Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Intretinere bloc plus rata la lift.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
Buna ziua. In urma montarii unui lift nou ni s-a cerut sa platim 12 rate a cate 50 lei pe luna. Timp de 10 luni am achitat fiecare rata a cate 50 lei iar liftul s-a stricat de 20 de ori in decurs de 10 luni. Drept urmare am refuzat sa platesc rata a 11 vrand sa platesc doar intretinerea iar administratora a refuzat categoric sa-mi ia banii de intretinere dorind sa platesc si rata odata desi se dau chitante de mana pentru fiecare. Este legal sa-mi refuze banii de intretinere invocand ca trebuie sa platesc si rata ? Cum procedez ? Multumesc.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
sau platesti intretinerea prin transfer bancar

#3
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

Nu stiu contul ca ar fi o idee buna sa platesc in cont bancar. Totusi mi se pare absurd sa nu-mi dea nimic la mana sa vad factura liftului nou sa stiu valoarea lui initiala sau cat a costat servicile. Ne da doar facturi de mana in care scrie 50 de lei. Atat.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Platesti intretinerea fara acea rata, dar vei ramane dator pentru neplata integrala.

Care a fost, de fapt, motivul refuzului? Nu vrea cash, plateste/depune in cont si gata.

Ca informatie: daca ati fost de acord cu schimbarea liftului, platiti-l. Nu e vina administratorului ca se tot strica. Aveti garantie.

LE: cenzorul trebuie sa va prezinte pana in martie un raport. Trebuie sa includa si liftul la detalierea reparatiilor (nu sunt 100 de lei pentru becuri

Edited by Pololica, 08 January 2019 - 15:19.


#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
depui cerere scrisa prin care soliciti sa ti se comunice contul bancar, e obligata sa iti raspunda si sa ti-l dea

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca ati facut o intelegere initiala o respecti , daca administratia asociatiei nu e competenta o schimbati.
Acum lucrarile la lift chiar trebuie platite  indiferent de poftele tale  pt cxa s-a semnat un contract , ca nu sunt corespunzatoare este cu totul altceva.
Cum se numeste liftul si cite usi are sa-ti dau un pret estimativ daca e montat de nou pt ca  600 ron cred ca e vorba de o modernizare nicidecum de o instalatie noua ce sare de obicei de 24 mi euro

Edited by ciine, 08 January 2019 - 15:22.


#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Pui gresit problema din start, nu vi s-a cerut sa platiti cate 50 de lei pe luna pentru lift, ati decis voi, locatarii.
Acum decizia poate fi si prin neimplicare si atunci pare ca cineva va cere din senin.

#8
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View PostPololica, on 08 ianuarie 2019 - 15:18, said:

Platesti intretinerea fara acea rata, dar vei ramane dator pentru neplata integrala.

Care a fost, de fapt, motivul refuzului? Nu vrea cash, plateste/depune in cont si gata.

Ca informatie: daca ati fost de acord cu schimbarea liftului, platiti-l. Nu e vina administratorului ca se tot strica. Aveti garantie.

LE: cenzorul trebuie sa va prezinte pana in martie un raport. Trebuie sa includa si liftul la detalierea reparatiilor (nu sunt 100 de lei pentru becuri

Motivul refuzului a fost sa platesc si rata odata cu intretinerea.

#9
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
indiferent cum platesti intretinerea, asta nu te exonereaza de la plata partii tale de inlocuire a liftului.... cheltuielile comune se impart in mod egal indiferent despre ce este vorba ... daca nu platesti o sa ai restanta iar orice problema nerezolvata amiabil se va rezolva in instanta - eu zic ca esti bun de plata in cazul asta ...vezi ca gasesti pe net legea (ma refer chiar la legea asta noua aparuta de curand)

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postkyrcea, on 08 ianuarie 2019 - 15:37, said:

Motivul refuzului a fost sa platesc si rata odata cu intretinerea.
Bun platesti  intretinerea dar la lift asociatia o sa incaseze penalitati , pe care le vei suporta ulterior toti locatarii.
E cinstit acest aspect ???

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postcristiandrei, on 08 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Pui gresit problema din start, nu vi s-a cerut sa platiti cate 50 de lei pe luna pentru lift, ati decis voi, locatarii.
Acum decizia poate fi si prin neimplicare si atunci pare ca cineva va cere din senin.

Depinde
Unele asociați fac ce vor ele.

La mine au modernizat liftul fara să întrebe pe nimeni.

Fostul administrator aduna semnături daca trecea se făcea lucrarea.



#12
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
Nu e normal. Dar as vrea sa vad si eu factura initiala a liftului ca sa stiu pe ce dau banii. De exemplu s-a pus pe bloc antene de la telekom. Cine incaseaza banii acestia?

View Postciine, on 08 ianuarie 2019 - 15:19, said:

Daca ati facut o intelegere initiala o respecti , daca administratia asociatiei nu e competenta o schimbati.
Acum lucrarile la lift chiar trebuie platite  indiferent de poftele tale  pt cxa s-a semnat un contract , ca nu sunt corespunzatoare este cu totul altceva.
Cum se numeste liftul si cite usi are sa-ti dau un pret estimativ daca e montat de nou pt ca  600 ron cred ca e vorba de o modernizare nicidecum de o instalatie noua ce sare de obicei de 24 mi euro

Nu stiu cum se numeste liftul. Interiorul pare din inox cu deschidere usi automate. Arata f bine dar nu e practicabil mereu. Ori nu merge deloc ori te duce la ce etaj are chef.

View Postzzhunt, on 08 ianuarie 2019 - 15:45, said:



Depinde
Unele asociați fac ce vor ele.

La mine au modernizat liftul fara să Ă®ntrebe pe nimeni.

Fostul administrator aduna semnături daca trecea se făcea lucrarea.

Da. Unele asociatii fac ce vor ele drept urmare sunt bun de plata desi cat a costat liftul ramane un mister.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu stiu daca stii cum lucra legea 203/2007 (vechea lege a asociatilor de bloc) si HG 1588/2007, dar trebuiau urmati pasii:
  • se facea adunare de comitet in care se prezenta raport (necesar privind reparatia/inlocuirea liftului)
  • se cautau oferte de pret
  • se facea adunare de bloc cu prezentarea ofertelor
  • (in sedinta de bloc, daca raspunsul era favorabil repararii/schimbarii liftului) se incepeau demersurile de contractare
  • si gata
In principiu, mai mult de 6 saptamani n-ar fi trebuit sa duree procedura (anuntul sedintei de comitet, sedinta de comitet propriu-zisa, convocarea sedintei de bloc, sedinta de bloc (plus eventuala reconvocare si sedinta reconvocata), semnarea documentatiei tehnice si a contractului de executie.

Acum slabe sanse sa mai poti face ceva cu liftul (din punct de vedere al reparatiei), doar sa fi fost ceva ilegal (sedinta necorespunzatoare, acte neconforme), dar e posibil sa fie mai mult daraua decat ocaua (adica se fie o problema de forma (contractul completat in anumit fel, o minuta de sedinta lipsa) si nu de fond (sedinta de bloc care a aprobat reparatiile, de exemplu)).

#14
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View Postkyrcea, on 08 ianuarie 2019 - 15:17, said:

Nu stiu contul ca ar fi o idee buna sa platesc in cont bancar. Totusi mi se pare absurd sa nu-mi dea nimic la mana sa vad factura liftului nou sa stiu valoarea lui initiala sau cat a costat servicile. Ne da doar facturi de mana in care scrie 50 de lei. Atat.
Nu aveti sedinte ale asociatiei de proprietari? Ridica problema si cere explicatii. Pe de alta parte daca reparatiile s-au facut din fondul asociatiei, banii trebuie cumva recuperati de la toti proprietarii care folosesc liftul.

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postkyrcea, on 08 ianuarie 2019 - 15:17, said:

Nu stiu contul ca ar fi o idee buna sa platesc in cont bancar. Totusi mi se pare absurd sa nu-mi dea nimic la mana sa vad factura liftului nou sa stiu valoarea lui initiala sau cat a costat servicile. Ne da doar facturi de mana in care scrie 50 de lei. Atat.

1) Tu ai fost de acord cu plata acelor sume. Acum, că nu le plătești, tu tot ești dator cu ele. Nu te poți trezi că-ți place sau nu, că nu mai ai tu chef să plătești. Nu le plătești acum, îți rămân restante, se adaugă penalități și se recuperează în instanță. Pe de altă parte, dacă tu nu ești de acord cu acea sumă, ok, o plătești, dar acționezi tu împotriva asociației dacă suspectezi că s-a lucrat la negru sau dacă nu ți se pun la dispoziție documente;
2) Nu ți se poate refuza plata întreținerii. Sunt două cheltuieli separate. Dacă ți se refuză plata, solicită un motiv, în scris;
3) Ca membru al asociației, tu ai acces la absolut orice document al asociației. Totuși, dacă te duci "Femeie, ia dă factura liftului", e foarte posibil să ți se spună "Nu". Normal este să soliciți în scris acele documente, ți se pregătesc copii și tu le poți accesa după aceea.

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postkyrcea, on 08 ianuarie 2019 - 15:55, said:

Nu e normal. Dar as vrea sa vad si eu factura initiala a liftului ca sa stiu pe ce dau banii. De exemplu s-a pus pe bloc antene de la telekom. Cine incaseaza banii acestia?



Nu stiu cum se numeste liftul. Interiorul pare din inox cu deschidere usi automate. Arata f bine dar nu e practicabil mereu. Ori nu merge deloc ori te duce la ce etaj are chef.



Da. Unele asociatii fac ce vor ele drept urmare sunt bun de plata desi cat a costat liftul ramane un mister.
Exista o lege a asociatiei , totul dar absolut totul trebuie sa fie transparent de obicei la mine orice lucrare si contract se urmareste prin maill , lucrarile la negru (pt economie) sunt aprobate de toata lumea , daca nu se renunta.
Si noi am pus lift Shindler nou 20000 euro plus tva , dar e lift  nu morman de fier.

Edited by ciine, 08 January 2019 - 16:23.


#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Actuala lege (196/2018 parca) ina nu are normele. Ce si cum se aplica?

Momentan e o nebuloasa, dar in situatia colegului nostru la data reparatiei liftului lega 203 era in vigoare si se poate raporta oricand la ea.

#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postciine, on 08 ianuarie 2019 - 16:21, said:

Exista o lege a asociatiei , totul dar absolut totul trebuie sa fie transparent de obicei la mine orice lucrare si contract se urmareste prin maill , lucrarile la negru (pt economie) sunt aprobate de toata lumea , daca nu se renunta.
Si noi am pus lift Shindler nou 20000 euro plus tva , dar e lift  nu morman de fier.


Te pisi pe el de Schindler, cu asta v-ati luat teapa secolului, cand o sa inceapa sa se strice o sa va usture buzunarul de mii de euro, ca au o electronica proasta, si facuta pe genunchi in China, sunt satul de panarama asta de firma la care platesti numele, ca la pantofii de sport, eu de exemplu cu jumatate din bani am lift care functioneaza de 10 ani neintrerupt, sa imi aduci aminte sa iti trimit pe privat o filmare facuta de mine cu un panou de comanda din cabina de la Schindler care am crezut ca o sa cada cu mine cu tot, ca sa nu mai zic ca un buton la liftul ala este 100 de euro, o curea 150 de euro, role de ghidare 20-50 de euro, v-ati luat belea pe cap, iar la colegul, rata trebuie platita, nu ne jucam ca azi platim maine nu mai platim, este o obligatie de plata, iar in ce priveste ascensorul chemati firma care v-a tras teapa sa il repare corespunzator pe banii lor.

Cum urmaresti colegule lucrarile prin maill ? Tare as vrea sa fac si eu asta la mine la firma, sa urmaresc lucrarile prin maill, poate as face niste economie la bani

Edited by Platon, 08 January 2019 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate