Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cit aveti de plata la intretinere?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
dast

dast

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2018
pe luna noiembrie, cei care locuiti la bloc in capitala si nu aveti centrala de apartament?

si cit ati platit pe octombrie, ca la mine in sectorul 4, noiembrie a venit cu vreo 150 lei mai mult

#2
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Poate ca era bine sa incepi tu sa spui clar, in octombrie am dat X lei reprezentand cheltuielile XYZ, si in noiembrie am dat Y lei reprezentand cheltuielile GHI. Tu ai dat niste date vagi si irelevante si vrei sa vina altii cu date precise.
Putin 150 in plus pentru o luna cu caldura.
Eu am observat ca in Bucuresti intretinerea e cea mai ieftina, desi te-ai astepta sa fie mai scumpa, fiind vorba de singurul oras unde angajat cu salariul minim nici nu exista, in timp ce in provincie e plin de angajati cu salariul minim.

Edited by costl, 02 January 2019 - 13:24.


#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Cum să nu fie în București angajați cu salariul minim? Ăia care lucrează la Mega, Carrefour sau femeia care-ți face curat în birou crezi că au prea mult?

#4
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
La mega nu stiu, dar la Carrefour sa stii ca nu iau minim decat daca sunt angajati part time.
Aici vorbim de sumele incasate in mana, ca vorba vine minim, ca salariul se calculeaza orar, deci teoretic cel ce lucreaza part time ca sa incaseze la sfarsit de luna cat salariul minim trebuie sa aiba un tarif dublu pe ora fata de cel minim.

Edited by costl, 02 January 2019 - 13:28.


#5
dast

dast

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2018

View Postcostl, on 02 ianuarie 2019 - 13:21, said:

Poate ca era bine sa incepi tu sa spui clar, in octombrie am dat X lei reprezentand cheltuielile XYZ, si in noiembrie am dat Y lei reprezentand cheltuielile GHI. Tu ai dat niste date vagi si irelevante si vrei sa vina altii cu date precise.
Putin 150 in plus pentru o luna cu caldura.
Eu am observat ca in Bucuresti intretinerea e cea mai ieftina, desi te-ai astepta sa fie mai scumpa, fiind vorba de singurul oras unde angajat cu salariul minim nici nu exista, in timp ce in provincie e plin de angajati cu salariul minim.

pai in octombrie pt 3 camere am dat 300 lei

despre bucuresti stiu ca radetul e subventionat de primaria generala, inca!

#6
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
300 lei pentru ce cheltuieli si ce valori de consum?

Edited by costl, 02 January 2019 - 13:29.


#7
dast

dast

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2018

View Postcostl, on 02 ianuarie 2019 - 13:27, said:

300 lei pentru ce cheltuieli si ce valori de consum?


sa-ti spun drept nu am putut sa vad avizieru', ca scria marunt, marunt si inghesuit, dar am sa cer o copie

oricum, la cheltuielile totale intra dupa cum se stie, gazul, apa rece/calda, dupa consum la apa ca avem apometre, dar gazul e la pausal juma' din bloc

aaa, si sa adaug faptul ca si in octombrie s-a dat drumu' la calorifere, doar ca nu frigeau ca acum

Edited by dast, 02 January 2019 - 13:43.


#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
de ce v-ar interesa cat plateste altul la intretinere?:)

#9
dast

dast

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2018

View Postzile_san, on 02 ianuarie 2019 - 13:47, said:

de ce v-ar interesa cat plateste altul la intretinere?Posted Image


simplu, pentru comparatii de tot felul si nu am vazut decit topice despre centrale proprii de apartament

inca ceva relevant- blocul nu este termoizolat

si ca sa nu ramineti cu impresia ca ar rezulta cumva ca fac reclama radetului, mentionez ca am avut vreme de vreo 12 ani, contoar propriu pt gazul consumat la aragaz, pe vremea cind din 2004 parca, toti doreau sa le fie contorizat gazul consumat/ apartament

trecerea timpului cind initial am dorit sa extind reteaua proprie pe centrala termica, nefiindu-mi favorabil d.p.d.v. financiar m-a facut sa ramin doar pe aragaz, cu contoarul
insa, cind am vazut ca mi-au taiat gazul pt o intirziere de nici o luna de zile, m-am zbatut numai eu stiu cum............sa-l desfiintez si nu mi-a fost usor, am ramas fara gaze 5 luni.

Edited by dast, 02 January 2019 - 14:06.


#10
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View Postzile_san, on 02 ianuarie 2019 - 13:47, said:

de ce v-ar interesa cat plateste altul la intretinere?Posted Image
O stii p'aia cu "capra vecinului"?

#11
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
2 camere Moșilor bloc izolat cu RADET 120 întreținerea pe octombrie, 3 camere Amzei sau Valter Mărăcineanu 400-450 cu centrale de bloc fără RADET întreținere octombrie același tip de blocuri, 4 camere cu salon mare pe un mare bulevard în jur de 600 lei pe octombrie, 6 camere peste 160 mp (un etaj întreg de vilă  pe noiembrie estimez numai gazele la 1.400 lei, în octombrie nu am dat drumul la centrală, din noiembrie o țin pe 60 grade la ieșire până în martie indiferent cât de frig este afară, caloriferele sunt călâi spre călduțe și consumul este în medie de 1.200 mc pe etaj, 3 apartamente. Alte câteva mari de 4 camere la fel, RUPE gazele iarna asta, a venit frigul repede anul ăsta.

Edited by -lll-, 02 January 2019 - 14:29.


#12
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
Pe Moșilor am 2 cu 2 camere, restul sunt cu 3, 4, 6 camere, am TOATE FORMELE de încălzire. Am avut și cu păcură și consumam 9.000 litri pe iarnă pe clădirea cu 3 apartamente, unul pe nivel, cu injector de păcură.

Cel mai bine în București este cu RADET, gazele rup iarna pe locații mari, înalte și cu foste centrale pe păcură unde randamentul este scăzut deoarece gazele față de păcură nu încălzesc instalația cum trebuie și durează minim 3-4 zile să se stabilizeze temperatura caloriferelor după care până în martie așa rămâne. Corecție de consum faci din arzător în funcție cât vrei să plătești și nu să ai căldură în casă. Astea sunt vise în centrul Bucureștiului.

Edited by -lll-, 02 January 2019 - 14:44.


#13
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
N-am inteles aia cu 1200 mc de gaz. Desi caloriferele sunt calii dar totusi centrala o baga la 60 de grade.
Ceva nu se leaga.
E posibil sa fie din din cauza exprimarii extrem de deficitara.

Edited by costl, 02 January 2019 - 14:34.


#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
probabil cum vine factura de la furnizori cred.

Anul trecut am intrebat si eu aceiasi chestie dar parca pe ianuarie, si tot asa venise cadura dublu fata de ale scari

Ori asa vin facturile de la radet ori face smenuri administratorul.

La o scara vine 200 lei caldura si la celalta 300 nu are cum.

#15
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
Unde vine 1.200 mc pe etaj am centrală de 8 mc pe oră la 70 grade ieșire din subsol și a fost pe păcură cu injector care arunca păcura în cuptor.

Acum flacăra arzătorului cu gaze arde cam 30-40% din cuptor fiincă arzătorul de gaz nu este ca injectorul de păcură să arunce în interior și ca să fie la 70 grade ieșirea trebuie să dau arzătorul la maxim, adică 8 mc pe oră x 24 = cam 200 mc pe zi x 30 = cam 6.000 mc pe lună pe 3 apartamente să fie cald și înseamnă cam 2.000 mc pe apartament.

Sub 60 de grade la ieșirea din centrală, adică sub 1.200 mc pe etaj-apartament nu se mai încălzesc caloriferele și merge în gol, adică încălzește parterul și o parte din et. 1, restul și et. 2 nu se încălzesc sub 60 grade ieșire din subsol.

Fac corecții la TOATE facturile de gaze sau întrețineri pe timpul iernii. am chiriași care nu au de ce să-și facă probleme, scad și plafonez chiriile la toți într-o limită acceptabilă și pentru ei și pentru mine să nu plece ăia din cauza costurilor mari iarna.

Edited by -lll-, 02 January 2019 - 15:06.


#16
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Face smen administratorul.
Eu i-am prins cu smenuri la factura, am aflat cat era factura si cand am calculat sumele rezulta ca s-a platit mult mai mult.
Parea ca metoda de calcul era de genul FACTURA/Apartamente, si apoi inmultea suma rezultata pentru cate persoane inregistrasera ei pe apartament, rezultand asfel o suma mult mai mare, de vreo 3 ori mai mare in medie.

View Postzzhunt, on 02 ianuarie 2019 - 14:49, said:

Ori asa vin facturile de la radet ori face smenuri administratorul.

La o scara vine 200 lei caldura si la celalta 300 nu are cum.


#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
1000 de lei la apartament 3 camere - incalzire centrala (in cladire interbelica) si ~ 1500 la casa situata in Rahova ( aici bag si lemne la o soba & un godin si doar o parte din locatie o incalzesc cu centrala). Mi-a venit luna asta surprinzator de mult la apartament, am consumat 420 metri cubi, are 90 mp2.
Cei care au apartament la bloc si se incalzesc cu centrale sunt cei mai avantajati deoarece beneficiaza totodata de caldura generata de tevile pe unde circula agentul terrmic, aspect care reduce semnificativ consumul.

Edited by doxan, 02 January 2019 - 15:32.


#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ca sa nu te mai ia cu lesin cand vine factura de intretinere, iti izolezi casa bine, pui becuri economice in casa, inlocuiesti desktopul cu un laptop, cand speli vasele intai sapunesti toate vasele intr-una din cuvele chiuvetei dupa care le clatesti pe toate odata in cuva cealalta, fara sa lasi apa sa curga continuu, timp in care tu te mai duci la frigider sa mai desfaci o bere.

Poti sa faci dus in 5 minute si nu in 25 de minute, poti sa faci treaba mica si tu si nevasta si sa trageti apa odata, apasand butonul mic de la vasul de WC, adica cel care foloseste mai putina apa, suficient pentru urina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate