Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Inlocuitori de branza

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#37
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Exista zeci de sortimente de branza in orice supermarket facute din lapte si atat, aici chiar nu mai exista nici o scuza pentru consumatori.

#38
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ma indoiesc.

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postkarapok, on 04 ianuarie 2019 - 11:31, said:



De zeci de ani trag aceste semnale de alarma, dar nu le duce grija clientilor, ca romanul este prost si sarac cu duhul si tot ce are in minte este ieftin, sa fie ieftin domne, nu conteaza ca ma omoara de cancer, sa fie ieftin, ca asta ne place,si eu zic bravo, bravo ma, asa sa ne faceti ca suntem prosti, si ne place ieftin, si va spun asa amical, in Romania sa va uitati de zece ori inainte sa va urcati intr-un ascensor, sa nu ziceti ca nu v-am spus
De acord cu tine, daca vei inlocui "romanul" cu "omul" si "Romania" cu "orice tara"

#40
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postrich1974, on 04 ianuarie 2019 - 11:32, said:

te rog sa ma crezi ca ingredientele naturale sunt ieftine, mai ales ca la noi in Romania se poate produce aproape orice.
dar e mai comod sa pui niste falsuri, ca noi nu avem oameni de afaceri, avem niste jepcari pusi pe capatuiala.
De ce nu rupi tu gura targului? Cum adica sa fie mai comod sa pui falsuri decat produse naturale ieftine? :) Ca n-are legica... in caz ca nu stiai, intra cam 8 litri de lapte gras (min 3.8%) de vaca la un kg de mozzarella(la calitate mai ridicata chiar mai mult)... sigur, tu poti sa crezi ca-i 50 de bani litrul de lapte, doar ca realitatea iti da in cap cand te duci sa-l cumperi...  sau lapte de bivolita mai putin ca-i mai gras, dar mai scump... :) si se mai folosesc niste ingrediente, se prelucreaza, se respecta niste norme de igiena, se ambaleaza...

View Postrosix, on 04 ianuarie 2019 - 13:03, said:

bubuie de branza care arata precum sapunul, asta nu mai e ok... deja aici nu inteleg unde e rolul statului, de ce nu sta calare pe ei sa testeze toata branza.
Mozzarella aia naturala, de calitate, chiar arata ca sapunul.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostI2O, on 04 ianuarie 2019 - 11:32, said:


Eu am avut ocazia acum vreo 13-14 ani sa intru intr-o bucatarie si camerele frigorifice ale unui lant de restaurante foarte apreciat in Romania...
Sti ce produse primau acolo?Produsele aro din metro care sunt cele mai ieftine si slab calitative.....
Faptul ca era apreciat, nu are legatura cu calitatea produselor. Și City Grill (cu toate brandurile aferente) e foarte apreciate iar mâncarea lor este praf.

#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Amu-s ceva ani matematica era așa:
cam 10L lapte 3-3,5% grăsime / vacă Bălțată Românească / mulsoare
2 mulsori pe zi
din 25L lapte => 7 - 8kg telemea vero

dar și vacile primeau vreo 3 feluri de furaje iarna...

Plus întrebarea perfect legitimă a lui tata: Dacă untul are doar 60% grăsime ... restul ce-i?

Edited by shiva, 04 January 2019 - 13:37.


#43
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Asociatia Patronala Romana din Industria Laptelui a tras semnalul de alarma de prin 2015 (sau chiar inainte  de 2015-vezi video) eu mai mir cum ati aflat abia acum, cat despre mozzarella  cititi un articol chiar din 2015 (PIZZA CU MOZARELLA FALSĂ)

Edited by stlk, 04 January 2019 - 14:15.


#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postrichelieu, on 04 ianuarie 2019 - 13:33, said:

Faptul ca era apreciat, nu are legatura cu calitatea produselor. Și City Grill (cu toate brandurile aferente) e foarte apreciate iar mâncarea lor este praf.
Poate m-am exprimat putin gresit
Era un restaurant de clasa.....ca acum sa vandut din cate am inteles
Opinia mea e ca atunci cand intri intr-un restaurant de clasa nu te astepti sa te serveasca cu mancare facuta din produse aro

#45
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Pe de alta parte daca vrei mancare garantat facuta numai cu ingrediente de foarte buna calitate, din surse naturale si produse local te duci la Maize si apoi te intrebi de ce lasi 3-400 de lei la o masa.

Eu zic ca tot vina consumatorilor este, nu poti sa ai pretentia ca un restaurant sa aiba o suta de feluri in meniu, si porc si vita si peste si rata si burgeri si coaste si sarmale si paste si pizza si sa mai aiba si toate ingredientele proaspete si de calitate si pe stoc permanent. Doi, poate mi se pare mie dar nu prea am vazut furnizori locali care sa poata livra constant o anumita marfa si cum oamenii nu inteleg ce inseamna sezonalitate si vor sa manance totul oricand nu prea au nici restaurantele alternativa, se duc la Metro si iau marcile alea care se gasesc permanent pe raft. In Bucuresti sa zici ca mai ai solutii dar in orasele mici nu.

Edited by nnestor, 04 January 2019 - 14:32.


#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostI2O, on 04 ianuarie 2019 - 14:10, said:

Poate m-am exprimat putin gresit
Era un restaurant de clasa.....ca acum sa vandut din cate am inteles
Opinia mea e ca atunci cand intri intr-un restaurant de clasa nu te astepti sa te serveasca cu mancare facuta din produse aro
Well....asta da, asa e.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrich1974, on 04 ianuarie 2019 - 09:51, said:

traim intr-o lume de falsuri, asta inseamna capitalismul. economia, fara un suport moral corespunzator, este doar o japca perpetua.

Alternativa fiind... care?
Suport moral? Nu ti-l da Politica de Stat?

View Postrich1974, on 04 ianuarie 2019 - 11:32, said:

te rog sa ma crezi ca ingredientele naturale sunt ieftine, mai ales ca la noi in Romania se poate produce aproape orice.

... si scump.
Cumpara unt facut in Romania acasa si cumpara pe cel facut industrial, presupunand ca ambele sunt produse corect.

ia mergi la cofetarie si cauta unt si sa vezi ce-o sa descoperi. Ca untul e  MULT mai scump decat inlocuitorii de unt.

Romanul vrea insa ieftin, si apropo, nu numai romanul. Asa cum a sesizat fantastic de bine admina

Am asistat o data la o prezentare de marketing.
la intrarea in sala ti se dadeau $9 de cate $1
Si $1 de cate 1 cent (100 de centi)

A inceput prezentarea.

In pauza au adus 3 mese in care ti se servea bucatele de ciocolata

In prima, ciocolata cu 2,000,000 de ingrediente, GRATIS
A doua, ciocolata belgiana, 1 cent bucata
A 3-a ciocolata pur naturala, $1 bucata.

50 de oameni
400 de bucati de ciocolata gratis
30 de ciocolata la 1 cent
9 bucati la $1.

iar voi ati inceput sa dati vina pe capitalism pentru ca nu reglementeaza piata sa existe numai ciocolata de $1???
pai si reactia voastra la ieftin si prost, moralitatea vis-a-vis de corpul vostru UNDE E?

la fel se da vina pe capitalism si sistemul de creditare ca dobanzile sunt prea mari, dar disciplina personala UNDE E?
Sincer, nu puteti face ciocolata in casa?

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCourage, on 04 ianuarie 2019 - 01:27, said:

Eu cand aud de "mancare ca la mama acasa" mor de nervi Posted Image


Eu mananc de pranz exclusiv la o cantina obscura fix ca la mama acasa, de foarte multi ani.
Nu e cea mai gustoasa mancare, dar nu contine ciudatenii. Uneori e putin mai arsa, uneori are mai multa sare , de obicei e mai fara sare, varza e prea fiarta etc
Nici mamele nu gatesc toate la fel.

#49
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostTsunnnami, on 04 ianuarie 2019 - 15:08, said:

iar voi ati inceput sa dati vina pe capitalism pentru ca nu reglementeaza piata sa existe numai ciocolata de $1???
pai si reactia voastra la ieftin si prost, moralitatea vis-a-vis de corpul vostru UNDE E?

la fel se da vina pe capitalism si sistemul de creditare ca dobanzile sunt prea mari, dar disciplina personala UNDE E?
Sincer, nu puteti face ciocolata in casa?
stii ce se intampla: omul ia ieftin din cauza ca nu are incredere ca in momentul in care va plati mai scump, va primi si o calitate pe masura. nu ii poate nimeni garanta calitatea din cauza ca nu exista laboratoare unde omul sa poata merge cu salamul de 40 de lei kilu si sa il testeze daca e mai bun decat cel de 15 lei. asta e problema, lipsa de inceredere din cauza decaderii morale.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrich1974, on 04 ianuarie 2019 - 15:35, said:

stii ce se intampla: omul ia ieftin din cauza ca nu are incredere ca in momentul in care va plati mai scump, va primi si o calitate pe masura. nu ii poate nimeni garanta calitatea din cauza ca nu exista laboratoare unde omul sa poata merge cu salamul de 40 de lei kilu si sa il testeze daca e mai bun decat cel de 15 lei. asta e problema, lipsa de inceredere din cauza decaderii morale.

Serios?
Ai citit TOT postul meu?

View PostTsunnnami, on 04 ianuarie 2019 - 15:08, said:

Am asistat o data la o prezentare de marketing.
la intrarea in sala ti se dadeau $9 de cate $1
Si $1 de cate 1 cent (100 de centi)

A inceput prezentarea.

In pauza au adus 3 mese in care ti se servea bucatele de ciocolata

In prima, ciocolata cu 2,000,000 de ingrediente, GRATIS
A doua, ciocolata belgiana, 1 cent bucata
A 3-a ciocolata pur naturala, $1 bucata.

50 de oameni
400 de bucati de ciocolata gratis
30 de ciocolata la 1 cent
9 bucati la $1.

iar voi ati inceput sa dati vina pe capitalism pentru ca nu reglementeaza piata sa existe numai ciocolata de $1???
pai si reactia voastra la ieftin si prost, moralitatea vis-a-vis de corpul vostru UNDE E?


#51
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu inteleg ce vrei sa spui....ca cea de un dolar s-a vandut cel mai putin? era si firesc, ti-am zis cauza.

#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postrich1974, on 04 ianuarie 2019 - 15:35, said:

stii ce se intampla: omul ia ieftin din cauza ca nu are incredere ca in momentul in care va plati mai scump, va primi si o calitate pe masura. nu ii poate nimeni garanta calitatea din cauza ca nu exista laboratoare unde omul sa poata merge cu salamul de 40 de lei kilu si sa il testeze daca e mai bun decat cel de 15 lei. asta e problema, lipsa de inceredere din cauza decaderii morale.

Acolo se discuta de faptul ca oamenii aia au primit niste bani "cadou" sa isi "cumpere" niste ciocolata la alegere. Adica au fost invitati sa manance niste ciocolata practic pe gratis si pana la urma tot a castigat cantitatea in detrimentul calitatii.
E valabil peste tot.

si in Germania e la fel, cand vad oameni care cand vine vorba de a iesi cu firma undeva in oras comenteaza despre restaurantul X ca nu-i bun pentru ca pizza e cu 3€ mai scumpa (desi este incomparabil mai buna)imi vine sa ma urc pe pereti. In conditiile in care nu vorbesc de oameni care sa se uite la aia 3€.

Edited by giuliani, 04 January 2019 - 15:56.


#53
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Vesnica suspiciune a romanului si frica de a fi pacalit, mai bine stie sigur ca  mananca niste mizerii decat sa traiasca cu incertitudinea ca s-ar putea sa isi fi lut o teapa, nu?


#54
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
suspiciunea vine din faptul ca, la randul lui, a pacalit si el pe altul. este o consecinta a propriilor actiuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate