Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Oferta job Bruxelles - IT

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Pai eu cred ca in ambele cazuri eu voi avea contract cu acea companie....unde lucrez acum am colegi "externi",  cum le zicem noi, adica sunt angajati pe firma proprie sau o firma de outsourcing. Cred ca la fel e si aici iar la PFA e posibil ca tot cu ei sa am contractul, dar cu punct de lucru institutia europeana.

Salariul il discutam inainte pentru ca nu le convine sa plateasca avion + cazare pentru ca apoi sa le zic "stai asa ca nu-mi convine salariul".

Salariul il stabilesc dupa o grila care tine de vechime, experienta + studii...am completat un formulat al acelei institutii unde am mentionat vechimea si toate proiectele la care am lucrat, dar la un nivel de detaliu foarte ridicat...mi-a luat cateva ore sa descriu toate proiectele, rolurile si ce info mai vroiau. Ce mi s-a parut ciudat e ca, pentru categoria superioara, trebuia sa am masterul finalizat, indiferent de experienta si vechime. Si culmea, am facut masterul dar n-am dat dizertatia...stupid, dar asta e.

Apoi, ma astept ca interviul sa fie de genul e ok sau nu. Despre proba practica, la nici un angajator pana acum n-am dat asa ceva, dar am auzit si eu ca se mai poarta.

Cat despre angajat permanent, au zis ca incearca si revin cu o oferta, posibil sa nu mearga. Din ce am vazut, e sistem de taxare foarte diferit, posibil sa le dea cu virgula la calcule.

#20
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Salariul ala e mediu ptr o pozitie in IT, nu cred ca are treaba cu studiile tale, initial ai zis ca ti-au oferit 400, dupa care au mai pus vreo 22% , defapt tot ce se poate ca ei sa ia pe tine 700 si tie sa iti dea 500. La contractori ratele se publica si pe site-uri, se mai negociaza cu agentia inainte de orice interviu si asta a fost, daca ii place clientului de tine atat primesti.

#21
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostSethNY, on 04 ianuarie 2019 - 16:10, said:

Salariul ala e mediu ptr o pozitie in IT, nu cred ca are treaba cu studiile tale, initial ai zis ca ti-au oferit 400, dupa care au mai pus vreo 22% , defapt tot ce se poate ca ei sa ia pe tine 700 si tie sa iti dea 500. La contractori ratele se publica si pe site-uri, se mai negociaza cu agentia inainte de orice interviu si asta a fost, daca ii place clientului de tine atat primesti.
Daca 500 euro/zi este mediu cum o fi la seniori ? :D

Quote

Salariul il discutam inainte pentru ca nu le convine sa plateasca avion + cazare pentru ca apoi sa le zic "stai asa ca nu-mi convine salariul".

Salariul il stabilesc dupa o grila care tine de vechime, experienta + studii...am completat un formulat al acelei institutii unde am mentionat vechimea si toate proiectele la care am lucrat, dar la un nivel de detaliu foarte ridicat...mi-a luat cateva ore sa descriu toate proiectele, rolurile si ce info mai vroiau.
Nu stiu, in care domeniul al IT-ului lucrezi, insa in partea mea de domeniu IT (proiectare software) se dau  teste practice care te trec prin toata informatica incepand
de la bit, continuand cu paradigme de programare si apoi cu redactarea de programe cu creionul pe hartie si terminand cu principii de proiectare  la care se adauga
experienta in cel putin doua framewokuri si sa fii full-stack developer.
Si in asta consta "vechimea" nu in anii petrecuti in domeniu.Un sectorul de IT unde lucrez nimeni nu da doi bani pe vechimea in ani sau diplome/certificate din asteea
de la alte firme.

Quote

Despre proba practica, la nici un angajator pana acum n-am dat asa ceva, dar am auzit si eu ca se mai poarta.
In Romania in domeniul IT probele practice evalueaza canditatul si nu CV-ul lui si nici anii petrecuti in domeniu.

#22
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View PostBraviaAmpero, on 04 ianuarie 2019 - 16:35, said:

Daca 500 euro/zi este mediu cum o fi la seniori ? Posted Image
Ca si valori maxime, un senior poate ajunge la 800, un arhitect la 1000, un PM de la 800 la mie si tot asa ...
Si ca sa nu spui ca aberez cauta dupa ce stii tu: python, linux, vmware, openstack, volte pe site-ul https://www.jobserve.com/ si se deschide alta lume Posted Image

Edited by SethNY, 04 January 2019 - 16:45.


#23
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostSethNY, on 04 ianuarie 2019 - 16:44, said:

Ca si valori maxime, un senior poate ajunge la 800, un arhitect la 1000, un PM de la 800 la mie si tot asa ...
Si ca sa nu spui ca aberez cauta dupa ce stii tu: python, linux, vmware, openstack, volte pe site-ul https://www.jobserve.com/ si se deschide alta lume Posted Image
Stai putin: dar tu nu lucrezi in domeniu, insa asa ai auzit , corect ?

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Ca sa clarific, eu merg pe job de business analyst.

#25
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postgeorge_alexandru, on 04 ianuarie 2019 - 16:54, said:

Ca sa clarific, eu merg pe job de business analyst.
pfff, haha tare asta, adica programarea la dreapta si tu la stanga. Pai uite ce treabuie sa faca jobul tau:
  • Analyzing the business processes in an organization for inefficiencies.
  • Making recommendations for solutions or improvements that can be accomplished through new technology or alternative uses of existing technology.
  • Acting as liaison between business stakeholders, such as management, customers or end users, and the software development or information technology team.
  • Analyzing and communicating stakeholder needs by translating business requirements into software requirements.
  • Documenting and evaluating required data and information.
  • Using modeling, testing and data models to improve the flow of information through an organization to enhance project success.
Singura tangenta cu IT-ul sunt spreadsheet-urile Excel. :lol:

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru tine IT inseamna doar programare? Hai ca m-am lamurit.

Edited by george_alexandru, 04 January 2019 - 17:06.


#27
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Nu, dar in nici un caz business analyst nu intra la IT, tu esti pe partea de Manageriat, tu esti cu managementul alea, alea nu cu IT-ul.
Dar tu ai citit ce am dat eu mai sus (cerintele jobului tau, pe care ar fi trebuit sa le stii)  ? Tu nu vezi ca n-au nici o treaba cu IT-ul ?
Nu mare mi-ar fi mirarea ca aia de la Bruxelles sa caute System Analyst si nu Business Analyst, ceea ce este o alta mancare de peste.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Definitia din manual nu prea mai este valabila. Unde lucrez acum sunt Business analyst dar am si responsabilitati de System Analyst (practic au fuzionat pozitiile, dar au pastrat denumirea pentru ca li s-a parut mai relevanta). Unde am aplicat este asemanator, sunt responsabilitati din ambele discipline....practic fisa postului e cea care conteaza, nu denumirea. Din partea mea, poate sa-i zica oricum, daca te duci la 10 firme vei vedea ca un job cu aceeasi denumire are responsabilitati diferite.

E un trend pe care l-am vazut si la altii, e vorba de eficienta, lucrurile merg mai repede cand ai un rol mai putin. Ca-i zic Business Analyst, IT Business Analyst, IT Analyst sau System Analyst, e irelevant daca nu vad fisa postului.

#29
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
https://www.villanov...system-analyst/

View Postgeorge_alexandru, on 04 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Definitia din manual nu prea mai este valabila. Unde lucrez acum sunt Business analyst dar am si responsabilitati de System Analyst (practic au fuzionat pozitiile, dar au pastrat denumirea pentru ca li s-a parut mai relevanta). Unde am aplicat este asemanator, sunt responsabilitati din ambele discipline....practic fisa postului e cea care conteaza, nu denumirea. Din partea mea, poate sa-i zica oricum, daca te duci la 10 firme vei vedea ca un job cu aceeasi denumire are responsabilitati diferite.

E un trend pe care l-am vazut si la altii, e vorba de eficienta, lucrurile merg mai repede cand ai un rol mai putin. Ca-i zic Business Analyst, IT Business Analyst, IT Analyst sau System Analyst, e irelevant daca nu vad fisa postului.
adica nici tu nu mai stii ce esti si nici ce vor aia.
https://www.villanov...system-analyst/

Edited by BraviaAmpero, 05 January 2019 - 07:09.


#30
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,037
  • Înscris: 10.04.2006
Nu înțeleg de ce îl bagi în seamă.

Ai mai plecat?

#31
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Si eu sunt curios :D

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

View PostBraviaAmpero, on 04 ianuarie 2019 - 17:37, said:

Nu, dar in nici un caz business analyst nu intra la IT, tu esti pe partea de Manageriat, tu esti cu managementul alea, alea nu cu IT-ul.

E, uite ca eu sunt Business Analyst si sunt in IT. Mai exista posturi de BA si in cadrul departamentelor Marketing, Customer Service etc. Depinde de organizarea fiecarei companii.
Fa diferenta intre analist functional si analist tehnic. Fix cum zice colegul, vezi fisa postului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate