Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oferta job Bruxelles - IT

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Salutare,

Tocmai am primit o oferta de job pentru Bruxelles la una din institutiile Uniunii Europene. Job-ul este in IT si mi-a fost propus initial sub forma de PFA.

Suma oferita initial 400 eur pe zi brut, au plusat apoi la 490 brut.

Cei care ati mai lucrat in afara sub o forma de organizare de genul PFA, ce provocari ati intalnit? Taxele in Belgia ajung pe la 50% in cazul meu, aveti idee cam ce se poate deduce?

Cei care ati lucrat in Belgia, in special in Bruxelles cum vi s-a parut viata acolo si cam  cat ar fi cheltuielile de baza? (chirie, utilitati, hrana, transport)

Ca idee, decizia este grea, in tara am sotia si copilul plus o casa in constructie. As face o miscare de genul acesta pe termen scurt urmand ca, in functie de cum merg lucrurile in tara, sa iau si familia.

#2
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Salut, din pura curiozitate tu deja activezi independent/PFA sau asa ti-au propus ei in mod expres ? Sau ti-au dat mai multe exemple si PFA ar fi cea mai buna varianta ?

#3
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
eu pot sa comentez pe relatia contractuala.
in ultimii 4 ani, am observat o insistenta a firmelor din vestul europei de a avea impozitele platite la sursa (conform legislatiei).
in alti ani se accepta sa lucrezi pe ceva cum este pfa sau similar si sa te ocupi tu in tara firmei tale (pfa sau echivalent) de impozite.
am observat la agentiile EU ca in destule cazuri iti ofera contracte pe termene definite, ca un fel de permanent dar pe termen definit, in acest caz ei iti taie impozitele care sunt muuuult mai mici decat alte firme din locatie. daca rezisti 3 asemenea contracte (sau ceva similar) apoi te face permanent pe bune, contract pe durata nedeterminata.
alta varianta acceptata este a avea un limited sau similar (similar limited, incorporated, pfa, etc) in tara unde lucrezi.
in belgia impozitele sunt mari dar daca lucrezi tu pt EU totul scade dramatic.

daca ti se platesc si cheltuielile rata este mai mult decat buna.
daca nu, tine cont ca o sa zbori saptamanal si va trebui sa stai/stati undeva.
bruxelles nu este scump, este pe la mijloc.
plata depinde si de tehnologie, pozitie, etc.

multa bafta.

Edited by avenirv, 03 January 2019 - 21:13.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View Postvidiandrei, on 03 ianuarie 2019 - 21:10, said:

Salut, din pura curiozitate tu deja activezi independent/PFA sau asa ti-au propus ei in mod expres ? Sau ti-au dat mai multe exemple si PFA ar fi cea mai buna varianta ?

Mi-au propus ei. Eu in tara nu am PFA, tot timpul angajat cu contract de munca. Le-am cerut 600 ca pfa sau oferta ca angajat.

Altfel, e vorba de PFA la ei pe care daca nu ma insel te ajuta sa il infiintezi. Daca ar fi fost cu taxe platite in RO, ar fi fost super, dar fiind venituri castigate acolo, se supun taxelor lor indiferent ca vin eu cu PFA de acasa sau fac acolo.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Nu stiu daca stii de http://www.rombel.com .... au si un forum si sigur a fost discutata situatia ta.

Belgia este un loc unde se castiga bine dar te si incurajeaza sa cheltuiesti ... au tot felul de deduceri ptr cheltuieli facute la ei .... mai greu sa scoti tescalaul de banet ...
Te sfatiiesc sa cauti casa in partea de est (auderghem, woluvw, tervuren, etc) si sa insisti sa ti asigure loc de parcare la job.

Multa bafta
Multa bafta


#6
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postgeorge_alexandru, on 03 ianuarie 2019 - 21:28, said:


Mi-au propus ei. Eu in tara nu am PFA, tot timpul angajat cu contract de munca. Le-am cerut 600 ca pfa sau oferta ca angajat.

Altfel, e vorba de PFA la ei pe care daca nu ma insel te ajuta sa il infiintezi. Daca ar fi fost cu taxe platite in RO, ar fi fost super, dar fiind venituri castigate acolo, se supun taxelor lor indiferent ca vin eu cu PFA de acasa sau fac acolo.

Sunt multi ce au PFA in Romania, platesc taxe in Romania (adica max 200 Euro pe luna) si muncesc in Vest pe salarii de genul 500Euro/zi. Nu este tocmai ok dar se practica si firmele de acolo inchid ochii, de multe ori se trece prin agentii intermediare.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postgeorge_alexandru, on 03 ianuarie 2019 - 21:28, said:

Le-am cerut 600 ca pfa sau oferta ca angajat.
Nu ca vreau sa par cumva, dar ai cerut suma inainte de a afla ce cheltuieli vei avea (initiale, lunare etc)?

Adica astea:

View Postgeorge_alexandru, on 03 ianuarie 2019 - 20:47, said:

Taxele in Belgia ajung pe la 50% in cazul meu, aveti idee cam ce se poate deduce?
Cei care ati lucrat in Belgia, in special in Bruxelles cum vi s-a parut viata acolo si cam  cat ar fi cheltuielile de baza? (chirie, utilitati, hrana, transport)

S'apoi va mirati ca unii romani o duc prost in vest si sunt tratati aiurea...

Edited by dexterash, 03 January 2019 - 22:03.


#8
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Salut,

Am stat 6 luni în Brussels unde am studiat și în același timp am și lucrat.

Transport ca student 50 EUR tot anul, ca angajat 50 EUR pe lună. Mergi pe ori unde, e super transportul în comun... până la prima zăpada... sau primul protest(eu am prins vreo 4)

Chirie   Există pe acolo niște cocioabe de te doare capul, pe unele cer si câte 800 eur pe lună. Eu am avut un apartament  Sint-Jans-Molenbeek Avenue Joseph Lemaire. Super cartier. Am plătit 650 EUR pe lună cu gunoiul și apa incluse. pe gaz și curent am plătit 65 EUR pe lună. Internetul 50 EUR și telefonia mobila 30. Să te uiti după apartamente cu încălzire proprie pe centrală pe gaz și să nu cumva să iei la parter. Cu cât sunt mai în centru cu atât sunt mai nasoale apartamentele.

Cheltuieli   Mâncarea e oarecum asemănătoare la preț cu cea din România. Mie îmi place să gătesc așa că am ieșit ieftin. Dacă mănânci în oraș te va rupe la bani.

Brusselul este un oraș jegos... dar berea e extraordinară.

Succes

PS   caută informații pe rombel, au și un ghid

Edited by Maryus0234, 03 January 2019 - 22:08.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
O colega de servici care a lucrat in Bruxelles imi zicea de un site romanesc pentru cei care lucreaza in Belgia, dat uitase denumirea. Mersi de pont.

View Postdexterash, on 03 ianuarie 2019 - 22:02, said:

Nu ca vreau sa par cumva, dar ai cerut suma inainte de a afla ce cheltuieli vei avea (initiale, lunare etc)?

Adica astea:


S'apoi va mirati ca unii romani o duc prost in vest si sunt tratati aiurea...

Niste calcule in mare am facut...600 am zis ca e suficient la o taxare de 50%, o chirie de 1000 eur pe luna....nu e ca si cum n-am mai calcat intr-o tara straina. Si sincer, arata-mi roman care o duce prost la banii astia...

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu am zis doar prin prisma "am cerut" si apoi "am calculat"/"calculez" - nu cum ar fi logic: calculat->cerut->recalculat.

Conditiile pe care si le doreste, cat si asteptarile difera de la om la om, astfel ca e greu de generalizat. La fel cum difera in functie de durata contractului, de ce scop are contractul (economisit, investit, cumparat etc), cat ai cheltuieli initiale de mutat (gandeste-te ca te costa inclusiv cautatul unui apartament de inchiriat) etc etc.

Edited by dexterash, 03 January 2019 - 23:22.


#11
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Poti sa le accepti salariul si la le ceri in plus sa lucrezi remote, hai cu un maxim 20% on-site. Impaci si capra si PFA-ul.

Ca si curiozitate, TVA-ul pe serviciul asta e platit de ei sau il platesti tu in tara (stiu ca PFA nu plateste TVA, dar ma gandeam la SRL ca organizare si cred ca depasesti limita de neplatitor de TVA).

#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postavenirv, on 03 ianuarie 2019 - 21:11, said:

eu pot sa comentez pe relatia contractuala.
in ultimii 4 ani, am observat o insistenta a firmelor din vestul europei de a avea impozitele platite la sursa (conform legislatiei).
in alti ani se accepta sa lucrezi pe ceva cum este pfa sau similar si sa te ocupi tu in tara firmei tale (pfa sau echivalent) de impozite.
am observat la agentiile EU ca in destule cazuri iti ofera contracte pe termene definite, ca un fel de permanent dar pe termen definit, in acest caz ei iti taie impozitele care sunt muuuult mai mici decat alte firme din locatie. daca rezisti 3 asemenea contracte (sau ceva similar) apoi te face permanent pe bune, contract pe durata nedeterminata.
alta varianta acceptata este a avea un limited sau similar (similar limited, incorporated, pfa, etc) in tara unde lucrezi.
in belgia impozitele sunt mari dar daca lucrezi tu pt EU totul scade dramatic.

daca ti se platesc si cheltuielile rata este mai mult decat buna.
daca nu, tine cont ca o sa zbori saptamanal si va trebui sa stai/stati undeva.
bruxelles nu este scump, este pe la mijloc.
plata depinde si de tehnologie, pozitie, etc.

multa bafta.

uitasem.
daca faci limited/incorporated sau similar reduci din taxe deoarece sotia si cine vrei vor fii shareholders si se divide suma de platit salarii sau alte venituri. de asememena o sa iei dividente taxate diferit. mai ai si vreo cheltuiala ce se poate deduce.
dar daca poti sa lucrezi direct pt o agentie EU se poate sa ajungi si permanent.
eu nu am mai fost permanent de 27 de ani.

View Postgeorge_alexandru, on 03 ianuarie 2019 - 22:20, said:

O colega de servici care a lucrat in Bruxelles imi zicea de un site romanesc pentru cei care lucreaza in Belgia, dat uitase denumirea. Mersi de pont.



Niste calcule in mare am facut...600 am zis ca e suficient la o taxare de 50%, o chirie de 1000 eur pe luna....nu e ca si cum n-am mai calcat intr-o tara straina. Si sincer, arata-mi roman care o duce prost la banii astia...
stai linistit. va fii foarte bine.

#13
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postavenirv, on 03 ianuarie 2019 - 21:11, said:

daca ti se platesc si cheltuielile rata este mai mult decat buna.
pai d-aia si vor PFA, sa-i livreze odata o suma de bani si restul il priveste.
Cat despre celelalte taxe , el va trebui sa se ocupe, inclusiv de taxele lunare pt sanatate si pensie.

Quote

O colega de servici care a lucrat in Bruxelles imi zicea de un site romanesc pentru cei care lucreaza in Belgia, dat uitase denumirea. Mersi de pont.
Interesant, lucrezi in domeniul IT dar ai uitat o informatie asa de importanta pentru tine. In IT asta se presupune ca trebuie sa fii atent la detalii.
Probabil de d-aia si vor PFA, pe genul "astazi te-am platit, maine nu te cunosc, regim de zilier"

Edited by BraviaAmpero, 04 January 2019 - 08:56.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Pai n-am uitat de detalii, daca era contract de employer pe banii aia nici nu mai deschideam topicul. Stiu ce inseamna, in acelasi timp daca aia zic pa revin in tara si ma angajez din nou...nu-mi fac griji, imi gasesc usor un nou job. Problema principala cu PFA-ul e toata birocratia din spate plus faptul ca orice zi nelucrata nu e platita...iar in Belgia sunt 15 zile libere legale + ce mi-as lua eu concediu. Suma ceruta e suficient de mare cat sa imi permit niste incertitudini.

Azi m-au sunat din nou sa-mi spuna ca incearca sa obtina job-ul ca angajat urmand sa vada si cam care ar fi venitul pentru ca taxarea e diferita.

Oricum, dupa asta mai urmeaza un interviu la ei, dar ideea e sa ne intelegem la salariu pentru ca ei suporta costul deplasarii si cazarii in vederea interviului.

#15
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
corectie sau lamurire: agentie EU nu inseamna agentie de gioburi. exista agentie EU pt farmaceuntice, pt chimicale, pt financiare, pt orice. deci sunt diviziuni ale administratiei EU.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Este vorba de o institutie a UE...nu voi mentiona explicit, dar este vorba de una dintre ECB, European Parliament, European Commission, European Council. Recrutarea o face o agentie de recrutare mandatata de catre aceasta institutie.

#17
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMaryus0234, on 03 ianuarie 2019 - 22:07, said:

Brusselul este un oraș jegos...
Tot e mai rasarit decat Bucurestiul..

#18
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postgeorge_alexandru, on 04 ianuarie 2019 - 14:39, said:

Este vorba de o institutie a UE...nu voi mentiona explicit, dar este vorba de una dintre ECB, European Parliament, European Commission, European Council. Recrutarea o face o agentie de recrutare mandatata de catre aceasta institutie.
pai tu ai contract cu acea agentie nu cu ECB, etc, etc.PFA este pt ei cea mai rapida forma sa scapa de obligatii.Apoi ceea ce mi se pare mie ciudat este faptul cum poate o agentie sa te treaca de la PFA
la angajat permanent intr-o secunda ?
Apoi iarasi nu inteleg cum iti pot spune salariul inainte sa dai interviu si proba practica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate