Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Mai știți rețele de cartier? (internet)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
ca de obicei citim pe diagonala si mai comentam si aiurea; in poza sunt reprezentate magistralele principale
ce intra in casa la om sau ce intra in casa la vreun smecher care sharuia conexiunea la inca vreo 300 de insi e alta mancare de peste
plus ca vorbim de anul 1998 (unii de aici de pe forum nici nu erau nascuti atunci)

#92
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu eram. Si un operator care avea magistrale interne de FO din cele mai vechi timpuri trebuia sa o aduca abonatilor macar in acelasi timp cu RDS, dar ei s-au trezit la 7 ani dupa.

Si RDS si Astral si retelele de cartier erau alternativa la Romtelecomunismul jefuitor de buzunare, asta e adevarul.

#93
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019

View Postmaiorukaki, on 10 mai 2019 - 10:53, said:

ca de obicei citim pe diagonala si mai comentam si aiurea; in poza sunt reprezentate magistralele principale
ce intra in casa la om sau ce intra in casa la vreun smecher care sharuia conexiunea la inca vreo 300 de insi e alta mancare de peste
plus ca vorbim de anul 1998 (unii de aici de pe forum nici nu erau nascuti atunci)

Prietene, îți garantez ca pe vremea aia eram destul de mare. În plus de asta eu nu vorbesc în neștiință de cauza. Romtelecom nici astăzi nu are magistrala de fibra de pe harta (Rădăuți - Ucraina), ba chiar îți pot spune ca din 2017 nici nu mai exista o porțiune de 3 km pe care au furat-o hoții. Cred ca înțelegi de ce au furat-o hoții. Data viitoare nu vorbi aiurea.

#94
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În legătură cu harta postată pe pagina trecută: cred că "RomTelecom" folosea reţeaua de fibră pentru serviciul de voce, deşi e posibil să fi transmis şi ceva date legate de telecomunicaţii sau să fi fost folosită de anumite insituţii.
În 1998 fibra optică încă era aberant de scumpă!

#95
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
În '98 posibil să fi folosit KAFOS cu maxim 30 Mbps cu exteriorul și/sau spre Ungaria

#96
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019
Posibil! Spre Ucraina nici Dial-up-ul nu funcționa cum trebuie. Ce vremuri... 4 kbps. Ați putea trai acum cu 4 kbps?

#97
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si cu 128 kbps e destul de greu.

#98
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014

View PostLAA86, on 10 mai 2019 - 11:20, said:

Prietene, îți garantez ca pe vremea aia eram destul de mare. În plus de asta eu nu vorbesc în neștiință de cauza. Romtelecom nici astăzi nu are magistrala de fibra de pe harta (Rădăuți - Ucraina), ba chiar îți pot spune ca din 2017 nici nu mai exista o porțiune de 3 km pe care au furat-o hoții. Cred ca înțelegi de ce au furat-o hoții. Data viitoare nu vorbi aiurea.
BAIATU' MEU, NU VORBESC AIUREA SI NU SUNT PRIETENU' TAU ASA CA MAI LASA-NE CU STIINTA ASTA DE 2 LEI SI 1 BAN

faptul ca la tine la tara (in zona in care locuiesti) nu exista fo sau macar un cablu amarat inseamna ca nu reprezentati interes pentru nici o companie de telecom
daca ar fi afacerea ta ai ''trage'' fo cu tot cu echipamente ptr 2-3 utilliaztori casnici?

#99
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View Postmaiorukaki, on 23 mai 2019 - 15:10, said:

faptul ca la tine la tara (in zona in care locuiesti) nu exista fo sau macar un cablu amarat inseamna ca nu reprezentati interes pentru nici o companie de telecom
Nu jigni utilizatorul. In primul rand ca traiul la tara e mai nou un avantaj, nu o problema - aer curat, mancare bio, lipsa aglomeratiei, mai putine cotetze pe patru roti, libertate de miscare etc. In al doilea rand sa fim seriosi, cand s-au condus companiile telekom dupa nevoile utilizatorilor? Mai gandeste-te dar bine, nu asa.

Edited by Inginerul_, 23 May 2019 - 15:43.


#100
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Da n am jignit pe nimeni
El a zis ca traieste la țară


In plus de asta utilizatorul asa zis jignit citeste pe diagonala si mă consideră prietenul lui spunând asta pe un ton superior
Cine pe cine a jignit?  Ca nu mai inteleg nimic

#101
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Da, la tara nu ai gaz, canalizare, fibra optica, iar curentul se intrerupe. Nu ai curent pe vreme rea, foarte avantajos.

Unele comune nu au deloc servicii fixe, nici cablu TV, ce internet. Altele nici asfalt. Si nu ai nici pe unde sa te plimbi, pentru mers pe jos un oras ca Slatina mi se pare potrivit, in Bucuresti nu ai pe unde.

Casa la oras la mica distanta de blocuri e cel mai OK. In 2011-2012 era greu sa obtii FTTH la casa la oras, acum visam la tara la asa ceva.

#102
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View PostNeaceasca85, on 23 mai 2019 - 19:01, said:

Nu ai curent pe vreme rea, foarte avantajos.
Sunt putine situatii in care pica alimentarea cu curent. Pe de alta parte, nu te impiedica nimeni sa cumperi un generator de curent, cu putere suficienta, ca sa nu mai depinzi de grid. Cade alimentarea din retea, pleaca imediat generatorul pe benzina.

#103
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mai degraba diesel iti trebuie, precum la hotelurile din Turcia. Si e destul de scump. Prefer la oras fara generator si fara UPS-uri.

Nu sunt rare, comunele Spineni, Miesti (Cungrea), Piatra Olt (asta e oras cica) sau Priseaca raman ore/zile bune fara lumina la fiecare eveniment meteo.

Poti ramane si fara telefonie mobila in rural la pana de curent, sunt site-uri mobile fara baterii sau cu baterii uzate care tin putin.

Edited by Neaceasca85, 24 May 2019 - 10:56.


#104
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019

View Postmaiorukaki, on 23 mai 2019 - 15:10, said:


BAIATU' MEU, NU VORBESC AIUREA SI NU SUNT PRIETENU' TAU ASA CA MAI LASA-NE CU STIINTA ASTA DE 2 LEI SI 1 BAN

faptul ca la tine la tara (in zona in care locuiesti) nu exista fo sau macar un cablu amarat inseamna ca nu reprezentati interes pentru nici o companie de telecom
daca ar fi afacerea ta ai ''trage'' fo cu tot cu echipamente ptr 2-3 utilliaztori casnici?

Nu te eforta așa tare cu tipatu' și mai întâi documentează-te cum este aici, la "țară". Mulți de la oraș și-ar dori nivelul de trai de aici din colțul asta de Bucovină. Apropo, numai Telekom-ul nu este interesat de cei "2-3" utilizatori casnici, dar merge și așa. Avem Digi, UPC, Cromtel, XXL. :)

P.S. Numai gaz nu este aici, dar cad pădurile pe noi. :)

Edited by LAA86, 02 June 2019 - 16:28.


#105
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014

View PostLAA86, on 02 iunie 2019 - 16:24, said:

Nu te eforta așa tare cu tipatu' și mai întâi documentează-te cum este aici, la "țară". Mulți de la oraș și-ar dori nivelul de trai de aici din colțul asta de Bucovină. Apropo, numai Telekom-ul nu este interesat de cei "2-3" utilizatori casnici, dar merge și așa. Avem Digi, UPC, Cromtel, XXL. Posted Image

P.S. Numai gaz nu este aici, dar cad pădurile pe noi. Posted Image
azi cad padurile pe voi maine muntele cu totul (doamne fereste)
daaa, sunt convin sa e bine acolo (numai nivelul de trai e mai scazut decat la oras si doamne fereste sa te imbolnbavesti sau ceva)
nu mai vorbim de un liceu bun, o facultate, teatru, opera, cinema, etc

dar asa sunt unii, nu  vad mai departe de stergatoare...

#106
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019
Probabil nu ai fost pe aici dacă îți pui întrebările astea.

#107
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014

View PostLAA86, on 21 iunie 2019 - 21:17, said:

Probabil nu ai fost pe aici dacă îți pui întrebările astea.
daaaa, sunt convins ca aveti tot ce am scris eu mai sus si mai mult decat atat (aiurea)
pana una alta vezi ca:
1. aia de la vodafone nu mai dau cartonase la concursuri, (offtopic, poate ti-am atras atentia sa citesti in continuare)
2. cad padurile pe voi, nu aveti ce face cu lemenele, fiecare locuitor are in curte cate 1000 metri cubi lem de rezerva
3. teatrele nu si-au luat vacante,
4. medicii fac ore suplimentare,
5. autostrazile au cate 8 benzi pe sens,
6. sunt cate 2-3 spitale in fiecare sat (sat, nu comuna, da?)
7. promotional, vodafone si restul au lansat 5g-ul doar pentru zona aia fara bani (companiile telekom va dau bani (cate 1000 de euro de persoana doar ca sa le folositi serviciile)
8. va dati ''austrieci'' voi astia din bucovina dat fiind faptul ca ati stat cateva sute de ani sub imperiu (nu va dati seama ca ati(am) fost nste sclavi cu totii)
9. mai continua si tu ca eu am obosit de cate bunatati se gasesc pe acolo pe la voi...

#108
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 04.05.2017
Inca mai sunt retele active din cele vechi in Bucuresti, eu ca ISP ist privat in fosta retea LanT (Tineretului) si divizata in retele locale private furnizoare de internet, am ramas doar 3 pe cartier (DCN care e pe duca, fosta LanT asociere STEDU din zona SURA Mare,si un vechi jucator din LanT fara nume sau asociere , cu ftp uri fibre subtiri mai nou pe jos trase, nu pe bloc ca cea trasa de mine si altii.
Totusi de fibra optica avem sa ne punem si in cap , peste tot. In zona SURA Mare acopeirea este integral pe GPON si tv ul cu 15 lei este peste ce ofera rcs.
Telekom fix stagneaza in blocuri cu interioae noi facute de cativa ani, rar un client 2 conectati, dar mai nou orange misca prin fibrele telekom,si ofera ceva bun fata de rds este net peste ei.

Edited by Cristy0007, 24 August 2019 - 00:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate