Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Instalare Windows 7 sau 8 pe laptop cu Vista preinstalat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Salut, am un laptop din 2007 care a venit cu Windows Vista preinstalat. Vreau sa va intreb daca pot instala Windows 7 sau 8 pe acest laptop (are RAM - 2GB ) , avand in vedere ca are Vista preinstalat.

Ma gandesc sa cumpar o licenta electronica pentru noul Windows. In acest caz, noul Windows se descarca de pe site ul Microsoft, dupa care se introduce codul de activare primit pe email, in urma cumpararii acestuia online? Este corect? Asa se procedeaza?

Deci pot instala Windows 7 sau Windows 8 daca am deja Vista preinstalat? Care din variante ar fi mai potrivita avand in vedere si ca am laptopul din 2007,deci este mai vechi, dar inca merge ok.
Multumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Noul WIndows se descarca de pe site-ul Microsoft... daca e 10.
7 sau 8 se descarca mai greu - doar daca ai o cheie valida. Iar licentele electronice ptr ele sunt cu probleme ( nu exista licenta electronica ptr 7 sau 8 - tot ce a fost vandut au fost cu mediu de stocare inclus ). Ce agsesti sunt serii de activare ( nu licente ) de pe piata neagra sau gri - adica furate sau nefolosite - cu alta destinatie - Refurbished, Educational, Enterprise. Vezi topicele dedicate ca te lamuresti acolo.

Poti instala Widnwos 7 sau 8 - dar e cazul sa te gandesti al mai mult Ram.
In plus vei pierde partitia de recovery a sistemului - cea de pe care se poate reinstala Vista.

#3
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Posteiffel, on 07 ianuarie 2019 - 15:45, said:

Noul WIndows se descarca de pe site-ul Microsoft... daca e 10.
7 sau 8 se descarca mai greu - doar daca ai o cheie valida. Iar licentele electronice ptr ele sunt cu probleme ( nu exista licenta electronica ptr 7 sau 8 - tot ce a fost vandut au fost cu mediu de stocare inclus ). Ce agsesti sunt serii de activare ( nu licente ) de pe piata neagra sau gri - adica furate sau nefolosite - cu alta destinatie - Refurbished, Educational, Enterprise. Vezi topicele dedicate ca te lamuresti acolo.

Poti instala Windows 7 sau 8 - dar e cazul sa te gandesti al mai mult Ram.
In plus vei pierde partitia de recovery a sistemului - cea de pe care se poate reinstala Vista.

Vad pe site ul Emag, de ex., Windows 7 - licenta electronica. De acolo intentionez sa cumpar licenta, de aceea am intrebat mai sus.

Laptopul nu suporta mai mult RAM, de aceea ma gandesc la Win 7 sau 8 cel mult.

Dar n-am inteles exact cum se procedeaza dupa ce achizitionez licenta. Intru pe site ul Microsoft si descarc sistemul de operare, dupa care il instalez? Sau se poate instala direct de pe site? Iar cand imi cere licenta, o introduc? Dar spui ca pot fi erori... sau ca se descarca mai greu versiunile 7 sau 8 de Windows?



#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca ar fi bine sa cauti mai intai pe pagina de internet a producatorului daca laptopul in cauza are driverele necesare pentru sistemul de operare pe care il doresti.
Kit-uri de instalare curate gasesti destul de usor, zic, apoi cumperi o cheie de activare.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Descarca-l de pe site-ul Microsoft si vezi cum ruleaza (ai 30 de zile de testare).

De mers va merge, depinde de tine cat vei cere de la el (jocuri, internet, etc).

#6
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Daca nu merge adaugat ram, macar schimba hard-diskul cu un ssd si vei avea garantat un spor de viteza.

#7
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View PostPololica, on 07 ianuarie 2019 - 16:00, said:

Descarca-l de pe site-ul Microsoft si vezi cum ruleaza (ai 30 de zile de testare).

De mers va merge, depinde de tine cat vei cere de la el (jocuri, internet, etc).

Nu stiam ca se poate descarca si testa. Multumesc.
Dar daca in cursul instalarii apare vreo eroare sau daca nu merge ok pe configuratia laptopului, avand in vedere ca mai vechi, in acest caz pot reveni la Vista, deja preinstalat?

#8
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postcrocko.dilul, on 07 ianuarie 2019 - 15:58, said:

Cred ca ar fi bine sa cauti mai intai pe pagina de internet a producatorului daca laptopul in cauza are driverele necesare pentru sistemul de operare pe care il doresti.
Kit-uri de instalare curate gasesti destul de usor, zic, apoi cumperi o cheie de activare.

Orice facut sa ruleze Vista are si drivere pentru 7 (de multe ori sunt compatibile).
Dar si windows-ul are drivere integrate.
Mai bine cauta (in functie de ce componente are) pe pagina dedicata producatorilor acestora.

Laptop-ul ar trebui sa "poata" 4 Gb RAM (doar unele mini nu suporta).

Edited by breitner, 07 January 2019 - 16:27.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Vad pe site ul Emag, de ex., Windows 7 - licenta electronica. De acolo intentionez sa cumpar licenta, de aceea am intrebat mai sus.
Site-ul e Emag, vanzatorul nu. La "licente" am avzut din bulgaria si cehia pe emag.

Vezi topicul asta - https://forum.softpe...nta-windows-10/ - macar ultimele pagini.
S-a tot discutat subiectul.

#10
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postcoricom, on 07 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Daca nu merge adaugat ram, macar schimba hard-diskul cu un ssd si vei avea garantat un spor de viteza.

E o idee buna, pentru ca HDD ul are ceva erori. Dar nu stiu daca merge sa instalez un SSD. Acesta din urma pur si simplu se monteaza in locul HDD ului? Merge pe mai toate laptop urile? Sau ii trebuie un compartiment special. Laptopul meu e un model Toshiba din 2007.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca iei un SSD de 2,5" si 7 mm grosime merge in orice laptop in locul HDD.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostB0gdan9, on 07 ianuarie 2019 - 16:23, said:

Nu stiam ca se poate descarca si testa. Multumesc.
Dar daca in cursul instalarii apare vreo eroare sau daca nu merge ok pe configuratia laptopului, avand in vedere ca mai vechi, in acest caz pot reveni la Vista, deja preinstalat?

De revenit poti reveni oricand, doar sa ai DVD-ul cu Vista si licenta aferenta. la indemana.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca il are - deja incepusera sa fie pe partitii dedicate pentru recovery - astea se cam strica la instalarea unui alt sistem de pe DVD.

#14
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View PostPololica, on 08 ianuarie 2019 - 08:55, said:



De revenit poti reveni oricand, doar sa ai DVD-ul cu Vista si licenta aferenta. la indemana.

Am doar DVD ul de Recovery, asa am cumparat laptopul la vremea respectiva, cu Vista preinstalat si un DVD de Recovery. In acest caz mai pot reveni la Vista?sau inmomentul cand se instaleaza alt SO, se sterge automat si.partitia pe care este Vista?

View Posteiffel, on 08 ianuarie 2019 - 09:17, said:

Daca il are - deja incepusera sa fie pe partitii dedicate pentru recovery - astea se cam strica la instalarea unui alt sistem de pe DVD.

Da, ai intuit bine, am doar DVD ul de Recovery pt Vista. Deci pierd partitia cu Vista la instalarea unui nou SO?


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, cu ala poti reveni la vista.
Ca sa pastrezi compatibilitatea - in caz de intoarcere la Vista va trebui la instalarea 7 sau 8 sa formatezi partitia de Vista.
In mod normal se sterge si se creeaza alta - dar asta va duce la crearea unei partitii suplimentare de boot de 100-200Mb - in functie de ce pui - 7 sau 8. Asa fac sistemele noi de operare - la 10 poate ajunge la 500 Mb.

#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostB0gdan9, on 07 ianuarie 2019 - 16:28, said:

E o idee buna, pentru ca HDD ul are ceva erori. Dar nu stiu daca merge sa instalez un SSD. Acesta din urma pur si simplu se monteaza in locul HDD ului? Merge pe mai toate laptop urile? Sau ii trebuie un compartiment special. Laptopul meu e un model Toshiba din 2007.

Un SSD nu prea te ajuta (bani cheltuiti fara folos), n-ai memorie ce-ti pasa ca se incarca in 10-15 secunde sau in 30!?
Memoria RAM este "legata" de procesor (care nici el nu este cine stie ce).

Mai bine mai aduni bani (200 lei ai economisit de la SSD) si cumperi alt laptop (second-hand sau refurbished).

Adica:
instaleaza 7 si-l poti folosi in continuare (cam) la fel. Cu 8.1 este alta mancare de peste (cere prea multe resurse pentru ce ai).
Iar HDD gasesti de la 50 lei (second hand) in sus. Dar intai fa-i un test de "sanatate" celui al tau (peste 75% te mai duce inca 2 - 3 ani fara sa pierzi date).

Edited by breitner, 08 January 2019 - 15:10.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
8.1 s-ar putea sa se miste mult mai bine decat 7 pe laptopul ala.
Cere mult mai putine resurse.

Pe un netbook cu Atom si 1 Gb Ram - pe vremea aia, 8.1 se misca aproape ca XP-ul. 7 nici nu mergea.

#18
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Cam totuna (dar partea de video se poate misca "in reluare"):
https://support.micr...em-requirements
https://support.micr...em-requirements

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate