Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cit aveti de plata la intretinere?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdast, on 02 ianuarie 2019 - 13:11, said:

pe luna noiembrie, cei care locuiti la bloc in capitala si nu aveti centrala de apartament?

si cit ati platit pe octombrie, ca la mine in sectorul 4, noiembrie a venit cu vreo 150 lei mai mult

Caldura +80 lei si ceva mai mult la gaze (asa vine, iarna nu-i ca vara). Total vreo +100 in plus.

Adica 260 lei la 2 camere.

Sector 3, bloc izolat termic

Edited by rosix, 02 January 2019 - 16:30.


#20
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postabac, on 02 ianuarie 2019 - 16:19, said:

...poti sa faci treaba mica si tu si nevasta si sa trageti apa odata, apasand butonul mic de la vasul de WC, adica cel care foloseste mai putina apa, suficient pentru urina.

Sa umpleti cada ,sa faceti pe rand baie in aceeasi apa,toata familia,de cateva ori chiar...si dupa ce apa devine suficient de cremoasa si nu mai clateste cum trebuie o tii tot acolo in cada si o torni la wc de cate ori este necesar evitand astfel sa mai tragi apa(economie SUBSTANTIALA de apa)....

Lasand gluma...Nu costurile sunt mari,castigurile sunt mici...Si sistemul asta de "pausal" Cel mai bine.Bloc nou,izolat,contorizat individual,cheltuielile cu "partile comune"reducandu-se la minim. Sunt foarte multi romani care prefera sa se debranseze de la sistemul de incalzire centralizat si sa se incalzeasca folosind gazele de la aragazuri...(ca deh gazele sunt "parti comune" in cazul asta....)Si "fraierul" plateste un plus la gaze.

#21
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
3 camere, noiembrie, 335, pausal.

Edited by mihaigerard, 02 January 2019 - 17:29.


#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostBebeluka, on 02 ianuarie 2019 - 17:04, said:

Sa umpleti cada ,sa faceti pe rand baie in aceeasi apa,toata familia,de cateva ori chiar...si dupa ce apa devine suficient de cremoasa si nu mai clateste cum trebuie o tii tot acolo in cada si o torni la wc de cate ori este necesar evitand astfel sa mai tragi apa(economie SUBSTANTIALA de apa)....

Lasand gluma...Nu costurile sunt mari,castigurile sunt mici...Si sistemul asta de "pausal" Cel mai bine.Bloc nou,izolat,contorizat individual,cheltuielile cu "partile comune"reducandu-se la minim. Sunt foarte multi romani care prefera sa se debranseze de la sistemul de incalzire centralizat si sa se incalzeasca folosind gazele de la aragazuri...(ca deh gazele sunt "parti comune" in cazul asta....)Si "fraierul" plateste un plus la gaze.


Vrei sa iti spun ca exista oameni care fac asta ? Vrei sa iti spun ca eu am vazut familii cu 4 persoane care platesc fix 13 lei pe luna apa rece ? Si nu zic AM AUZIT ci am vazut, eu personal, deci lumea economiseste cat poate, dar totusi hai sa privim preturile care cresc precum Fat Frumos din poveste, cine poate tine pasul cu preturile ? De cate ori poti sa iti renegociezi salariul ? cat de mult poti intinde coarda? Si sa fiu in topic 2 camere 3 persoane bloc reabilitat termic 260 de lei intretinere plus 150 energia electrica, intretinerea ar fi trebuit sa fie cam 190, 200 de lei, dar avem ascensorul in schimbare si platim rate de 60 de lei pe luna de apartament

Edited by Platon, 02 January 2019 - 17:31.


#23
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 14:21, said:

2 camere Moșilor bloc izolat cu RADET 120 întreținerea pe octombrie, 3 camere Amzei sau Valter Mărăcineanu 400-450 cu centrale de bloc fără RADET întreținere octombrie același tip de blocuri, 4 camere cu salon mare pe un mare bulevard în jur de 600 lei pe octombrie, 6 camere peste 160 mp (un etaj întreg de vilă  pe noiembrie estimez numai gazele la 1.400 lei, în octombrie nu am dat drumul la centrală, din noiembrie o țin pe 60 grade la ieșire până în martie indiferent cât de frig este afară, caloriferele sunt călâi spre călduțe și consumul este în medie de 1.200 mc pe etaj, 3 apartamente. Alte câteva mari de 4 camere la fel, RUPE gazele iarna asta, a venit frigul repede anul ăsta.
Dragnea ar fi invidios pe tine!!

#24
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
.

Edited by -lll-, 02 January 2019 - 18:31.


#25
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 18:23, said:

Munciți cinstit și o să aveți măcar bani de întrețineri iarna. De furat nu mai aveți ce fura că s-a furat TOT.
Noroc cu multinationalele si corporatistii care mai salveaza economia!

#26
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
Din multinaționalele alea nu se îmbogățesc oamenii. Eu nu cunosc oameni avuți, milionari sau cu sute de mii de euro fără datorii la bănci prin multinaționalele alea, de fapt chiar nu cunosc nici unul nici bogat nici sărac.

Dați voi exemple de corporatiști avuți că eu nu cunosc.

AVUT - minim 500.000 euro în case fără datorii la bănci până în 40 de ani. Și furați să fie banii sau moșteniți, nu contează, când o să știți din ăștia dar reali nu imaginari să îi dați exemple pe aici.

Până atunci Tovarășul Dragnea este visul oricărui om cinstit ca mine. Pun ștampila pe el până se dărâmă cabina aia de vot, dau cu ștampila în PSD cât timp o să mai existe ăștia.

Edited by -lll-, 02 January 2019 - 18:47.


#27
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 14:56, said:

Unde vine 1.200 mc pe etaj am centrală de 8 mc pe oră la 70 grade ieșire din subsol și a fost pe păcură cu injector care arunca păcura Ă®n cuptor.

Acum flacăra arzătorului cu gaze arde cam 30-40% din cuptor fiincă arzătorul de gaz nu este ca injectorul de păcură să arunce Ă®n interior și ca să fie la 70 grade ieșirea trebuie să dau arzătorul la maxim, adică 8 mc pe oră x 24 = cam 200 mc pe zi x 30 = cam 6.000 mc pe lună pe 3 apartamente să fie cald și Ă®nseamnă cam 2.000 mc pe apartament.

Sub 60 de grade la ieșirea din centrală, adică sub 1.200 mc pe etaj-apartament nu se mai Ă®ncălzesc caloriferele și merge Ă®n gol, adică Ă®ncălzește parterul și o parte din et. 1, restul și et. 2 nu se Ă®ncălzesc sub 60 grade ieșire din subsol.

Fac corecții la TOATE facturile de gaze sau Ă®ntrețineri pe timpul iernii. am chiriași care nu au de ce să-și facă probleme, scad și plafonez chiriile la toți Ă®ntr-o limită acceptabilă și pentru ei și pentru mine să nu plece ăia din cauza costurilor mari iarna.

6000 MC gaz/luna 3 apartamente?
Adică peste 10 000 lei lună pentru cele 3 apartamente?


#28
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 18:34, said:

Din multinaționalele alea nu se îmbogățesc oamenii.
Ba da, fix datorita multinationalelor avem salarii decente si mai mult decat decente, fix datorita multinationalelor nu mai suntem o generatie cu ciubote in picioare si pamant sub unghii.

View Postalexandrupope, on 02 ianuarie 2019 - 18:35, said:

6000 MC gaz/luna 3 apartamente?
Adică peste 10 000 lei lună pentru cele 3 apartamente?

View Postalexandrupope, on 02 ianuarie 2019 - 18:35, said:

6000 MC gaz/luna 3 apartamente?
Adică peste 10 000 lei lună pentru cele 3 apartamente?
Isi permite, sunt bani de seminte pentru domnul in cauza.

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 18:34, said:

Eu nu cunosc oameni avuți, milionari sau cu sute de mii de euro fără datorii la bănci prin multinaționalele alea, de fapt chiar nu cunosc nici unul nici bogat nici sărac.
Matale faci parte dintr-un cerc foarte select, de imbogatiti peste noapte si pricopsiti cu enspe proprietati ultracentrale.
Nu ai lucrat o zi in multinationale si habar n-ai cat si ce se castiga.

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 18:34, said:


AVUT - minim 500.000 euro în case fără datorii la bănci.

Iti zic eu, dar degeaba, ca numele nu-ti e cunoscut.

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 18:34, said:

Și furați să fie banii sau moșteniți...
Pai ce facem neicusorule, or muncim pentru banii aia, or ii furam sau ii mostenim fara sa fi ridicat un deget?

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 18:34, said:


Până atunci Tovarășul Dragnea este visul oricărui om cinstit ca mine.

Q.E.D! Posted Image

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 18:34, said:

Pun ștampila pe el până se dărâmă cabina aia de vot, dau cu ștampila în PSD cât timp o să mai existe ăștia.
Evident, Marine, nu aveai ce sa fii altceva decat un pesedist infocat. Antena 3 fie cu tine!

#29
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
Userul cu gazele - mai calculează încă o dată și citește cu atenție ce am scris de ăia 6.000 mc.

Leușteanu - să-mi dai și mie adresele la multinaționalele alea să mă angajez și eu dar cu program redus că mă scol la 10-11.

Antena 3 - nici nu mă uit la ăia de când l-au jefuit pe Voiculescu de 60 de milioane.

Edited by -lll-, 02 January 2019 - 19:05.


#30
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 19:01, said:

Leușteanu - să-mi dai și mie adresele la multinaționalele alea să mă angajez și eu
Marine, tu n-ai nevoie sa freci birourile multinationalelor, te-ai pricopsit pe viata fara sa ridici un deget, habar n-ai ce inseamna munca si intelectul.
Nu-mi spune ca nu stii care sunt marile multinationale din Bucuresti!
Ei bine, pe acolo gasesti opusul Ion Marinilor, sunt oameni care castiga extrem de bine prin propria munca si propria capacitate intelectuala.

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 19:01, said:

Antena 3 - nici nu mă uit la ăia de când l-au jefuit pe Voiculescu de 60 de milioane.
Saracul Voiculescu, aproape ca ii plang de mila, ce viata crunta a dus!
Jefuit de propriile "progenituri"....

Edited by leusteanul, 02 January 2019 - 19:04.


#31
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
Eu nu îi cunosc pe ăștia și nici nu cred că ăștia câștigă așa mult, peste 5.000 de euro lunar personal nu pe familie, soț soție.

Cunosc alt tip de oameni și unii câștigă și peste 10.000 de euro și sunt bugetari. Ăștia își permit să cumpere sau să facă oferte de preț de peste 250.000 de euro plătibili în 3-6 luni fără credite.

Multinaționale sunt multe dar oamenii din ele nu au sumele pe care ALȚII le au. Am scris pe aici că la sume mari o vânzare durează tocmai să facă rost de bani cumpărătorul ori din vânzarea unei alte case ori din alte venituri dar fără bănci.

Te asigur că ăștia nu sunt corporatiști. Nu mai compara venitul lunar de câteva mii de euro a unui corporatist cu AVEREA unui om făcută ori în 2 generații ori ca ăia deștepți care fac milioane chiar și astăzi.

Edited by -lll-, 02 January 2019 - 19:20.


#32
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 19:08, said:

Eu nu îi cunosc pe ăștia și nici nu cred că ăștia câștigă așa mult, peste 5.000 de euro lunar.
E irelevant ce crezi tu si ce nu, eu iti spun ca sunt oameni cu o capacitate intelectuala deosebita care castiga banii astia.
Vezi tu, o viata in puf traita pe banii babacilor te face sa ai o imagine foarte distorsionata asupra lumii in care traiesti si te proiecteaza intr-o bula artificiala care poate sa pocneasca in orice moment.
Trezirea la realitate va fi crunta.

#33
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 19:08, said:

Nu mai compara venitul lunar de câteva mii de euro cu AVEREA unui om.
Daca averea aia ti-a venit pleasca fara sa fi facut nimic pentru asta, nu ai niciun merit, nu e AVEREA TA, e doar o conjunctura TEMPORARA.

#34
-lll-

-lll-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.12.2018
Reține cum este cu averea unei familii și cu veniturile lunare ale corporatiștilor sau alții ca ei și fă diferența. Trebuie zeci de ani pentru cineva care nu are avere să strângă ceva și ăștia nu au în cap decât credite și bănci.

Din astea nu te îmbogățești că ești limitat să dai înapoi ce iei de la bănci. O familie cu venituri de 60.000-70.000 de euro anual care are AVERE nu mai trebuie să strângă nimic că are. E simplu și nu trebuie să fii doctor în economie ca să faci diferența între ce ai astăzi și ce vei avea după 30 de ani de plată pentru 1 sau 2 apartamente.

Edited by -lll-, 02 January 2019 - 19:36.


#35
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 19:23, said:

Leusteanu reține - AVEREA avocaților, notarilor, judecătorilor te asigur că este ȘOCANT de mică la ce crede lumea.
Tu unde crezi ca te incadrezi? La socant de mica sau socant de mare?

#36
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 19:23, said:


Un MARE judecător stătea într-o ghenă de bloc și dădea soluții în dosare de revendicări de sute de mii de dolari pe vremurile alea.
O fi fost zgarcit patologic, mai cunosc si eu unul d-asta care sta pe o avere de nu-ti inchipui si locuieste intr-o garsoniera confort 3 ca ultimul troglodit.

View Post-lll-, on 02 ianuarie 2019 - 19:23, said:

Reține cum este cu averea unei familii și cu veniturile lunare ale corporatiștilor sau alții și fă diferența.
Matale te-ai nascut in puf pe Magheru, ai avut un start mult mai bun in viata fata de altii din punct de vedere financiar.
Ca evolutie a intelectului, zic sa nu comentam, ca te urzici dupa aia.
Asa ca las-o ca macane cu averea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate