechi); bot fata facut praf, radiator tandari, tubulatura tandari si ce-o mai fi pe acolo
- eu mi-am tras o capatzana in volan, dar nu-i bai, "I'm fine, I'm fine!", cum suna reclama de la Coca-Cola
- am facut un search rapid pe net si toate piesele mele costa in jur de 1300 lei (fara taxe transport curier).
- am facut un alt search cu "Euroins pareri", m-am crucit putin, am zis asta este, trebuie sa merg mai departe, viata trebuie traita, nu injurata
- am sunat la acel numar faimos de la Euroins si dupa 20 de minute un flacau a reusit sa stea de vorba cu mine.

I-am povestit ce s-a intamplat si mi-a spus ca sunt programat pentru constatare daune peste... 40 de zile (pe 19.02.2019), motivatia fiind ca inspectorul constatator din Targoviste este foarte ocupat cu solutionarea dosarelor de dauna provocate de accidentele ivite pe timpul iernii si ca, in general, Euroinsul are de rezolvat in aceasta perioada peste 28.000 de dosare de daune! Si mi-a spus ca nu voi fi platit pentru stricaciunile din fata masinii ci doar pentru cele din spate.

Fiindu-mi mila de berbec (am aflat astazi ca nu lucreaza nicaieri, ca masina a cumparat-o acum 4 luni si ca RCA-ul este pe numele fostului proprietar), stiu-stiu, o sa ma certati ca nu trebuia sa am nicio mila, i-am spus ca nu ma voi duce la politie si ca vom rezolva totul la sediul Euroins.

Am sunat un broker de asigurari care m-a indrumat sa ma duc la politie a doua zi si sa declar accidentul caci este caz de carambol iar la carambol se platesc si distrugerile din fata masinii.

La politie a venit doar berbecul, amendat cu 580 lei (290 lei platibili in 14 zile) si taxat cu trei puncte. Celalalt a fost sunat de trei ori si nu a raspuns. Inspectorul mi-a spus ca nu-i nicio problema, tot va veni pana la urma in fata sa.

Cred ca voi folosi solutia data de PoeOvidiu mai jos, adica un telefon la ASF si incercarea de a rezolva constatarea in cele 5 zile lucratoare de la producerea evenimentului:
https://forum.softpe.../#entry23951536

Daca vreti si ceva delectari cu poze, va serveste moshu'. Filmul e cam mare (peste 300 de mega) caci l-as fi urcat si pe acela.

Edited by florinbad, 09 January 2019 - 19:48.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
La mine, a venit peste doua zile, am avut banii in cont, peste alte 4. Mai greu a fost la service unde am prins loc in vreo doua luni. Aveam haionul lovit, deci masina a mers si asa, dar a fost aiurea, fiind in concediu,

#3
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,157
  • Înscris: 22.02.2017
Orice accident care implica mai mult de 2 entitati  - fie ele persoane/garduri/masini/caine/etc., trebuie semnalat la politie, amiabila nu mai poate fii luata in calcul.

Deci nu e ok ce ati facut (voi 3).

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
3900 mi-au dat. Am schimbat si bara spate, uitasem. Trebuia chituita si nu am vrut. Sper sa ma credeti ca nu am dat spaga, nu mi s-a cerut, totul a fost absolut OK, am schimbat ambele piese, nu am indioturi sau chit pe masina.

View Postronuquet, on 09 ianuarie 2019 - 19:51, said:

Orice accident care implica mai mult de 2 entitati  - fie ele persoane/garduri/masini/caine/etc., trebuie semnalat la politie, amiabila nu mai poate fii luata in calcul.

Deci nu e ok ce ati facut (voi 3).

Eu cred ca este OK. Daca existau victime, da..stiu, stiu ce spune legea, dar daca vinovatul este de buna credinta si cei implicati se inteleg, de ce sa mai stam la dat declaratii si eventual sa i se mai si suspende omului de buna credinta, permisul?!

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Doamne-ajuta ca si talonul berbecului sa fie pe numele fostului proprietar, precum RCA....

#6
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
În acest caz constatarea amiabilă nu este valabilă! Tot la poliție se ajungea.

Angajatul de la Euroins ar fi trebuit să semnaleze imediat problema.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
N-auziti, bre, ca a fost oamenii la p ulitie!?

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Stiu, este o situatie nefavorabila mie.
Talonul masinii este pe numele berbecului. RCA-ul nu este. Mai este valabil pana pe 21.02.2019 (la doua zile dupa ce ar urma sa facem constatarea daunelor).
Nu i s-a retinut permisul, doar a fost certat sa fie mai atent alta data. Masina lui nu poate fi deplasata pentru constatare. O sa pun cateva poze dar sa le mai micsorez putin.

Ieri a avut loc incidentul. Astazi am fost la politie. Am autorizatia de reparatii si procesul verbal in fata. Problema mea este cum il aduc pe prorietarul RCA-ului la constatare caci pe site-ul Euroins scrie ca trebuie musai si el. Berbecul a zis intr-o doara ca proprietarul RCA-ului are loc de munca, ca trebuie sa se invoiasca de la patron, ca trebuie sa ajunga in Targoviste (amandoi stau intr-o comuna aflata la vreo ora de oras). Nu este obligatia mea sa-l aduc, nu este clientul meu, este clientul Euroins deci ei ar trebui sa-l determine sa vina la constatare.

Edited by florinbad, 09 January 2019 - 20:11.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Daca apar la Politie trei masini implicate, incepe distractia. Este un caz de mort vinovat.

View Postflorinbad, on 09 ianuarie 2019 - 20:02, said:

Ieri a avut loc incidentul. Astazi am fost la politie. Am autorizatia de reparatii si procesul verbal in fata. Problema mea este cul il aduc pe prorietarul RCA-ului la constatare caci pe site-ul Euroins scrie ca trebuie musai si el. Berbecul a zis intr-o doara ca prorietarul are loc de munca, ca trebuie sa se invoiasca de la patron, ca trebuie sa ajunga in Tragoviste (amandoi stau intr-o comuna aflata la vreo ora de oras).

Poate este o situatie speciala in cazul vostru. Cand m-a tamponat pe mine un cap tractor, nu am avut nevoie de prezenta sa la constatare. Constatatorul a fost OK, a determinat ca haionul nu poate fi reparat, are niste nervuri unde a fost lovit, bara era zgariata, trebuia chituita, mi-a dat inlocuire.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,065
  • Înscris: 01.12.2001

View Postflorinbad, on 09 ianuarie 2019 - 20:02, said:

Talonul masinii este pe numele berbecului. RCA-ul nu este.
Nu se poate asa ceva.
Talonul se elibereaza doar cu RCA valabil.
Doar daca nu au schimbat astia recent regulile.

Edited by dorin_2k, 09 January 2019 - 20:19.


#11
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

View Postflorinbad, on 09 ianuarie 2019 - 20:02, said:

Stiu, este o situatie nefavorabila mie.
Talonul masinii este pe numele berbecului. RCA-ul nu este. Mai este valabil pana pe 21.02.2019 (la doua zile dupa ce ar urma sa facem constatarea daunelor).
Nu i s-a retinut permisul, doar a fost certat sa fie mai atent alta data. Masina lui nu poate fi deplasata pentru constatare. O sa pun cateva poze dar sa le mai micsorez putin.

Ieri a avut loc incidentul. Astazi am fost la politie. Am autorizatia de reparatii si procesul verbal in fata. Problema mea este cum il aduc pe prorietarul RCA-ului la constatare caci pe site-ul Euroins scrie ca trebuie musai si el. Berbecul a zis intr-o doara ca proprietarul RCA-ului are loc de munca, ca trebuie sa se invoiasca de la patron, ca trebuie sa ajunga in Targoviste (amandoi stau intr-o comuna aflata la vreo ora de oras). Nu este obligatia mea sa-l aduc, nu este clientul meu, este clientul Euroins deci ei ar trebui sa-l determine sa vina la constatare.

Este treaba asiguratorului sa-l cheme pe ala, nu este treaba ta.
Le poti zice ca nu ai mai putut sa-l contactezi.

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdorin_2k, on 09 ianuarie 2019 - 20:18, said:

Nu se poate asa ceva.
Talonul se elibereaza doar cu RCA valabil.
Doar daca nu au schimbat astia recent regulile.
Ai dreptate... (intre timp am mai citit cateva lamuriri pe site-ul ASF). Atunci ambele (talon + RCA) mai sunt inca pe numele fostului proprietar si berbecul doar a condus masina? Nu am fotografiat si talonul lui. L-am tinut in mana si era nou-nout!

Edited by florinbad, 09 January 2019 - 20:39.


#13
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Eu am patit la fel ca tine, dar la City Insurance, dupa un accident m-au programat la constatare dupa o luna. Am facut sesizare pe site la OPC, sesizare care se redirectioneaza automat spre ASF, si apoi le-am dat mail celor de la asigurare le-am spus ca am facut plangere ca dureaza atat de mult, le-am dat numarul plangerii, si a doua zi la ora 14 aveam constatarea facuta. Cel mai tare e ca la centrul lor de constatare batea vantul, nu era nimeni sa zici ca munceau de nu mai putea.
A si sa nu uit vezi ca pe durata reparatiilor ai dreptul la masina de schimb pe banii asiguratorului vinovat, cauta pe net si gasesti firme care se ocupa cu asta

#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc pentru informatii! Imi sunt de mare ajutor!

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Nasol.

Edited by crocko.dilul, 09 January 2019 - 20:45.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017
3 masini implicate....nu prea vad cum te va despagubi Euroins fara un drum in prealabil pe la politia rutiera. Altfel, Euroins are o reputatie proasta in ceea ce priveste despagubirile.

Edited by george_alexandru, 09 January 2019 - 20:51.


#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Era un fel de gluma...
Pentru conformitate: cumperi auto, la inmatriculare iti cere RCA pe care o faci pe serie sasiu.
Ulterior trimiti date la asigurator si primesti polita pe numar de inmatriculare.

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Pe viitor, poate ajuta pe cineva: exista asiguratori RCA la care poti adauga clauza de decontare directa.
Adica in caz ca te pagubeste unul cu asigurare la Euroins, poti sa-ti decontezi reparatia la firma la care ti-ai facut tu RCA-ul, iar ei urmeaza sa-si recupereze paguba de la asiguratorul vinovatului.

Eu am asa ceva la Generali.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate