Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Inlocuitori de branza

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#91
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar inutil. Cred ca au platit mult prea multi sa le faca reclama.
Asa ca un vot a fost practic egal cu zero.

#92
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu sunt de acord, eu citesc mai intai voturile negative si incerc sa inteleg cat de credibile sunt. Ca stiu ca in general oile se bucura de orice.

#93
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Ei...haideți mãcar sa ne limitam la discuții despre mâncare...chiar dacã nu sunt intru totul ontopic :)


#94
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Era vorba de calitatea restaurantelor... Posted Image

#95
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Posteiffel, on 05 ianuarie 2019 - 18:27, said:

Tripadvisor e o prostie. Ala trebuie ignorat in totalitate.
Prin Creta pe la hoteluri si restaurante aveau la intrare notele de pe TripAdvisor ca sa imbie clientii.
Am stat intr-un hotel cu nota 9,6. Nici 5 nu i-as fi dat. Era curat, dar fara televizor, wifi doar in hol la receptie... Am stat in zeci de hoteluri prin Grecia - asta a fost el mai prost.

Cate stele?
La ce hotel ai stat?

#96
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnnestor, on 05 ianuarie 2019 - 12:27, said:

E tocmai pe dos, gastronomia are o componenta culturala, artistica, istorica, mult peste dimensiunea aproape pur consumatorista la care o rezuma azi. Bucataria si mancarea si actul de a gati in general are o componenta puternica legata de familie, de a strange familia si prietenii in jurul mesei, de socializare, de asta lumea cand merge prin Franta, Grecia, Spania, Italia, Japonia si peste tot cauta localurile mici, autentice, de familie, departe de caile batute de turisti, cand vrei sa mananci opresti orice localnic si il rogi sa iti faca o recomandare sau doua. Acum, incearca sa faci asta in US...

Te uiti pe Zagat sau multe alte situeuri de comentat restaurante (mai mult sau mai putin competente). Nu inteleg problema. Cum as putea sa cred un om de pe strada, eu daca ma uit pe siteurile astea mai generaliste gen tripadvisor sau yelp ma iau cu miinile d ecap pe ce criterii dau aia note, mincarea e undeva la coada. Cum sa ma iau dupa gica care trece prin sat? daca e ceva sint sigur ca ala ma trimite la varul lui.
Nu am nici un fetish cu proprietarii restaurantelor, nu ma intereseaza cine sint ei. Singurul lucru care ma intereseaza e cit de buna e mincarea. Dar daca tii neaparat au si americanii o caruta de restaurante de familie. Dar pe mine nu asta ma intereseaza, ci sa am de mincat ceva mincare buna si cu varietate. Cel putin in orasele mari nevoia asta e satisfacuta cu virf si indesat.

View Posteiffel, on 05 ianuarie 2019 - 18:27, said:

Tripadvisor e o prostie. Ala trebuie ignorat in totalitate.
Prin Creta pe la hoteluri si restaurante aveau la intrare notele de pe TripAdvisor ca sa imbie clientii.
Am stat intr-un hotel cu nota 9,6. Nici 5 nu i-as fi dat. Era curat, dar fara televizor, wifi doar in hol la receptie... Am stat in zeci de hoteluri prin Grecia - asta a fost el mai prost.


Nici mie nu-mi place tripadvisor dar televizorul nu are legatura cu nota aia. Daca nota nu e falsa, trebuie luata in context (stele/pret/tipul de clienti).
Un hotel cu baia pe hol poate avea note mai bune la categoria lui decit unul de lux.

#97
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
In tarile in care exista cultura gastronomica orice localnic stie unde se mananca bine si unde nu. In Italia eram intr-un port de peste si oamenii ne spuneau mergeti la ala si la ala ca au peste proaspat, sau nu mergeti la celalalt ca nu are (pentru ei orice nu era prins azi sau ieri era automat vechi) sau mergeti in ziua aia si aia ca atunci e bucatarul care trebuie. Sau in Grecia intrebam direct la restaurantele unde mancam, daca eram la unul de peste intrebam unde putem manca niste miel sau ied bun si oamenii te trimiteau exact unde trebuie. In Franta nu mai spun, exista restaurante prin cele mai obscure sate care bat la fund toate fitele frantuzesti din NY.

Eu am renuntat demult la siteuri si recenzii de pe net, o data pentru ca imi genereaza tot felul de asteptari care mereu se dovedesc a fi nerealiste si doi pentru ca oamenii care merg in locurile bune nu prea scriu despre ele si locurile astea nu au nevoie de reclama pentru ca au deja toti clientii de care au nevoie. Si trei, in general siteurile astea acopera locurile super turistice care sunt deja saturate de restaurante internationalizate, cand iti iei o friptura de vita sau de ton e cam greu sa nu fie buna indiferent pe unde mergi si stii exact ce primesti, eu caut sa mananc chestii locale, gusturi noi, mancaruri originale.

De fapt cea mai mare problema pe care o vad eu e internationalizarea, faptul ca orice orasel in meniul restaurantelor mai rasarite gasesti vita de argentina si creveti. Adica ok, ma duc in NY sa mananc pizza care e facuta cu faina din Italia, rosii din Italia, branza din Italia si ulei din Italia, eventual busuoicul e local. Sau ma duc in LA sa mananc sushi facut cu orez din Japonia, ton nu stiu de care zburat tot din Japonia, soia si wasabi din Japonia.

Intr-un fel e invers fata de povestea cu branza din pizza unde in loc de branza primesti substitut, la astea premium e invers, mancarea de calitate care ar trebuie sa fie prin definitie cat mai naturala si proaspata deci locala si e de fapt in mare parte din import, congelata, pasteurizata, ambalata, conservata. De vina e tot consumatorul local care in loc sa spuna prietene, black angus USDA pot sa mananc la orice restaurant de pe planeta, da-mi si mie o vita locala crescuta cu iarba din Romania si apa din Romania sa simt gustul local, da-mi un platou cu niste branzeturi locale nu parmezan si brie si gorgonzala din punga, da-mi un peste de Marea Neagra nu dorada si seabass de crescatorie din Grecia sau Turcia.

Edited by nnestor, 06 January 2019 - 11:46.


#98
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postnnestor, on 05 ianuarie 2019 - 17:47, said:

Secretul e sa nu te iei dupa Tripadvisor unde majoritatea recenziilor sunt facute de americani si englezi, intreaba mereu localnicii unde sa mergi si fii specific, spune-le ca vrei sa mananci peste bun, sau pizza, sau paste, sau ceva cu specific local, niciodata nu se intampla ca toate astea sa le gasesti in acelasi restaurant la care sa merite sa mananci.
Cand am fost in Istanbul am mancat la o bodega infecta de cartier unde se duceau toti turcaletii sa manance. A fost cea mai buna mancare turceasca din viata mea.
Inainte de plecare am zis sa o facem lata si ne-am dus la restaurantul cu cea mai buna nota de pe tripadvisor.... nu avea nici o treaba cu mancarea turceasca adevarata....totul era schimbat in gusturi "comerciale"..... a fost ORIBIL

Asa m-am lamurit eu cum sta treaba.

View PostPaz, on 05 ianuarie 2019 - 19:28, said:

Nu sunt de acord, eu citesc mai intai voturile negative si incerc sa inteleg cat de credibile sunt. Ca stiu ca in general oile se bucura de orice.

Mda...cam asta e metoda corecta dupa care trebuie folosit tripadvisor booking airbnb etc.

View Postnnestor, on 06 ianuarie 2019 - 11:28, said:

.... da-mi si mie o vita locala crescuta cu iarba din Romania si apa din Romania sa simt gustul local....
....si sa iti rupi dintii in ea.

Eu u pot manca vita romaneasca nici superduper-rare...zici ca e pingea.

Nu are pic de marbling

View Postnnestor, on 06 ianuarie 2019 - 11:28, said:

....eu caut sa mananc chestii locale, gusturi noi, mancaruri originale.


Asta e adevarat...cu precizarea ca trebuie sa aiba traditie in mancarea respectiva locul.
Romania nu prea are traditie in mancare din vita.

Edited by -Jinx-, 06 January 2019 - 16:37.


#99
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostPaz, on 05 ianuarie 2019 - 20:04, said:

Era vorba de calitatea restaurantelor... Posted Image
La care s-a ajuns de la....

#100
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostPaz, on 04 ianuarie 2019 - 19:07, said:

In tot nordul Italiei se mananca prost. Trebuie sa ai noroc sau sa mergi in localuri cu stele ca sa mananci bine. De multe ori se mai mananca bine si in "Trattoria" dar si acolo e cam pe toane.

In ultimii ani am fost de fiecare data in concediu in sudul italiei unde am mancat excelent (puglia, sardinia) si de-a dreptul fabulos in sicilia, napoli si coasta amalfi. insa cand am ajuns anul trecut la torino am ramas absolut impresionat de gastronomia de acolo, as putea spune ca la fel de impresionat ca la napoli. alte tipuri de mancare, alte genuri insa dupa gustul meu cam aceeasi calitate.

View Postnnestor, on 05 ianuarie 2019 - 17:47, said:

Secretul e sa nu te iei dupa Tripadvisor unde majoritatea recenziilor sunt facute de americani si englezi, intreaba mereu localnicii unde sa mergi si fii specific, spune-le ca vrei sa mananci peste bun, sau pizza, sau paste, sau ceva cu specific local, niciodata nu se intampla ca toate astea sa le gasesti in acelasi restaurant la care sa merite sa mananci.

Exista si versiuni in italiana, spaniola, franceza, etc pentru a afla ce scriu persoane din tarile respective. Eu mereu aleg userii care par credibili, nici nu citesc ce scriu americanii sau englezii. In general nu prea dau gres.
In plus, in ghidul michelin sunt o gramada de restaurante fara stele care chiar merita probate. Preturile pot fi si mari, e drept, insa sunt unele care chiar au preturi normale, de exemplu Antica Pizzeria Da Michele din Napoli unde o pizza costa 4€. Nu are vreo stea, dar e in ghid, si ca asta mai sunt multe.

Ca idee, ce mi se pare important e sa stii ce sa mananci in zonele unde mergi. Adica daca mergi la Napoli stii ca incerci pizza si scoici, daca mergi in sicilia incerci caponata, paste cu ton si menta, daca mergi pe coasta amalfi merita mers la cetara pt ton si colatura di alici, daca mergi la milano incerci risotto sau polenta , etc. De fiecare data cand merg undeva incerc sa vad ce se mananca traditional in zona respectiva ca sa imi fac o parere generala. Ca apoi, daca gasesc pe tripadvisor un restaurant la milano unde lumea spune ca se mananca un risotto exceptional il iau in calcul chiar daca are si 100 de recenzii negative pentru ca pizza ar fi proasta. La fel, nu mergi in sudul siciliei sa mananci vita, aia o poti manca la florenta :)

Edited by giuliani, 07 January 2019 - 10:00.


#101
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postgiuliani, on 07 ianuarie 2019 - 09:51, said:

Eu mereu aleg userii care par credibili, nici nu citesc ce scriu americanii sau englezii.
Poti sa te iei si dupa romani ca ei gasesc numai restaurante bune in afara de mine bineinteles. :)

#102
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Veniti in Arizona si mancati doar mexican, Taco, Carne Asada, Chimichanga = se citeste "cimiceanga", Chili con Carne etc, autentico ... iute de ti se opreste respiratia, ca la ei acasa.

Pentru mancare europeana se scoate mult mai mult din buzunar si nu vorbesc de pizza sau spaghetti ci de localuri ca asta, au si os cu maduva!  

https://www.mastrosrestaurants.com/

Branzeturile sint originale fiecare din tara respectiva, defapt totul vine de undeva.

Azi am cumparat sare de mare din Belgia fara Iod, organic.

#103
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ce ma dezamageste ca pe nicaieri nu exista restaurante unguresti. :(

#104
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Au fost in Phoenix dar s-au inchis.   Doar langa bisericile in limba maghiara se poate manca bine cu diferite ocazii celebrate in State, functioneaza si in Phoenix, Los Angeles, San Francisco.
Au organizat si Revelion, iar mancarea este autentica, gatit voluntar de doamne si domni talentati.

Sint putini unguri in State, cei veniti in '56 aproape toti au murit deja, iar copiii lor nici maghiara nu stie, nu mai conteaza ce mananca.

#105
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sunt putini unguri peste tot cred ca si in tara lor.

#106
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Gata, ca deja se discuta despre orice altceva.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate