Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Concediere persoană cu handicap

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017
Bună ziua, în urmă cu 3 luni am fost la un interviu la una din cele mai cunoscute firme de retail din Romania, am discutat cu managerul am fost contactat si a spus sa venim sa semnam contracul. I-am mentionat faptul ca sunt persoana cu grad de handicap si la interviu si la semnarea contractului si a spus ca nu este nici o problema. Am avut rezultate excelente in cele 3 luni, fiind la acelasi nivel  cu angajati cu o vechime de 2-3 ani,realizandu-mi targetele chiar si exceland  pe anumite segmente. Contractul a fost pe perioada nederminata, fiind si o clauza ca perioada de proba este de 90 de zile. Din ce am citit in legislatia muncii, pentru persoanele cu handicap perioada de proba este de maxim 45 de zile. Totusi cu 5 zile inainte sa fac cele 90 de zile, am fost chemat in biroul managerului si a insistat sa ii semnez notificarea de incetare a CIM. I-am spus sa imi comunice de ce am fost concediat, iar printre motive au fost ca nu i-am mentionat ca sunt persoana cu grad de handicap cand m-am angajat desi stia foarte bine, si faptul ca nu particip la curatenie dupa program, lucru pe care il facem cu drag alaturi de ceilalti colegi. I-am spus de ce nu imi ia in considerare faptul ca am rezultate bune pe vanzari si a evitat sa imi raspunda. Practic am fost concediat ca sunt persoana cu handicap si inca un motiv inventat.
Ce institutii pot  sa ma ajute in acest caz? Pana acum din ce am cautat si am gasit sunt ITM-ul si CNDC unde vreau sa sesizez ce am patit. Mai am si alte variante? Perioada de proba este legala de 90 de zile sau trebuia micsorata conform legislatiei in vigoare pentru persoanele cu handicap.
Multumesc.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
ITM.

La angajare nu ai trecut si pe la testele medicale? In functie de handicap, apare undeva specificat ca il ai.

#3
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017
Da, am facut medicina muncii. Actele de la medicina muncii sunt la firma. Pe contract nu este specificat faptul ca sunt persoana cu grad de handicap.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai ce handicap ai, este unul vizibil?

#5
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017
Nu, sunt operat la inima, si nu pot face efort fizic. Nu am nimic vizibil.

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 cisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 13:39, said:

Nu, sunt operat la inima, si nu pot face efort fizic. Nu am nimic vizibil.
Pai si atunci cum a aflat seful?

#7
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017
Stiau faptul ca sunt persoana cu handicap si ea si majoritatea angajatilor, i-am spus si la interviu si cand am semnat contractul. I-am explicat si problema pe care o am, m-a intrebat ai recomandare de program special sau alte nevoi speciale. I-am spus ca nu si ca pot lucra normal precum restul. Si totusi cand m-a pus sa semnez notificarea de incetare a contractului mi-a spus ca plec deoarece nu i-am spus ca sunt persoana cu handicap atunci cand m-am angajat.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai esti harnic, muncitor si toate alea. Gasesti oricand de munca, ce nevoie de ajutor ai ? Tu daca ai fi patron cum ti-ar fi daca ti-ar veni un angajat nou si ar pretinde sa fie angajat definitiv fara perioada de proba ?

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 cisadragon1, on 29 decembrie 2018 - 13:46, said:

Stiau faptul ca sunt persoana cu handicap si ea si majoritatea angajatilor, i-am spus si la interviu si cand am semnat contractul.
Pai si atunci de ce te-a dat afara daca stia din prima ca ai handicap?

#10
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

 Aldulescu, on 29 decembrie 2018 - 13:49, said:

Pai si atunci de ce te-a dat afara daca stia din prima ca ai handicap?
Nu stiu, o sa le raspunda celor de la CIM la intrebarea asta.

 Paz, on 29 decembrie 2018 - 13:48, said:

Pai esti harnic, muncitor si toate alea. Gasesti oricand de munca, ce nevoie de ajutor ai ? Tu daca ai fi patron cum ti-ar fi daca ti-ar veni un angajat nou si ar pretinde sa fie angajat definitiv fara perioada de proba ?
Nu plang dupa acel loc de munca. Insa nu mi se pare  normal sa fii tratat așa. La o firmă de genul, nu e normal să se întâmple așa ceva. Este discriminare.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Tind sa cred ca atunci cand ai fost agajat a fost o perioada de foc, aveau nevoie de personal cat mai calificat si cat mai urgent.
Dupa ce s-au vazut cu targeturile facute, poate chiar depasite, managerii au incasat bonusurile frumusel si acum se incearca sa se descotoroseasca de personalul care nu mai este necesar. Tu esti printre ei din pacate.
Motive vor gasi.
Daca in actele medicale depuse la dosarul de angajare apare ca ai acea operatie la inimia e de ajuns ca ei sa fie deja informati decand te-au angajat. Ca esti sau nu cu handicap, nu este de competenta lor sa traga concluzii.
Deci, pe cale legala, ITM, avocat.

Edited by tehnics, 29 December 2018 - 13:58.


#12
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

 tehnics, on 29 decembrie 2018 - 13:57, said:

Tind sa cred ca atunci cand ai fost agajat a fost o perioada de foc, aveau nevoie de personal cat mai calificat si cat mai urgent.
Dupa ce s-au vazut cu targeturile facute, poate chiar depasite, managerii au incasat bonusurile frumusel si acum se incearca sa se descotoroseasca de personalul care nu mai este necesar. Tu esti printre ei din pacate.
Motive vor gasi.
Daca in actele medicale depuse la dosarul de angajare apare ca ai acea operatie la inimia e de ajuns ca ei sa fie deja informati decand te-au angajat. Ca esti sau nu cu handicap, nu este de competenta lor sa traga concluzii.
Deci, pe cale legala, ITM, avocat.
Corect, a fost perioada Black Friday.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai depus la dosar certificatul de incadrare in grad de handicap ?

#14
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Cele 45 de zile de proba au trecut.
Acum nu poate sa mai invoce perioada de proba.

Nu semnezi, faci ce a zis tehnics(Deci, pe cale legala, ITM, avocat) si in timpul asta iti cauti alt job.

#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 20.02.2008
De ce nu spui si firma? Sa stim sa ne ferim.

#16
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Manager de cacat-firma de cacat.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Daca in perioada de proba renumeratia este mai mica, atunci ai acolo explicatia. - vor sa plateasca cat mai putin.
Chit ca salariile sunt absurd de mici oricum.

Incearca prin toate tertipurile sa plateasca sub limita legala, de ex. la cel mai mare lant de magazine oamenii sunt angajati part time pe contract cu toate ca in realitate fac program intreg, si le dau niste salarii aberant si absurd de mici, de genul 600 lei.

Dar sunt si oamenii cretini ca accepta asa ceva.

Apropo de contracte si intelegeri, vorbele nu fac 2 bani daca nu sunt si scrise in contract.
Nu te baza pe buna credinta - oamenii fie ca uita, fie ca ignora ca sa iasa ei bine, fie se folosesc intentionat de la bun inceput de faptul ca vorbele nu se iau in considerare daca nu sunt scrise si semnate oficial.
Alta data verifica sa ai trecut si in contract si in CV toate detaliile importante, inclusiv tipul de handicap si limitarile, etc.

Edited by loock, 29 December 2018 - 14:18.


#18
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017
eMag

 pasilla, on 29 decembrie 2018 - 14:06, said:

Ai depus la dosar certificatul de incadrare in grad de handicap ?
Da.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate