Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegere procesor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
In momentul de fata calculatorul meu are un procesor I3 3240 la 3,4Ghz.
Intrebare: merita munca de a trece la FX 6350?
Detin o placa de baza compatibila cu acest FX insa nu stiu daca merita atata munca.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
eu as zice ca nu. diferenta de performanta va fi foarte mica.

#3
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Nu, nu merita. Daca nu ai SSD, acela ar fi o investitie mult mai buna care se va resimti direct in utilizare.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 11:53, said:

Intrebare: merita munca de a trece la FX 6350?
Merita, daca il folosesti la intreaga capacitate. Te simti limitat de procesor in prezent? Daca nu, te complici degeaba.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu, nu merita, platforma FX a fost un fail total. In jocuri foarte posibil sa fie mai slab FX-ul ca i3-ul.

Edited by SpeedDemon, 02 January 2019 - 12:21.


#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/madvqNFmSEk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Merita, daca il folosesti la intreaga capacitate. Te simti limitat de procesor in prezent? Daca nu, te complici degeaba.
Nu simt o limita din partea procesorului. Spre exemplu , am instalat Just Cause 4 si chiar nu am nicio problema. Folosesc o placa video ASUS R7 370 Series (4 GB) / 256biti

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sunt putine jocuri care cer procesor. Din cate vad, la editare video ar fi mai bun cu destul FX-ul, dar daca nu te intereseaza asta, ramai cu ce ai si daca nu ai ce face cu banii investeste-i in altceva.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Pai r7 370 de abia poate fi numita "placa video" dupa standardele de astazi, de aia nu simti vreo limitare. Incearca o placa video actuala, situatia se va schimba.

#10
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postmodoran, on 02 ianuarie 2019 - 12:42, said:

Pai r7 370 de abia poate fi numita "placa video" dupa standardele de astazi, de aia nu simti vreo limitare. Incearca o placa video actuala, situatia se va schimba.

View Postmodoran, on 02 ianuarie 2019 - 12:42, said:

Pai r7 370 de abia poate fi numita "placa video" dupa standardele de astazi, de aia nu simti vreo limitare. Incearca o placa video actuala, situatia se va schimba.
De ce as incerca o placa video actuala daca mie calculatorul imi functioneaza foarte bine cu ASUS R7 370 Series? Pana acum nu am gasit niciun joc care sa mearga greu cu aceasta placa video ?

View Postlucifer76, on 02 ianuarie 2019 - 12:39, said:

Sunt putine jocuri care cer procesor. Din cate vad, la editare video ar fi mai bun cu destul FX-ul, dar daca nu te intereseaza asta, ramai cu ce ai si daca nu ai ce face cu banii investeste-i in altceva.
Nu fac editari video ci doar jocuri si internet.
Procesorul FX il am deja ramas de la fiimiu dupa ce i-am facut anul trecut un update major trecand de la AMD la INTEL.
Aseara ma gandeam ca FX-ul avand 6 nuclee ar trebui sa fie mai rapid insa pe cine am mai intrebat mi-au spus sa raman cu I3 pe motiv ca ar fi mai bun.
Ce nu inteleg eu este faptul ca I3 are doua nuclee si 4 Thread-uri iar FX are 6 nuclee si 6 Thread-uri. De ce ar fi mai bun I3?
In afara de asta, in CPU Benchmarks, I3 primeste un scor de 4308 puncte iar FX-ul primeste un scor de 7000 de puncte.
Deci, ce nu inteleg eu?

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 13:00, said:

De ce as incerca o placa video actuala daca mie calculatorul imi functioneaza foarte bine cu ASUS R7 370 Series?
Daca te apuci sa schimbi, tot schimbi :).

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 13:00, said:

Nu fac editari video ci doar jocuri si internet.
Pentru astea merge cam orice procesor.

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 13:00, said:

Aseara ma gandeam ca FX-ul avand 6 nuclee ar trebui sa fie mai rapid insa pe cine am mai intrebat mi-au spus sa raman cu I3 pe motiv ca ar fi mai bun.
Jocurile jolosesc doar 4 threaduri, in general. Nu stiu dcat unul care e in stare sa foloseasca mai multe. Deci, poti sa ai 12core ca e degeaba. I3-ul nu e mai bun ca performanta, doar ca nu iti foloseste tie ce stie FX-ul. Cel din urma consuma multisor.

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 13:00, said:

In afara de asta, in CPU Benchmarks, I3 primeste un scor de 4308 puncte iar FX-ul primeste un scor de 7000 de puncte.
Deci, ce nu inteleg eu?
Reped, depinde cum e folosit. Daca sta i3-ul la 40% in jocuri,degeaba il schimbi. Daca faci editare video, unde sta procul ore intregi la 100%, atunci merita. Vezi cu atentie in clipul pe care l-am pus.

#12
StatulParalel

StatulParalel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2018

View PostSpeedDemon, on 02 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Nu, nu merita, platforma FX a fost un fail total. In jocuri foarte posibil sa fie mai slab FX-ul ca i3-ul.
Am avut FX8300 in vremurile cand, ca placi video, posedam un GTX 960 si GTX1050. Prima serie de teste am facut-o sa vad diferentele dintre cele doua placi, iar rezultatul a fost ca 960 este cu o idee peste 1050. Ulterior am cumparat un g4560, mai mult din cauza zarvei create in jurul lui, si am repetate acele teste, de unde 960 a iesit mult mai clar invingator. Dar nu asta m-a frapat ci faptul ca scorurile obtinute cu pentium erau mai mari decat cele obtinute cu FX 8300. Am rulat peste 10 benchmarkuri pe cele doua platforme folosind GTX1050, de la dx9 la dx12, si in niciunul FX-ul nu a reusit sa depaseasca amaratul ala de pentium, care nici macar nu rula la intreaga capacitate pentru ca il echipasem cu niste ram DDR3 la 1886MHz.
Eu nu as schimba acel i3 cu niciun FX, poate doar daca imi achita "prietenii" factura la curent.

Edited by StatulParalel, 02 January 2019 - 14:11.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 13:00, said:

Ce nu inteleg eu este faptul ca I3 are doua nuclee si 4 Thread-uri iar FX are 6 nuclee si 6 Thread-uri. De ce ar fi mai bun I3?
Pentru ca nucleele alea 6 sunt mai lenese fiecare separat decat cele de la i3. Nu mai numara in nuclee performanta.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 13:00, said:

In afara de asta, in CPU Benchmarks, I3 primeste un scor de 4308 puncte iar FX-ul primeste un scor de 7000 de puncte.
Ia vezi cat are fiecare in single thread. I3 e situat mai bine aici. Sigur ca FX avand mai multe threaduri, ai la total puncte mai multe dar cate aplicatii folosesc toate acele CPU virtuale? Majoritatea aplicatiilor doar unul singur si atunci iesi mai castigat, poate, cu asta de ruleaza mai rapid o aplicatie singura. Totul tine de ce-i dai sa faca.

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2019 - 14:38.


#15
StatulParalel

StatulParalel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2018

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 13:00, said:

In afara de asta, in CPU Benchmarks, I3 primeste un scor de 4308 puncte iar FX-ul primeste un scor de 7000 de puncte.
Nu se ia in considerare CPU Score si scorul general cand testezi platforme diferite. Diferenta poate fi foarte mare si sigur te induce in eroare pentru ca 3DMark are o suita de teste care folosesc procesorul la intreaga capacitate, jocurile nu o fac. De aceea vei vedea Ryzen 2700X in topurile 3DMark iar in jocuri il vezi in coada.

Exemplu concret:
Dupa scorul Overall, ai zice ca platformale sunt cam la acelasi nivel.
Dupa CPU score, FX-ul ala la 4GHz bate mar i3-ul.
Graphics Score insa iti reda exact comportamentul celor doua platforme in jocuri, cea cu intel avand 20+% peste ce poate amd. (GPU Score, GPU Test 1 si GPU Test 2)

Stiu ca nu pare o comparatie tocmai potrivita (alta nu am cum face acum) insa nu e chiar asa: dupa cpu si overall te duci direct in balarii, la fel cum se duc multi kinderi, cei care decreteaza ca r5 umileste chiar si i7 in gaming, ca asa au vazut ei in 3demarcuri.


Attached File  Vantage default.jpg   1.18MB   11 downloads
Attached File  i3.jpg   173.72K   14 downloads

Edited by StatulParalel, 02 January 2019 - 15:29.


#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postneagu_laurentiu, on 02 ianuarie 2019 - 14:37, said:

Ia vezi cat are fiecare in single thread. I3 e situat mai bine aici. Sigur ca FX avand mai multe threaduri, ai la total puncte mai multe dar cate aplicatii folosesc toate acele CPU virtuale? Majoritatea aplicatiilor doar unul singur si atunci iesi mai castigat, poate, cu asta de ruleaza mai rapid o aplicatie singura. Totul tine de ce-i dai sa faca.
Cine te-a prostit ca FX 6350 are nuclee virtuale ? Nu pricepi ca AMD-ul are performata in editari si conversii video ? Nu toata lumea isi cumpara procesor doar pentru jocuri.
Cine vrea jocuri isi cumpara intel, cine vrea performanta in editari isi cumpara AMD (la aceiasi bani).

#17
StatulParalel

StatulParalel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2018

View Postpacopaco1967, on 02 ianuarie 2019 - 15:27, said:

Cine te-a prostit ca FX 6350 are nuclee virtuale ? Nu pricepi ca AMD-ul are performata in editari si conversii video ? Nu toata lumea isi cumpara procesor doar pentru jocuri.
Cine vrea jocuri isi cumpara intel, cine vrea performanta in editari isi cumpara AMD (la aceiasi bani).
Nu a zis nimic de virtual, dar poate ca tu nu ai aflat inca ca nucleele lui FX 6300 formeaza trei perechi de frati siamezi. Doua nuclee shareaza multe, inclusiv unitatile de calcul in virgula mobila.
A fost mare cearta pe acest aspect, dar pana la urma s-a pus toata lumea de acord ca 6-ele din FX6xxx  poate fi 3 la un moment dat, poate fi chiar si patru, uneori chiar 5 dar niciodata 6. Motiv pentru care batranul Phenom bate muci un FX, core vs core.

Diagrama unuia dintre fratii siamezi (FX6xxx are trei bucati)
Attached File  AMD_Bulldozer_block_diagram_(CPU_core_bloack).png   111.5K   8 downloads

Integer Cluster 1 si 2 sunt ceea ce sistemul de operare vede ca "nuclee"

Edited by StatulParalel, 02 January 2019 - 15:59.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpacopaco1967, on 02 ianuarie 2019 - 15:27, said:

Cine te-a prostit ca FX 6350 are nuclee virtuale ?
AMD.

View Postpacopaco1967, on 02 ianuarie 2019 - 15:27, said:

Nu pricepi ca AMD-ul are performata in editari si conversii video ? Nu toata lumea isi cumpara procesor doar pentru jocuri.
Nu pricepi ca initiatorul a zis:

View Postpetre-vitan, on 02 ianuarie 2019 - 13:00, said:

Nu fac editari video ci doar jocuri si internet.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate