Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Viteza scazuta abonament FL1000

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Va salut.

Am un abonament la RDS FL1000 in Bucuresti care merge extraordinar de bine, site-urile se incarca foarte repede, download-ul este rapid iar pe speedtest.net pe site-ul RDS am viteza de download de peste 900Mbps mereu. Uploadul nu mai retin cred ca pana in 500Mbps.

De sarabatori am venit la parintii mei care locuiesc in alt oras si au si ei acelasi abonament. Desi folosesc acelasi calculator ca la Bucuresti am observat ca Internetul merge mult mai prost. Ma rog per total merge dar se incarca mai greu site-urile. Am incercat sa fac teste de viteza si pe download nu trece de 200Mbps chiar daca ma contectez cu cablul Ethernet direct in in dispozitivul RDS. Dispozitivul de la Bucuresti e unul simplu fara Router cel de aici e cu router insa functioneaza in modul Bridge pentru ca vreau sa imi folosesc propriul router. Prin Router (care suporta Gigabit) merge la fel de prost.

Vreau sa sun la RDS sa le cer sa imi rezolve problema dar nu stiu cum sa ii abordez. Imi este teama ca ei imi vor spune ca viteza nu este garantata si atata timp cat Internetul merge este ok din punctul lor de vedere. Este posibil sa verifice anumiti parametrii care pot fi in neregula? Nu ma pricep dar se poate masura cumva semnalul la fibra optica astfel incat sa se constate ca nu e OK?

Va rog sa ma sfatuiti cu ce ar trebui sa le spun pentru a imi rezolva problema. Va multumesc mult.

#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
O asa scadere poate sa fie din vina firelor care intra in mufele RJ45. Folosesti cablu care il ai si in Bucuresti? Verifica cablu si mufele. Incearca si cu un alt cablu. Refa conexiunea cablului in mufe.

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 15.05.2010
sigur pc-urile au aceleasi performante?

#4
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009

 pupama, on 27 decembrie 2018 - 08:52, said:

sigur pc-urile au aceleasi performante?
A zis ca a adus pc si un ruter gigabit de la Bucuresti, sigur pc e acelasi si presupun ca a adus si cablurile lan cu el.

#5
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Multumesc de raspunsuri. Ca sa fiu sigur am cumparat un cablu nou Ethernet si l-am bagat direct in dispozitivul RDS. Calculatorul meu pe care il aveam si la Bucuresti s-a conectat utilizand PPPOE-ul din Windows. Ma rog am aici un router gigabit dar l-am eliminat ca sa fiu sigur ca nu este el cauza. Am incercat cu mai multe cabluri pana sa il cumpar pe cel nou.

Cand ii suni pe cei de la RDS ei nu accepta routerul tau si daca dispozitivul lor nu are router incorporat sau este in modul bridge (cum este cazul meu) atunci ei vor sa te conectezi direct si sa faci PPPOE din Windows. Nu stiu insa ce sa le spun ca sa ma asculte. Ei pot spune ca nu e garantata viteza si asta e dar eu cred ca este o problema pentru ca la Bucuresti mereu am peste 900Mbps la testul de viteza. Se vede insa si la site-uri ca par sa se incarcare o idee mai incet.

#6
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 29.12.2016
Viteza internetului depinde si de performanta calculatorului, daca te uiti la cei de la RDS pe site o sa vezi ca ai nevoie de un procesor i7 si un ssd pentru a atinge viteze mari.
Specifica componentele calculatorului si daca are ssd.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,646
  • Înscris: 31.01.2010

 e2k, on 27 decembrie 2018 - 03:09, said:

Va salut.

Desi folosesc acelasi calculator ca la Bucuresti am observat ca Internetul merge mult mai prost.

Oameni buni, initiatorul foloseste acelasi calculator in ambele locatii.
Este ceva cu viteza garantata dar parca au aparut si niste reglementatri ANCOM cu privire la o medie, poate doar trebuiau sa apara ...nu mai sint la curent
cu reglementarile.
Altfel se poate pune un router cu gigabit ETH si conexiune de cit pot dar sa declare retea de 1Gigabit....
Verificati reglementarile ANCOM cu privire la obligatiile furnizorului, nu luati 100% de bun ce am scris, nu sint prea interesat de superviteze.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poti sa suni linistit, eu am facut asta de 2 ori in 7 zile.
Le spui ca ai facut testul direct la echipament RDS (fara routerul) tau, le spui ca ai facut test pe site-ul lor ( https://www.digiroma...catii/speedtest ), te vor pune sa faci alt test pe loc (daca poti...), le spui caracteristicile calculatorului.
Te vor informa ca, daca vine echipa si se constata ca este problema de la echipamentul tau, te costa 10/20 de lei, daca este vina de la echipamentul RDS este gratuit.
Si cu asta basta.

#9
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@buyonevideo

Multumesc am sa sun si am sa fac cum ai zis tu.

Am doua calculatoare de fapt:
- desktop cu procesor AMD FX-8350, 16GB RAM, SSD 120GB si HDD 1TB (l-am carat de la Bucuresti pentru ca stau aici o saptamana si aveam nevoie de el)
- laptop cu procesor i7 ( generatia de 4-a cred) 8GB RAM, SSD 120GB (instalat ulterior) si HDD 1TB.

Ambele la Bucuresti pe cablu prin router Asus (nu mai retin de care) scot la test peste 900Mbps pe site-ul RDS. Aici abia ajung la 200Mbps direct pe cablu conectat la dispozitivul RDS (fara router). Router-ul de aici este si el gigabit dar ca sa fiu sigur am incercat fara el. Si oricum aia de la RDS nu accepta routerele clientilor cand sunt probleme.

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Pai, in lumina a ce spui in ultimul post, e clar ca problema e de la echipamentul/conexiunea RDS. Fa o solicitare la ei dar nu stiu daca mai apuca echipa sa se deplaseze la parinti pana la revelion...

#11
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Astea sunt vitezele specificate de RDS pt. FiberLink 1000:

viteză maximă download/upload - 940 / 450 Mbps

viteză medie download/upload - 850 / 400 Mbps

viteză minimă download/upload - 200 / 100 Mbps

Ai toate motivele sa faci reclamatie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate