Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mai știți rețele de cartier? (internet)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 moftware, on 02 ianuarie 2019 - 20:03, said:

Retelele de cartier au creat InterLAN.
Folosesc si eu una dintre retelele de mai sus.


Pe data de 28-09-2018 asociatia InterLAN a implinit 13 ani!Posted Image
*La Multi Ani!*

Edited by xmanyacs77, 02 January 2019 - 20:35.


#20
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 18.06.2009

 Shock-G, on 02 ianuarie 2019 - 19:02, said:

Mai exista si Mitnet, opereaza in mai multe cartiere: Rahova, Militari, Drumul Taberei, Colentina, Domneşti, Fundeni, Ghencea.

S-au vandut catre UPC de cateva luni; clientii s-au trezit peste noapte abonati upc fara sa fie anuntati.

#21
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Abia prin 2006 am trecut de la o retea de 5 oameni cu net impartit de la UPC la Pronet in Rahova.

La noi in bloc ajungea fibra si de acolo se impartea prin toata Rahova.  Erau o gramada de switchuri pe casa scarii. Tin minte si acum ca aveam Vypress Chat si iti dadeai seama ca e picata reteaua cand dispareau calupuri de cateva sute de useri Posted Image) Si cand pica netul cu orele/zilele mergeam la Sandu la poarta, ce vremuri....
Apoi Pronet a fost cumparata de Czone si Czone de Digi....end of story

Edited by Maryus89, 02 January 2019 - 20:41.


#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina nu or existat niciodata retele de cartier asa cum nici radiouri FM pirat nu am avut.

Aceste 2 lucruri eu le consider specifice Bucurestiului.

In orasul meu internetul a fost "inventat" de catre cei de la RCS & RDS, care in 2000 au cumparat operatorul local de cablu TV SC NOVEL SRL (Novelu' cum inca ii zic batranii), in 2003 au instalat retea HFC Docsis cu primele servicii de internet si telefonie fixa, iar in 2009 la blocuri precum si in 2011-2012 la case au venit cu fibra optica GPON FTTB si FTTH.

Am fost student la Bucuresti dar am preferat sa am internet de la operatorii consacrati, in functie de care avea (inca) monopolul pe scara de bloc.

Astfel, intre 2004 si 2006 am avut doar TV de la Astral Telecom pe strada Samoila Dumitru, zona Berceni-Oltenitei, in 2006-2007 internet si TV de la UPC in zona Rahova Calea Ferentari-str. Vedea si internet plus TV de la RDS in anul universitar 2007-2008 in zona Oltenitei-Brancoveanu.

La Masterat, perioada 2009-2010, cateva nopti in care aveam examen, am fost cazat intr-un apartament din zona Petre Ispirescu, unde am avut din nou UPC, acolo pe scara exista si o retea de cartier, dar fratele meu a preferat UPC.

 Aldulescu, on 02 ianuarie 2019 - 18:38, said:

Cum adica, n-ai net de la RDS, UPC, astia?
djl nu a avut niciun serviciu de la RDS niciodata, are netul de cartier, TV de la UPC, fix pe stil vechi de la Telekom.

Asa cum si colegul meu de facultate, in zona Dr. Taberei, a ramas tot cu ce a avut prima data, adica TV si net de la UPC ex Astral si fix de la Romtelekom.

Edited by Neaceasca85, 02 January 2019 - 20:47.


#23
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012
Neaceasca au existat si in slatina noi in Crișan am avut până în 2007 cand a adus rds modemuri si telefoane fixe:))

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 Neaceasca85, on 02 ianuarie 2019 - 20:47, said:

In Slatina nu or existat niciodata retele de cartier asa cum nici radiouri FM pirat nu am avut.
Aceste 2 lucruri eu le consider specifice Bucurestiului.
Nu trebuei sa te mire, majoritatea nodurilor de fibra externa la Bucuresti erau "nod-ate". Ca atare retelele de cartier au putut cumpara in calitate de persoana juridica banda de la distrobuitori medii ce nu vindeau al end useri si inchiriau fibre directe.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
RDS ar fi venit in 2003 cu modemurile Lan City poreclite "caloriferele" si in 2005 ar fi venit cu Docsis 2, adica Webstar Scientific Atlanta (de care am avut si la UPC la Bucuresti).

Oricum, pentru mine internetul exista din 2006, cand mai intai mi-am bagat RDS cu modem la magazin (ca acasa pana in 2012 nu au vrut sa-mi dea net) si apoi UPC in gazda de la Bucuresti. Dial-up doar l-am incercat si l-am dat dreaq, in 2004, am zis mai bine la televizor decat pe asa ceva.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 dast, on 02 ianuarie 2019 - 20:00, said:

djl-ule, in ce cartier/sector stai?
Zona Obor.

#27
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Neaceasca85, on 02 ianuarie 2019 - 20:47, said:



djl nu a avut niciun serviciu de la RDS niciodata, are netul de cartier, TV de la UPC, fix pe stil vechi de la Telekom.



Da de unde, are telefon de ala cu maneta care se invarte si tipi in microfon (separat de difuzor): Alo, centrala! Dati-mi 3346!!!!

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Buna seara, sunt 049.43X.XXX, abonat cutarescu si vreau si eu Spineni '93. Posted Image

Asa cerea tata cu bunica de la tzara, unde a fost telefon cu Alo Centralisto (de fapt Alo Oantza, ca vecina lucra acolo) pana in 2003. Posted Image

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 Aldulescu, on 02 ianuarie 2019 - 19:20, said:

Ai rezumat bine cum au aparut ideile de retea de cartier, trebuie mentionat ca cei care au facut pasul mai departe de propriul bloc si care au rezistat pana in zilele noastre au fost cei care fie erau elevi/studenti sau care aveau ceva experienta pe la ISP-ustii mai mari si care stiau cum se face treaba. Ca una e sa tii o scara de bloc intr-un singur lan si alta e sa incepi sa devii isp sa imparti sublanuri sa ai propriul as number samd, asta deja ceva mai mult echipament si cunostinte si nu toti gamerii care vroiau sa se joaca in bloc stiau sa faca Posted Image
Majoritatea adminilor de retea mare (nu ownerii) sunt azi la ispistii mari sau plecati in strainatate. Adminul nostru dupa ce a terminat studiile si a stat cativa ani pe la mai multi isp-isti de la noi mai mici, la un moment dat ajungand senior network engineer, a plecat in UK si e pe o pozitie buna la Amazon Posted Image

Edited by andreic, 02 January 2019 - 21:07.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Oricum, la dezvoltarea tuturor retelelor de net din Romania (sunt mandru unde am ajuns cu vitezele la internet) s-a facut pe baza gamerilor si cinefililor, eu nu am fost nici una, nici alta, boala mea sunt videoclipurile muzicale unde Youtube a devenit cea mai buna chestie, plus supravegheri video, forumuri si prognoze meteo.

Retelele de cartier aveau o serie de probleme:

- in 2005 multe cabluri UTP trase pe exterior au fost lovite de trasnet in Bucuresti prajind PC-urile abonatilor
- cand se lua curentul la nu stiu care bloc, ramaneau fara net chiar daca aveau curent, eu acasa pe vremea HFC-ului ramaneam fara TV cand se lua curentul in zona alaturata, nu am avut norocul ca nodul optic sa nimereasca la mine in zona, acum am si FTTH/FTTB si nici pene de curent nu mai exista Posted Image

Edited by Neaceasca85, 02 January 2019 - 21:08.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 Neaceasca85, on 02 ianuarie 2019 - 21:07, said:

Retelele de cartier aveau o serie de probleme:
Cablatul in sine nu e problema cat lipsa protectiilor la surge. Curentul e o problema din cauza structurii lan initiale, cand au trecut la fibre fiecare bloc avea conexiunea lui independenta deci daca ramanea fara curent ceilalti mergeau fara probleme.
Sa nu uitam ca si Astral/upc cabla tot aerian !!! Dar aia stiau sa protejeze mai bine.

 dast, on 02 ianuarie 2019 - 21:09, said:

ok, si acum ei mai exista?
Sigur, eu sunt tot la ei cablat Posted Image Inainte sa plece a ajut grija sa instruiasca invataceii care au preluat fraiele, acuma ownerul face administratia.
Eu am acelasi IP din 2005 parca nu mai stiu cand au bagat rutabile, ca la inceput aveam doar ip intern. Dar sigur de peste 14 ani ies cu acelasi ip... nu m-a hackerit nimeni pana acuma :P

Edited by andreic, 02 January 2019 - 21:13.


#32
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 andreic, on 02 ianuarie 2019 - 21:02, said:

Ai rezumat bine cum au aparut ideile de retea de cartier, trebuie mentionat ca cei care au facut pasul mai departe de propriul bloc si care au rezistat pana in zilele noastre au fost cei care fie erau elevi/studenti sau care aveau ceva experienta pe la ISP-ustii mai mari si care stiau cum se face treaba.
Da, unii si-au facut firme au devenit furnizori cu acte in regula, desi incepusera cu o retea umila de bloc. Au fost insa si retele de cartier, clandestine, facute pe genunchi, care devenisera destul de mari, cu sute de utilizatori, cu o infrastructura haotica, cu cabluri intinse prin copaci, prin balcoane, pe unde se apuca.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In opinia mea, pe telecomunicatii pe exterior nu mai au voie sa existe decat cabluri de fibra optica (as trece toate retelele la GPON daca as putea, pana si Akta de la tzara a inceput, UPC nu viseaza).

In 2003 cand RDS a venit cu prima fibra, m-am bucurat enorm, dar nu pentru ca veneau cu internet, nu stiam ce e ala, ci pentru un serviciu TV mai bun si mai sigur la trasnete.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Depidne unde stai daca ai ceva in raza de acoperire...

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 andreic, on 02 ianuarie 2019 - 21:09, said:

Cablatul in sine nu e problema cat lipsa protectiilor la surge. Curentul e o problema din cauza structurii lan initiale, cand au trecut la fibre fiecare bloc avea conexiunea lui independenta deci daca ramanea fara curent ceilalti mergeau fara probleme.
Sa nu uitam ca si Astral/upc cabla tot aerian !!! Dar aia stiau sa protejeze mai bine.
Slatina fibra in bloc abia in iulie 2009, deci cine a avut la retele de cartier FTTB inainte de acest an a fost tare.

La HFC ramaneau destule blocuri fara TV si net cand pica curentul unde era amplasat nodul optic, RDS in Slatina a preferat sa le alimenteze din scara de bloc cea mai apropiata, nu din cablul torsadat aerian. Iar nodul optic dadea curent la toate amplifurile de linie de pe traseu.

Si la Bucuresti intre 2004 si 2006 mi s-a intamplat sa se ia curentul in zona alaturata si sa raman fara TV de la Astral, aceeasi treaba ca si cu HFC-ul RDS acasa. Dar dupa aia in Rahova si Oltenitei-Brancoveanu nu am mai avut probleme.

La mine intre 1993 si 2003 era coaxial aerian peste terasele blocurilor, niciodata nu am patit ceva de la trasnete, doar in 2003 cand mai aveam 2 saptamani inainte de mutarea pe HFC mi-a plesnit una in TV dar nu s-a ars, s-a ars un amplificator undeva si am ramas fara semnal.

Pe vremea coaxialului simplu (1993-2000 la bloc, 2000-2003 la casa) ramaneam fara semnal cand se lua curentul la stanga de mine, apoi la HFC din 2003 pana in 2012 ramaneam fara TV cand se lua curentul la dreapta de mine. Posted Image

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Alta retea care merge din 2005... DCN - Delta Network Comunications. www.serverhost.ro e partea de hosting, isP-ul s-a mutat pe Pallady si am impresia ca s-a rebranduit. Ownerul e aproape de varsta cu mine, putin mai mic. Ne-am cunoscut in anii 90 prin statiile de radio CB. Hosteaza mai multe sit-uri de servicii terti cunoscute printre care mi se pare si playtech.

Sa nu uitam sa mentionam si una din cele mai mari retele care a fost facuta asa bine incat RDS-ul a cumnparat-o, nu mai exista azi dar abonatii rds-ului din Crangasi aproape toti au fost Czone-isti. Aveau server de autentificare, putine retele stiau de asa ceva, numar mare de abonati. Nu mai zic ani de zile au tinut un tracker de baza Posted Image

 dast, on 02 ianuarie 2019 - 21:17, said:

bd.brincoveanu
Nu cunosc ce e disponibil in zona acolo... poate apare cineva care e de acolo si stie...

Edited by andreic, 02 January 2019 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate