Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Concediere persoană cu handicap

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 13:56, said:

Nu plang dupa acel loc de munca. Insa nu mi se pare  normal sa fii tratat așa. La o firmă de genul, nu e normal să se întâmple așa ceva. Este discriminare.
Dar tu vrei sa fii reintegrat ? Eu nu as accepta un loc de munca unde nu as fi dorit de sefi.

#20
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Contractul de munca e pe durata determinata sau nedeterminata. Nu exista contract pe durata nedeterminata cu perioada de proba. Daca ai avut contract cu durata determinata nu ai ce sa faci, contractul s-a terminat si nu sunt obligati sa-l prelungeasca.

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Data viitoare instiintezi in scris angajatorul ca ai grad de handicap.

Romanii aveau o vorba: Verba volent scriptum manent.

Edited by abac, 29 December 2018 - 14:22.


#22
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

View PostPaz, on 29 decembrie 2018 - 14:20, said:


Dar tu vrei sa fii reintegrat ? Eu nu as accepta un loc de munca unde nu as fi dorit de sefi.
Normal că nu m-aș întoarce,  însă vrau sa răspundă pentru ceea ce a făcut, și să nu mai treacă și alte persoane prin situații de genul.

View Postomuspan, on 29 decembrie 2018 - 14:20, said:

Contractul de munca e pe durata determinata sau nedeterminata. Nu exista contract pe durata nedeterminata cu perioada de proba. Daca ai avut contract cu durata determinata nu ai ce sa faci, contractul s-a terminat si nu sunt obligati sa-l prelungeasca.
Pe perioadă nedeterminată a fost contractul, și am avut o clauza ce menționa că perioada de probă este de 90 de zile.

#23
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 14:37, said:

Normal că nu m-aș întoarce,  însă vrau sa răspundă pentru ceea ce a făcut
Ai sanse daca ai documente.
Daca ai doar vorbe, nu vei reusi nimic.

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 13:24, said:

I-am spus sa imi comunice de ce am fost concediat, iar printre motive au fost ca nu i-am mentionat ca sunt persoana cu grad de handicap cand m-am angajat desi stia foarte bine
Comunicarea aceasta a fost verbala sau scrisa?
Ti-au dat in scris ca te concediaza pentru ca nu ai mentionat ca esti o persoana cu grad de handicap?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 13:34, said:

Pe contract nu este specificat faptul ca sunt persoana cu grad de handicap.

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 13:24, said:

Contractul a fost pe perioada nederminata, fiind si o clauza ca perioada de proba este de 90 de zile. Din ce am citit in legislatia muncii, pentru persoanele cu handicap perioada de proba este de maxim 45 de zile.

Aici cred ca ai inteles gresit, contractul NU este pe o perioada nederminata. Avand in vedere ca nu figurezi in CIM ca persoana cu handicap nu cred ca ai sanse sa mai rezolvi ceva. Dar este doar o parere.

Contractul tau legal se termina in 90 zile.

#25
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

View PostAlireza, on 29 decembrie 2018 - 14:41, said:


Ai sanse daca ai documente.
Daca ai doar vorbe, nu vei reusi nimic.

Comunicarea aceasta a fost verbala sau scrisa?
Ti-au dat in scris ca te concediaza pentru ca nu ai mentionat ca esti o persoana cu grad de handicap?
Verbal, nu am nimic scris din păcate, și știu că o să fie greu doar verbal.

#26
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 14:47, said:

Verbal, nu am nimic scris din păcate, și știu că o să fie greu doar verbal.
Am intuit ca nu ai ceva scris.
Nu-ti mai bate capul!
Nu vei reusi pe vorbe.
E cuvantul tau in balanta cu al lor.

Normal ca daca aveai probe beton merita sa mergi pana in panzele albe.
Dar pe vorbe doar iti strici Sarbatorile. Si tu si asa ai probleme cu inima.
Managerii de la eMag nu merita sa te imbolnavesti mai rau din pricina lor.

Tu esti operat la inima, omule!
Lasa-i in plata Domnului si ai grija de tine!
Vei gasi tu un nou loc de munca!
Si nu uita ce zicea un coleg: scripta manent!

#27
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 14:37, said:


Normal că nu m-aș Ă®ntoarce,  Ă®nsă vrau sa răspundă pentru ceea ce a făcut, și să nu mai treacă și alte persoane prin situații de genul.


Pe perioadă nedeterminată a fost contractul, și am avut o clauza ce menționa că perioada de probă este de 90 de zile.

Da, ai dreptate, am uitat ca exista clauza asta, la mine era de obicei 15 zile. E dreptul angajatorului la perioada de proba si poate considera ca nu corespunzi indiferent ce crezi tu. Nu ai motiv de suparare, doar daca te-ai obisnuit la acel loc de munca.

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postomuspan, on 29 decembrie 2018 - 14:20, said:

Nu exista contract pe durata nedeterminata cu perioada de proba.
aberezi.
uite ce zice art. 31 din codul muncii:

Quote

Art. 31 . [perioada de proba ]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.


@cisadragon1: in perioada de proba nu e nevoie de vreun motiv pentru a incheia contractul de munca, ci doar de o notificare scrisa. nici macar nu e nevoie de semnaturile ambelor parti, e o chestie unilaterala (deci nu inteleg de ce insista seful tau sa-i semnezi ceva).

ps: daca totul s-a intamplat in ultimele 3 luni, atunci cel mai probabil toata treaba a fost intentionata. au avut nevoie de multi angajati in aceasta perioada (black friday, craciun, revelion), acum lucrurile s-au linistit si e timpul sa scape de ei. n-are legatura cu handicapul tau.

Edited by _Smiley_, 29 December 2018 - 16:16.


#29
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017
Art. 31 din codul muncii
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
Asta nu s-a aplicat in cazul meu. Deci a fost legală conciederea mea fără preaviz?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Art. 31 . [perioada de proba ]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

Unde scrie in acest articol de contract " perioada nederminata" ?

Ca idee dupa perioada de proba se va stabili daca se extinde contractul actul pe perioada determinata sau nederminata sau se incheie. Se poate incheia perioada de proba si in termen mai scurt cu incheierea unui nou contract cu durata specificata sau nederminata !.

@cisafragon1 sincer imi pare rau de situatia ta dar daca nu ai insistat cu o clauza referitoare la "handicap" in CIM chiar nu vad de ce te mai obosesti. Ai grija de tine ca sanatatea e mai presus de toate. Legal esti chiar foarte sanatos .

PS: studiaza si pe aici
https://www.avocatne...a-de-proba.html

Edited by bumpocbum, 29 December 2018 - 17:25.


#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 16:53, said:

Art. 31 din codul muncii
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
Asta nu s-a aplicat in cazul meu. Deci a fost legală conciederea mea fără preaviz?

in primul rand, nu mai spune "concediere". tu n-ai fost concediat, ci ti-a incetat contractul de munca, conform art. 31 din codul muncii. e o diferenta destul de mare (concedierea presupune automat si un preaviz, incetarea CIM in perioada de proba nu implica nici un preaviz).
in al doilea rand, depinde de modul in care ai anuntat angajatorul cu privire la handicapul tau. daca poti demonstra ca l-ai anuntat, atunci prevederea din CIM referitoare la perioada de proba(adica 90 zile) e nula si se aplica cea din codul muncii (de 30 zile). prin urmare nu-ti mai poate fi incheiat CIM cu art. 31 din codul muncii si trebuie mers pe varianta clasica daca vor sa te concedieze (adica inclusiv preaviz).

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ai spus aici că ai depus la dosar certificatul de încadrare în grad de handicap. În plus, scrii asta:

View Postcisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 13:34, said:

Da, am facut medicina muncii. Actele de la medicina muncii sunt la firma. Pe contract nu este specificat faptul ca sunt persoana cu grad de handicap.
Părerea mea e că nu au întocmit corect contractul. Perioada de probă trebuia să fie 30, nu 90 de zile.

Dacă te decizi să-i reclami la ITM cere înainte copie după dosarul personal. Astfel poți dovedi că știau despre problema ta și nu au respectat Codul muncii trecând în contract perioadă de probă 90 de zile, deci  procedura de încheiere a cim nu a fost legală.
În instanță ai putea obține și reintegrarea dacă ai avea timp și nervi pentru proces.

Edited by althea, 30 December 2018 - 07:56.


#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postalthea, on 30 decembrie 2018 - 07:50, said:

În instanță ai putea obține și reintegrarea dacă ai avea timp și nervi pentru proces.
Si apoi locul de munca va deveni un calvar dupa ce va castiga.....

#34
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

View Postalthea, on 30 decembrie 2018 - 07:50, said:

Ai spus aici că ai depus la dosar certificatul de Ă®ncadrare Ă®n grad de handicap. ĂŽn plus, scrii asta:

Părerea mea e că nu au Ă®ntocmit corect contractul. Perioada de probă trebuia să fie 30, nu 90 de zile.    

Dacă te decizi să-i reclami la ITM cere Ă®nainte copie după dosarul personal. Astfel poți dovedi că știau despre problema ta și nu au respectat Codul muncii trecând Ă®n contract perioadă de probă 90 de zile, deci  procedura de Ă®ncheiere a cim nu a fost legală.
ĂŽn instanță ai putea obține și reintegrarea dacă ai avea timp și nervi pentru proces.
Reiese și din fluturașul de salar că sunt persoană cu handicap. Impozitul pe venit mi-a revenit mie.

#35
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postalthea, on 30 decembrie 2018 - 07:50, said:

Ai spus aici că ai depus la dosar certificatul de încadrare în grad de handicap. În plus, scrii asta:

Părerea mea e că nu au întocmit corect contractul. Perioada de probă trebuia să fie 30, nu 90 de zile.

Dacă te decizi să-i reclami la ITM cere înainte copie după dosarul personal. Astfel poți dovedi că știau despre problema ta și nu au respectat Codul muncii trecând în contract perioadă de probă 90 de zile, deci  procedura de încheiere a cim nu a fost legală.
În instanță ai putea obține și reintegrarea dacă ai avea timp și nervi pentru proces.


Art. 31 . [perioada de proba ]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcisadragon1, on 30 decembrie 2018 - 11:06, said:

Reiese și din fluturașul de salar că sunt persoană cu handicap. Impozitul pe venit mi-a revenit mie.
atunci nu semna nimic.
daca esti invitat la vreo discutie spune doar ca tu nu mai esti in perioada de proba, conform articolelor 31 si 11 din codul muncii. daca ti se bate obrazul, spune-le ca tu nu tii neaparat sa stai acolo, dar daca e sa pleci doresti sa beneficiezi de ajutor de somaj, si nu poti face asta daca nu esti concediat (deci nu demisie, nu acordul partilor).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate